Travis Manion 9/11 Heroes Run

Age Group Results

September 04, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0-10 11-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-10 11-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Hollingsworth 186 25 1 18:15.0 5:53/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Rapaport Jupiter FL 103 53 8 20:41.0 6:40/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lily Bauman Palm City FL 178 6 173 51:46.8 16:42/M
Top

Female 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Chu Palm City FL 177 12 57 29:06.7 9:23/M
2 Skye Bartenfelder Palm City FL 11 13 65 29:41.6 9:35/M
3 Gianna Minter Port St Lucie FL 86 12 77 31:22.9 10:07/M
4 Alyssa Ali Palm City FL 173 13 78 31:24.5 10:08/M
5 Hayley Vandenabeele Palm City FL 154 12 105 33:53.3 10:56/M
6 Jay Anthony Sagun Port Saint Lucie FL 170 11 132 38:20.2 12:22/M
7 Abby Strunk Jupiter FL 141 11 135 38:37.8 12:27/M
8 Lily Hamel Port St Lucie FL 52 11 168 49:43.1 16:02/M
9 Brooke Vanderwarn Stuart FL 155 11 178 1:00:06.7 19:23/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elly Murillo Jupiter FL 91 17 15 21:54.1 7:04/M
2 Brooke Bartenfelder Palm City FL 8 17 49 27:56.9 9:01/M
3 Ashlyn Tucker Palm City FL 150 14 68 29:55.1 9:39/M
4 Rain Bartenfelder Palm City FL 10 15 76 31:08.8 10:03/M
5 Emma Garner Palm City FL 199 14 124 36:22.9 11:44/M
6 Shelby Westall Port St Lucie FL 159 19 149 42:18.4 13:39/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kara Long Hobe Sound FL 79 21 71 30:14.6 9:45/M
2 Brianna Sawyer Stuart FL 118 24 75 30:56.7 9:59/M
3 Megan Schroeder Stuart FL 123 24 157 46:30.7 15:00/M
4 Jaynary Rivera Rodriguez Port St Lucie FL 113 23 186 1:02:34.1 20:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anays Murillo Jupiter FL 90 25 5 19:59.7 6:27/M
2 Rebecca Hands Palm City FL 55 29 35 25:31.2 8:14/M
3 Victoria Allen Jensen Beach FL 4 29 48 27:50.0 8:59/M
4 Carly Gardner Stuart FL 188 27 58 29:06.9 9:23/M
5 Katie Sprauer Stuart FL 135 26 59 29:12.1 9:25/M
6 Heather Prince Jensen Beach FL 98 27 70 30:07.4 9:43/M
7 Whitney Duteau Port St Lucie FL 34 29 98 33:14.5 10:43/M
8 Melannie Platt Palm Beach Gdns FL 95 26 102 33:42.2 10:52/M
9 Dana Whiteaker Port St Lucie FL 163 25 148 42:12.8 13:37/M
10 Kristina Coleman Lake Worth FL 28 29 152 45:17.0 14:36/M
11 Melissa Williams Stuart FL 164 25 156 46:23.8 14:58/M
12 Taylor Scheidegger Stuart FL 122 26 159 46:37.4 15:02/M
13 Arianne Holley Stuart FL 61 29 177 59:30.4 19:12/M
14 Jessica Alvarado Port St Lucie FL 5 28 185 1:02:34.0 20:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lorri Esposito Port St Lucie FL 36 34 55 28:40.6 9:15/M
2 Ashley Killough Palm City FL 71 32 60 29:19.9 9:27/M
3 Allyson Swan Jensen Beach FL 144 31 72 30:23.6 9:48/M
4 Jaynie Tamara Doral FL 147 30 134 38:27.6 12:24/M
5 Dana Zamarelli Jupiter FL 167 33 138 38:47.4 12:31/M
6 Sarah Gillooly Port St Lucie FL 44 33 146 41:38.3 13:26/M
