Chasing Caterpillars Triathlon

Age Group Results

February 19, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99

Triathlon

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Makena Gates Canton GA 325 15 ***** 3:30.1 ***** 0:35.3 ***** 31:56.0 ***** 0:21.2 ***** 19:29.9 55:52.7
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 27 Jennifer Knowles Toronto ON 418 62 ***** 5:34.0 ***** 1:25.8 ***** 31:38.7 ***** 0:41.0 ***** 27:29.6 1:06:49.3
 
Top

Female 10 to 14

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 Beatriz Amorim Lake Worth FL 328 14 1 3:31.4 1 0:47.5 1 36:38.7 1 0:16.4 1 30:23.3 1:11:37.5
2 92 Kimey Guiao West Palm Beach FL 329 12 2 4:52.1 2 1:37.4 3 50:07.7 2 0:37.8 2 33:08.3 1:30:23.5
3 112 Hailey Kirkpatrick Hobe Sound FL 305 13 3 6:29.1 3 2:58.6 2 49:28.3 3 0:55.0 3 45:38.3 1:45:29.4
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Nyah Hernandez Canton GA 330 15 1 3:49.7 1 0:36.4 1 33:30.6 1 0:20.5 1 22:23.1 1:00:40.5
2 81 Kelly Shannon Canfield OH 332 19 3 7:42.4 3 1:26.9 2 41:47.3 3 0:54.5 2 32:54.0 1:24:45.2
3 86 Kayla Zweben Stuart FL 302 16 2 4:40.7 2 0:59.5 3 43:20.1 2 0:31.8 3 37:22.5 1:26:54.7
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 77 Marissa McAuliffe Stuart FL 334 24 1 3:49.0 1 1:19.4 1 47:24.7 1 0:45.3 1 30:22.1 1:23:40.8
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 54 Ashley Kemler Jensen Beach FL 319 28 1 5:31.8 2 2:24.8 1 36:14.7 3 1:49.9 3 30:13.8 1:16:15.1
2 66 Marlene Ryan Delray Beach FL 341 29 2 6:17.1 3 3:43.6 2 40:10.8 2 1:13.5 1 28:05.1 1:19:30.3
3 76 Rebecca Urrutia Coral Springs FL 340 25 3 6:43.0 1 2:20.9 3 44:47.2 1 0:36.1 2 28:09.6 1:22:37.1
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 35 Danielle Baldwin Stony Brook NY 347 31 2 5:35.9 2 1:57.4 1 35:31.3 1 0:28.6 1 26:30.2 1:10:03.7
2 89 Ashley Siefert Winter Garden FL 348 34 1 5:29.6 1 1:21.9 2 44:04.0 2 1:15.5 2 36:37.7 1:28:48.9
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Mya Bieder Jensen Beach FL 318 39 2 5:31.3 1 1:22.2 1 31:41.1 3 0:40.2 1 24:51.7 1:04:06.7
2 62 Leanna McDonald Port St. Lucie FL 357 38 1 4:53.5 2 1:25.5 4 40:16.8 1 0:31.8 3 31:01.1 1:18:08.8
3 63 Laura Riekki Orlando FL 353 36 4 7:26.6 4 3:08.2 2 35:38.1 5 1:26.6 2 30:32.6 1:18:12.3
4 90 Rebecca Petrie Port St. Lucie FL 356 39 3 5:45.0 3 2:06.3 3 40:12.7 4 1:17.0 4 40:28.2 1:29:49.3
5 117 Jennifer Banks Palm City FL 355 39 5 12:35.0 5 7:37.2 5 51:27.8 2 0:32.2 5 44:09.7 1:56:22.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 52 Shari McGlynn Palm City FL 366 44 1 5:10.6 3 1:44.2 2 39:00.4 5 1:31.3 2 28:36.7 1:16:03.5
2 79 Rosa Cordes Lighthouse Point FL 365 44 5 11:53.1 4 2:15.8 6 46:17.1 2 0:56.7 1 23:10.8 1:24:33.6
3 84 Tammy Eberle Pompano Beach FL 364 43 4 10:18.5 2 1:37.0 1 37:41.9 4 1:12.8 4 35:12.5 1:26:02.9
4 93 Kelly Yacobellis Port Saint Lucie FL 338 41 3 7:21.0 6 3:12.4 5 45:18.6 3 1:05.5 3 33:56.0 1:30:53.7
5 101 Charlene Zirkelbach Jacksonville FL 363 40 6 13:00.1 5 3:09.4 4 43:34.3 6 1:38.9 5 37:49.5 1:39:12.3
