Monster Dash 5K Run

Age Group Results

October 28, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 10-14 15-19 30-34 35-39 45-49 60-64
Women: Top Finishers 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 650 33 4 23:19.2 7:31/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Marshall Port St Lucie FL 632 48 9 26:35.9 8:35/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Weakley Jensen Beach FL 676 11 32 34:50.6 11:14/M
2 Kayla Bruisie Loxahatchee FL 608 12 42 38:34.6 12:26/M
3 Carly Wolf Hobe Sound FL 655 10 56 43:26.2 14:01/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Schroeder Palm City FL 675 24 39 36:59.0 11:56/M
2 Melissa Williams Stuart FL 653 24 62 47:34.1 15:21/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linsey Brechbill Stuart FL 670 27 11 27:46.5 8:57/M
2 Taylor Johnson Palm City FL 669 27 17 28:31.5 9:12/M
3 Hannah Stone Stuart FL 658 27 28 32:44.4 10:34/M
4 Donia Mustafa Port St Lucie FL 637 28 38 36:26.4 11:45/M
5 Brittany Miller Port St Lucie FL 634 25 40 37:07.0 11:58/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Oneill Palm City FL 638 30 5 24:01.7 7:45/M
2 Stephanie O'Neill Port Saint Lucie FL 668 34 6 25:20.4 8:10/M
3 Stephanie Tirado Port St Lucie FL 649 34 13 28:02.2 9:03/M
4 Amanda Kawecki Palm City FL 630 33 18 29:23.3 9:29/M
5 Eleanor Sexton Stuart FL 672 32 25 31:38.0 10:12/M
6 Krissy Schmidt Stuart FL 644 31 27 32:28.9 10:28/M
7 Amy Zwirmer Hobe Sound FL 657 33 36 36:01.5 11:37/M
8 Jennifer Sworn Stuart FL 648 34 37 36:24.7 11:45/M
9 Jennifer Radtke Fort Pierce FL 673 30 46 41:02.4 13:14/M
10 Nicole Chiarello Port St Lucie FL 611 31 52 42:10.9 13:36/M
11 Lillian Ewen Fort Pierce FL 621 33 53 42:49.7 13:49/M
12 Pamela Skovran Port St Lucie FL 645 30 63 48:31.0 15:39/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelli Glass-Leighton Stuart FL 626 39 7 25:49.1 8:20/M
2 Dawn Argyriou Port St. Lucie FL 665 37 14 28:03.4 9:03/M
3 Christina Langen Port St Lucie FL 631 38 20 29:35.3 9:33/M
4 Dana Bradley Port St Lucie FL 603 35 24 31:17.8 10:05/M
5 Bonnie Medina Port St Lucie FL 633 37 26 31:52.6 10:17/M
6 Melissa Lum-Kelly Palm City FL 660 37 41 37:19.9 12:02/M
7 Kristi Powers Loxahatchee FL 640 35 43 38:52.6 12:32/M
8 Colleen Koehler Port St. Lucie FL 662 35 50 41:14.5 13:18/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Efron Port St Lucie FL 620 41 12 27:55.6 9:00/M
2 Heather Bridwell Jupiter FL 605 41 22 29:42.0 9:35/M
3 Kelley Decowski Palm City FL 615 41 30 33:23.3 10:46/M
4 Vanessa Smolen Hobe Sound FL 661 41 33 34:56.4 11:16/M
5 Michelle Wallace Palm City FL 651 43 34 35:04.5 11:19/M
6 Dawn Brocious Stuart FL 606 43 59 45:58.2 14:50/M
7 Angela Rodriguez Port St Lucie FL 642 40 64 48:53.1 15:46/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tiffani Carbone Port St Lucie FL 609 45 29 33:05.6 10:40/M
2 Melissa Gliedman Palm City FL 627 48 55 43:22.7 13:59/M
3 Lori Wolf Hobe Sound FL 656 49 58 45:11.0 14:35/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cox Tequesta FL 613 52 35 35:23.1 11:25/M
2 Laurie Bennett Stuart FL 602 53 44 40:08.7 12:57/M
3 Dana Pistole Stuart FL 639 51 45 40:48.5 13:10/M
4 Jolene Morgan Port St Lucie FL 636 50 60 45:58.7 14:50/M
5 Jennifer Brova Port St Lucie FL 607 52 66 49:51.1 16:05/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Bradley Port St Lucie FL 604 56 51 41:50.0 13:30/M
2 Kathy Alanis Port St Lucie FL 601 59 65 48:53.3 15:46/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pat Snyder Port St Lucie FL 646 60 49 41:11.8 13:17/M
2 Sherry Wirtel Jensen Beach FL 654 60 57 44:23.0 14:19/M
3 Barb Mlinac Port St Lucie FL 635 63 67 49:54.9 16:06/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dee Staley Jensen Beach FL 647 73 48 41:11.1 13:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Derek Stone Stuart FL 659 28 1 16:34.4 5:21/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyson Waters Palm City FL 652 42 16 28:27.8 9:11/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Decowski Palm City FL 616 11 19 29:33.9 9:32/M
2 Michael Ciferri Palm City FL 612 10 21 29:35.9 9:33/M
3 Derick Hill Palm City FL 674 13 54 43:09.2 13:55/M
4 Chase Degroot Stuart FL 617 11 61 47:12.9 15:14/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Fraser Palm City FL 663 17 10 27:41.3 8:56/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Geoff Schmidt Stuart FL 643 31 2 20:23.3 6:35/M
2 Nick Ewen Fort Pierce FL 622 33 3 21:40.6 6:59/M
3 Scott Brechbill Stuart FL 671 32 23 30:28.4 9:50/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Kelley Palm City FL 664 35 8 26:03.9 8:24/M
2 Phil Powers Loxahatchee FL 641 35 15 28:14.4 9:06/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Koehler Port St. Lucie FL 667 45 47 41:03.0 13:15/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Don Cuozzo Jensen Beach FL 614 63 31 34:05.1 11:00/M