Shape Up and Win 5K Run

Age Group Results

January 21, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 15-19 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angelica Jones Jensen Beach FL 394 39 5 20:15.2 6:32/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Bailey Stuart FL 14 7 40 38:29.9 12:25/M
2 Sarah Bailey Stuart FL 55 4 50 44:54.5 14:29/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juliana Beck Stuart FL 105 12 29 31:38.4 10:12/M
2 Elizabeth Chu 391 11 30 31:38.5 10:12/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Evans 397 17 20 27:30.4 8:52/M
2 Shelby Trembly Palm City FL 385 18 36 36:08.1 11:39/M
3 Anna Long Palm City FL 401 17 39 38:05.7 12:17/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Radcliffe Stuart FL 378 22 52 46:58.2 15:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Vantassel Port Saint Lucie FL 383 33 27 28:59.6 9:21/M
2 Annie Dempsey Jensen Beach FL 169 34 35 36:01.3 11:37/M
3 Katelyn Cole Orlando FL 123 30 45 42:23.3 13:40/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Pate Palm City FL 335 38 19 26:41.6 8:36/M
2 Lida Hardwick Jensen Beach FL 262 37 25 28:14.5 9:06/M
3 Nikol Bennett Stuart FL 107 37 26 28:55.5 9:20/M
4 Shauna Travaglia Palm City FL 381 35 42 38:37.0 12:27/M
5 Anne Findley Jensen Beach FL 178 37 43 38:39.2 12:28/M
6 Catherine Bailey Stuart FL 18 39 51 44:55.7 14:29/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Fohrman Palm City FL 213 43 12 24:49.6 8:00/M
2 Kelly Merriman Stuart FL 274 42 28 29:09.1 9:24/M
3 Mary Jones Jensen Beach FL 266 42 33 33:26.2 10:47/M
4 Sharon Paulson Jensen Beach FL 341 43 38 36:50.2 11:53/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renee Scott Jensen Beach FL 390 47 24 28:04.6 9:03/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beverly Black 396 54 54 51:22.4 16:34/M
2 Kathy Modert Port Saint Lucie FL 275 53 55 55:02.9 17:45/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alice Genest Hobe Sound FL 247 55 9 22:47.4 7:21/M
2 Rebecca Geary Stuart FL 246 55 21 27:31.8 8:53/M
3 Randi Garvey North Palm Beach FL 218 57 23 27:49.5 8:58/M
4 Christina Buehler Stuart FL 113 58 44 42:22.9 13:40/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Lloyd 399 60 15 25:13.8 8:08/M
2 Sybil Cobb Port Saint Lucie FL 116 62 32 32:02.7 10:20/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Walters Jensen Beach FL 384 85 47 42:45.9 13:47/M
2 Jane Jefferson Palm City FL 263 80 53 51:22.0 16:34/M
3 Bonnie McMullan Stuart FL 272 71 57 56:14.1 18:08/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Johnson Palm City FL 264 40 1 18:54.1 6:06/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronin Ravanzo Stuart FL 379 15 6 21:24.8 6:54/M
2 James Long Palm City FL 402 15 10 22:58.5 7:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Magallanes Stuart FL 271 32 16 25:18.9 8:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Barnard Palm City FL 101 37 37 36:25.0 11:45/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Bailey Stuart FL 42 40 41 38:33.6 12:26/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 380 54 2 19:26.5 6:16/M
2 John Martin Palm City FL 395 52 4 19:34.9 6:19/M
3 Carl Radish Port Saint Lucie FL 393 50 18 26:00.1 8:23/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Fronsoe Palm City FL 392 58 3 19:31.0 6:18/M
2 Peter Erwig Port St Lucie FL 403 55 7 21:24.9 6:54/M
3 Dave Genest Hobe Sound FL 261 59 8 22:32.5 7:16/M
4 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 174 57 11 23:27.7 7:34/M
5 Stephen Curet Palm City FL 149 59 13 24:49.8 8:00/M
6 Lev Evans Stuart FL 398 59 14 24:50.6 8:01/M
7 Fred Pollak Palm City FL 376 57 22 27:42.0 8:56/M
8 Jeff Bennett FL 404 56 46 42:31.6 13:43/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Darrell Fiske Palm City FL 389 61 17 25:48.4 8:19/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Orin Linde Stuart FL 270 66 31 32:00.2 10:19/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gene Carbine Montauk NY 400 80 34 33:56.0 10:57/M
2 Gordon West Stuart FL 386 71 48 43:15.1 13:57/M
3 Nicholas Valerio Jr Hobe Sound FL 382 84 49 44:04.8 14:13/M
4 Jerry McMullan Stuart FL 273 71 56 56:13.8 18:08/M
5 Ray Nornes Stuart FL 317 75 58 56:41.5 18:17/M