Run For The Falcons 5K

Age Group Results

January 12, 2018


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Hollingsworth 140 25 2 19:24.0 6:13/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chenae Jackson Stuart FL 145 42 35 25:32.9 8:06/M
Top

Female Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Snyder Stuart FL 230 0 79 29:28.5 9:30/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Tobiasz 242 9 106 32:28.5 10:28/M
2 Peyton Flaitz 93 10 115 33:26.8 10:47/M
3 Caroline Mitchell Stuart FL 187 7 139 37:35.6 12:07/M
4 Amelia Mitchell Stuart FL 185 10 147 39:12.6 12:39/M
5 Morgan Williams 269 9 149 39:32.0 12:45/M
6 Bianca Bakel Stuart FL 298 10 153 40:12.9 12:58/M
7 Mariah Williams 268 9 179 47:43.9 15:24/M
8 Lili Johnson 309 8 180 48:10.6 15:32/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Giesing Jensen Beach FL 116 12 40 25:47.0 8:19/M
2 Abby Wilcox Stuart FL 310 14 63 27:57.0 9:01/M
3 Lauren Harkins Jensen Beach FL 283 14 132 36:12.5 11:41/M
4 Kasey Knapp Jensen Beach FL 153 11 138 37:27.8 12:05/M
5 Evelyn Marquez Stuart FL 178 13 152 39:38.4 12:47/M
6 Shannon Skinner Stuart FL 307 13 171 45:11.3 14:35/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Trevor 296 15 5 21:35.5 6:58/M
2 Ava Dodd Stuart FL 3 18 29 25:03.5 8:05/M
3 Emily Kuehn 156 18 50 26:59.6 8:42/M
4 Kellie Sullivan 237 17 51 27:08.6 8:45/M
5 Alexandra Batton Jensen Beach FL 10 18 53 27:13.0 8:47/M
6 Erika Cobo Stuart FL 285 17 72 28:48.6 9:17/M
7 Belle Hilla 132 15 99 31:37.3 10:12/M
8 Ellen Diez Palm City FL 77 16 100 31:37.4 10:12/M
9 Ariel Dacosta Jensen Beach FL 70 18 104 32:03.3 10:20/M
10 Vivian Powell Jensen Beach FL 198 16 105 32:21.8 10:26/M
11 Emma Kelly Stuart FL 146 16 120 34:17.9 11:04/M
12 Lily Linehan Palm City FL 163 17 123 34:30.2 11:08/M
13 Rachel Dionee Palm City FM 78 16 124 34:39.9 11:11/M
14 Callie Hardin Stuart FL 127 15 140 37:49.1 12:12/M
15 Faith Hamel 122 15 141 37:49.9 12:12/M
16 Lilly Seidman Jensen Beach FL 227 15 143 38:24.6 12:23/M
17 Kaeli Ladwig 319 16 144 38:24.7 12:23/M
18 Jennifer Fairtrace 92 17 150 39:33.1 12:45/M
19 Natasha Conception-Muniz 53 16 178 47:42.3 15:23/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Conrad Jensen Beach FL 54 27 84 30:00.8 9:41/M
2 Danielle Daidone Stuart FL 72 28 92 30:41.9 9:54/M
3 Kristin Bertolini Jensen Beach FL 19 29 169 44:20.7 14:18/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janice Woodruff Jensen Beach FL 316 31 23 23:52.3 7:42/M
2 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 253 34 28 24:53.6 8:02/M
3 Danielle Trimm Stuart FL 243 31 103 31:56.3 10:18/M
4 Sarah Gillooly Jensen Beach FL 118 33 134 36:54.8 11:54/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alanna Nordstrom Port St Lucie FL 312 38 42 26:06.2 8:25/M
2 Shannon Cooper Stuart FL 57 39 81 29:35.7 9:33/M
3 Debra Kelly Stuart FL 288 39 108 32:37.5 10:31/M
