TK Gator Grind Obstacle Race

Age Group Results

March 11, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: 0- 0 1-18 19-99
Women: 1-18 19-99

5-Mile Race

Top

Youth Female

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emily Coombs Wellington FL 212 13 8 57:38.8 11:32/M
2 Emily Fritz Tequesta FL 3 15 12 1:01:27.4 12:17/M
3 Jessica Lickstein Palm Beach Gdns FL 72 12 26 1:11:42.6 14:20/M
4 Madison Schwartz Jupiter FL 158 18 28 1:14:48.1 14:58/M
5 Casey Mangini Wellington FL 191 17 65 1:26:12.5 17:14/M
6 Danielle Fearon West Palm Bch FL 36 18 127 1:49:43.3 21:57/M
7 Victoria Hayes West Palm Bch FL 103 17 130 1:52:34.4 22:31/M
8 Mckenna Nelson West Palm Beach FL 229 10 148 2:03:52.5 24:46/M
9 Kathleen Wilkinson Boynton Beach FL 153 15 153 2:08:48.5 25:46/M
10 Courtney McMillan Palm Beach Gdns FL 112 14 168 2:39:29.1 31:54/M
11 Camryn Wisdom Lake Park FL 115 14 170 2:39:53.7 31:59/M
12 Jaina Williams Jupiter FL 114 14 171 2:39:53.8 31:59/M
13 Emma Throne 230 11 181 11:42:53.0 **:35/M
Top

