Navy UDT-SEAL 5K Run

Age Group Results

November 05, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcia Vahey Oakland Park FL 269 52 17 24:05.0 7:46/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey McKay Jensen Beach FL 204 40 18 24:36.6 7:56/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tessa Ott Saint Petersburg FL 293 9 84 32:44.8 10:34/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Orbell Melbourne Beach FL 225 14 34 26:42.3 8:37/M
2 Sadie Lebsack Windham NH 441 11 156 48:32.4 15:39/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail McMillan Signal Mountain TN 205 24 24 25:31.5 8:14/M
2 Rachel Romnosky 612 20 99 34:46.9 11:13/M
3 Madeline Smith Fort Pierce FL 258 23 119 38:40.6 12:28/M
4 Nicole Cromartie West Palm Beach FL 133 24 198 1:06:56.6 21:35/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristy Reed Vero Beach FL 640 26 79 31:52.5 10:17/M
2 Casey Ademski Palmetto Bay FL 102 28 92 34:02.7 10:59/M
3 Dixie Stewart Pensacola FL 285 26 116 37:43.9 12:10/M
4 Leena Schluter 603 27 124 39:36.1 12:46/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Niki Whelan Bonita Springs FL 273 31 114 37:14.5 12:01/M
2 Jennifer George Stuart FL 152 33 147 44:28.1 14:21/M
3 Krystal Rakoski Jupiter FL 243 30 199 1:06:58.3 21:36/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zaneta Mayer Boca Raton FL 199 39 36 26:56.9 8:41/M
2 Erin Archer 496 36 96 34:10.8 11:01/M
3 Cynthia Chisholm Vero Beach FL 126 36 106 35:42.4 11:31/M
4 Stephanie McGrath Port St Lucie FL 298 36 133 40:31.3 13:04/M
5 Hilda Miranda Fort Pierce FL 215 39 135 41:07.2 13:16/M
6 Alison Cameron Jupiter FL 119 36 175 53:24.2 17:14/M
7 Heather Milam Middleburg FL 210 38 180 55:47.0 18:00/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Meeker Vero Beach FL 295 42 64 30:31.8 9:51/M
2 Rebbecca Kuchar Fort Pierce FL 190 43 102 35:09.8 11:20/M
3 April Lopes Clermont FL 192 44 132 40:23.2 13:02/M
4 Theresa Pendarvis Jensen Beach FL 232 43 134 40:37.3 13:06/M
5 Sandra Teel Fort Pierce FL 264 40 150 46:25.4 14:58/M
6 Molly Gerbaud Port St Lucie FL 154 40 155 48:20.5 15:35/M
7 Cindy Lebsack Windham NH 436 40 161 49:29.6 15:58/M
8 Sara Baumann Atkinson WI 109 42 170 53:05.2 17:07/M
9 Tammy Foutch Centralia IL 148 43 173 53:15.6 17:11/M
10 Robyn Church Port St Lucie FL 127 43 181 56:33.1 18:15/M
11 Samantha Gold Atlanta GA 292 44 187 1:00:59.4 19:40/M
12 Nicole Peyman Fort Pierce FL 235 41 188 1:01:02.1 19:41/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary McNatt St Cloud FL 207 47 66 30:32.6 9:51/M
2 Elizabeth Saunders Longmont CO 286 49 103 35:38.1 11:30/M
3 Yolanda Murphy-Johnson Clermont FL 221 48 120 38:54.2 12:33/M
4 Andrea Culpepper Stuart FL 135 48 126 39:45.7 12:49/M
5 Roberta Sumner Okeechobee FL 262 49 140 42:00.3 13:33/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Sigaty Fort Pierce FL 257 51 67 30:32.8 9:51/M
2 Mendi Patterson Titusville FL 230 54 71 30:57.1 9:59/M
3 Jodi Kalman Palm City FL 182 51 76 31:34.0 10:11/M
4 Kathy Ott St Petersburg FL 229 50 90 33:50.4 10:55/M
5 Maryann Eddy Port St Lucie FL 143 52 117 38:03.4 12:16/M
6 Magi Schluter 611 51 127 40:03.7 12:55/M
