RamRock 8K/5K Run

Age Group Results

March 25, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 50-54 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

8K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alice Genest Hobe Sound FL 148 55 1 38:40.4 7:44/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randi Garvey N Palm Beach FL 147 57 4 43:53.1 8:47/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophy Engle 188 13 2 43:42.7 8:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amber Achilles W Palm Beach FL 134 24 9 49:05.8 9:49/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Duffy Port St Lucie FL 142 26 12 49:56.8 9:59/M
2 Samantha Graff Port St Lucie FL 150 27 18 58:24.7 11:41/M
3 Brittany Miller Port St Lucie FL 157 25 20 1:05:48.5 13:10/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julianne Frain Palm City FL 196 31 3 43:43.2 8:45/M
2 Ashley Slate Stuart FL 161 33 6 47:38.2 9:32/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tressa Everett Palm City FL 143 37 14 51:51.7 10:22/M
2 Raelyn Hudson Stuart FL 153 36 16 55:17.8 11:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Lawless Stuart FL 194 40 5 45:08.7 9:02/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Addonizio Jensen Beach FL 135 46 8 47:53.4 9:35/M
2 Katherine Barski Palm Beach Gdns FL 137 46 10 49:29.1 9:54/M
3 Kelly Anderson Port St Lucie FL 136 47 19 59:28.9 11:54/M
4 Melissa Gliedman Palm City FL 149 48 23 1:27:25.8 17:29/M
5 Donna Follmer Port St Lucie FL 146 48 24 1:27:28.0 17:30/M
6 Lesleigh Howard-Zeno Jupiter FL 152 47 25 1:27:29.0 17:30/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dorothy Flemming Hobe Sound FL 145 50 7 47:53.1 9:35/M
2 Nancy Bernardini Stuart FL 138 54 13 50:14.5 10:03/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Norma Scherer 190 57 17 58:22.2 11:40/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Snodgrass Jensen Beach FL 169 62 11 49:35.4 9:55/M
2 Terri Steinhauer Stuart FL 166 62 21 1:09:35.1 13:55/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandi Faust N Fort Myers FL 144 70 15 52:52.9 10:34/M
2 Eleanor Hanley Palm City FL 170 71 22 1:10:46.6 14:09/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Kaufman Palm Beach Gdns FL 154 41 1 32:12.0 6:26/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wade Sjogren Bridgeton NJ 160 55 5 40:58.0 8:12/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Devlyn Herz Palm City FL 186 12 10 43:37.2 8:43/M
2 Peter James Engle Stuart FL 189 11 16 51:02.2 10:12/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Gray Port St Lucie FL 151 17 2 33:17.3 6:39/M
2 Tanner Andromalo 191 18 4 38:17.0 7:39/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew McCarthy Stuart FL 156 25 6 41:51.8 8:22/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Steinhauer Stuart FL 167 30 3 36:44.1 7:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Dimmick Plainfield IN 141 35 14 48:08.2 9:38/M
2 Michael Brethour Jacksonville FL 139 39 15 48:08.3 9:38/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shawn Lawless Stuart FL 195 50 12 44:19.2 8:52/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samuel Steinhauer Stuart FL 165 62 9 43:00.7 8:36/M
2 Perry Feyk 193 60 11 44:04.3 8:49/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marlin Weekley Metamora IL 192 65 8 42:49.1 8:34/M
2 Ivins Steinhauer Stuart FL 164 68 13 45:23.4 9:05/M
3 James Tansey Valatie NY 168 69 17 53:50.8 10:46/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Lazzaro Ridge NY 155 71 7 41:53.6 8:23/M
2 Ed Ruby Fort Pierce FL 159 74 18 1:02:10.1 12:26/M

*Overall place within gender.