Travis Manion 9/11 Heroes Run

Age Group Results

September 05, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0-13 14-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-13 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Labar Palm City FL 89 35 6 21:40.9 6:59/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chenae Jackson Stuart FL 79 40 8 22:49.7 7:22/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leigha Renee Degnen Jupiter FL 179 12 7 22:04.6 7:07/M
2 Chloe Mirkin Hobe Sound FL 175 13 80 31:34.2 10:11/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Bartenfelder Palm City FL 12 16 45 27:28.2 8:52/M
2 Rain Bartenfelder Palm City FL 14 14 59 29:54.6 9:39/M
3 Erika Chew Palm City FL 35 15 70 30:43.2 9:55/M
4 Sarah Baltes Stuart FL 182 14 76 31:04.7 10:01/M
5 Clarissa Islam Hialeah FL 78 19 112 36:51.6 11:53/M
6 Samantha Sytsema Palm City FL 163 14 118 38:08.1 12:18/M
7 Tiffany Knepper Miami FL 86 16 166 53:15.6 17:11/M
8 Jennifer Morera Miami Springs FL 101 17 168 53:32.4 17:16/M
9 Dakota Crombie Palm City FL 195 18 171 56:36.6 18:15/M
10 Erica Forster Palm City FL 52 16 172 57:42.5 18:37/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Mull Stuart FL 103 21 82 31:43.1 10:14/M
2 Dana Whiteaker Port Saint Lucie FL 155 24 98 35:07.1 11:20/M
3 Megan Schroeder Palm City FL 133 23 141 41:04.2 13:15/M
4 Melissa Williams Stuart FL 156 24 161 45:22.6 14:38/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Hands Palm City FL 68 28 23 24:40.6 7:57/M
2 Jami McCree Stuart FL 94 28 25 24:59.7 8:04/M
3 Sara Anastasi Jensen Beach FL 6 26 41 26:59.1 8:42/M
4 Katie Sprauer Stuart FL 139 25 58 29:54.4 9:39/M
5 Lauren Berlingo Wellington FL 185 25 65 30:21.3 9:47/M
6 Jessica Cappelli West Palm Beach FL 186 27 78 31:27.9 10:09/M
7 Meghan Pift 184 25 90 32:46.4 10:34/M
8 Lauren Paulin Stuart FL 112 29 102 35:28.9 11:26/M
9 Toni Fiore Pompano Beach FL 49 29 129 40:23.3 13:02/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Groeling Hobe Sound FL 67 34 40 26:57.1 8:42/M
2 Valerie Harvey Mount Pleasant SC 70 32 56 29:21.1 9:28/M
3 Andrea Champion Stuart FL 32 34 62 30:05.3 9:42/M
4 Meghan Minor Hobe Sound FL 98 30 64 30:15.1 9:45/M
5 Stephanie McLaughlin Palm City Fl FL 95 34 67 30:40.1 9:54/M
6 Aubrey Rapkiewicz Hobe Sound FL 119 33 68 30:40.2 9:54/M
7 Ashley Killough Palm City FL 84 31 75 31:03.7 10:01/M
8 Courtney Chastain Stuart FL 33 34 101 35:22.2 11:25/M
9 Kristin Jenkins Palm Beach Gardens FL 80 32 106 36:08.5 11:39/M
10 Sarah Gillooly Jensen Beach FL 63 32 109 36:33.8 11:47/M
11 Dorothy Castle Port Saint Lucie FL 31 34 143 42:05.0 13:35/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samara Essen Stuart FL 45 35 17 24:08.7 7:47/M
2 Dena M. Thomas Stuart FL 144 39 29 25:15.6 8:09/M
3 April Viti Stuart FL 149 36 48 27:57.8 9:01/M
4 Melanie Escobar Stuart FL 44 39 55 29:20.3 9:28/M
5 Kelly Murray Palm Beach Gardens FL 108 35 60 30:02.1 9:41/M
6 Sherie Noblin Palm City FL 109 35 69 30:40.8 9:54/M
7 Nicole Wojno Palm City FL 158 36 85 32:18.8 10:25/M
8 Jennifer Lieber Stuart FL 165 36 88 32:40.9 10:32/M
9 Alicia Brown Palm City FL 22 35 92 33:15.9 10:44/M
10 Dominika Kubiak Stuart FL 87 39 95 34:13.6 11:02/M
11 Sara Mitchell Stuart FL 99 39 147 42:45.7 13:47/M
12 Jessica Yacopino Palm City FL 160 39 148 42:46.3 13:48/M
