Run For The Falcons 5K

Age Group Results

January 13, 2017


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lorraine Jasper Stuart FL 245 55 9 21:07.2 6:49/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Spooner 151 40 11 21:28.4 6:55/M
Top

Female Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miriam Quiroz 260 00 127 35:28.5 11:26/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryann McLeod Port St Lucie FL 116 10 67 28:46.4 9:17/M
2 Allison Bailey Stuart FL 3 7 77 29:28.1 9:30/M
3 Alexis Robinson 138 10 89 30:21.4 9:47/M
4 Cameron Kindig Jensen Beach FL 94 10 152 40:06.2 12:56/M
5 Allison Wilfong 176 10 174 44:56.1 14:30/M
6 Sarah Ladd 98 9 184 46:26.3 14:59/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Giesing Jensen Beach FL 61 11 74 29:18.8 9:27/M
2 Morgan Wiswell 191 14 81 29:49.5 9:37/M
3 Riley Hampton Jensen Beach FL 68 11 142 38:16.7 12:21/M
4 Tabitha Bean Stuart FL 186 13 170 44:00.4 14:12/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alana Strauss Jensen Beach FL 153 17 33 24:43.8 7:58/M
2 Erin Smith Port St Lucie FL 146 17 43 25:43.1 8:18/M
3 Alexa Hochenberger 73 16 55 26:59.7 8:42/M
4 Allison Vaughn Stuart FL 166 18 109 32:50.3 10:35/M
5 Gwendolyn Sidonis Jensen Beach FL 193 15 123 34:49.5 11:14/M
6 Anastasia Hochenberger 74 16 129 35:53.5 11:35/M
7 Megan Athalis Palm City FL 2 18 135 36:26.1 11:45/M
8 Allyson Kindel Stuart FL 226 17 138 37:54.1 12:14/M
9 Victoria Pavcick Jensen Beach FL 194 17 140 38:03.0 12:16/M
10 Emma Hoyla Stuart FL 84 19 158 40:35.7 13:05/M
11 Victoria Pavcik Jensen Beach FL 235 17 168 42:30.2 13:43/M
12 Hayley Hurley 192 16 169 43:32.1 14:03/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Herrera Stuart FL 244 24 35 24:55.7 8:02/M
2 Emma Champlin Jupiter FL 26 20 144 38:35.7 12:27/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Anastasi Jensen Beach FL 234 27 60 27:29.0 8:52/M
2 Melinda Dulkowski Port St Lucie FL 39 26 68 28:49.9 9:18/M
3 Ashley Kemler Jensen Beach FL 198 27 70 28:58.6 9:21/M
4 Elizabeth Garrison Port St Lucie FL 56 29 181 46:12.7 14:54/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 164 33 17 22:54.6 7:23/M
2 Heather Jordan Stuart FL 213 34 36 25:04.8 8:05/M
3 Brittany Holdy Jensen Beach FL 81 31 141 38:15.2 12:20/M
4 Katarzyna Paez Palm City FL 120 34 149 39:00.9 12:35/M
5 Annmarie Delaney Port St. Lucie FL 237 31 155 40:22.2 13:01/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikol Bennett Stuart FL 8 37 66 28:29.6 9:11/M
2 Lida Hardwick Jensen Beach FL 69 37 75 29:20.5 9:28/M
3 Marjory McKeon Stuart FL 113 39 83 29:53.4 9:38/M
4 Debra Aquino Stuart FL 261 35 115 33:21.1 10:45/M
5 Ana Greco 220 39 128 35:30.6 11:27/M
6 Melissa Kindig Jensen Beach FL 95 39 153 40:07.4 12:56/M
7 Shannon Kerner Jensen Beach FL 91 39 154 40:21.4 13:01/M
8 Janele Sumner Jensen Beach FL 155 36 167 41:56.1 13:32/M
9 Ashley Capps Jupiter FL 24 38 176 45:10.8 14:34/M
