Feathers In The Wind 5K Run

Age Group Results

December 09, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-11 12-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Oser Jensen Beach FL 688 46 12 24:12.4 7:45/M
Top

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kamryn Ford Stuart FL 644 7 46 31:37.9 10:12/M
2 Lainey Snell Stuart FL 714 8 50 31:59.6 10:19/M
3 Ava Kristiansen Stuart FL 669 8 66 36:57.2 11:55/M
4 Amaya Mejia Palm City FL 679 6 110 45:09.3 14:34/M
5 Ryleigh Banner-Ranson Stuart FL 606 8 112 45:22.6 14:38/M
6 Juliana Farro Stuart FL 639 8 138 54:44.9 17:39/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Parker Shore Stuart FL 709 11 28 27:59.4 9:02/M
2 Avery Potsko Stuart FL 695 10 53 32:53.8 10:36/M
3 Abigail Frid Stuart FL 737 9 61 35:37.6 11:29/M
4 Anna Baqwell Stuart FL 608 11 64 36:29.0 11:46/M
5 Ryan Connelly Stuart FL 630 9 75 39:03.1 12:36/M
6 Avari Fitzpaatrick Stuart FL 642 10 80 39:28.8 12:44/M
7 Kaylah Gateel Palm City FL 650 9 92 40:59.5 13:13/M
8 Hailee Curl Stuart FL 635 9 97 41:49.9 13:29/M
9 Sawyer Spatam Stuart FL 716 9 98 42:02.0 13:34/M
10 Brylie Cooper Stuart FL 742 11 100 42:48.6 13:48/M
11 Riley North Stuart FL 684 9 102 42:55.9 13:51/M
12 Kiersten Whetstone Stuart FL 757 9 106 44:58.8 14:30/M
13 Samantha Nettles Stuart FL 746 9 109 45:00.1 14:31/M
14 Natalia Caraballo Stuart FL 623 9 116 46:23.6 14:58/M
15 Marissa Brodie Hobe Sound FL 618 11 125 47:49.1 15:25/M
16 Keely Stansifer Stuart FL 752 9 127 47:54.9 15:27/M
17 Shay Banner-Ranson Stuart FL 607 10 129 48:10.7 15:32/M
18 Alexis Fischer Port St. Lucie FL 641 9 135 54:06.7 17:27/M
19 D'Asia Watson Stuart FL 744 9 136 54:09.8 17:28/M
20 Madison Heath Stuart FL 657 9 137 54:20.2 17:32/M
21 Jenelle Fillius Stuart FL 740 9 139 54:50.6 17:41/M
22 Addison Smith Stuart FL 749 10 140 55:09.7 17:47/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bria Baughman Stuart FL 611 12 33 28:37.1 9:14/M
2 Evelyn Marquez Stuart FL 734 13 76 39:16.9 12:40/M
3 Marisa Dubose Stuart FL 738 13 86 40:29.4 13:04/M
4 Skyler Vanderpool Pompano Beach FL 756 12 101 42:55.2 13:51/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Kastrup Palm City FL 665 25 34 28:42.5 9:15/M
2 Jessica Roman Stuart FL 702 28 43 30:14.6 9:45/M
3 Victoria Velinsky Stuart FL 720 24 81 39:59.1 12:54/M
4 Andrayn MacKo Stuart FL 672 29 118 46:30.4 15:00/M
5 Lacey Bedenbaugh Port Saint Lucie FL 612 26 119 46:31.8 15:00/M
6 Courtney Brown Port Saint Lucie FL 753 23 130 50:01.9 16:08/M
7 Brittany Johnson Stuart FL 663 23 133 51:46.3 16:42/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexis Barron Port Saint Lucie FL 609 34 35 28:58.6 9:21/M
2 Katie Michalowski Stuart FL 680 32 36 29:01.2 9:22/M
3 Gwen Fritz Stuart FL 647 37 37 29:04.1 9:23/M
4 Kim Franklin Stuart FL 646 38 58 35:11.4 11:21/M
5 Danica Rybicki Stuart FL 704 37 63 36:11.8 11:40/M