7 Kathy Osking Fort Pierce FL 228 52 130 40:15.4 12:59/M
8 Pat Celecia Port St Lucie FL 124 54 137 41:23.4 13:21/M
9 Carey Jasa Malabar FL 180 53 146 43:53.8 14:09/M
10 Laura Kramer Fort Pierce FL 188 51 148 45:29.4 14:40/M
11 Deanna Cofield Okeechobee FL 129 53 163 49:44.4 16:03/M
12 Lori Hennecke 446 50 164 50:40.9 16:21/M
13 Susan Walker Psl FL 449 52 178 54:12.9 17:29/M
14 Denise Punger Port St Lucie FL 241 51 191 1:02:42.8 20:14/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Schlatter Virginia Beach VA 254 56 101 35:04.3 11:19/M
2 Patti Hinckley Port St Lucie FL 175 58 123 39:34.3 12:46/M
3 Robin Wynn Oceanside NY 279 57 136 41:17.0 13:19/M
4 Suzan Busch Marco Island FL 118 58 142 42:19.6 13:39/M
5 Nancy George Stuart FL 153 58 154 48:05.6 15:31/M
6 Lisa Ballot Orlando FL 107 55 202 1:07:56.9 21:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Mariano New Milford CT 197 64 128 40:04.9 12:55/M
2 Marilou Towers San Antonio TX 267 61 138 41:47.0 13:29/M
3 Teresa Roselli Fort Pierce FL 247 61 171 53:14.6 17:10/M
4 Kathleen Delgaudio Hampton Bays NY 139 61 177 54:08.3 17:28/M
5 Leslie Andreae Orlando FL 103 60 203 1:07:59.9 21:56/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joanne Walsh Flora Park NY 271 66 141 42:02.1 13:34/M
2 Nancy Arcouette Windsor Locks CT 104 67 157 48:50.3 15:45/M
3 Kitty McMillan Signal Mountain TN 206 65 172 53:15.0 17:11/M
4 Victoria Benner Hobe Sound FL 112 69 184 58:29.5 18:52/M
5 Elizabeth Trachtman Fort Pierce FL 268 69 190 1:02:38.4 20:12/M
6 Laurie Bryant Oracle AZ 300 65 205 1:14:39.5 24:05/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Keesler Stuart FL 184 75 159 49:16.7 15:54/M
2 Joyce Thomas Lincoln NH 266 70 182 57:46.9 18:38/M
3 Gloria Nilsson Fort Pierce FL 222 71 194 1:03:30.1 20:29/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Henry Craig Pensacola FL 284 31 1 20:03.1 6:28/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eddie Branigan Vero Beach FL 116 44 2 20:26.0 6:35/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Haag Sandy Hook CT 164 0 111 37:11.6 12:00/M
2 Anthony Guerrette Miami FL 163 0 113 37:13.5 12:00/M
3 Unknown Partic. 447 447 179 54:26.6 17:34/M
4 Ron Smith Shell Lake WI 405 0 197 1:06:54.4 21:35/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Moses McKay Jensen Beach FL 203 10 86 32:46.7 10:34/M
2 Isaac Hammerbeck Sheffield PA 165 8 125 39:36.8 12:46/M
3 Flinn Lebsack Windham NH 437 7 162 49:31.3 15:58/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Huff Benedict Vero Beach FL 110 14 37 27:21.9 8:49/M
2 Andres Munzo Fort Pierce FL 219 14 42 28:11.8 9:05/M
3 Alexander Merlo 454 14 115 37:18.8 12:02/M
4 Noah Doviix 490 14 165 50:42.0 16:21/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Sullivan Plano TX 261 18 4 21:14.7 6:51/M
2 Daniel Moyhihan 462 16 8 22:48.2 7:21/M
3 Collin Hetherington Fort Myers FL 174 19 10 22:54.1 7:23/M
4 Samuel Holstead Indialantic FL 413 18 13 23:36.7 7:37/M
5 David Colton Jupiter FL 130 16 20 25:01.2 8:04/M
6 Nicholas Schmidt Jupiter FL 459 17 25 25:32.1 8:14/M
7 Chandler Holder Malabar FL 178 18 27 25:38.0 8:16/M
8 Marco Mirabella Jupiter FL 214 16 31 26:20.4 8:30/M
9 Jonathan Evangelista Jupiter FL 145 17 39 27:22.7 8:50/M
