Run To Row 5K/10K Run

Age Group Results

October 21, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kashka Tarka Stuart FL 980 42 13 24:37.4 7:55/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bliss Weiler Palm City FL 911 11 23 26:38.7 8:34/M
2 Taylor Sanders Palm City FL 841 14 26 27:55.5 8:59/M
3 Gabriella Hernandez Jupiter FL 822 13 28 28:30.3 9:10/M
4 Rain Bartenfelder Palm City FL 806 14 29 28:32.1 9:10/M
5 Skye Bartenfelder Palm City FL 807 12 30 28:33.1 9:11/M
6 Samantha Systema Palm City FL 857 14 40 31:00.5 9:58/M
7 Baylee Slone Palm City FL 849 14 44 32:05.2 10:19/M
8 Gianna Testa Jensen Beach FL 883 14 46 32:58.3 10:36/M
9 Brooke Stern Palm City FL 854 14 47 33:00.3 10:37/M
10 Juliana Beck Palm City FL 919 12 49 33:20.8 10:43/M
11 Gabriella Galland Palm City FL 920 14 52 34:22.5 11:03/M
12 Maya Clarke 814 13 54 34:44.9 11:10/M
13 Hayley Vandenabeele Palm City FL 867 12 63 36:17.8 11:40/M
14 Cameron Sanetz 844 10 65 36:47.3 11:50/M
15 Annika Tucker 861 11 85 40:52.0 13:08/M
16 Anya Simmons Palm City FL 905 13 89 41:27.9 13:20/M
17 Gigi Dunn Stuart FL 819 14 91 41:58.8 13:30/M
18 Abbey Heinemann Palm City FL 885 12 94 42:33.9 13:41/M
19 Emilie Dubarry Hobe Sound FL 886 13 98 43:13.6 13:54/M
20 Jenefer Clarke Stuart FL 813 12 100 43:23.7 13:57/M
21 Ashley Spears Palm City FL 916 12 101 43:32.2 14:00/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tatiana Aviles Palm City FL 924 16 24 26:40.2 8:34/M
2 Evie Flaugh Stuart FL 904 16 38 30:38.2 9:51/M
3 Jordan Blair Palm City FL 903 16 50 34:06.9 10:58/M
4 Shannon Major Stuart FL 829 16 56 35:04.3 11:17/M
5 Samantha Tolton Hobe Sound FL 860 16 57 35:09.4 11:18/M
6 Madeline Schroeder Jensen Beach FL 847 16 58 35:12.4 11:19/M
7 Faiza Ahmed Jensen Beach FL 802 16 64 36:40.5 11:47/M
8 Anagabriella Alvarez Stuart FL 894 16 73 38:21.3 12:20/M
9 Aislinn Widmeier Stuart FL 897 16 74 38:22.3 12:20/M
10 Elizabeth Smith Palm City FL 898 16 75 38:23.4 12:21/M
11 Hope Ali Palm City FL 880 15 81 40:11.9 12:55/M
12 Kaitlin Schroeder Jensen Beach FL 846 15 87 41:16.1 13:16/M
13 Chloe Wirta 870 15 99 43:22.6 13:57/M
14 Lindsey Scanlon Palm City FL 900 15 104 43:48.8 14:05/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Concannon Port St Lucie FL 913 30 61 35:58.5 11:34/M
2 Katarzyna Paez Palm City FL 836 34 90 41:37.4 13:23/M
3 Faith Oliver Fort Pierce FL 835 32 97 43:10.9 13:53/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Sanetz Palm City FL 845 38 67 36:52.4 11:51/M
2 Tanya Legassie Stuart FL 826 38 68 37:19.3 12:00/M
3 Karie O'Donnell Palm City FL 908 38 78 39:09.5 12:35/M
4 Christy Yonta Port Saint Lucie FL 874 37 95 42:42.9 13:44/M
5 Isabel Rodriguez 887 39 102 43:34.5 14:01/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Vallecillo-Dunn Stuart FL 865 44 21 26:08.4 8:24/M
2 Michelle Weiler Palm City FL 914 41 22 26:37.6 8:34/M
3 Kelly Merriman Stuart FL 831 42 33 29:37.1 9:31/M
4 Natalie Walters Stuart FL 868 43 62 36:15.0 11:39/M
5 Ivana Meservey Fort Pierce FL 832 40 69 37:34.6 12:05/M
6 Bonnie Spiegelhalter Palm City FL 917 42 79 39:33.7 12:43/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Wood Hollywood FL 873 49 15 25:15.7 8:07/M
2 Kim Major Palm City FL 828 47 39 30:43.0 9:53/M
3 Jean Tucker 863 45 53 34:39.5 11:08/M
4 Kelly Anderson Port St Lucie FL 803 47 59 35:37.0 11:27/M