4 Paige Morrow Jensen Beach FL 192 35 160 42:35.4 13:44/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Booth Stuart FL 30 40 36 25:33.6 8:15/M
2 Randall McKeon Stuart FL 183 40 44 26:15.2 8:28/M
3 Jennifer Adkins Stuart FL 1 41 54 27:13.1 8:47/M
4 Heidi Layman Stuart FL 159 42 77 29:24.7 9:29/M
5 Melissa Ryan Palm City FL 215 44 89 30:22.7 9:48/M
6 Donna Beall Palm City FL 311 41 96 30:58.0 9:59/M
7 Julie Loiudice Stuart FL 170 43 127 34:46.4 11:13/M
8 Elizabeth Batton Jensen Beach FL 11 44 129 35:34.3 11:28/M
9 Melissa Kindig Jensen Beach FL 152 40 136 37:11.0 12:00/M
10 Shannon Kerner Jensen Beach FL 148 40 137 37:11.5 12:00/M
11 Bonnie Mitchell Jensen Beach FL 186 40 142 37:51.8 12:13/M
12 Becky Giesing Jensen Beach FL 115 43 146 39:08.6 12:37/M
13 Whitney Hibberd Palm City FL 130 43 159 41:33.9 13:24/M
14 Wendy Schmitt Stuart FL 295 42 164 43:30.9 14:02/M
15 Susanne Yesse Jensen Beach FL 277 43 176 47:18.0 15:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Hightower Jensen Beach FL 131 47 69 28:35.2 9:13/M
2 Melissa Ann Cox Jensen Beach FL 66 45 73 28:59.0 9:21/M
3 Melissa Gliedman Palm City FL 119 49 167 43:42.7 14:06/M
4 Sherry Skinner Stuart FL 306 48 172 46:05.5 14:52/M
5 Dorothy Oppenheiser Stuart FL 318 49 175 47:09.8 15:13/M
6 Thyra Linehan Palm City FL 165 47 186 58:06.1 18:45/M
7 Kayla Reece Fort Pierce FL 208 46 187 58:11.3 18:46/M
8 Valerie Cowette 65 48 189 1:00:49.8 19:37/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joni Gilbert Port St Lucie FL 117 54 107 32:35.4 10:31/M
2 Dana Pistole Stuart FL 197 52 112 33:11.2 10:42/M
3 Christina Bondi Port St Lucie FL 24 52 117 33:45.3 10:53/M
4 Lynn Luisi Port St Lucie FL 171 54 119 34:06.2 11:00/M
5 Kristi Hof Stuart FL 136 54 155 40:58.2 13:13/M
6 Linda Taylor Stuart FL 303 54 165 43:32.4 14:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Frey 97 55 33 25:30.8 8:14/M
2 Kimberly Liscinski Albrightsville PA 166 59 116 33:44.6 10:53/M
3 Mary Ann Conrad Jensen Beach FL 55 55 185 55:03.0 17:45/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ellsworth Port St Lucie FL 91 63 154 40:55.3 13:12/M
2 Patricia Snyder Port St Lucie FL 231 61 156 41:11.5 13:17/M
3 Anita Cocoves 50 60 182 51:20.0 16:34/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Geswein Columbus OH 112 68 188 1:00:45.8 19:36/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dee Staley Jensen Beach FL 234 74 157 41:12.2 13:17/M
2 Betty Hickox Port St Lucie FL 300 70 166 43:33.8 14:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Barnhill Stuart FL 4 29 1 18:05.4 5:49/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 212 55 4 20:54.2 6:44/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Domenic Ruggiero 213 9 31 25:07.9 8:06/M
2 Max Kennedy 147 9 32 25:21.4 8:11/M
3 Holden McKeon Stuart FL 182 9 43 26:09.9 8:26/M