Adult Female

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aubrey Barela Jupiter FL 69 39 19 1:05:19.1 13:04/M
2 Tammy Measel 323 43 22 1:08:52.3 13:46/M
3 Melanie Clegg Merritt Island FL 30 47 34 1:17:55.6 15:35/M
4 Sylvie Wagner 11 48 35 1:19:03.1 15:49/M
5 Odetta Gintoli Palm Beach Gdns FL 101 36 37 1:19:47.9 15:57/M
6 Logan Slater Hastings On Hudson NY 107 20 42 1:22:35.1 16:31/M
7 Isabel Taylor West Palm Bch FL 108 19 43 1:22:35.5 16:31/M
8 Kara Schuster West Palm Bch FL 208 25 48 1:23:47.9 16:45/M
9 Stephanie Pittington Palm Beach Gdns FL 207 27 49 1:23:48.4 16:46/M
10 Savanah Resnik Stuart FL 55 22 51 1:24:40.0 16:56/M
11 Lauren Sullivan Palm Beach Gdns FL 174 27 53 1:25:32.3 17:06/M
12 Nicole Phillips Jupiter FL 54 24 55 1:25:32.9 17:06/M
13 Jennifer Kula Wellington FL 47 41 56 1:25:34.0 17:07/M
14 Kathy Rogers Jupiter FL 249 42 59 1:25:34.7 17:07/M
15 Kelly Howell Palm Beach Gdns FL 225 45 61 1:25:35.3 17:07/M
16 Kristen Stephens Palm Beach Gdns FL 227 37 62 1:25:35.5 17:07/M
17 Nancy Schintzius Jupiter FL 60 51 69 1:27:01.2 17:24/M
18 Liz Smithson West Palm Bch FL 129 32 72 1:27:27.6 17:29/M
19 Michelle Maiorana Jupiter FL 164 45 73 1:28:50.7 17:46/M
20 Theresa Mercurio Jupiter FL 165 52 75 1:29:35.7 17:55/M
21 Julianne Damsker Jupiter FL 131 32 77 1:31:03.3 18:13/M
22 Chrystal Miller Deltona FL 70 46 80 1:31:30.4 18:18/M
23 Aditi Ramcharitar Royal Palm Bch FL 122 27 83 1:32:14.9 18:27/M
24 Amanda Pantone Royal Palm Bch FL 121 52 84 1:32:15.4 18:27/M
25 Sarah Greenberg Jupiter FL 134 32 91 1:33:37.7 18:43/M
26 Teresa Bell Jupiter FL 133 56 93 1:33:39.2 18:44/M
27 Stephanie McCreary Palm City FL 186 45 97 1:35:09.9 19:02/M
28 Kim Wah Boynton Beach FL 125 35 100 1:36:04.1 19:13/M
29 Kate Dulay West Palm Bch FL 123 40 101 1:36:04.4 19:13/M
30 Maggie Herrera Stuart FL 74 24 102 1:36:39.4 19:20/M
31 Karen Stewart Palm City FL 169 41 105 1:37:08.3 19:26/M
32 Aleisha Canik Pompano Beach FL 168 39 106 1:37:08.7 19:26/M
33 Margie Sollivan 89 48 108 1:37:19.9 19:28/M
34 Aime O'Keefe West Palm Bch FL 68 24 109 1:37:22.0 19:28/M
35 Virginia Bymaster 335 37 113 1:38:28.6 19:42/M
36 Kim Harbermann 245 38 115 1:38:29.6 19:42/M
37 Nikki Leserra Stuart FL 106 32 121 1:42:53.7 20:35/M
38 Ivonne Reynolds West Palm Bch FL 77 48 133 1:54:34.8 22:55/M
39 Lesley Rhoades Loxahatchee FL 56 50 136 1:59:52.2 23:58/M
40 Ariel Paull Lake Worth FL 141 26 138 2:00:25.4 24:05/M
41 Billie Robertson Wellington FL 167 42 139 2:01:04.5 24:13/M
42 Alyssa Douglas Cocoa FL 140 21 140 2:02:06.4 24:25/M
43 Kim Collins Cocoa FL 138 40 143 2:02:09.4 24:26/M
44 Kristin Jenkins Palm Beach Gdns FL 177 33 144 2:02:27.0 24:29/M
45 Ulrike Dean Jupiter FL 181 58 145 2:02:28.1 24:30/M
46 Betty White Tamarac FL 190 53 150 2:07:59.7 25:36/M
47 Cathy Hibbard Stuart FL 189 59 151 2:08:20.5 25:40/M
48 Cher Fisher Stuart FL 187 60 152 2:08:22.3 25:40/M
49 Michelle Holstine West Palm Bch FL 250 28 157 2:12:51.0 26:34/M
50 Ashley Anderson Tequesta FL 146 28 162 2:28:02.1 29:36/M
51 Adriana Lavernia Jupiter FL 111 46 167 2:39:05.4 31:49/M
52 Rachel Catalan Lake Park FL 109 41 169 2:39:33.5 31:55/M
53 Francine McMillan Palm Beach Gdns FL 113 48 172 2:39:54.3 31:59/M
54 Kristen Hanson Royal Palm Bch FL 216 42 178 3:08:28.8 37:42/M
55 Tara Campbell Palm Springs FL 144 45 179 3:22:15.1 40:27/M
56 Ange Polynice Boynton Beach FL 145 30 180 3:22:38.0 40:32/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 82 82 10 58:53.3 11:47/M
2 Unknown Partic. 83 83 23 1:09:09.3 13:50/M
3 Unknown Partic. 84 84 44 1:22:37.3 16:31/M
4 Unknown Partic. 136 136 90 1:33:36.8 18:43/M
5 Unknown Partic. 80 80 104 1:36:41.7 19:20/M
6 Unknown Partic. 336 336 114 1:38:29.0 19:42/M
7 Unknown Partic. 94 94 161 2:27:02.1 29:24/M
Top