5 Tammy Gray Port St. Lucie FL 879 46 72 37:39.7 12:06/M
6 Jill Pergolini Port Saint Luci FL 838 48 80 40:06.7 12:54/M
7 Catherine Tolton Hobe Sound FL 859 47 92 42:14.8 13:35/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Szymczyk Port St Lucie FL 858 52 60 35:44.9 11:29/M
2 Jolene Morgan Port St Lucie FL 834 50 88 41:20.5 13:17/M
3 Denise Punger Port St Lucie FL 915 51 107 51:11.5 16:27/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dori Ditoro Palm City FL 818 61 42 31:51.0 10:14/M
2 Nancy Murr Okeechobee FL 922 60 55 35:03.3 11:16/M
3 Patricia Ruby Fort Pierce FL 840 64 106 44:36.5 14:20/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Negron Port St. Lucie FL 921 22 1 19:45.6 6:21/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trey Kolos Jensen Beach FL 881 0 70 37:35.0 12:05/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Pendleton Jensen Beach FL 837 14 5 21:08.2 6:48/M
2 Florian Wirta Stuart FL 872 13 8 22:16.7 7:10/M
3 Matthew Nehme Stuart FL 875 12 11 24:30.0 7:53/M
4 Keegan MacKinnon Palm City FL 827 11 17 25:19.9 8:08/M
5 Joshua Rodriguez Palm City FL 839 11 18 25:20.0 8:09/M
6 Jake Brush Stuart FL 811 11 31 29:02.3 9:20/M
7 Garrett Slone 850 12 34 29:47.6 9:35/M
8 Tristan Kolos Jensen Beach FL 882 13 36 30:22.0 9:46/M
9 Joseph Nehme 876 14 37 30:27.1 9:47/M
10 Zachary Tucker 864 13 45 32:24.1 10:25/M
11 Colin O'Connor Stuart FL 888 14 51 34:13.6 11:00/M
12 Quinlen Meservey Fort Pierce FL 833 12 71 37:35.1 12:05/M
13 Luke Kammel Palm City FL 918 11 77 39:06.0 12:34/M
14 Alexandra Heron Stuart FL 823 11 82 40:49.6 13:07/M
15 Corey Gardner Port St Lucie FL 899 14 84 40:50.5 13:08/M
16 Brandon Sanetz 842 12 86 40:54.5 13:09/M
17 Caleb Brouviette-Bond Stuart FL 895 14 93 42:26.8 13:39/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renat Currie Stuart FL 816 19 4 21:06.3 6:47/M
2 Gabe Kammell-O'Donnell Palm City FL 906 17 6 21:12.5 6:49/M
3 Phill Roberts Jensen Beach FL 902 17 9 23:12.8 7:28/M
4 David Lovelace Stuart FL 893 17 16 25:16.6 8:07/M
5 Devon Obert Stuart FL 896 15 25 27:27.7 8:50/M
6 Brandon Collins Stuart FL 884 16 27 27:56.2 8:59/M
7 Austin Haines Stuart FL 821 17 105 43:49.1 14:05/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Ruel Stuart FL 923 41 2 20:02.3 6:26/M
2 John Nehme Stuart FL 877 44 12 24:31.5 7:53/M
3 Chris Kemmel Palm City FL 907 41 14 24:51.4 7:59/M
4 Brandon Tucker Palm City FL 862 41 19 25:38.7 8:15/M
5 Bryan Sanetz 843 42 66 36:52.1 11:51/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Louis Cefolia Port St Lucie FL 812 48 20 25:56.9 8:20/M
2 Randy Spiegelhalter Palm City FL 909 46 35 29:56.8 9:37/M
3 Eric Foust Palm City FL 820 47 43 31:56.6 10:16/M
4 Burt Heron Stuart FL 824 46 83 40:49.8 13:07/M
5 Greg Bassett Fort Pierce FL 808 45 96 43:10.8 13:53/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 878 54 3 20:47.2 6:41/M
2 Pete Weiler Palm City FL 912 53 7 21:25.6 6:53/M
3 Erik Wirta Stuart FL 871 51 32 29:06.5 9:21/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Lippisch Stuart FL 925 59 41 31:49.2 10:14/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Walter Devault Palm City FL 892 60 10 23:54.5 7:41/M
2 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 825 70 48 33:06.4 10:39/M
3 Claude Vandenabeele Palm City FL 866 66 76 38:23.9 12:21/M
4 James Brocious Stuart FL 810 69 103 43:36.4 14:01/M