7 Kaycee Harris Port St Lucie FL 57 32 175 54:44.2 17:39/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Freitas Stuart FL 40 36 43 27:08.9 8:45/M
2 Nicole Wojno Palm City FL 165 37 69 30:02.9 9:41/M
3 Shannon Smith Palm City FL 126 35 100 33:22.0 10:46/M
4 Jennifer Lieber Stuart FL 77 37 106 33:55.4 10:56/M
5 Oriana Eysaman Palm City FL 37 38 109 34:22.6 11:05/M
6 Cherry Sagun Port Saint Lucie FL 169 36 115 35:19.2 11:24/M
7 Julie Collins Palm City FL 196 36 119 35:33.9 11:28/M
8 Jennifer Sworn Stuart FL 145 35 126 36:37.3 11:49/M
9 Rachel Debuck Jupiter FL 31 39 136 38:38.2 12:28/M
10 Masika Reed-Stubbs Fort Pierce FL 107 38 184 1:02:33.6 20:11/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Dunn Stuart FL 197 44 41 26:41.5 8:36/M
2 Tracey McKay Jensen Beach FL 193 41 42 26:45.1 8:38/M
3 Tina Reynolds Port St Lucie FL 110 42 79 31:33.2 10:11/M
4 Pamela Tucker Palm City FL 151 41 84 32:02.5 10:20/M
5 Melanie Escobar Stuart FL 35 40 87 32:21.1 10:26/M
6 Karen Stewart Palm City FL 139 41 91 32:42.8 10:33/M
7 Laura Thomas Port St Lucie FL 149 43 171 49:47.4 16:04/M
8 Dawn Brocious Stuart FL 17 44 182 1:01:41.1 19:54/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Shipman Palm Bch Gard FL 203 47 32 25:01.0 8:04/M
2 Maria Addonizio Jensen Beach FL 1 46 51 27:59.7 9:02/M
3 Kelly Wyble Stuart FL 166 45 64 29:39.0 9:34/M
4 Tanya Redding Port St Lucie FL 106 48 73 30:34.5 9:52/M
5 Wendy Westall Port St Lucie FL 160 47 74 30:43.0 9:55/M
6 Jennifer Smith Browne Palm City FL 127 49 80 31:40.3 10:13/M
7 Tanya Mitchell Hobe Sound FL 88 45 85 32:07.8 10:22/M
8 Melissa Ann Cox Jensen Beach FL 29 45 99 33:15.4 10:44/M
9 Sue Minter Port St Lucie FL 87 48 112 34:57.4 11:16/M
10 Karin Schattner Palm City FL 119 45 128 37:35.1 12:07/M
11 Stephanie Tucker Palm City FL 152 49 137 38:45.2 12:30/M
12 Gwen Brower Delray Beach FL 19 46 144 40:28.1 13:03/M
13 Melissa Gliedman Palm City FL 46 48 150 42:21.1 13:40/M
14 Michelle Markee Jensen Beach FL 81 49 151 43:18.9 13:58/M
15 Patricia Magee Jensen Beach FL 189 46 158 46:34.7 15:01/M
16 Debra Daley Jensen Beach FL 195 49 164 48:55.4 15:47/M
17 Dorothy Oppenheiser Stuart FL 200 49 172 49:54.5 16:06/M
18 Juli Vanderwarn Stuart FL 157 47 180 1:00:11.4 19:25/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Rawn Royal Palm Bch FL 105 53 30 24:51.7 8:01/M
2 Ellen Wood Hollywood FL 192 50 39 26:09.1 8:26/M
3 Conchi Tilton Tampa FL 198 52 40 26:15.9 8:28/M
4 Randi Garvey N Palm Beach FL 42 58 44 27:21.0 8:49/M
5 Mary Cohen Palm City FL 176 54 53 28:14.8 9:06/M
6 Laura Bartenfelder Palm City FL 9 52 54 28:29.2 9:11/M
7 Cathy Kenney Palm City FL 70 51 83 31:49.3 10:16/M
8 Cheryl Gillen Palm City FL 43 54 90 32:41.0 10:33/M
9 Christina Bondi Port St Lucie FL 14 52 94 32:56.9 10:37/M
10 Virginia Howell Port Saint Lucie FL 181 51 95 32:57.4 10:38/M
11 Lynn Luisi Port St Lucie FL 180 53 96 32:58.1 10:38/M
12 Elizabeth Horton Stuart FL 182 51 104 33:52.5 10:55/M
13 Lisa Miller Stuart FL 85 50 108 34:16.9 11:03/M