4 Max Gozdz Jensen Beach FL 317 9 48 26:40.4 8:36/M
5 Patrick Campbell Jensen Beach FL 45 10 64 28:12.1 9:06/M
6 Trey Fatovich Jensen Beach FL 293 10 70 28:35.3 9:13/M
7 Lucas Orellana 196 9 71 28:43.2 9:16/M
8 Matthew Elder Stuart FL 90 10 86 30:12.3 9:45/M
9 Shen Chong 48 10 87 30:21.6 9:47/M
10 Johnny Delancy 76 9 90 30:34.8 9:52/M
11 Lucas Lloyd 168 8 97 31:33.7 10:11/M
12 Conner Warren 259 10 101 31:41.6 10:13/M
13 Riley Summerford 238 10 109 32:49.2 10:35/M
14 Heath Samples 216 9 111 32:55.5 10:37/M
15 Ciaran Gebus-Mockabee Stuart FL 110 9 128 35:27.5 11:26/M
16 Otis Cooper 56 10 131 35:48.9 11:33/M
17 Cole Kindig 151 7 135 37:08.1 11:59/M
18 Evans Crary 299 10 162 43:17.0 13:58/M
19 Mason Gibilsce 114 9 173 46:58.3 15:09/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben Linehan Palm City FL 162 14 6 21:46.2 7:01/M
2 Kyle Schemenauer Stuart FL 220 14 10 22:26.9 7:14/M
3 Alex Stratton 236 14 16 23:07.1 7:27/M
4 Parker Layman Stuart FL 160 12 21 23:45.8 7:40/M
5 Justis Booth Stuart FL 31 14 22 23:48.9 7:41/M
6 Justin Beall Palm City FL 313 11 25 24:16.2 7:50/M
7 Joseph Ryan Palm City FL 214 14 26 24:31.2 7:55/M
8 Peyton Balfoort Stuart FL 297 14 27 24:35.8 7:56/M
9 Teddy Seidman Jensen Beach FL 228 11 55 27:16.5 8:48/M
10 Patrick Barry Palm City FL 8 14 61 27:47.0 8:58/M
11 Will Kerner Jensen Beach FL 149 11 67 28:23.3 9:09/M
12 Paul Hof-Mahoney Stuart FL 139 13 74 29:07.2 9:24/M
13 Noah Dunsmore Jensen Beach FL 83 14 78 29:28.1 9:30/M
14 John Marsh 179 14 80 29:30.7 9:31/M
15 Hudson Wilfong Palm City FL 266 11 82 29:46.9 9:36/M
16 David Dombrowski Stuart FL 81 11 83 29:53.6 9:38/M
17 Frankie Howard Jensen Beach FL 143 14 88 30:21.9 9:47/M
18 Jason Loiudice Stuart FL 169 13 93 30:46.5 9:55/M
19 Evan Cowette 63 13 125 34:45.1 11:13/M
20 Elijah Brown 35 12 148 39:24.2 12:43/M
21 Anthony Tahay 241 11 168 43:55.6 14:10/M
22 Kris Skarbowski Jensen Beach FL 304 14 181 48:59.6 15:48/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jake Murray Palm City FL 193 17 3 20:10.5 6:30/M
2 Kyle Willis Jensen Beach FL 273 15 8 21:56.2 7:05/M
3 Dylan Nugent Jensen Beach FL 301 18 11 22:39.0 7:18/M
4 Liam Zaccheo Jensen Beach FL 278 16 12 22:42.1 7:19/M
5 Jordan Blechman 21 18 15 23:06.7 7:27/M
6 Kevin Hof-Mahoney Stuart FL 138 17 18 23:10.0 7:28/M
7 Josh Kennedy Port St Lucie FL 282 15 19 23:21.6 7:32/M
8 Joseph Bradley Stuart FL 32 19 20 23:25.4 7:33/M
9 Kevin Schemenauer Stuart FL 219 16 24 24:06.8 7:46/M
10 Garrett Tsarnas Jensen Beach FL 245 15 34 25:30.8 8:14/M
11 Ashton Turke 248 17 39 25:38.7 8:16/M
12 Jake Elder Stuart FL 89 15 46 26:18.1 8:29/M
13 Braedan Mahieu Jensen Beach FL 173 15 47 26:25.8 8:31/M
14 Adam Cox Jensen Beach FL 280 15 49 26:45.6 8:38/M
15 Mitchell Vallejo Stuart FL 251 16 52 27:11.4 8:46/M
16 Harrison Wilfong Palm City FL 265 18 57 27:29.4 8:52/M
17 Will Gallese 314 17 58 27:30.5 8:52/M
