Mutt March 5K

Age Group Results

October 14, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kashka Tarka Stuart FL 469 43 3 24:09.3 7:47/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randi Garvey N Palm Beach FL 415 58 9 26:55.1 8:41/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaiden Shea Port St Lucie FL 447 11 13 28:44.0 9:16/M
2 Elizabeth Chu Palm City FL 405 12 19 31:45.0 10:15/M
3 Abby Siebert Jensen Beach FL 476 11 34 41:08.8 13:16/M
4 Lylah Shiava Jensen Beach FL 477 11 35 41:09.5 13:16/M
5 Shelby S Okeechobee FL 446 14 39 46:09.1 14:53/M
6 Brooke Vanderwarn Stuart FL 456 11 48 56:36.2 18:15/M
7 Jade Blauvelt Palm City FL 482 13 55 1:04:18.4 20:45/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Cromer Palm City FL 473 23 42 52:36.2 16:58/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Tufano Palm City FL 455 25 29 36:04.9 11:38/M
2 Jennifer Bradley Jensen Beach FL 468 27 68 1:23:57.9 27:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 459 34 4 24:32.2 7:55/M
2 Megan Contini Lake City FL 406 33 6 26:16.7 8:28/M
3 Amy Thornton Hobe Sound FL 478 34 22 33:26.9 10:47/M
4 Susan Allen Stuart FL 401 30 46 53:54.0 17:23/M
5 Jean Donofrio Hobe Sound FL 410 31 51 57:17.1 18:29/M
6 Diana Garcia Contreras Fort Pierce FL 414 33 63 1:10:36.0 22:46/M
7 Christie McKitrick Stuart FL 441 31 64 1:23:12.0 26:50/M
8 Merit Gospel Stuart FL 418 32 65 1:23:13.3 26:51/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Hart Stuart FL 420 37 44 53:51.7 17:22/M
2 Catalina Orostegui West Palm Beach FL 480 37 57 1:05:12.1 21:02/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christy Owens Stuart FL 442 40 26 35:07.9 11:20/M
2 Emily Mass Stuart FL 440 41 31 38:37.7 12:27/M
3 Jennifer Abbott Port St Lucie FL 130 41 32 39:34.2 12:46/M
4 Christina Worley Port St Lucie FL 462 43 33 40:40.8 13:07/M
5 Natalie Walters Stuart FL 475 43 38 44:13.0 14:16/M
6 Bethsheba Cusimano Jensen Beach FL 408 44 58 1:07:29.6 21:46/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristin Kraczek Hobe Sound FL 436 48 23 33:36.6 10:50/M
2 Deborah Pease Stuart FL 483 46 40 50:46.0 16:23/M
3 Juli Vanderwarn Stuart FL 458 47 47 56:36.0 18:15/M
4 Kristin Stanley Stuart FL 450 47 53 57:43.9 18:37/M
5 Mary Easlick Palm City FL 412 46 59 1:07:31.2 21:47/M
6 Julie Davis Denver CO 466 48 66 1:23:56.3 27:05/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Jeansonne Port St Lucie FL 425 50 17 30:23.1 9:48/M
2 Robbi Sumner Okeechobee FL 452 50 24 33:43.2 10:53/M
3 Lori Lachnicht Port St Lucie FL 438 50 37 44:12.5 14:15/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Copeland Jensen Beach FL 471 58 11 27:37.3 8:55/M
2 Janet Napolitano Stuart FL 470 56 18 30:53.5 9:58/M
3 Suzanne Washuta Stuart FL 460 57 27 35:12.3 11:21/M
4 Tami Kirkbride Jensen Beach FL 472 59 28 35:13.5 11:22/M
5 Linda Anderson Port St Lucie FL 402 57 36 44:11.9 14:15/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Acimovic Tequesta FL 364 63 21 33:22.7 10:46/M
2 Bo Cromer Palm City FL 474 60 43 52:37.9 16:58/M
3 Eva Sohl Port St Lucie FL 449 61 62 1:10:35.4 22:46/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Hart Stuart FL 419 67 45 53:52.2 17:23/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Faith Backs Jensen Beach FL 467 75 67 1:23:57.1 27:05/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 445 55 1 21:12.7 6:50/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chester King Stuart FL 429 43 2 23:33.1 7:36/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eli Wunderlich Palm City FL 463 9 56 1:04:23.3 20:46/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin King Stuart FL 434 12 14 29:10.2 9:25/M
2 Tanner Wunderlich Palm City FL 465 12 30 37:49.2 12:12/M
3 Trenten Stanley Stuart FL 451 14 60 1:08:40.8 22:09/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Cox Jensen Beach FL 407 16 15 30:15.7 9:45/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Sampson Melbourne FL 484 20 41 50:46.3 16:23/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Lammers Lake City FL 439 34 7 26:16.8 8:28/M
2 Chris Tufano Palm City FL 454 32 20 33:00.7 10:39/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Skosirev Royal Palm Bch FL 448 37 10 27:32.2 8:53/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Owens Stuart FL 443 42 25 35:07.7 11:20/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Kraczek Hobe Sound FL 437 47 5 24:37.6 7:56/M
2 Tim Wojnar Stuart FL 461 49 52 57:43.4 18:37/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronnie Kirchman Palm City FL 435 52 8 26:26.5 8:32/M
2 Octavio Neto Jensen Beach FL 481 52 12 28:30.4 9:12/M
3 Paul Lefavi Stuart FL 479 54 16 30:18.2 9:46/M
4 Ed Vanderwarn Stuart FL 457 50 49 56:37.2 18:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lou Donofrio Hobe Sound FL 411 58 50 56:56.1 18:22/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Wunderlich Palm City FL 464 61 54 59:20.1 19:08/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Godfrey Fort Pierce FL 417 66 61 1:09:23.5 22:23/M