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 85 Michelle Markee Jensen Beach FL 322 49 4 7:22.0 2 2:20.3 1 40:46.1 4 1:53.7 1 34:23.5 1:26:45.9
2 99 Deborah Werner Stuart FL 378 49 2 5:44.1 3 2:49.2 3 48:54.5 1 0:56.4 3 39:32.7 1:37:57.1
3 106 Katie McGlynn Palm City FL 375 46 1 4:46.7 4 3:18.1 4 56:10.6 2 1:02.0 2 37:54.1 1:43:11.7
4 111 Tanya Barrett Pompano Beach FL 376 47 3 7:15.7 1 1:36.3 2 43:43.9 3 1:27.1 4 50:54.6 1:44:57.8
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 46 Michelle Fogg Jensen Beach FL 387 51 3 6:49.7 5 2:41.4 3 37:41.3 5 2:06.0 1 25:06.5 1:14:25.1
2 61 Debbie Asquith Preston LANCASHIRE 388 54 1 5:55.1 1 1:25.9 4 38:36.6 1 0:39.8 2 31:16.8 1:17:54.4
3 70 Nadine Hanawalt Port St Lucie FL 389 54 4 7:24.3 3 2:31.3 1 32:23.4 3 1:08.0 4 36:35.6 1:20:02.7
4 74 Shelly Dean Hobe Sound FL 386 51 2 6:16.8 2 1:37.5 2 37:18.5 2 0:53.3 3 35:17.3 1:21:23.6
5 113 Cindy Kirkpatrick Hobe Sound FL 306 54 5 8:02.3 4 2:38.8 5 51:45.1 4 1:46.7 5 42:18.3 1:46:31.4
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 36 Brenda East Midhurst ON 315 57 3 5:46.1 10 3:05.5 2 34:36.1 10 1:29.8 1 25:17.0 1:10:14.6
2 41 Ana Breaux Dahinda IL 409 59 5 5:54.6 2 1:09.8 3 35:41.2 4 0:48.5 2 28:02.1 1:11:36.4
3 50 Lesley Thompson Summerland Key FL 404 56 4 5:49.8 1 0:56.6 1 34:22.9 5 0:52.9 4 33:26.5 1:15:28.8
4 82 Mary Hutchinson Palm City FL 407 58 11 8:37.9 5 2:13.7 5 39:47.5 1 0:32.1 5 34:33.1 1:25:44.5
5 83 Norma Scherer Palm Beach Gdns FL 308 58 9 8:11.4 3 1:50.7 4 38:49.6 12 1:53.7 6 35:04.8 1:25:50.4
6 87 Lynn Myers Port St. Lucie FL 403 56 2 5:02.1 9 2:50.5 10 47:41.5 2 0:44.7 3 31:42.2 1:28:01.2
7 91 Kathleen Bayles Naples FL 405 57 7 6:39.4 8 2:44.9 6 41:23.4 9 1:28.7 8 38:02.8 1:30:19.3
8 98 Elizabeth Myers San Severino Marche MC 408 58 1 4:57.5 11 4:43.0 11 50:43.5 7 1:19.2 7 35:37.1 1:37:20.5
9 104 Jo-Ann Bilyk Port St Lucie FL 320 59 10 8:35.1 6 2:15.4 7 43:37.2 8 1:25.4 9 44:13.2 1:40:06.5
10 105 Leigh Garry Palm City FL 402 55 6 6:29.6 7 2:43.5 9 47:24.1 6 1:05.3 10 45:22.4 1:43:05.1
11 110 Nancy Munro Tequesta FL 410 59 8 6:51.1 4 2:12.3 8 46:34.6 11 1:34.7 12 46:58.5 1:44:11.5
12 116 Peggy Austin Palm City FL 406 58 12 9:37.9 12 5:05.1 12 53:26.1 3 0:46.6 11 46:42.2 1:55:38.2
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 75 Suzanne Schoen Palm Beach Gdns FL 304 60 3 7:41.3 1 1:39.0 1 39:37.5 2 0:46.3 1 32:36.5 1:22:20.7
2 88 Peggy Greco Hobe Sound FL 417 62 2 7:36.0 3 1:55.4 2 40:20.4 3 0:50.9 2 38:00.9 1:28:43.8
3 109 Laura Bushwitz Groveland FL 416 62 1 7:08.3 2 1:52.5 3 47:46.3 1 0:42.1 3 46:38.4 1:44:07.8
4 119 Nancy Campbell Port St. Lucie FL 419 63 4 9:44.6 4 5:34.7 4 57:41.6 4 2:44.6 4 56:03.5 2:11:49.1
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 44 Anne Viviani Arlington VA 425 68 2 6:28.5 1 1:44.1 1 35:04.6 1 0:47.1 1 27:41.3 1:11:45.7
2 57 Laurita Samuels Fort Pierce FL 422 65 1 5:56.9 2 2:03.5 2 38:20.7 2 1:03.4 2 29:10.5 1:16:35.3
3 115 Safieh Javid Pompano Beach FL 423 68 3 8:23.8 3 3:21.5 3 50:13.5 3 1:05.1 3 47:29.7 1:50:33.9
 