10 Christy Yonta Port St Lucie FL 182 37 188 50:28.9 16:17/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Szabo Jensen Beach FL 156 40 22 23:23.0 7:33/M
2 Jennifer Adkins Stuart FL 1 40 48 26:35.3 8:35/M
3 Melissa Efron Port St Lucie FL 42 41 63 27:58.8 9:01/M
4 Laura McLeod Port St Lucie FL 114 42 73 29:16.8 9:26/M
5 Jill Stoyschich 228 41 96 31:17.3 10:05/M
6 Amy Blechman Palm City FL 13 41 122 34:40.0 11:11/M
7 Becky Giesing Jensen Beach FL 60 42 130 36:10.5 11:40/M
8 Dawn Hampton Jensen Beach FL 66 44 145 38:39.9 12:28/M
9 Chenae Jackson Stuart FL 87 41 148 38:59.4 12:35/M
10 Tera Dunne Jensen Beach FL 224 42 161 40:59.3 13:13/M
11 Kristen Brown Port St Lucie FL 22 42 163 41:31.0 13:24/M
12 Wendi Schmitt Stuart FL 210 41 183 46:26.1 14:59/M
13 Bethany Rees Stuart FL 130 42 187 50:28.2 16:17/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Major Stuart FL 227 47 88 30:18.7 9:46/M
2 Tracey Curivan Palm City FL 34 49 162 41:21.6 13:20/M
3 Cara Wilfong Palm City FL 177 48 172 44:50.4 14:28/M
4 Wendy Burke Palm City FL 23 48 178 45:22.3 14:38/M
5 Melissa Gliedman Palm City FL 63 48 189 51:59.7 16:46/M
6 Donna Follmer Port St Lucie FL 50 47 190 51:59.8 16:46/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcia Hendry Jensen Beach FL 242 52 62 27:52.9 8:59/M
2 Mary Yudin Jensen Beach FL 183 50 95 31:07.2 10:02/M
3 Maura Shaw Stuart FL 246 51 100 31:39.4 10:13/M
4 Jill Wattles Stuart FL 230 51 106 32:20.2 10:26/M
5 Mary Ann Conrad Jensen Beach FL 32 54 112 33:16.0 10:44/M
6 Melissa Garcia Stuart FL 54 50 131 36:12.6 11:41/M
7 P Kristin Hof Stuart FL 78 53 165 41:37.3 13:25/M
8 Shelley Beck Palm City FL 7 53 177 45:22.3 14:38/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Tokosh Mckeesport PA 160 55 107 32:22.1 10:26/M
2 Anita Cocoves Stuart FL 28 59 192 53:59.2 17:25/M
3 Jodi Berger Stuart FL 11 55 193 1:00:02.1 19:22/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Gerdes Stuart FL 59 68 182 46:19.6 14:56/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lawson McLeod Port St Lucie FL 115 12 1 18:19.9 5:55/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Johnson Palm City FL 88 40 3 19:07.3 6:10/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Archie Garcia Stuart FL 51 10 30 24:15.9 7:49/M
2 Hudson Wilfong 180 10 49 26:38.3 8:35/M
3 Matthew Elder Stuart FL 45 9 50 26:39.9 8:36/M
4 Dillon Spooner 150 9 69 28:53.2 9:19/M
5 David Dombrowski 38 10 72 29:07.6 9:24/M
6 Holden McKeon Stuart FL 112 8 82 29:52.5 9:38/M
7 Will Kerner Jensen Beach FL 92 10 104 32:02.7 10:20/M
8 Alejandro Giraldo 62 8 118 33:49.9 10:55/M
9 Hollis Heinz Port St Lucie FL 71 7 120 34:30.1 11:08/M
10 Tyee Jackson Stuart FL 184 9 124 34:50.2 11:14/M
11 Gavin Sumner Jensen Beach FL 154 10 125 35:22.7 11:25/M
12 Ciaran Gebus-Mockabee 57 8 134 36:24.8 11:45/M
13 Gabriel Paez Palm City FL 119 9 139 37:55.0 12:14/M
14 Garret Dunne Jensen Beach FL 221 10 143 38:28.6 12:25/M
