Guana River Trail Races

Age Group Results

December 03, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 30-39 40-49 50-59

50K Race

Top

Female Open Winners

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Jennifer Joy Ponte Vedra Bch FL 231 48 1 1:16:15.7 9:50/M 1 1:16:36.4 9:53/M 1 1:21:04.2 10:28/M 1 1:34:40.7 12:13/M 5:28:37.1
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 20 Mercedes Smith Jacksonville FL 248 51 1 1:42:16.9 13:12/M 1 2:05:14.6 16:10/M 1 2:04:30.4 16:04/M 1 57:55.5 7:28/M 6:49:57.4
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Crystal Geronimo Orange Park FL 222 30 2 1:24:22.5 10:53/M 2 1:32:26.7 11:56/M 3 1:55:12.0 14:52/M 1 1:59:32.8 15:25/M 6:51:34.2
2 29 Angela Maguire Ponte Vedra FL 234 32 3 1:45:57.4 13:40/M 4 1:56:43.0 15:04/M 2 1:50:30.8 14:15/M 2 2:18:44.4 17:54/M 7:51:55.7
DNF DNF Sandra Santos St Augustine FL 243 36 4 4:46:15.2 36:56/M 3 1:46:43.9 13:46/M          
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 22 Courtney Spratt Ponte Vedra Bch FL 249 47 3 1:37:58.9 12:38/M 4 2:05:14.2 16:10/M 3 2:07:27.0 16:27/M 2 1:09:39.2 8:59/M 7:00:19.4
2 23 Andi Sharp Jacksonville Bch FL 245 45 1 1:35:00.8 12:15/M 3 1:47:36.1 13:53/M 2 2:06:15.6 16:17/M 3 1:43:13.8 13:19/M 7:12:06.5
3 31 Caroline Campbell Lake Mary FL 212 44 5 1:49:02.6 14:04/M 5 2:23:34.0 18:31/M 4 2:45:11.9 21:19/M 1 1:03:26.6 8:11/M 8:01:15.2
DNF DNF Erin Avera Jacksonville FL 204 44 2 1:35:22.0 12:18/M 1 1:41:19.9 13:04/M          
DNF DNF Catherine Wogoman Jacksonville FL 252 47 4 1:46:01.3 13:41/M              
DQ DQ Sheila Cribb Jacksonville FL 214 46 6 2:22:51.8 18:26/M 2 1:43:31.3 13:21/M 1 1:54:55.0 14:50/M DQ 44:29.6 5:44/M 6:45:47.8
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 26 Deb Potash Jacksonville FL 240 53 1 1:46:18.4 13:43/M 1 1:58:24.1 15:17/M 1 1:53:23.3 14:38/M 2 2:01:59.4 15:44/M 7:40:05.3
2 34 Brenda Griffiths Apopka FL 224 51 2 2:06:56.8 16:23/M 2 2:23:35.0 18:32/M 2 2:25:54.9 18:50/M 1 1:09:58.4 9:02/M 8:06:25.1
DNF DNF Donna Harla Ponte Vedra Bch FL 225 58 3 2:22:43.0 18:25/M 3 2:24:23.7 18:38/M          
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Ryan Sloan Jacksonville FL 246 30 1 57:11.8 7:23/M 1 56:56.6 7:21/M 1 56:35.8 7:18/M 1 57:46.2 7:27/M 3:48:30.5
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 George Barthelmes Bryceville FL 205 47 1 1:02:22.1 8:03/M 1 1:06:55.6 8:38/M 1 1:11:14.4 9:11/M 1 1:19:08.9 10:13/M 4:39:41.1
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 Trevor Beesley St Augustine FL 206 31 1 1:04:12.7 8:17/M 1 1:09:47.2 9:00/M 3 1:32:43.2 11:58/M 3 1:49:30.6 14:08/M 5:36:13.9
2 7 Jesse Smith Gainesville FL 247 36 3 1:18:04.6 10:04/M 4 1:22:51.8 10:41/M 2 1:32:17.1 11:54/M 2 1:31:48.4 11:51/M 5:45:02.0
3 8 Chris-Heijn De Vries St Augustine FL 218 38 2 1:11:52.3 9:16/M 2 1:15:21.9 9:43/M 4 1:32:55.8 11:59/M 4 1:51:23.8 14:22/M 5:51:34.0
4 14 Adam Branoff Fernandina Beach FL 209 36 4 1:18:17.6 10:06/M 5 1:22:57.2 10:42/M 1 1:29:33.2 11:33/M 6 1:58:35.6 15:18/M 6:09:23.7