10 Jack Vance 452 19 41 28:02.4 9:03/M
11 Ernesto Munzo Fort Pierce FL 220 16 44 28:12.5 9:06/M
12 Jordi Perez Tequesta FL 234 16 45 28:26.5 9:10/M
13 Ethan Rivera 480 16 47 28:39.7 9:15/M
14 Riley Culpepper Stuart FL 136 19 55 29:36.4 9:33/M
15 Cameron Kuchar Fort Pierce FL 189 18 77 31:50.5 10:16/M
16 Dillon Hoefler Tequesta FL 176 17 94 34:03.5 10:59/M
17 Noah Carpenter Jupiter FL 121 16 95 34:05.4 11:00/M
18 Christopher Kilian Orlando FL 187 17 97 34:26.8 11:06/M
19 Thomas Fekete Jupiter FL 146 16 109 36:50.1 11:53/M
20 Andrew Merlo Jupiter FL 208 15 168 52:37.1 16:58/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Ceravolo Sarasota FL 125 24 9 22:50.7 7:22/M
2 Dustin Watt Trinity FL 272 20 12 23:30.6 7:35/M
3 Cameron Garza Saint Augustine FL 408 21 14 23:44.5 7:39/M
4 Alex Teigen Parkland FL 265 23 22 25:09.4 8:07/M
5 Zach Heard Boca Raton FL 170 22 33 26:32.7 8:34/M
6 Jsutin Schooley 448 22 49 28:46.5 9:17/M
7 Amdrew Kpali 641 24 78 31:51.8 10:16/M
8 Matthew Adams Celebration FL 101 23 80 32:06.8 10:21/M
9 David Teifel 628 21 98 34:45.7 11:13/M
10 Rawley Daus 470 20 166 52:07.0 16:49/M
11 David Samperi Lake Placid FL 252 24 167 52:07.0 16:49/M
12 David Teitel 631 21 186 1:00:35.9 19:33/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert McMillan Signal Mountain TN 75 28 5 21:39.8 6:59/M
2 Robert Renzetti Trinity FL 451 26 15 23:51.1 7:42/M
3 Brian Marshall 498 27 21 25:04.4 8:05/M
4 Michael Jones Loxahatchee FL 181 26 59 29:58.5 9:40/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Millard Palmetto Bay FL 211 31 91 34:01.1 10:58/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Red Tidnab 415 36 3 20:39.1 6:40/M
2 Kenneth Russell Mims FL 475 37 19 24:46.8 7:59/M
3 Dustin McGrath Port St Lucie FL 202 37 23 25:31.4 8:14/M
4 Clay Archey Oviedo FL 497 36 28 25:40.1 8:17/M
5 Channel Esposito Orlando FL 144 38 58 29:57.4 9:40/M
6 Shephen Buyer 495 39 82 32:12.8 10:23/M
7 Chris Hanson Fort Pierce FL 422 38 100 34:51.5 11:15/M
8 Tommy Hammerbeck Sheffield PA 166 35 112 37:13.2 12:00/M
9 William Rakoski Jupiter FL 244 35 200 1:06:59.3 21:36/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vincent Bile 493 42 7 22:42.3 7:19/M
2 Aaron Bennett Palm Beach Gardens FL 113 44 26 25:37.0 8:16/M
3 Fred Pfister Port St Lucie FL 237 40 35 26:52.3 8:40/M
4 Jonathan Blackburn 467 40 40 27:54.7 9:00/M
5 Matt Moore Vero Beach FL 217 42 53 29:24.1 9:29/M
6 Derek Shepard Riverview FL 256 42 61 30:17.5 9:46/M
7 Jason Redmon 494 41 62 30:19.0 9:47/M
8 Todd Provancher Vero Beach FL 240 43 69 30:47.4 9:56/M
9 Micah Rockwell Rockledge FL 246 43 70 30:50.4 9:57/M
10 Bob Milam Middleburg FL 209 41 73 31:06.5 10:02/M
11 Eric Van Dam Melbourne Beach FL 270 42 87 33:23.3 10:46/M
12 Robert Ryan Vero Beach FL 251 42 105 35:41.3 11:31/M
13 Jeff Gorfido West Palm Beach FL 157 40 107 36:14.8 11:41/M
14 Steven Peyman Fort Pierce FL 236 41 189 1:01:03.5 19:42/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Cohen Vero Beach FL 280 47 11 23:02.8 7:26/M
2 Shafer McCrashy 426 47 32 26:21.6 8:30/M
3 Scott McWeil 472 48 38 27:22.5 8:50/M
4 Juan Garfias Weston FL 150 49 48 28:44.6 9:16/M