15 Hyden Vozzella Sewall's Point FL 170 9 147 38:56.1 12:34/M
16 Kaige Robers 137 8 150 39:02.1 12:35/M
17 Jack Capps Jupiter FL 25 7 175 44:56.7 14:30/M
18 Zachary Spradley 187 8 179 45:50.1 14:47/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Willis Jensen Beach FL 181 14 19 23:00.3 7:25/M
2 Parker Layman Stuart FL 100 11 21 23:20.4 7:32/M
3 Mark Beagle Jensen Beach FL 216 14 24 23:29.6 7:35/M
4 Kyle Schemenauer Stuart FL 145 13 25 23:42.5 7:39/M
5 Josh Kennedy Port St Lucie FL 201 14 27 24:04.3 7:46/M
6 Jake Elder Stuart FL 44 14 46 25:54.1 8:21/M
7 Peyton Balfoort 5 13 47 26:09.8 8:26/M
8 Johnny Deloney 37 11 90 30:29.4 9:50/M
9 Cole Hampton Jensen Beach FL 65 13 92 30:35.3 9:52/M
10 Jonathan Garcia 53 11 93 30:49.2 9:56/M
11 Paul Hof-Mahoney Stuart FL 80 12 99 31:38.9 10:12/M
12 Anthony Greco Jensen Beach FL 218 14 110 32:57.5 10:38/M
13 Gerardo Valdez-Torres 161 11 136 37:50.2 12:12/M
14 Danie Mateo 107 11 137 37:51.0 12:13/M
15 Logan Kerner Jensen Beach FL 90 11 156 40:23.4 13:02/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nelson Nazon 197 18 10 21:12.2 6:50/M
2 Matt Beagle 206 16 16 22:24.5 7:14/M
3 Alex Kennedy Port St Lucie FL 202 17 18 22:57.1 7:24/M
4 Paul Powers Stuart FL 124 18 20 23:11.4 7:29/M
5 Jordan Blechman Palm City FL 14 17 23 23:25.0 7:33/M
6 Ricky Rivera Stuart FL 136 17 26 23:56.0 7:43/M
7 Kevin Hof-Mahoney Stuart FL 79 16 28 24:11.6 7:48/M
8 Dylan Nugent Jensen Beach FL 118 17 31 24:25.2 7:53/M
9 Connor Bean Stuart FL 185 17 32 24:39.5 7:57/M
10 Jeffrey Bradley Stuart FL 19 18 37 25:10.5 8:07/M
11 Jared Mayo Palm City FL 109 18 38 25:12.4 8:08/M
12 Marlin Wakeman Jensen Beach FL 171 17 40 25:19.2 8:10/M
13 Jaxson Rees Stuart FL 131 16 41 25:31.6 8:14/M
14 Joseph Rao Stuart FL 129 18 42 25:32.0 8:14/M
15 Thomas Hoyla Stuart FL 86 17 52 26:46.4 8:38/M
16 Hudson Kiefer Jensen Beach FL 189 16 56 27:02.3 8:43/M
17 Cade Hampton Jensen Beach FL 64 15 58 27:11.8 8:46/M
18 Kyle Van Wagner Jensen Beach FL 163 17 64 28:12.9 9:06/M
19 Alec Dunker 248 18 65 28:13.0 9:06/M
20 Matthew McIntyre Jensen Beach FL 111 17 76 29:26.8 9:30/M
21 Michael Heinz Port St Lucie FL 72 16 79 29:35.7 9:33/M
22 Jack Spillman Stuart FL 147 17 80 29:43.0 9:35/M
23 Gregory Schmitt Stuart FL 209 17 84 29:56.9 9:39/M
24 Harrison Wilfong Palm City FL 179 17 86 30:13.7 9:45/M
25 Joshua Rivera 259 16 97 31:17.4 10:05/M
26 Dalton Powell 251 17 102 31:54.0 10:17/M
27 Michael Dunne Jensen Beach FL 222 15 103 32:02.2 10:20/M
28 Hunter East Palm City FL 40 18 105 32:18.0 10:25/M
29 Alexander Connolly Stuart FL 30 17 151 39:09.6 12:38/M
30 Nicholas Cocover 27 15 166 41:54.9 13:31/M
31 Dominick Musso Stuart FL 256 16 171 44:24.2 14:19/M
32 Garrett Schlapkohl Palm City FL 214 15 180 46:03.6 14:51/M
33 Lucas Wattles Stuart FL 231 18 185 49:31.1 15:58/M
34 Tanner Schlapkohl Palm City FL 215 17 186 49:34.5 15:59/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Barnhill Palm City FL 6 28 2 18:42.2 6:02/M