6 Lisa Nebbeling Stuart FL 741 38 65 36:35.5 11:48/M
7 Tamara Ford Stuart FL 645 31 73 38:36.9 12:27/M
8 Marganita Matins Indiantown FL 673 35 74 38:59.5 12:35/M
9 Kristen Register Port Saint Lucie FL 699 39 82 39:59.1 12:54/M
10 Jennifer Goodman Jensen Beach FL 652 38 91 40:40.3 13:07/M
11 Sarah Gast Stuart FL 648 34 93 41:02.9 13:14/M
12 Karen Kie Palm City FL 666 36 111 45:09.9 14:34/M
13 Dinah Ciaramitaro Stuart FL 626 30 123 46:47.4 15:05/M
14 Holly Wengler Palm City FL 727 36 124 47:08.5 15:12/M
15 Rachel Sketchley Jensen Beach FL 754 31 134 51:47.8 16:42/M
16 Jana Watson Stuart FL 743 33 141 55:10.2 17:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debra Daley Jensen Beach FL 730 49 13 24:32.1 7:55/M
2 Michelle Heath Stuart FL 658 42 26 26:59.4 8:42/M
3 Maria Addonizio Jensen Beach FL 731 46 38 29:07.5 9:24/M
4 Nikki Hightower Jensen Beach FL 660 47 39 29:27.0 9:30/M
5 Betty Engel-Petric Stuart FL 638 44 47 31:52.3 10:17/M
6 Darcy Snell Stuart FL 712 40 51 32:09.3 10:22/M
7 Yvonne Potsko Stuart FL 696 43 54 32:59.1 10:38/M
8 Jaden Deleon Stuart FL 636 47 68 37:21.0 12:03/M
9 Alison Overton Stuart FL 690 43 71 38:06.6 12:17/M
10 Angela Vittori Stuart FL 721 44 87 40:31.4 13:04/M
11 Kelley Turco Port Saint Lucie FL 718 47 120 46:31.9 15:00/M
12 Darci Banner Stuart FL 605 47 131 50:19.1 16:14/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Stringer Stuart FL 739 50 23 26:14.9 8:28/M
2 Elizabeth Horton Stuart FL 732 51 57 34:16.4 11:03/M
3 Christina Bondi Port Saint Lucie FL 616 52 59 35:24.9 11:25/M
4 Lynn Luisi Port Saint Lucie FL 671 54 60 35:24.9 11:25/M
5 Joann Bilyk Port Saint Lucie FL 614 59 83 40:01.7 12:55/M
6 Suzanne Stansifer Stuart FL 751 50 126 47:54.7 15:27/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Matthews Palm City FL 674 68 85 40:29.3 13:04/M
2 Nancy Pond Stuart FL 694 69 113 45:42.7 14:45/M
3 Debra June Stuart FL 664 61 121 46:42.9 15:04/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sanchez Charles Port Saint Lucie FL 624 26 1 18:08.1 5:48/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Owen Cooper Stuart FL 631 0 96 41:25.7 13:22/M
Top

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Toby Craemer Stuart FL 632 8 24 26:33.9 8:34/M
2 Charles Connelly Stuart FL 629 8 52 32:42.8 10:33/M
3 Matteo Ceresa Stuart FL 748 8 56 34:11.1 11:02/M
4 Chance Wengler Palm City FL 726 8 70 38:01.9 12:16/M
5 Jaayden Quintere Stuart FL 697 8 72 38:28.7 12:25/M
6 Sean Gast Stuart FL 649 6 84 40:13.6 12:58/M
7 Gio Vittori Stuart FL 722 8 88 40:31.8 13:04/M
8 Tc Ciaramitaro Stuart FL 627 7 108 45:00.0 14:31/M
9 Aiden Ciaramitaro Stuart FL 625 5 122 46:47.1 15:05/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mejia Omar Palm City City FL 687 11 14 24:57.2 8:03/M
2 Khristian Slack Stuart FL 711 9 16 25:10.3 8:07/M
3 Hilal Khereddine Stuart FL 735 11 17 25:23.8 8:11/M
4 Cooper Shore Stuart FL 708 9 18 25:28.9 8:13/M
