Gator Grind Trail Races

Age Group Results

November 11, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-11 12-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 12-19 20-29 30-39 40-49 50-59

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beverly Barta 5 60 5 29:08.1 9:24/M
Top

Female 12 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Leith 133 13 27 35:27.5 11:26/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Robertson 91 22 18 33:26.9 10:47/M
2 Amber Chick 18 23 19 33:35.8 10:50/M
3 Shanna Shaff 98 23 20 33:43.6 10:53/M
4 Casey Diuguid 30 23 25 35:22.5 11:25/M
5 Olivia Brown 12 22 36 40:50.0 13:10/M
6 Nicole Kester 49 23 37 40:50.5 13:10/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Lints 58 34 14 31:33.9 10:11/M
2 Julie Knoebel Hobe Sound FL 51 37 21 34:27.2 11:07/M
3 Carrie Carpenito 15 37 47 53:16.5 17:11/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alicia Cattarossi 132 48 24 34:51.8 11:15/M
2 Jennifer Knoebel Hobe Sound FL 50 40 29 35:35.5 11:29/M
3 Nicole Boger West Palm Beach FL 128 40 32 38:50.6 12:32/M
4 Magdalena Marsh 66 43 35 39:03.3 12:36/M
5 Camille Foden 34 47 39 44:15.4 14:16/M
6 Mary Lindgren 57 45 42 44:46.6 14:26/M
7 Medora Berger 8 43 46 45:52.4 14:48/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Sherman 99 59 9 30:16.1 9:46/M
2 Crystal Lewis Jupiter FL 54 59 33 38:52.0 12:32/M
3 Denise Hyde W Palm Beach FL 44 56 38 41:52.9 13:30/M
4 Rachel Schwartz 94 52 44 45:16.1 14:36/M
5 Jill Sheridan Jupiter FL 125 59 49 54:25.2 17:33/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bobby Zekanoski 119 34 1 27:10.1 8:46/M
Top

Male 11 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Lindgren West Palm Bch FL 56 10 7 29:20.1 9:28/M
2 Drew McQueeney Palm Beach Gdns FL 72 10 10 30:24.4 9:48/M
3 Zachary Boger 129 8 31 38:49.2 12:31/M
4 Dominic Carpenito 16 9 48 53:18.6 17:12/M
Top

Male 12 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Colby Zebarth 117 12 2 28:44.1 9:16/M
2 Sean McCabe Lake Worth FL 69 16 6 29:10.3 9:25/M
3 Steven Morales 78 19 28 35:33.4 11:28/M
4 Asean Hall 38 13 40 44:23.7 14:19/M
5 Ethan Williams Riviera Beach FL 115 17 50 1:20:37.6 26:00/M
6 Aaron Stephens West Palm Bch FL 107 17 51 1:22:32.3 26:37/M
7 Daniel Brown 11 14 52 1:22:54.1 26:45/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Patterson 83 29 12 31:02.7 10:01/M
2 Cody Miller 77 23 26 35:23.1 11:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Mattheisz 68 34 3 29:02.1 9:22/M
2 James Davis 24 31 15 31:35.2 10:11/M
3 Michael Serra 97 35 22 34:34.7 11:09/M
4 Frankie Cotten 22 34 30 37:37.7 12:08/M
5 Orthnell Cash West Palm Bch FL 17 37 41 44:23.8 14:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy McQueeney Palm Beach Gdns FL 73 44 4 29:04.9 9:23/M
2 James Fordham 35 48 11 30:37.2 9:53/M
3 Paul Hubbard 43 47 13 31:29.5 10:09/M
4 Staffin Zebarth 118 47 16 31:39.1 10:13/M
5 Robert Jamilla 47 48 17 32:38.9 10:32/M
6 Jim Boger 130 44 34 38:52.0 12:32/M
7 Christopher Marsh 65 47 43 45:14.2 14:35/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcelo Cattarossi 131 50 23 34:50.2 11:14/M
2 Brian Berger 7 50 45 45:52.2 14:48/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stewart Sherman 100 62 8 30:16.1 9:46/M