Children's Home Society Treasure Coast 5K Run

Age Group Results

April 22, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-10 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Moons-Sturgill Hobe Sound FL 353 32 7 24:41.7 7:57/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Webster Memphis TN 393 52 14 25:42.0 8:15/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Bailey Stuart FL 508 7 60 32:42.1 10:33/M
2 Anosia-Lyne Sheets Fort Pierce FL 379 10 66 34:04.9 10:59/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dwighty Tilton 686 18 135 51:51.4 16:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Garcia Stuart FL 245 24 18 26:11.1 8:27/M
2 Shelby Pearce Jensen Beach FL 361 22 24 27:24.4 8:50/M
3 Ashley Fuggetta Port Saint Lucie FL 908 24 27 27:34.6 8:54/M
4 Victoria Graham 506 23 35 28:35.3 9:13/M
5 Genna Giazuinto Port St. Lucie FL 314 23 113 42:40.5 13:46/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kimberly Rigano Stuart FL 370 25 6 24:35.2 7:56/M
2 Mari Treverton Port St. Lucie FL 389 26 25 27:27.1 8:51/M
3 Kendra Hart Rensselaer NY 511 26 26 27:33.2 8:53/M
4 Cherelle Mansfield Jensen Beach FL 681 28 46 30:36.4 9:52/M
5 Philys Huffstickler Port St Lucie FL 325 27 51 31:10.1 10:03/M
6 Tina Castorena 518 28 53 31:25.1 10:08/M
7 Neremise Sheets Fort Pierce FL 680 28 65 34:03.7 10:59/M
8 Samantha Graff Port St Lucie FL 318 27 71 34:34.3 11:09/M
9 Sandra Damiron Palm City FL 125 27 81 35:24.9 11:25/M
10 Stephanie Schuyler Albany NY 378 26 85 36:38.4 11:49/M
11 Sarah Logsdon Jensen Beach FL 338 26 87 36:49.1 11:53/M
12 Stef Ditoro Port St Lucie FL 186 29 92 38:04.4 12:17/M
13 Kayla White Stuart FL 395 27 123 46:26.0 14:59/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Draughon Jupiter FL 188 34 13 25:37.0 8:16/M
2 Melanie Baculima Port St Lucie FL 682 31 31 27:57.9 9:01/M
3 Alicia Biehl Port St Lucie 40 32 72 34:35.9 11:09/M
4 Katie Ertz Stuart FL 199 30 74 34:49.6 11:14/M
5 Lindsay Atkins Jensen Beach FL 684 30 115 42:55.1 13:51/M
6 Martha Hernandez 513 33 116 44:53.9 14:29/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Davidson Port St Lucie FL 134 37 40 29:16.4 9:26/M
2 Elizabeth Willette Mashpee MA 397 39 49 30:52.9 9:57/M
3 Amy Santos 514 39 50 30:58.6 9:59/M
4 Sarah Quinn Albany NY 366 37 73 34:40.6 11:11/M
5 Claudia Adrian 997 35 80 35:24.7 11:25/M
6 Heidi Stevens Stuart FL 382 37 86 36:47.0 11:52/M
7 Jennifer Goodman Jensen Beach FL 317 37 97 38:36.8 12:27/M
8 Giovanna Dejesus Loxahatchee FL 169 35 99 38:53.4 12:33/M
9 Julie Sacco-Lunsford Port Saint Lucie FL 374 38 100 39:03.0 12:36/M
10 Catherine Matos Port Saint Lucie FL 346 37 105 40:29.2 13:04/M
11 Jaime Reed Port St Lucie FL 368 35 112 42:33.8 13:44/M
12 Ashnee House Fort Pierce FL 324 38 119 45:20.1 14:37/M
13 Noemi Rios 512 36 126 47:38.6 15:22/M
14 Mariel Rodriguez Stuart FL 372 37 127 47:39.5 15:22/M
15 Erin Miller Vero Beach FL 352 39 140 1:00:37.2 19:33/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kashka Tarka Stuart FL 386 43 16 25:59.1 8:23/M