5 16 Lokesh Meena Rockville MD 237 30 5 1:18:28.1 10:07/M 3 1:22:33.8 10:39/M 5 1:39:23.6 12:49/M 5 1:57:31.2 15:10/M 6:17:56.8
6 17 Hunter Evans Jacksonville FL 220 33 6 1:25:34.5 11:02/M 6 1:48:19.1 13:59/M 8 2:22:27.9 18:23/M 1 57:12.0 7:23/M 6:33:33.7
7 33 Ryan Courson Jacksonville FL 213 36 7 1:37:45.7 12:37/M 7 1:55:09.4 14:51/M 6 1:58:48.6 15:20/M 8 2:30:09.0 19:22/M 8:01:52.8
8 35 Brian Maguire Ponte Vedra FL 235 39 8 1:54:59.9 14:50/M 8 2:02:25.4 15:48/M 7 2:16:02.7 17:33/M 7 2:10:38.2 16:51/M 8:24:06.4
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Kerry Mowlam Ponte Vedra Bch FL 238 48 2 1:16:17.8 9:51/M 1 1:16:36.9 9:53/M 1 1:19:37.6 10:16/M 5 1:33:13.3 12:02/M 5:25:45.6
2 10 Michael Davis St Augustine FL 217 47 3 1:22:33.1 10:39/M 3 1:29:39.5 11:34/M 2 1:37:46.8 12:37/M 4 1:30:54.4 11:44/M 6:00:53.9
3 15 Matt McVay Jacksonville FL 236 43 5 1:30:53.1 11:44/M 4 1:46:56.6 13:48/M 5 2:05:22.9 16:11/M 1 52:49.8 6:49/M 6:16:02.5
4 18 Jamey Huser Jacksonville FL 229 40 1 1:12:16.6 9:19/M 2 1:23:53.0 10:49/M 4 1:54:03.7 14:43/M 7 2:05:10.1 16:09/M 6:35:23.6
5 25 Rick Cubbedge Orange Park FL 215 48 7 1:49:55.4 14:11/M 6 1:52:49.0 14:33/M 3 1:50:16.1 14:14/M 6 1:59:54.1 15:28/M 7:32:54.8
6 28 Dan MacGregor Jacksonville FL 138 47 4 1:24:36.9 10:55/M 5 1:47:56.8 13:56/M 6 2:19:22.2 17:59/M 8 2:08:10.5 16:32/M 7:40:06.6
7 30 Russell Holloway Daytona Beach FL 228 48 8 2:07:08.2 16:24/M 7 2:14:57.5 17:25/M 7 2:19:48.7 18:02/M 3 1:13:29.6 9:29/M 7:55:24.1
8 32 David Robinson III Casselberry FL 242 48 6 1:49:01.3 14:04/M 8 2:23:34.4 18:31/M 8 2:45:12.1 21:19/M 2 1:03:27.9 8:11/M 8:01:15.8
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 5 Andy Farina Gainesville FL 221 55 2 1:18:04.9 10:04/M 2 1:21:31.2 10:31/M 1 1:25:25.7 11:01/M 5 1:30:50.0 11:43/M 5:35:51.9
2 9 Michael Schoenfeld Fleming Island FL 244 56 7 1:35:29.3 12:19/M 6 1:44:19.1 13:28/M 6 1:59:41.5 15:27/M 1 37:17.7 4:49/M 5:56:47.8
3 11 Bobby Aswell Jr Cornelius NC 203 54 1 1:12:31.1 9:21/M 1 1:20:32.2 10:23/M 4 1:38:14.9 12:41/M 6 1:55:19.2 14:53/M 6:06:37.6
4 12 Dan Rawn Royal Palm Bch FL 241 54 8 1:36:45.1 12:29/M 4 1:42:17.1 13:12/M 3 1:37:46.0 12:37/M 4 1:10:33.2 9:06/M 6:07:21.5
5 13 Madhu Kota Johns Creek GA 233 51 5 1:32:28.3 11:56/M 7 1:51:44.4 14:25/M 2 1:36:25.0 12:26/M 3 1:07:01.0 8:39/M 6:07:38.7
6 19 Frantz Oriol Orange Park FL 239 59 9 2:22:52.0 18:26/M 5 1:43:31.1 13:21/M 5 1:54:55.9 14:50/M 2 44:30.7 5:45/M 6:45:49.8
DNF DNF Ken Wilson Middleburg FL 251 55 6 1:32:33.6 11:57/M 8 1:52:31.8 14:31/M          
DQ DNF Peyton Godwin St Augustine FL 223 52 3 1:22:34.5 10:39/M 3 1:35:37.7 12:20/M DQ 2:31:02.8 19:29/M      
DQ DNF William Dunn Springfield FL 219 59 4 1:30:52.5 11:43/M DQ 1:36:24.8 12:26/M 7 4:12:24.0 32:34/M      
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 24 Mark Calcatera Ponte Vedra FL 211 68 2 1:37:55.0 12:38/M 2 1:48:35.6 14:01/M 1 1:56:44.8 15:04/M 1 1:59:43.3 15:27/M 7:22:58.7
2 27 Gregory Umbereer 139 61 1 1:24:38.5 10:55/M 1 1:47:56.4 13:56/M 2 2:19:20.0 17:59/M 2 2:08:10.6 16:32/M 7:40:05.7