14 Kathy Neu Stuart FL 93 52 110 34:29.5 11:07/M
15 Anne Spector Palm City FL 132 55 111 34:45.5 11:13/M
16 Patricia Zawodny Naples FL 168 58 116 35:20.8 11:24/M
17 Donna Orlandi Stuart FL 94 55 120 35:47.9 11:33/M
18 Roseann Maresca Port St Lucie FL 80 56 122 36:18.2 11:43/M
19 Rhenee Regan Palm City FL 108 56 123 36:19.2 11:43/M
20 Michele Albertini Palm City FL 3 50 131 37:55.0 12:14/M
21 Nancy Scheidegger Stuart FL 121 55 162 47:19.5 15:16/M
22 Ora Solomon Port St Lucie FL 128 59 166 49:09.0 15:51/M
23 Diane Bond Stuart FL 13 56 176 59:29.3 19:11/M
24 Vera Wetsel Stuart FL 161 58 183 1:01:41.3 19:54/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Snodgrass Jensen Beach FL 185 63 63 29:29.3 9:31/M
2 Jenifer Wheeler Palm City FL 162 68 117 35:23.7 11:25/M
3 Marie Burgund Stuart FL 202 62 130 37:53.1 12:13/M
4 Maria Roman Port St Lucie FL 115 65 147 41:42.9 13:27/M
5 Lynn Matthews Palm City FL 83 68 155 45:53.5 14:48/M
6 Cathy Lieber Stuart FL 76 66 160 47:17.6 15:15/M
7 Cynthia Furda Port St Lucie FL 41 64 165 49:08.9 15:51/M
8 Karen Spica Farmington Hills MI 133 63 181 1:01:09.0 19:44/M
9 Denice Hester Port St Lucie FL 59 63 187 1:15:10.6 24:15/M
10 Betty Holloway Port St Lucie FL 62 69 188 1:15:11.4 24:15/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Ketchem Jupiter FL 190 46 2 18:39.6 6:01/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Todd Clements Palm Beach Gdns FL 27 41 3 19:21.7 6:15/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carson Stewart Palm City FL 137 10 47 27:45.7 8:57/M
2 Colton Stewart Palm City FL 138 10 97 33:01.6 10:39/M
3 Jacob Sosin Boca Raton FL 129 9 118 35:27.7 11:26/M
4 Nolan Hamel Port St Lucie FL 54 9 167 49:42.6 16:02/M
Top

Male 11 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Raffenberg Palm City FL 102 13 18 22:37.8 7:18/M
2 Andrew Raffenberg Palm City FL 99 13 31 24:52.0 8:01/M
3 Jack Ross Palm City FL 116 13 38 25:49.7 8:20/M
4 Jakob Strunk Jupiter FL 143 13 50 27:58.6 9:01/M
5 Josehp Raffenberg Palm City FL 100 11 139 39:01.9 12:35/M
6 Joey Sosin Boca Raton FL 130 11 154 45:45.8 14:45/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Ketchem Jupiter FL 191 15 16 22:10.0 7:09/M
2 Noah Rosenfarb Stuart FL 204 19 36 25:40.8 8:17/M
3 Mason Johnson Palm City FL 67 15 46 27:38.3 8:55/M
4 Stephen Brower Delray Beach FL 21 17 107 34:08.6 11:01/M
5 Tyler Melton Palm City FL 84 16 125 36:26.5 11:45/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jordan Glick Stuart FL 45 23 11 21:25.2 6:55/M
2 Edward Kim Coral Springs FL 72 24 62 29:29.0 9:31/M
3 Matthew Pope Palm City FL 96 22 114 35:16.6 11:23/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pascual Murillo Jupiter FL 92 26 9 20:56.5 6:45/M
2 Matthew Price Port St Lucie FL 97 26 12 21:25.7 6:55/M
3 Nick Cuozzo Oviedo FL 206 28 33 25:22.7 8:11/M
4 Jeffry Tamara Doral FL 148 27 133 38:20.3 12:22/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lawrence Dahn Stuart FL 30 32 14 21:52.3 7:03/M
