Navy UDT-SEAL 5K Run

Age Group Results

November 04, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey McKay Jensen Beach FL 105 41 13 28:42.2 9:15/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janel Brown Tampa FL 247 41 47 35:41.6 11:28/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tessa Ott St Petersburg FL 135 10 44 35:16.1 11:23/M
2 Riley Mullins Port St Lucie FL 120 14 81 39:42.2 12:48/M
3 Addison Hartley Tarpon Springs FL 68 10 134 49:19.3 15:55/M
4 Samantha Hudepohl Rockledge FL 252 12 194 1:19:16.4 25:34/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Orbell Satellite Beach FL 132 15 28 32:17.0 10:25/M
2 Sage Gorby Hudson FL 63 17 150 52:41.7 17:00/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Romnosky West Palm Bch FL 147 21 48 35:43.1 11:31/M
2 Ciara Gorby Hudson FL 62 20 114 45:28.2 14:40/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Casey Ademski Palmetto Bay FL 3 29 103 43:13.1 13:56/M
2 Brianne Williams Vero Beach FL 184 28 155 53:51.4 17:22/M
3 Jilian Simon-Bower Port St. Lucie FL 203 28 185 1:08:50.8 22:12/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Stewart Vero Beach FL 167 30 31 33:06.2 10:41/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Klein Indian Harbour Bch FL 84 36 18 30:44.7 9:55/M
2 Stephanie McGrath Port St Lucie FL 103 37 56 36:27.7 11:45/M
3 Erin Archey Oviedo FL 5 37 64 37:18.0 12:02/M
4 Cynthia Chisholm Vero Beach FL 27 37 95 42:10.9 13:36/M
5 Sandy Hartley Tarpon Springs FL 69 37 135 49:25.0 15:56/M
6 Amanda D'Alessio West Palm Beach FL 207 38 147 51:30.6 16:37/M
7 Savannah Rose Walnut Hill FL 148 39 171 58:52.5 18:59/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terri Holt Jensen Beach FL 75 44 73 38:45.1 12:30/M
2 Rebbecca Kuchar Fort Pierce FL 87 44 80 39:39.5 12:47/M
3 Tori Oakley Port St Lucie FL 126 40 84 39:51.4 12:51/M
4 Michelle Brown St Petersburg FL 18 44 91 40:53.6 13:11/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary McNatt St Cloud FL 106 48 46 35:41.2 11:31/M
2 Samantha Gold Atlanta GA 59 45 57 36:34.9 11:48/M
3 Melissa Cox Jensen Beach FL 40 45 78 39:33.9 12:45/M
4 Stacy Westforth Naples FL 182 47 132 49:15.0 15:53/M
5 Yolanda Murphy-Johnson Clermont FL 122 49 133 49:15.8 15:53/M
6 Teresa Hilton Vero Beach FL 218 48 138 50:22.5 16:15/M
7 Mary Ciamaichelo Philadelphia PA 31 45 149 51:56.8 16:45/M
8 Vickie Howell Vero Beach FL 238 49 187 1:09:06.0 22:17/M
9 Donna Hudepohl Rockledge FL 253 47 195 1:19:20.2 25:35/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Dimaggio Fort Pierce FL 242 53 58 36:55.2 11:55/M
2 Catherine Sigaty Fort Pierce FL 163 52 74 38:48.8 12:31/M
3 Kathy Ott St Petersburg FL 133 51 88 40:40.6 13:07/M
4 Virginia Howell Port St Lucie FL 77 51 92 41:01.6 13:14/M
5 Alicia Cost Fort Pierce FL 36 50 105 43:22.4 13:59/M
6 Robbi Sumner Okeechobee FL 171 50 107 43:26.2 14:01/M
7 Kathy Osking Fort Pierce FL 215 53 128 49:09.0 15:51/M
8 Jennifer Morgenstern Olympia WA 116 51 137 49:53.1 16:05/M
9 Cheryl Gomes N Smithfield RI 61 52 140 50:26.1 16:16/M
10 Magi Schluter Boca Raton FL 157 52 151 52:52.8 17:03/M
11 Jane Biggio North Conway NH 210 50 167 56:21.4 18:11/M
12 Susan Walker Port St Lucie FL 178 53 170 57:55.7 18:41/M