Top

Female 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 71 Heysoon Lee Morristown NJ 431 73 1 6:16.2 1 1:22.8 1 38:09.9 1 0:56.5 1 33:29.0 1:20:14.6
2 107 Lynn Avery Palm City FL 432 70 2 9:36.4 2 3:26.1 2 42:08.1 2 3:14.2 2 44:54.5 1:43:19.3
 
Top

Female 80 and Over

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 100 Sheila Isaacs Shoreham NY 446 80 1 7:00.7 1 3:36.6 1 45:02.1 1 2:24.2 1 40:44.5 1:38:48.3
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 John Reback North Palm Beach FL 309 47 ***** 3:12.3 ***** 0:41.3 ***** 27:37.7 ***** 0:20.1 ***** 18:53.9 50:45.6
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Chris Davids Stuart FL 313 59 ***** 3:44.0 ***** 1:04.7 ***** 28:33.2 ***** 0:46.0 ***** 22:18.2 56:26.4
 
Top

Male 10 to 14

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Bryson Gates Canton GA 331 13 2 3:47.3 1 0:39.3 2 33:07.1 1 0:24.7 1 20:14.6 58:13.2
2 13 Jerry Richardson Wellington FL 327 14 1 3:31.3 2 0:44.4 1 31:24.2 3 0:54.1 2 23:38.7 1:00:12.9
3 32 Bachir Canizares Lake Worth FL 326 13 3 4:10.4 3 0:58.0 3 36:52.8 2 0:45.8 3 25:38.1 1:08:25.3
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 15 Benjamin Roberts Jensen Beach FL 333 20 1 4:11.7 1 1:33.5 1 31:17.0 1 1:06.1 1 22:27.6 1:00:36.0
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Kurt Barnhill Palm City FL 317 29 1 3:30.1 1 0:39.6 1 27:28.4 1 0:20.4 1 19:02.7 51:01.3
2 22 Adam Roth Riverview NB 336 28 2 4:18.6 3 1:28.8 2 33:08.2 3 0:29.6 3 25:13.5 1:04:38.9
3 33 Austin Fishman Delray FL 339 29 3 4:59.7 4 2:54.7 3 38:25.1 2 0:26.7 2 22:02.1 1:08:48.5
4 59 Thomas Richards Port St Lucie FL 335 27 4 6:15.2 2 1:28.6 4 40:45.9 4 0:51.7 4 28:01.4 1:17:23.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 Alexander Fedorov Riverview FL 435 34 1 4:32.8 1 1:03.7 1 30:06.2 1 0:34.9 1 23:07.5 59:25.3
2 20 Tad Sacheck Palm City FL 345 33 2 4:41.6 2 1:18.0 2 32:08.6 3 1:07.8 2 23:44.7 1:03:00.9
3 24 Michael Torres Edgewater FL 343 32 3 5:05.2 3 1:21.0 3 32:14.4 2 0:50.1 3 25:40.3 1:05:11.2
4 78 Geoffrey Bernstein Delray Beach FL 342 31 4 6:51.8 5 3:39.3 5 41:48.3 4 1:12.2 4 30:23.5 1:23:55.2
5 96 Enrique Torres St Petersburg FL 344 31 5 8:45.1 4 2:16.8 4 40:20.1 5 2:20.4 5 41:22.0 1:35:04.6
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 23 Jeremy Lenderman Port St Lucie FL 324 36 1 4:02.5 1 0:57.1 2 31:48.2 1 0:28.5 3 27:23.9 1:04:40.4
2 28 Miles Tamburri Port St Lucie FL 350 38 2 5:01.3 2 1:39.7 3 33:30.7 3 0:33.8 2 26:22.6 1:07:08.1
3 29 Mike Montgomery Palm City FL 311 37 4 6:02.0 3 1:49.8 1 31:17.5 2 0:29.6 4 27:38.3 1:07:17.4
