RamRock 8K/5K Run

Age Group Results

March 25, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 25-29 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gaby Sue Engle Stuart FL 562 15 1 23:45.5 7:37/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Cowles Palm City FL 546 40 4 27:47.0 8:55/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Engle 552 8 5 28:58.9 9:21/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Meg Schoppe Stuart FL 565 12 9 32:03.6 10:20/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Schoppe Stuart FL 564 15 7 31:15.8 10:05/M
2 Luisa Bonolis Stuart FL 548 18 12 36:49.8 11:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabrielle Fierro Port Saint Lucie FL 547 24 18 39:54.4 12:52/M
2 Emilly Schmitt Palm City FL 576 23 23 48:04.9 15:30/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samara Essen Stuart FL 557 35 2 25:02.8 8:05/M
2 Holly Ridgway Hobe Sound FL 538 39 3 26:17.2 8:29/M
3 Anne Findley Jensen Beach FL 522 37 17 39:27.9 12:44/M
4 Kristin Davis Jensen Beach FL 518 38 20 44:50.6 14:28/M
5 Jody Achilles 558 35 28 52:56.3 17:05/M
6 Dorothy Wiencke Stuart FL 544 39 33 58:02.1 18:43/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Palmeri Stuart FL 535 43 10 32:29.9 10:29/M
2 Emily Mass Stuart FL 531 40 13 36:55.8 11:55/M
3 Sharon Paulson Jensen Beach FL 536 43 16 38:39.9 12:28/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Engle Stuart FL 554 49 14 37:40.6 12:09/M
2 Karin Schattner Palm City FL 541 45 15 37:47.0 12:11/M
3 Janine Kennedy Jensen Beach FL 566 45 22 45:40.3 14:44/M
4 Debra Campbell Stuart FL 551 46 32 55:32.8 17:55/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Hjorleifsson Port St Lucie FL 528 50 25 50:28.7 16:17/M
2 Jennifer Brova Port St Lucie FL 517 53 26 50:29.3 16:17/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marietta Moore Hobe Sound FL 534 58 6 29:43.6 9:35/M
2 Kim Shrum Palm City FL 542 55 11 35:47.3 11:33/M
3 Nancy Torres Stuart FL 550 58 29 54:04.0 17:26/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barb Mlinac Port St Lucie FL 532 64 19 44:05.4 14:13/M
2 Ellen Briggs Stuart FL 486 64 24 48:06.3 15:31/M
3 Ellen Weekley 559 61 27 51:04.9 16:28/M
4 Linda Kuhns Stuart FL 549 64 30 54:04.3 17:26/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connie Robinson Ludington MI 539 65 8 31:17.4 10:05/M
2 Patricia Ruby Fort Pierce FL 540 65 21 45:21.4 14:38/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carolyn Pursell Virginia Beach VA 537 73 31 54:40.8 17:38/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Powers Sewall's Point FL 555 16 1 19:48.1 6:23/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 560 54 3 20:05.6 6:29/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Logan Davis Jensen Beach FL 519 7 10 33:05.3 10:40/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Powers Stuart FL 556 14 2 19:52.8 6:25/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Genest Jr Hobe Sound FL 524 28 6 26:48.6 8:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Schoppe Stuart FL 563 43 8 29:22.2 9:28/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Wiencke Stuart FL 545 47 14 58:02.4 18:43/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Martin Palm City FL 561 52 4 20:20.2 6:34/M
2 Peter Engle Stuart FL 553 54 9 32:56.4 10:37/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dave Genest Hobe Sound FL 523 59 5 22:56.8 7:24/M
2 David Albers Jensen Beach FL 361 58 11 34:24.9 11:06/M
3 Steve Hutchinson Hobe Sound FL 529 55 12 41:04.0 13:15/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grayson Drexel Stuart FL 521 67 7 28:43.0 9:16/M
2 Jim Binniker Virginia Beach VA 485 68 13 54:50.9 17:41/M

*Overall place within gender.