5 Varun Singh Stuart FL 745 9 19 25:54.1 8:21/M
6 Lincoln Snell Stuart FL 715 10 21 26:02.7 8:24/M
7 Ian Creamer Stuart FL 633 9 22 26:10.3 8:26/M
8 Erik Nogueire Stuart FL 681 9 25 26:55.6 8:41/M
9 Nuri Khereddine Stuart FL 736 10 29 28:06.5 9:04/M
10 Niko Vittori Stuart FL 723 9 40 30:08.4 9:43/M
11 Cy Petric Stuart FL 693 11 45 31:34.5 10:11/M
12 Alejandro Giraldo Stuart FL 651 9 48 31:52.7 10:17/M
13 Jacob Basa Stuart FL 755 10 62 36:09.8 11:40/M
14 Shawn Revaz Stuart FL 700 9 77 39:23.3 12:42/M
15 Gavin Adams Stuart FL 601 9 79 39:26.8 12:43/M
16 Tyler Revaz Stuart FL 701 11 99 42:42.8 13:46/M
17 Jodson Guin Stuart FL 655 9 103 43:57.7 14:11/M
18 Jack Register Port Saint Lucie FL 698 9 105 44:48.0 14:27/M
19 William Grigg Stuart FL 654 9 114 45:44.5 14:45/M
20 Kohl Aguilar Stuart FL 603 9 115 46:12.8 14:54/M
21 Aiden O'Bryant Stuart FL 685 11 128 47:59.0 15:29/M
22 Tristyn Joynes Stuart FL 733 9 132 51:43.2 16:41/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Parker Layman Stuart FL 670 12 10 23:50.9 7:41/M
2 Brayden North Stuart FL 682 12 95 41:21.2 13:20/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Scammell Stuart FL 706 16 2 19:06.1 6:10/M
2 Kevin Ohrn Stuart FL 686 15 6 21:37.5 6:58/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luis Cabrera Port Saint Lucie FL 620 28 3 20:51.9 6:44/M
2 Michael Bochenek Stuart FL 615 24 41 30:13.0 9:45/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Calderone Stuart FL 621 33 15 25:00.5 8:04/M
2 David Jackson Tequesta FL 662 33 67 37:05.1 11:58/M
3 Leonard Wengler Palm City FL 728 37 69 38:00.4 12:15/M
4 Dustin Knotek Palm City FL 667 39 90 40:38.7 13:06/M
5 Judson F. Guin Stuart FL 656 35 104 44:14.1 14:16/M
6 Thomas Ciaramitaro Stuart FL 628 33 107 44:59.8 14:31/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mario Cobo Stuart FL 750 45 7 22:55.7 7:24/M
2 Steven Creamer Stuart FL 634 43 8 23:11.7 7:29/M
3 Paul Oser Jensen Beach FL 689 43 9 23:47.5 7:40/M
4 Kevin Snell Stuart FL 713 49 20 26:01.0 8:24/M
5 Michael Scammell Stuart FL 705 47 32 28:34.2 9:13/M
6 Jason Synowski 759 42 44 31:08.3 10:03/M
7 Scott Heath Stuart FL 659 45 55 33:40.6 10:52/M
8 Mike Adams Stuart FL 602 48 78 39:25.4 12:43/M
9 Roberto Vittori Stuart FL 724 45 89 40:32.1 13:05/M
10 Darren North Stuart FL 683 43 94 41:21.1 13:20/M
11 Alex Caraballo Stuart FL 622 41 117 46:24.1 14:58/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Swart Jensen Beach FL 717 50 4 21:00.1 6:46/M
2 Dale Ruby Palm City FL 703 55 5 21:26.7 6:55/M
3 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 640 58 11 24:05.9 7:46/M
4 Troy McDonald Stuart FL 676 50 27 27:57.1 9:01/M
5 Leo Bondi Port Saint Lucie FL 617 54 30 28:17.1 9:07/M
6 Frank Caffrey Port Saint Lucie FL 729 50 31 28:33.8 9:13/M
7 David McDermet Palm Beach Gardens FL 675 57 42 30:14.0 9:45/M
8 Gerard Flynn Lake Worth FL 643 54 49 31:58.9 10:19/M