2 Marisol Boiteau 677 40 63 33:42.9 10:52/M
3 Shannon Smith Palm Beach Gardens FL 380 41 64 33:52.0 10:55/M
4 Natalie Watters 872 43 68 34:18.7 11:04/M
5 Rachel Goldberg Stuart FL 316 44 83 36:10.0 11:40/M
6 Emily Mass Stuart FL 345 40 84 36:24.9 11:45/M
7 Darcy Nunez Maitland FL 356 43 88 37:04.4 11:57/M
8 Geegee Betancourt Port St Lucie FL 23 40 89 37:16.0 12:01/M
9 Wendy Conway Stuart FL 123 41 91 38:02.4 12:16/M
10 Laura Thomas Port St Lucie FL 994 43 104 40:28.3 13:03/M
11 Tara Funk Tampa FL 224 41 106 40:32.4 13:05/M
12 Carrie Hillenbrandt Albany NY 323 44 110 41:43.0 13:27/M
13 Kelly Peyton Stuart FL 363 42 121 46:23.2 14:58/M
14 Arelis St. Pierre 504 42 128 47:40.6 15:23/M
15 Tamia McEwen Vero Beach FL 350 42 131 48:42.2 15:43/M
16 Michelle Wallace Palm City FL 391 44 133 49:18.8 15:54/M
17 Nicole McDougal Port Saint Lucie FL 914 42 142 1:01:09.3 19:44/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Peraza Port Saint Lucie FL 690 45 30 27:56.2 9:01/M
2 Laora Tercosi Jensen Beach FL 996 47 55 31:48.2 10:15/M
3 Kelly MacHado Fort Pierce FL 340 48 59 32:39.8 10:32/M
4 Carmen Quinones 694 46 93 38:07.2 12:18/M
5 Milagro Mercado 695 48 94 38:07.4 12:18/M
6 Margo Nubelo 502 45 122 46:24.0 14:58/M
7 Celia Garcia 503 46 129 47:41.2 15:23/M
8 Beth Szesny Sebastian FL 385 48 132 49:18.2 15:54/M
9 Stacey Abbott Stuart FL 11 46 134 49:18.9 15:54/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Edith Majewski Port St. Lucie FL 918 52 37 28:41.2 9:15/M
2 Amy Amundsen Memphis TN 20 54 48 30:50.1 9:57/M
3 Stacey Justine Stuart FL 329 50 54 31:28.9 10:09/M
4 Debbie Knupp Stuart FL 333 54 58 32:37.5 10:31/M
5 Landa Starling Jensen Beach FL 689 54 62 33:10.3 10:42/M
6 Allison Roy Port Saint Lucie FL 373 52 75 34:53.8 11:15/M
7 Lydia Guide Fort Pierce FL 322 51 136 58:05.8 18:44/M
8 Traci Wilke Fort Pierce FL 507 52 139 1:00:33.8 19:32/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucia Collazo 688 57 29 27:52.4 8:59/M
2 Brenda Stokes Port St Lucie FL 383 56 36 28:36.9 9:14/M
3 Linda MacLeod 837 59 69 34:19.4 11:04/M
4 Lisa Coble Fort Pierce FL 90 55 98 38:45.2 12:30/M
5 Carolyn Modina 501 57 141 1:01:08.2 19:43/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dori Ditoro Palm City FL 172 62 70 34:21.4 11:05/M
2 Stacie Sarno Port St Lucie FL 376 60 102 40:00.8 12:54/M
3 B Ellen Briggs 510 64 124 47:09.1 15:13/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kerry Bartley Hobe Sound FL 22 65 47 30:48.4 9:56/M
2 Karina Ripka 692 65 57 32:15.7 10:24/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theresa Williams Port St. Lucie FL 398 72 137 58:52.2 18:59/M
2 Dolores Koren Port St Lucie FL 334 86 138 59:06.8 19:04/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jake Straus 697 20 1 21:53.6 7:04/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Obermayer Albany NY 358 54 3 24:09.7 7:45/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lucian Conway Stuart FL 116 8 90 37:45.3 12:11/M
2 Colten George Fort Pierce FL 313 6 96 38:27.7 12:24/M