13 Deanna Cofield Okeechobee FL 33 54 177 1:01:38.8 19:53/M
14 Colette Pearson North Hutchinson Island FL 222 51 184 1:08:10.3 21:59/M
15 Lori Hennecke Fort Pierce FL 72 51 188 1:09:16.1 22:21/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mendi Patterson Titusville FL 137 55 53 35:58.5 11:36/M
2 Diane Barbret Fort Pierce FL 246 59 102 42:56.3 13:51/M
3 Caroline Heiser Ridgefield CT 71 56 119 46:44.1 15:05/M
4 Robin Wynn Oceanside NY 191 58 146 51:10.4 16:30/M
5 Linda O'Neil Fort Pierce FL 129 56 162 55:58.9 18:03/M
6 Nancy George Stuart FL 58 59 169 56:56.3 18:22/M
7 Joni Teitel Royal Palm Bch FL 173 55 173 1:00:05.5 19:23/M
8 Veronica Tempone Port St Lucie FL 174 57 180 1:04:01.7 20:39/M
9 Kelly Larned Ormond Beach FL 92 56 189 1:10:33.6 22:45/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marily Tatar Smock PA 213 63 160 55:26.0 17:53/M
2 Kathy Delgaudio Hampton Bays NY 44 62 166 56:11.5 18:07/M
3 Felicia Valdes Vero Beach FL 177 61 174 1:00:14.2 19:26/M
4 Deb Neufeld North Hutchinson Island FL 194 64 175 1:00:33.1 19:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Mariano New Milford CT 98 65 109 43:56.0 14:10/M
2 Mary Redwine Cockeysville MD 144 66 144 50:56.0 16:26/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Penelope Benson Lady Lake FL 205 71 153 53:00.2 17:06/M
2 Joyce Thomas Fort Pierce FL 175 71 181 1:05:38.6 21:10/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicky Campbell Stuart FL 23 76 159 55:25.0 17:53/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stefan Gamon Vero Beach FL 198 23 1 24:23.1 7:52/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff McFarlane Port St Lucie FL 241 41 2 25:15.2 8:09/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Russell Laine Port St Lucie FL 233 0 168 56:55.8 18:22/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kingston Jennings New Port Richey FL 79 8 127 49:07.5 15:51/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Devin Williams Naples FL 185 13 6 27:33.9 8:53/M
2 Moses McKay Jensen Beach FL 104 11 12 28:25.6 9:10/M
3 Daniel Alexander Homestead FL 220 14 60 37:02.3 11:57/M
4 David Nunez South Miami FL 124 13 121 47:13.8 15:14/M
5 Owen Braniff Cutler Bay FL 221 13 122 47:14.0 15:14/M
6 Dominic D'Alessio West Palm Beach FL 208 10 126 48:59.3 15:48/M
7 Carmine D'Alessio West Palm Beach FL 209 10 141 50:26.3 16:16/M
8 Killian Brown Jensen Beach FL 236 10 161 55:38.7 17:57/M
9 Donovan Boudreaux Vero Beach FL 16 10 190 1:10:34.9 22:46/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Paulo Clavio Stuart FL 32 19 3 25:32.4 8:14/M
2 Stephen Seavey North Conway NH 211 17 9 28:08.2 9:05/M
3 Hunter Egan Hoffman Estates IL 53 17 20 30:52.9 9:57/M
4 Adam Cox Jensen Beach FL 38 15 22 31:42.1 10:14/M
5 Nicholas Mantz Cooper City FL 97 17 26 32:04.3 10:21/M
6 Charles Paulsel Peachtree City GA 138 15 27 32:12.8 10:23/M
7 John Biggio North Conway NH 212 17 32 33:18.7 10:45/M
8 Michael Parnass Port St. Lucie FL 227 17 34 34:26.0 11:06/M
9 Michael Irace 49 18 37 34:34.9 11:09/M
10 Carlos Matos Apopka FL 99 18 42 34:59.9 11:17/M
11 Anthony Maro Naples FL 201 16 51 35:52.3 11:34/M
12 Ian Mullins Port St Lucie FL 119 16 54 35:59.2 11:36/M