5 Peter Benedict Vero Beach FL 111 47 51 28:53.5 9:19/M
6 Mark Offield Longwood FL 404 46 108 36:43.1 11:51/M
7 Jon Busch Marco Island FL 117 45 121 39:00.3 12:35/M
8 Matthew Remelius Stuart FL 409 47 151 47:18.0 15:15/M
9 Troy Church Port St Lucie FL 128 47 152 47:26.5 15:18/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Masters 281 52 6 22:07.6 7:08/M
2 Gopal Rajagopalan Port St Lucie FL 242 50 29 25:56.5 8:22/M
3 Charles Orbell Melbourne Beach FL 224 54 43 28:11.9 9:05/M
4 Carl Radish Port Saint Lucie FL 491 50 57 29:52.4 9:38/M
5 Doug Holt Jensen Beach FL 179 51 74 31:13.2 10:04/M
6 David Lunder Port St Lucie FL 194 51 81 32:07.0 10:22/M
7 Kurt Ott Saint Petersburg FL 294 52 85 32:45.0 10:34/M
8 Ed Peper Northville MI 233 54 110 37:11.1 12:00/M
9 Dan Osking Fort Pierce FL 227 53 131 40:18.2 13:00/M
10 Tim Towers 283 51 139 41:47.3 13:29/M
11 Russ Laine Port St Lucie FL 191 53 153 48:03.3 15:30/M
12 Rick Benjamin Murphy OR 290 50 195 1:04:35.0 20:50/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Cass Bonita Springs FL 123 56 50 28:49.5 9:18/M
2 Joseph Putrino Pompano Beach FL 299 57 54 29:34.7 9:32/M
3 Gary Colton Jupiter FL 131 56 56 29:50.4 9:37/M
4 Ernie Ojito Port St. Lucie FL 458 57 65 30:32.2 9:51/M
5 Gary Moore Fort Pierce FL 216 59 75 31:24.2 10:08/M
6 David Kempf Sebastian FL 186 59 93 34:03.2 10:59/M
7 Jay Degaglia Coral Springs FL 137 55 104 35:40.4 11:30/M
8 Mike Mayer Boca Raton FL 198 56 118 38:40.5 12:28/M
9 Joseph Hofstrand West Palm Beach FL 177 55 144 42:55.9 13:51/M
10 Jim Shafer Vero Beach FL 500 56 145 43:51.8 14:09/M
11 Rick Foutch Centralia IL 147 57 174 53:16.4 17:11/M
12 Dave Premo Orlando FL 238 58 201 1:07:54.3 21:54/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlers Sullivan 499 62 16 23:59.4 7:44/M
2 Michael Kalman Palm City FL 183 60 30 26:05.7 8:25/M
3 Petri Carmen Lantana FL 120 61 46 28:31.1 9:12/M
4 Michael Carr Stuart FL 122 61 60 30:06.9 9:43/M
5 Tim Russell Fort Pierce FL 250 62 63 30:22.8 9:48/M
6 Jack Scarduzio Stuart FL 253 60 68 30:39.5 9:53/M
7 George Wynn Oceanside NY 278 60 72 31:04.1 10:01/M
8 Dino Delgaudio Hampton Bays NY 138 64 176 54:06.8 17:27/M
9 Billy Dover Winter Park FL 142 64 196 1:06:44.8 21:32/M
10 Peter Connor Sarasota FL 132 62 204 1:13:08.0 23:35/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Norbeck Charlton City MS 223 66 52 28:54.1 9:19/M
2 John McElroy Covington GA 201 68 83 32:40.3 10:32/M
3 Glenn Boundy Fort Pierce FL 445 66 88 33:46.0 10:54/M
4 Andy Sendry Miami FL 492 68 89 33:47.1 10:54/M
5 Patrick McGrath 406 67 122 39:32.6 12:45/M
6 Peter Wisniewski Fort Pierce FL 275 68 143 42:33.4 13:44/M
7 Ned Arcouette Windsor Locks CT 105 67 158 48:50.7 15:45/M
8 Lou Harley Stuart FL 477 68 160 49:22.9 15:55/M
9 Mike McCutchen Stuart VA 200 67 169 52:55.9 17:04/M
10 Michael Gregory Hobe Sound FL 160 68 183 58:21.3 18:49/M
11 Rick Anschutz Mount Aukum CA 296 66 192 1:03:07.7 20:22/M
12 Arthur Crouse Port St Lucie FL 134 66 193 1:03:27.3 20:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Ruby Fort Pierce FL 248 73 129 40:05.5 12:56/M
2 Richard Maller Port St Lucie FL 195 70 149 45:46.2 14:46/M
3 Steve Henry Destin FL 291 71 185 58:59.5 19:02/M