4 47 T.j Dicks St Cloud FL 349 36 5 6:46.0 4 2:02.0 5 38:06.3 4 1:38.3 1 25:52.6 1:14:25.2
5 53 Shaun Sima Orlando FL 351 39 3 5:47.2 5 3:11.3 4 36:27.4 5 1:43.2 5 28:55.0 1:16:04.3
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Patrick Ruel Stuart FL 312 43 5 5:04.6 2 0:53.7 1 28:30.2 3 0:30.3 1 22:37.5 57:36.5
2 8 Jp Lazo Stuart FL 360 43 3 4:06.1 3 0:56.0 3 29:55.3 2 0:29.5 2 22:58.4 58:25.5
3 12 Bryan Liles Stuart FL 310 42 2 3:47.3 1 0:44.2 2 29:06.5 1 0:24.5 5 26:01.4 1:00:04.0
4 17 Fred Pfister Port St Lucie FL 359 41 1 3:44.8 4 0:58.1 5 31:16.7 4 0:49.1 4 25:06.3 1:01:55.3
5 19 Neal MacLean Palm Beach Gdns FL 358 41 4 4:50.4 5 1:07.2 4 30:55.0 5 0:53.6 3 24:38.2 1:02:24.5
6 95 Paul Weremecki Tarpon Springs FL 361 44 6 7:45.6 6 3:26.5 6 40:09.5 6 2:13.8 6 41:22.6 1:34:58.2
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Gene Zweben Stuart FL 301 46 1 4:30.7 1 0:47.7 1 30:38.3 1 0:36.6 1 21:58.0 58:31.5
2 18 Matt Messer Hobe Sound FL 368 46 2 5:04.6 2 1:07.7 2 31:41.8 4 0:53.5 2 23:36.8 1:02:24.5
3 37 Nicholas Pietro West Palm Beach FL 316 49 5 5:24.6 3 1:51.8 3 32:54.3 7 1:25.2 7 29:25.7 1:11:01.7
4 40 Lee Friedland Weston FL 372 49 4 5:18.7 7 2:13.7 5 34:15.5 8 1:32.7 5 28:02.5 1:11:23.3
5 45 Michael Cook Naperville IL 371 49 8 6:22.3 4 1:55.1 7 37:22.7 3 0:52.4 4 27:30.3 1:14:03.0
6 48 Anthony Cafero Jupiter FL 370 49 10 7:28.8 5 2:01.8 4 33:57.9 5 0:54.7 8 30:17.6 1:14:41.0
7 60 Michael Keenan Palm City FL 367 45 7 6:09.8 6 2:07.3 10 41:15.5 2 0:51.4 3 27:26.7 1:17:51.0
8 65 Howard Sherman Miramar FL 374 49 9 7:24.0 9 2:32.1 8 37:53.7 9 1:52.1 6 29:22.6 1:19:04.7
9 67 Arick Lane Jensen Beach FL 323 49 6 6:05.1 8 2:31.0 6 34:55.2 6 1:01.2 9 34:59.9 1:19:32.7
10 102 Rick Cagle Lake Worth FL 369 47 11 10:17.8 11 3:45.0 9 39:48.3 10 1:55.9 10 43:46.9 1:39:34.1
11 108 Kenneth Klein Palm Beach Gdns FL 373 49 3 5:09.7 10 2:41.1 11 45:47.4 11 2:10.7 11 48:05.3 1:43:54.3
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 38 Ed Burrows Stuart FL 54 54 4 6:52.0 3 2:08.8 2 34:18.0 1 0:54.1 2 26:55.5 1:11:08.6
2 43 Zeke Jones Port St Lucie FL 321 51 5 7:10.6 2 1:51.3 3 37:26.0 4 1:45.8 1 23:28.9 1:11:42.8
3 51 Hector Picard Hollywood FL 380 51 2 6:09.8 5 4:16.7 1 32:15.2 5 2:08.1 4 31:01.2 1:15:51.1
4 80 Octavio Neto Jensen Beach FL 382 52 1 5:47.9 1 1:02.4 5 46:52.6 2 1:08.8 3 29:46.8 1:24:38.7
5 97 Tim Campbell Palm Springs FL 379 50 3 6:49.3 4 2:42.7 4 42:30.2 3 1:12.0 5 42:50.0 1:36:04.4
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Sean Thompson Summerland Key FL 395 58 1 3:38.7 1 0:42.3 1 28:25.3 1 0:31.2 1 23:33.8 56:51.5