13 Austin Oliver Patrick AFB FL 127 15 69 38:10.1 12:19/M
14 Luke Kuchar Fort Pierce FL 86 16 70 38:32.1 12:26/M
15 Matthew Ciolino Port St. Lucie FL 228 16 75 38:55.5 12:33/M
16 Cameron Kuchar Fort Pierce FL 85 19 112 44:54.6 14:29/M
17 Nicholas Paulsel Peachtree City GA 139 17 115 45:56.0 14:49/M
18 Cameron Armstrong Port St. Lucie FL 229 17 118 46:44.0 15:05/M
19 Riley Lagrassa Nobleton FL 89 17 125 48:40.8 15:42/M
20 Seth Lagrassa Nobleton FL 90 15 157 55:08.1 17:47/M
21 Jarret Kelley Port St Lucie FL 82 19 192 1:18:16.7 25:15/M
22 Zac Harlan Port St Lucie FL 66 18 193 1:18:19.2 25:16/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Garza Saint Augustine FL 231 22 14 30:18.2 9:46/M
2 David Teitel Royal Palm Bch FL 172 22 23 31:54.8 10:17/M
3 Matheus Goes Fort Pierce FL 217 24 82 39:42.4 12:48/M
4 John Crowley Palm Beach Gdns FL 41 23 136 49:33.4 15:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joel Pagan Lake Worth FL 240 29 8 27:58.8 9:01/M
2 Robert Ashley Miami FL 7 25 10 28:11.5 9:05/M
3 Ryan Matos Stuart FL 100 29 43 35:01.4 11:18/M
4 Patrick Williams Vero Beach FL 250 29 83 39:46.3 12:50/M
5 Nick Pearson North Hutchinson Island FL 223 25 104 43:16.9 13:57/M
6 Adam Totter Massapequa NY 243 26 120 46:51.7 15:07/M
7 Brian Marshall Port St. Lucie FL 202 29 186 1:08:51.8 22:13/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ben James Loxahatchee FL 239 31 11 28:17.3 9:07/M
2 Craig Henry Pensacola FL 199 32 24 31:55.6 10:18/M
3 Dave Yolitz Rockledge FL 193 31 30 32:29.6 10:29/M
4 Joseph Share Port St Lucie FL 162 31 61 37:05.1 11:58/M
5 Brian Millard Plametto Bay FL 111 32 100 42:47.6 13:48/M
6 Brock Purdy Ellenton FL 141 34 108 43:44.1 14:06/M
7 Scott Mulligan Vero Beach FL 118 33 123 47:56.6 15:28/M
8 Patrick O'Neil Stuart FL 130 30 163 56:02.0 18:05/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustin McGrath Port St Lucie FL 102 38 7 27:53.3 9:00/M
2 Jeff Edwards Oberlin OH 52 35 16 30:23.6 9:48/M
3 Clayton Archey Oviedo FL 4 37 41 34:54.2 11:15/M
4 Andrew Gudeman Newcomerstown OH 64 39 85 40:00.6 12:54/M
5 Sonny Jennings New Port Richey FL 80 38 130 49:10.8 15:52/M
6 Eric Smith Fort Pierce FL 164 39 142 50:37.4 16:20/M
7 Jeffrey Hileman Ellenton FL 254 39 145 50:59.6 16:27/M
8 Dominic D'Alessio West Palm Beach FL 206 39 156 54:35.6 17:36/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Williams Naples FL 187 44 5 27:19.2 8:49/M
2 Jonathan Blackburn Vero Beach FL 249 41 35 34:29.0 11:07/M
3 Todd Provancher Vero Beach FL 140 44 55 36:12.7 11:41/M
4 Paul Stovall Winter Park FL 168 44 90 40:46.3 13:09/M
5 Robert Ryan Vero Beach FL 155 43 96 42:11.1 13:36/M
6 Jonathan Oakley Port St Lucie FL 125 41 154 53:03.1 17:07/M
7 Moose Brown Jensen Beach FL 235 42 158 55:21.8 17:51/M
8 Christopher Lagrassa Nobleton FL 88 43 191 1:14:33.0 24:03/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Beech Port St Lucie FL 10 46 4 25:36.2 8:15/M
2 David Mantz Cooper City FL 96 48 17 30:27.9 9:49/M
3 Mick Haven Long Beach CA 245 49 25 32:03.2 10:20/M
4 Francis Cox Jensen Beach FL 39 46 52 35:56.0 11:35/M
5 Randy Winegardner Orlando FL 188 46 76 38:59.0 12:35/M
6 Richard Royer Port St Lucie FL 149 46 86 40:13.2 12:58/M