Youth Male

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Castro Boynton Beach FL 17 13 11 59:48.5 11:58/M
2 Ryan Freese 7 16 16 1:04:59.6 13:00/M
3 Aidan Nelson West Palm Beach FL 16 14 17 1:05:03.6 13:01/M
4 Jin Deng 5 17 18 1:05:04.5 13:01/M
5 Daniel Williams Vero Beach FL 71 13 21 1:07:18.8 13:28/M
6 Kyler Legler 243 17 24 1:09:25.3 13:53/M
7 Brandon Babey Boca Raton FL 25 17 25 1:10:58.6 14:12/M
8 Dylan Haas Wellington FL 215 13 33 1:16:40.9 15:20/M
9 Matthew Galardi West Palm Bch FL 198 12 63 1:25:44.3 17:09/M
10 Avery Reynolds West Palm Bch FL 200 12 64 1:25:44.8 17:09/M
11 Connor Perez Wellington FL 192 17 67 1:26:15.0 17:15/M
12 Calvin Worthy West Palm Beach FL 240 16 68 1:26:38.0 17:20/M
13 Zack Gerner Lantana FL 40 15 76 1:31:02.7 18:12/M
14 Tyrese Jones West Palm Bch FL 234 17 81 1:31:34.3 18:19/M
15 Deronte Gillins 93 18 82 1:31:40.5 18:20/M
16 Hunter Babey Boca Raton FL 26 14 87 1:32:36.0 18:31/M
17 Tyreik Jones West Palm Bch FL 233 17 88 1:32:43.3 18:33/M
18 Jamir Fleming Riviera Beach FL 232 13 89 1:33:26.2 18:41/M
19 Sam McCreary Palm City FL 185 13 94 1:34:34.0 18:55/M
20 Michael Ryan Boynton Beach FL 59 15 98 1:35:46.3 19:09/M
21 Calvin Castro Boynton Beach FL 79 17 99 1:35:50.5 19:10/M
22 Alexander Harris Wellington FL 220 12 111 1:38:10.8 19:38/M
23 Michael Deluca Boca Raton FL 34 18 116 1:38:57.4 19:47/M
24 Matthew Christie Boca Raton FL 29 16 117 1:38:57.6 19:47/M
25 Brandon Runner Boca Raton FL 154 17 118 1:38:58.0 19:48/M
26 Chase Rook Wellington FL 57 17 120 1:42:39.5 20:32/M
27 Kevin Hunter 338 14 126 1:48:04.1 21:37/M
28 Dan Jalbert Wellington FL 166 15 128 1:49:44.3 21:57/M
29 Nicholas Boekholder Boynton Beach FL 12 15 129 1:51:17.2 22:15/M
30 Austin Miniek 78 14 132 1:54:22.0 22:52/M
31 Billy Rhoades Loxahatchee FL 199 14 134 1:57:29.7 23:30/M
32 Jeffery Larrabee 92 12 135 1:57:45.7 23:33/M
33 Brandon Borghol Boynton Beach FL 76 15 146 2:02:39.4 24:32/M
34 Collin Nelson West Palm Beach FL 18 18 147 2:02:52.2 24:34/M
35 Mackie Coombs Wellington FL 213 16 149 2:07:14.0 25:27/M
36 Jermane Taylor, Jr. Lake Park FL 197 12 159 2:15:02.8 27:00/M
37 Carson Armetta 99 12 160 2:15:34.5 27:07/M
38 Joshua Katz Lake Worth FL 196 14 164 2:28:35.5 29:43/M
39 Jaisyn Petion Lake Worth FL 311 15 165 2:29:05.7 29:49/M
40 Jaidyn Nikko Hodgson Lake Worth FL 310 11 166 2:29:31.7 29:54/M
41 Jared Zignoli Wellington FL 219 17 173 3:05:14.8 37:03/M
42 Jason Hernandez 239 12 174 3:05:45.0 37:09/M
43 Nathaniel Hanson Royal Palm Bch FL 217 12 175 3:05:49.9 37:10/M
44 Jt Mundell 238 15 176 3:06:35.6 37:19/M
Top