3 Evan Knotek Palm City FL 332 10 103 40:17.4 13:00/M
4 Asher Reed 367 6 111 42:33.6 13:44/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Miller 696 19 11 25:33.7 8:15/M
2 Robert Betancourt Port St Lucie FL 35 16 130 48:39.3 15:42/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zander Mausolff Gainesville FL 347 24 9 24:52.9 8:01/M
2 Kevin Velinsky Port St. Lucie 390 24 79 35:23.8 11:25/M
3 Keith Martinek Sebastian FL 343 24 114 42:41.1 13:46/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nickolas Jasper Stuart FL 327 26 2 22:16.8 7:11/M
2 Kenny Treverton Jensen Beach FL 388 27 5 24:22.8 7:52/M
3 David Atkinson Stuart FL 21 29 17 26:08.4 8:26/M
4 Tyler Johnson Jensen Beach FL 328 29 43 29:28.1 9:30/M
5 Justin Lewandowski Stuart FL 336 28 45 30:11.4 9:44/M
6 Keith Sonchaiwanich Jupiter FL 381 27 76 34:56.8 11:16/M
7 Brandon White Stuart FL 394 29 78 35:20.5 11:24/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Cantrell Port St Lucie FL 55 34 22 27:16.2 8:48/M
2 Craig Stokes Port Saint Lucie FL 384 30 28 27:46.9 8:57/M
3 Justin Goheen Port St Lucie FL 315 34 67 34:17.3 11:04/M
4 John Palmeri Albany NY 360 34 125 47:36.5 15:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Beckman 505 39 12 25:36.1 8:15/M
2 Andrew Treadwell 685 36 15 25:46.2 8:19/M
3 Joel Rodriguez Stuart FL 371 39 95 38:08.8 12:18/M
4 Dustin Knotek Palm City FL 331 38 107 40:33.0 13:05/M
5 Raymond Corona 915 37 108 41:00.5 13:14/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Fariello Albany NY 201 43 8 24:52.9 8:01/M
2 Andrew McLaughlin Mashpee MA 351 41 20 26:33.2 8:34/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carmine Izzo Port St Lucie FL 326 46 10 25:17.0 8:09/M
2 Paul McCoy Albany NY 349 47 42 29:24.2 9:29/M
3 Christopher Miranda 691 46 77 35:14.8 11:22/M
4 Don Mader 516 46 117 45:09.3 14:34/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rick De Marchi Stuart FL 515 50 21 27:15.3 8:47/M
2 Octavio Neto Jensen Beach FL 355 52 32 28:03.6 9:03/M
3 Philip Parks 683 53 33 28:05.5 9:04/M
4 Sam Salena Port St. Lucie FL 375 53 56 32:04.5 10:21/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Ballachino Cromwell CT 509 56 4 24:10.7 7:48/M
2 Jd Castleman 82 59 23 27:23.7 8:50/M
3 Stephen Obermayer Ballston Spa NY 357 55 39 28:50.5 9:18/M
4 Fred Pollak Palm City FL 364 57 41 29:21.1 9:28/M
5 Jerome Post Port St Lucie FL 365 56 44 29:59.8 9:40/M
6 Reid MacLeod 700 59 52 31:22.7 10:07/M
7 Action Jackson 679 57 109 41:01.1 13:14/M
8 Kenan Siegel 517 56 118 45:12.6 14:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Perry Feyk Palm Beach Gdns FL 202 60 19 26:26.6 8:32/M
2 Frederick March Port St Lucie FL 342 61 34 28:17.1 9:07/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grayson Drexel Stuart FL 189 67 38 28:48.1 9:17/M
2 Crile Carvey Jensen Beach FL 995 68 61 32:57.5 10:38/M
3 M.A. Post Hobe Sound FL 909 67 82 35:59.9 11:36/M
4 Greg Hall Jensen Beach FL 998 67 101 39:24.0 12:43/M
5 Orlando Alvarez Port Saint Lucie FL 14 66 120 45:46.2 14:46/M