7 Joshua Parnass Port St Lucie FL 226 45 93 41:17.1 13:19/M
8 Randy Collins Seminole FL 35 47 97 42:11.4 13:36/M
9 Kenneth Doucette Port St Lucie FL 48 47 101 42:54.8 13:50/M
10 Will Suarez Lakeland FL 169 47 113 45:19.0 14:37/M
11 Brian Gomes N Smithfield RI 60 49 139 50:25.2 16:16/M
12 Jason Wright Fort Pierce FL 189 46 143 50:38.7 16:20/M
13 Andrew Southworth Boca Raton FL 165 48 152 52:52.9 17:03/M
14 Matthew Remelius Stuart FL 230 48 172 1:00:04.7 19:23/M
15 David Oliver Patrick AFB FL 128 45 176 1:00:33.4 19:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Healey Tampa FL 70 50 15 30:20.0 9:47/M
2 Dana Pearson North Hutchinson Island FL 224 54 33 33:42.8 10:52/M
3 David Lunder Port St Lucie FL 95 52 45 35:37.3 11:29/M
4 Doug Holt Jensen Beach FL 74 52 49 35:47.5 11:33/M
5 Mark Biss Fort Pierce FL 12 52 62 37:05.2 11:58/M
6 Gopal Rajagopalan Port St Lucie FL 143 51 67 37:50.9 12:12/M
7 Kurt Ott St Petersburg FL 134 53 72 38:41.8 12:29/M
8 Stephan Cost Fort Pierce FL 37 52 89 40:44.7 13:08/M
9 Dan Osking Fort Pierce FL 216 54 129 49:10.4 15:52/M
10 Henry Westforth Naples FL 181 53 131 49:14.3 15:53/M
11 Frank Ciamaichelo Philadelphia PA 30 50 148 51:55.9 16:45/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tony O'Brien Whitman MA 195 58 19 30:48.9 9:56/M
2 Charlie Orbell Satellite Beach FL 131 55 29 32:18.2 10:25/M
3 John Murphy Rockledge FL 121 59 71 38:40.8 12:28/M
4 Dan Richey Vero Beach FL 145 59 77 39:12.2 12:39/M
5 Dave Brown Tampa FL 251 58 87 40:26.5 13:03/M
6 Marshall Dawson Lakewood WA 42 59 111 44:43.5 14:25/M
7 Omar Quintanilla Orange Park FL 142 57 164 56:09.1 18:07/M
8 Rick Benjamin Murphy OR 11 57 183 1:07:27.0 21:45/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tim Russell Fort Pierce FL 154 63 21 31:26.7 10:08/M
2 Gary Moore Fort Pierce FL 114 60 36 34:32.3 11:08/M
3 Bill Spence Lake City FL 166 62 38 34:44.9 11:12/M
4 John Scarduzio Stuart FL 156 61 40 34:48.1 11:14/M
5 Petri Carmen Lantana FL 24 62 59 36:59.4 11:56/M
6 George Wynn Oceanside NY 190 61 65 37:25.7 12:04/M
7 Rick Wrijil Port St Lucie FL 244 63 66 37:29.7 12:05/M
8 Gary Brisson Fort Pierce FL 17 61 68 38:08.4 12:18/M
9 Charles Millard Palmetto Bay FL 112 63 98 42:23.9 13:40/M
10 David Kempf Sebastian FL 83 60 99 42:27.5 13:42/M
11 Cecil Hornbaker Fort Pierce FL 76 61 106 43:24.7 14:00/M
12 Arthur Dewey Port St Lucie FL 47 60 117 46:15.2 14:55/M
13 Robert Batchelor Port St Lucie FL 8 63 124 48:35.4 15:40/M
14 Ed Mastrocola Everett MA 225 61 182 1:07:26.8 21:45/M
15 Bob O'Neil Fort Pierce FL 214 61 196 1:25:06.1 27:27/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Sendry Miami FL 160 69 50 35:48.2 11:33/M
2 John McElroy Covington GA 101 68 79 39:34.4 12:46/M
3 William Baumann Fort Pierce FL 9 66 116 46:01.9 14:51/M
4 Dino Delgaudio Hampton Bays NY 43 65 165 56:09.2 18:07/M
5 John Nolan 248 65 178 1:02:33.6 20:11/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ron Larned Ormond Beach FL 93 74 39 34:46.8 11:13/M
2 Don Larned Ormond Beach FL 91 74 63 37:12.6 12:00/M
3 David Mermell Port St Lucie FL 109 70 94 41:58.9 13:32/M
4 Ed Ruby Fort Pierce FL 150 74 110 43:56.7 14:10/M
5 Stephen Henry Destin FL 200 72 179 1:03:24.5 20:27/M