Adult Male

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marc Brockman 97 52 1 38:40.9 7:44/M
2 Jr Crooks Fellsmere FL 4 34 2 47:03.2 9:25/M
3 Edgardo De Mola 259 44 3 47:14.9 9:27/M
4 Brian Ferguson Palm Beach Gdns FL 2 36 4 48:21.5 9:40/M
5 Jeffrey Petersen Vero Beach FL 1 35 5 48:44.1 9:45/M
6 Michael Romano Bensalem PA 67 36 6 54:24.8 10:53/M
7 Neil McKay 10 28 7 55:59.9 11:12/M
8 Daniel Mueller 120 35 9 58:43.8 11:45/M
9 Daniel Skosirev Royal Palm Bch FL 176 36 13 1:01:49.4 12:22/M
10 Kellen Lewis Tequesta FL 118 35 14 1:02:50.0 12:34/M
11 Brandt Delhamer Wellington FL 171 43 15 1:03:42.7 12:44/M
12 Felix Ocasio Jupiter FL 51 36 20 1:05:19.7 13:04/M
13 James Russell Palm Beach Gdns FL 58 45 27 1:12:26.1 14:29/M
14 David Schwartz Jupiter FL 157 47 29 1:14:50.0 14:58/M
15 David Nereau Jupiter FL 156 51 30 1:15:04.9 15:01/M
16 Christian Nereau Jupiter FL 155 21 31 1:15:06.2 15:01/M
17 Shawn Lewis Jupiter FL 119 31 32 1:16:05.2 15:13/M
18 Justin Hutton West Palm Bch FL 102 34 36 1:19:46.5 15:57/M
19 Brad Molter Palm Beach Gdns FL 50 29 38 1:20:17.3 16:03/M
20 Christopher Cischke Palm City FL 202 35 39 1:22:04.2 16:25/M
21 David Jackson Tequesta FL 204 32 40 1:22:04.8 16:25/M
22 Brandon Driscoll Jupiter FL 203 33 41 1:22:05.9 16:25/M
23 Steve Sink Boynton Beach FL 73 40 45 1:23:09.1 16:38/M
24 John Lindgren West Palm Bch FL 160 51 46 1:23:12.1 16:38/M
25 Justin Gaeta Lantana FL 37 36 47 1:23:42.2 16:44/M
26 Blaise Hill West Palm Bch FL 42 23 50 1:24:38.6 16:56/M
27 Patrick McGarity Palm Beach Gdns FL 175 29 52 1:25:32.1 17:06/M
28 Kevin Sullivan Palm Beach Gdns FL 173 59 54 1:25:32.8 17:06/M
29 Brian Stephens Palm Beach Gdns FL 224 39 57 1:25:34.6 17:07/M
30 Nathan Lane Loxahatchee FL 226 39 58 1:25:34.6 17:07/M
31 Eric Boneske Palm Beach Gdns FL 223 40 60 1:25:35.2 17:07/M
32 David Perez Wellington FL 193 48 66 1:26:12.7 17:14/M
33 Jeff Burley Jupiter FL 159 42 70 1:27:01.5 17:24/M
34 Scott Epstein Jupiter FL 87 54 71 1:27:12.8 17:26/M
35 Daniel Maiorana Jupiter FL 163 51 74 1:29:24.6 17:53/M
36 Eric Schneider West Palm Bch FL 161 47 78 1:31:13.5 18:15/M
37 Edward Bossie Jupiter FL 127 57 79 1:31:14.5 18:15/M
38 William Leddy South Kingstown RI 49 50 85 1:32:23.2 18:29/M
39 Craig Clopper Big Pool MD 31 27 86 1:32:24.4 18:29/M
40 Trevor Becker Jupiter FL 132 30 92 1:33:38.6 18:44/M
41 Micheal Euteneuer 8 58 95 1:34:46.8 18:57/M
42 Randall Ketterer West Palm Bch FL 45 48 96 1:35:01.0 19:00/M
43 James Herrera Stuart FL 75 22 103 1:36:41.7 19:20/M
44 Michael Johnson Boynton Beach FL 44 45 107 1:37:15.8 19:27/M
45 Jason Boekholder Boynton Beach FL 91 44 110 1:37:30.7 19:30/M
46 William Stewart Palm City FL 170 43 112 1:38:24.8 19:41/M
47 Ken Harris Boynton Beach FL 221 38 119 1:40:13.0 20:03/M
48 Dustin Leserra Stuart FL 105 32 122 1:43:17.9 20:39/M
49 Luis Laboy Weston FL 48 51 123 1:45:21.4 21:04/M
50 Anthony Ohler Port St Lucie FL 180 25 124 1:46:34.4 21:19/M
51 Carey Andrade Royal Palm Bch FL 22 31 125 1:46:35.7 21:19/M
52 Warren Hayes West Palm Bch FL 104 47 131 1:52:36.8 22:31/M
53 Scott Saunders Lake Worth FL 142 53 137 2:00:25.1 24:05/M
54 Patrick Collins Cocoa FL 139 26 141 2:02:07.3 24:25/M
55 Allen Collins Cocoa FL 137 56 142 2:02:08.6 24:26/M
56 Matthew Grabasch Boynton Beach FL 152 21 154 2:08:48.7 25:46/M
57 Tom Coombs Wellington FL 214 99 155 2:09:31.3 25:54/M
58 David Shaw Port St Lucie FL 206 42 156 2:12:49.3 26:34/M
59 Mike Plummer Jacksonville FL 205 43 158 2:12:53.3 26:35/M
60 Diego Solano Greenacres FL 143 30 163 2:28:02.3 29:36/M
61 James Zignoli Wellington FL 218 52 177 3:08:20.6 37:40/M