2 25 Teo Gamishev West Palm Beach FL 392 58 8 6:25.8 2 0:59.9 4 31:55.2 2 0:36.0 2 25:44.7 1:05:41.7
3 30 Brett Knowles Toronto ON 399 59 4 5:24.6 6 1:37.3 3 31:36.6 4 0:51.4 3 28:00.8 1:07:30.8
4 31 Scott Dean Hobe Sound FL 396 59 9 6:26.2 4 1:09.4 2 31:36.5     5 29:18.4 1:08:14.1
5 49 Robert Garry Palm City FL 398 59 2 4:59.2 5 1:36.9 6 34:51.1 5 1:07.3 7 32:45.7 1:15:20.4
6 64 Antonio Mogollon Melbourne FL 400 59 6 5:52.0 8 2:46.1 9 40:13.3 8 1:29.6 4 28:30.9 1:18:52.1
7 68 John Galland Palm City FL 397 59 5 5:34.5 9 2:54.9 8 38:23.2 6 1:21.8 6 31:22.5 1:19:37.1
8 69 George Pohle Coconut Creek FL 394 58 7 5:58.5 7 1:51.1 7 37:24.2 7 1:22.6 8 33:04.5 1:19:40.9
INC INC Michael Kan St Pete Beach FL 393 58 3 5:19.2 3 1:04.6 5 32:35.7 3 0:40.2      
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 David Garfield Jupiter FL 413 62 3 5:30.1 1 1:09.2 1 29:53.4 2 0:30.4 1 22:46.5 59:49.8
2 14 Steven Haas Washington CT 414 62 1 4:22.9 2 1:10.3 2 30:50.2 3 0:48.3 2 23:17.2 1:00:29.1
3 34 Randy Sroczynski Stuart FL 314 61 2 4:31.6 3 1:41.6 3 33:54.8 1 0:23.0 3 28:59.8 1:09:31.0
4 72 Martin Bayles Naples FL 411 60 5 6:47.6 4 2:21.3 4 34:58.5 5 1:15.0 4 35:10.0 1:20:32.6
5 94 Jon Resos Stuart FL 412 60 4 6:14.0 5 2:50.7 5 44:47.2 4 0:58.3 5 36:37.8 1:31:28.1
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 73 Dale Zylman Grant FL 420 65 1 6:27.4 1 1:28.6 1 34:33.9 1 0:24.7 1 38:05.0 1:20:59.8
2 114 Earl Hull Port St Lucie FL 421 69 2 10:18.3 2 3:02.5 2 46:36.4 2 1:00.3 2 46:28.9 1:47:26.6
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 26 Marty Frezza Jupiter FL 430 73 4 5:40.9 1 1:10.6 1 32:07.6 1 1:02.5 1 26:30.3 1:06:32.1
2 39 Donn Viviani Boynton Beach FL 426 70 1 5:01.5 2 1:52.9 2 35:18.4 3 1:32.5 2 27:35.2 1:11:20.7
3 58 Roderick Hofer Stuart FL 427 71 2 5:06.2 3 2:21.0 3 37:02.3 2 1:13.3 3 31:13.5 1:16:56.5
4 118 Kenneth Scherer Palm Beach Gdns FL 307 70 5 8:35.8 4 3:44.4 4 47:47.4 4 4:14.7 4 54:11.8 1:58:34.2
INC INC Dan Avery Palm City FL 428 72 3 5:07.9                  
 
Top

Male 75 to 79

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 55 Stephen Chase Nantucket MA 444 76 2 7:01.9 1 1:08.5 2 37:43.5 1 1:07.3 1 29:16.1 1:16:17.5
2 56 John Brennen Naples FL 445 77 1 5:46.5 2 1:29.2 1 36:35.3 2 1:56.4 2 30:32.8 1:16:20.5
 
Top

Male 80 and Over

  Overall     ------- Swim ------- ------- Trans1 ------- ------- Bike ------- ------- Trans2 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 103 Armand Langevin Cohoes NY 448 80 1 7:45.8 1 2:20.4 1 40:04.9 1 1:31.4 1 48:21.5 1:40:04.2