2 Aaron Korson Boynton Beach FL 96 27 132 36:16.4 11:42/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshue Ashley 250 31 5 19:47.7 6:23/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andres Tovar Port Saint Lucie FL 200 37 8 20:53.6 6:44/M
2 Jeff Beagle 207 36 85 30:03.7 9:42/M
3 Trebor Hartley Stuart FL 243 36 116 33:30.1 10:48/M
4 Danny Sanchez Port Saint Lucie FL 141 36 121 34:34.5 11:09/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ramses Rodriguez Port St. Lucie FL 199 44 4 19:23.4 6:15/M
2 Mario Cobo Hobe Sound FL 195 44 12 21:35.9 6:58/M
3 Terry Gibson Jensen Beach FL 240 41 51 26:45.1 8:38/M
4 Chris Bailey Stuart FL 4 40 78 29:33.6 9:32/M
5 John Rees Stuart FL 132 44 114 33:16.4 10:44/M
6 Billy Kerner Jensen Beach FL 89 42 126 35:23.1 11:25/M
7 Paul Gebus-Mockabee Stuart FL 58 41 133 36:24.6 11:45/M
8 Michael Dunne 223 43 160 40:59.1 13:13/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Troy Spillman Stuart FL 149 46 15 22:24.4 7:14/M
2 Lou Cefolia Port St Lucie FL 247 48 34 24:55.0 8:02/M
3 Michael Kiefer Jensen Beach FL 190 46 39 25:16.1 8:09/M
4 Keith Schemenauer Stuart FL 144 45 61 27:38.1 8:55/M
5 Kevin Powers Stuart FL 121 49 71 29:04.0 9:23/M
6 Hans Heinz Port St Lucie FL 70 46 119 34:29.9 11:07/M
7 David Kennedy Jensen Beach FL 203 47 157 40:32.8 13:05/M
8 Tim Mahoney Stuart FL 105 48 164 41:36.0 13:25/M
9 Greg Wilfong Palm City FL 178 46 173 44:51.6 14:28/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 140 54 6 20:11.1 6:31/M
2 John Martin Palm City FL 236 52 7 20:20.8 6:34/M
3 Bret Robinson Jensen Beach FL 139 54 13 21:55.7 7:04/M
4 Chris Miele Jensen Beach FL 204 53 14 22:11.3 7:09/M
5 Reese Kilian Kennesaw GA 93 50 44 25:48.1 8:19/M
6 Steve Shaw Stuart FL 238 52 53 26:49.5 8:39/M
7 Dan Holley Palm City FL 82 53 54 26:50.5 8:39/M
8 Paul Lefavi Stuart FL 239 53 87 30:17.0 9:46/M
9 Curson Novins 208 50 94 31:02.1 10:01/M
10 Alex Rivera Stuart FL 133 52 108 32:38.7 10:32/M
11 Jim Hampton Jensen Beach FL 67 50 146 38:52.9 12:32/M
12 Robert Hoyla Stuart FL 85 51 159 40:40.8 13:07/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregg Fields Palm Bch Gdns FL 49 57 29 24:14.5 7:49/M
2 Joe Cariello Stuart FL 241 56 59 27:16.0 8:48/M
3 Robert Bullwinkle Jensen Beach FL 205 55 91 30:30.9 9:50/M
4 Dave Hargreaves Stuart FL 229 55 98 31:17.9 10:05/M
5 Curtis Berger Stuart FL 10 55 194 1:00:02.2 19:22/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Alberts 257 60 45 25:48.9 8:19/M
2 Derek Carroll Miramar FL 196 61 57 27:04.3 8:44/M
3 Nicholas Cocoves Stuart FL 29 60 191 53:54.1 17:23/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jacques Préfontaine St Denis De Brompton QC 126 68 111 33:07.7 10:41/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Randall Springvale ME 127 79 101 31:40.9 10:13/M
2 Bill Mang Port St. Lucie FL 233 76 113 33:16.1 10:44/M
3 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 97 70 117 33:36.8 10:50/M