2 Giuseppe Pistone Palm City FL 171 31 129 37:46.3 12:11/M
3 Zach Robinson Palm City FL 114 33 142 39:16.3 12:40/M
4 Ryan Harris Port St Lucie FL 58 32 174 54:34.7 17:36/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Greg Smith Palm City FL 125 35 6 20:16.0 6:32/M
2 Richard Ajpacaja Stuart FL 2 37 10 20:58.2 6:46/M
3 Gary Ducote Palm City FL 33 38 22 23:35.3 7:36/M
4 Chris Ampol Palm City FL 6 35 24 23:55.6 7:43/M
5 Richard Reilly Stuart FL 109 38 89 32:40.9 10:32/M
6 James Jordan Port St Lucie FL 69 36 101 33:27.4 10:47/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Johnson Palm City FL 66 41 4 19:35.9 6:19/M
2 Rosendo Jimenez Stuart FL 64 42 25 23:58.4 7:44/M
3 William Stewart Palm City FL 140 44 26 24:17.2 7:50/M
4 Dan Strunk Jupiter FL 142 42 37 25:43.0 8:18/M
5 Rick Romagosa Stuart FL 194 43 56 28:43.9 9:16/M
6 Matt Raffenberg Palm City FL 101 44 140 39:04.9 12:36/M
7 Mark Hamel Port St Lucie FL 53 44 169 49:46.3 16:03/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Ross Palm City FL 205 47 28 24:32.5 7:55/M
2 Agustin Murillo Jupiter FL 89 48 82 31:45.6 10:15/M
3 Kurt Brower Delray Beach FL 20 46 86 32:19.2 10:25/M
4 Scott Bovee Palm City FL 16 48 103 33:49.8 10:55/M
5 Todd Victor Boca Raton FL 158 46 127 36:41.6 11:50/M
6 Robert Eysaman Palm City FL 38 46 141 39:07.4 12:37/M
7 Peter Sosin Boca Raton FL 131 46 153 45:45.4 14:45/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 117 55 7 20:31.8 6:37/M
2 Thomas Matese Jupiter FL 174 55 13 21:47.1 7:02/M
3 Dan Rawn Royal Palm Bch FL 104 54 17 22:17.6 7:11/M
4 Zeke Jones Port St Lucie FL 68 51 19 22:56.1 7:24/M
5 Steve Cortes Jensen Beach FL 201 52 20 23:11.4 7:29/M
6 Gregg Fields Palm Beach Gdns FL 39 57 27 24:30.2 7:54/M
7 Ed Burrows Stuart FL 183 54 29 24:35.8 7:56/M
8 Leo Bondi Port St Lucie FL 15 53 45 27:21.6 8:49/M
9 Gary Moor Fort Pierce FL 207 59 61 29:20.0 9:28/M
10 Howard Bennett Miami FL 12 55 66 29:51.9 9:38/M
11 Dean Golko Palm City FL 47 59 88 32:21.5 10:26/M
12 Glen Carwell Stuart FL 25 58 93 32:52.9 10:36/M
13 Thomas Harmer Stuart FL 56 54 143 39:19.7 12:41/M
14 Michael Scheidegger Stuart FL 120 59 161 47:19.3 15:16/M
15 Mark Swart Jensen Beach FL 184 50 163 48:54.7 15:46/M
16 Ed Vanderwarn Stuart FL 156 50 179 1:00:10.9 19:25/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Spica Farmington Hills MI 134 60 21 23:12.7 7:29/M
2 Peter Lemp W Palm Beach FL 75 60 23 23:49.3 7:41/M
3 Darrell Fiske Palm City FL 187 62 34 25:29.1 8:13/M
4 Randy Srocyzynski Stuart FL 172 61 52 28:00.2 9:02/M
5 Sam Kim Coral Springs FL 73 61 67 29:53.3 9:38/M
6 Don Cuozzo Palm City FL 175 64 81 31:44.6 10:14/M
7 John Lieber Stuart FL 78 66 113 35:01.1 11:18/M
8 Claude Vandenabeele Palm City FL 153 67 145 40:30.4 13:04/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 74 71 92 32:49.8 10:35/M
2 Daniel Starcher Loxahatchee FL 136 71 121 36:14.0 11:41/M
3 James Brocious Stuart FL 18 70 170 49:46.6 16:03/M