18 Jacob Gould Stuart FL 320 17 59 27:32.8 8:53/M
19 Joseph Rao Stuart FL 315 17 60 27:36.0 8:54/M
20 Tommy Boosinger Stuart FL 29 15 62 27:56.0 9:01/M
21 Trenten Stanley Stuart FL 235 15 66 28:20.6 9:08/M
22 Sam Cowette 64 15 68 28:29.0 9:11/M
23 Thomas Hoyla Stuart FL 305 18 75 29:14.1 9:26/M
24 Jack Spillman Stuart FL 232 18 76 29:18.1 9:27/M
25 Nicholas Lentine Stuart FL 302 15 91 30:41.3 9:54/M
26 Garrett Schlapkohl Palm City FL 287 16 94 30:52.8 9:57/M
27 Michael Frey 99 16 95 30:55.7 9:58/M
28 Nick Cocoves 52 16 113 33:20.6 10:45/M
29 Greg Schmitt Stuart FL 294 18 118 34:04.3 10:59/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marco Oderda Palm City FL 194 20 122 34:27.2 11:07/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beau Walker Jensen Beach FL 256 28 85 30:01.5 9:41/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Bertolini Jensen Beach FL 20 30 170 44:21.1 14:18/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cory Lloyd Stuart FL 284 39 98 31:36.2 10:12/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Schoch Stuart FL 221 43 14 23:00.9 7:25/M
2 Kevin Adkins Stuart FL 2 43 30 25:04.2 8:05/M
3 David Layman Stuart FL 158 43 37 25:34.7 8:15/M
4 Andrew Turke Palm City FL 247 41 45 26:18.0 8:29/M
5 Brian Barry Palm City FL 6 44 102 31:49.0 10:16/M
6 Paul Gebus-Mockabee Stuart FL 111 42 130 35:36.6 11:29/M
7 Justin Flaitz Stuart FL 94 40 133 36:32.2 11:47/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mario Cobo Stuart FL 49 45 7 21:49.8 7:02/M
2 Jeremiah Daly Jensen Beach FL 73 49 9 22:19.0 7:12/M
3 Troy Spillman Stuart FL 233 46 13 22:57.0 7:24/M
4 Francis Cox Jensen Beach FL 281 47 38 25:37.7 8:16/M
5 Keith Schemenauer Stuart FL 218 47 56 27:22.4 8:50/M
6 Tim Mahoney Stuart FL 176 49 163 43:28.1 14:01/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leo Bondi Port St Lucie FL 25 54 65 28:20.4 9:08/M
2 Robert Knapp Jensen Beach FL 154 52 158 41:31.9 13:24/M
3 Robert Skinner Stuart FL 308 54 161 43:05.4 13:54/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bret Robinson Jensen Beach FL 210 55 17 23:07.5 7:27/M
2 Joe Cariello Stuart FL 47 57 41 25:54.2 8:21/M
3 Thomas Harmer Stuart FL 128 55 151 39:36.7 12:46/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Cocoves Stuart FL 51 61 183 51:27.6 16:36/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacques Préfontaine St Denis De Brompton QC 202 69 114 33:24.4 10:46/M
2 Peter Zsiga Jensen Beach FL 279 65 126 34:45.2 11:13/M
3 Erich Yesse Jensen Beach FL 276 66 177 47:18.2 15:15/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cal Cameron Port St Lucie FL 43 72 110 32:51.7 10:36/M
2 Terrence Morrissey Clarence Center NY 191 72 121 34:21.8 11:05/M
3 Steven Silverman Boca Raton FL 229 70 145 39:04.9 12:36/M
4 James Brocious Stuart FL 34 70 174 47:04.5 15:11/M
5 Bill Mang Jensen Beach FL 177 77 184 55:02.9 17:45/M