13 Heidi Stevens Stuart FL 140 36 154 43:34.6 14:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Fohrman Palm City FL 50 42 13 23:40.8 7:38/M
2 Vinimariee Alvarez Port St Lucie FL 3 40 47 27:42.5 8:56/M
3 Melissa Efron Port Saint Lucie FL 183 41 53 29:03.2 9:22/M
4 Christina Palmeri Stuart FL 111 43 57 29:50.0 9:37/M
5 Ivana Meservey Fort Pierce FL 96 40 87 32:40.0 10:32/M
6 Tina Reynolds Port Saint Lucie FL 120 41 89 32:41.2 10:33/M
7 Jerri Goshien Stuart FL 66 42 93 33:34.1 10:50/M
8 Michelle Wallace Palm City FL 152 43 113 36:52.5 11:54/M
9 Jennifer Ruocco Palm City FL 127 42 117 37:49.4 12:12/M
10 Heather Cannon Port St Lucie FL 24 42 132 40:26.6 13:03/M
11 Dawn Brocious Fort Pierce FL 20 43 158 44:44.2 14:26/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Miller Stuart FL 97 49 94 33:57.4 10:57/M
2 Ines Murray Port St Lucie FL 105 48 96 34:23.1 11:05/M
3 Kristin Adams Stuart FL 181 46 103 35:32.6 11:28/M
4 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 7 47 107 36:25.4 11:45/M
5 Joy Savikas Hobe Sound FL 131 46 119 38:13.9 12:20/M
6 Sara Crombie Palm City FL 194 49 122 39:39.2 12:47/M
7 Ann Carwell Stuart FL 29 46 134 40:30.9 13:04/M
8 Michele Albertini Palm City FL 1 49 136 40:45.4 13:09/M
9 Annette Frantz Port St Lucie FL 58 45 142 41:38.2 13:26/M
10 Melissa Gliedman Palm City FL 64 47 149 43:06.2 13:54/M
11 Catherine Tolton Hobe Sound FL 193 47 153 43:30.4 14:02/M
12 Jennifer Carter Stuart FL 28 45 156 44:00.9 14:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Francello Stuart FL 57 54 27 25:09.6 8:07/M
2 Laura Bartenfelder Palm City FL 13 51 46 27:41.6 8:56/M
3 Anne Spector Palm City FL 136 54 77 31:15.4 10:05/M
4 Colleen Gorman Stuart FL 65 54 91 33:14.4 10:43/M
5 Nancy Bourg Palm Beach Gardens FL 178 58 97 34:56.2 11:16/M
6 Cathy Kenney Palm City FL 83 50 99 35:08.8 11:20/M
7 Brenda Perez North Palm Beach FL 113 58 111 36:38.7 11:49/M
8 Donna Orlandi Stuart FL 110 54 116 37:42.5 12:10/M
9 Cindy Gehn Port Saint Lucie FL 62 52 125 39:45.8 12:49/M
10 Linda Taylor Stuart FL 143 52 137 40:46.7 13:09/M
11 Jolene Morgan Fort Pierce FL 102 50 155 44:00.9 14:12/M
12 Christine Mulrooney Fort Pierce FL 104 50 159 44:45.6 14:26/M
13 Denise Cargill Hobe Sound FL 26 57 169 55:08.3 17:47/M
14 Gayle Forster Palm City FL 53 52 173 57:45.7 18:38/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julianna Kusz 190 64 121 38:59.7 12:35/M
2 Patricia Augustine Stuart FL 11 61 126 40:13.7 12:58/M
3 Betty Hickox Port St. Lucie FL 73 69 139 40:54.0 13:12/M
4 Etsuko Foster Palm City FL 55 63 140 41:01.8 13:14/M
5 Lynn Matthews Palm City FL 188 67 144 42:20.3 13:39/M
6 Janis Jobson Stuart FL 81 60 145 42:36.3 13:45/M
7 Dorrie Hulsey Port St. Lucie FL 76 68 150 43:10.4 13:55/M
8 June Boyhan Port St Lucie FL 19 65 151 43:19.1 13:58/M
9 Joan Ickler Lighthouse Point FL 77 69 157 44:02.6 14:12/M
10 Cathy Lieber Stuart FL 166 65 163 47:22.1 15:17/M
11 Ora Sotomon Stuart FL 162 62 170 55:08.4 17:47/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John McDonald Port Saint Lucie FL 168 37 1 18:38.5 6:01/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Cortes Jensen Beach FL 37 51 3 19:32.8 6:18/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Raffenberg Palm City FL 118 12 14 23:48.3 7:41/M
2 A. J. Chew Palm City FL 34 13 24 24:50.8 8:01/M
3 Andrew Raffenberg Palm City FL 115 12 36 26:05.8 8:25/M
4 Adam Forster Palm City FL 51 13 51 28:42.5 9:15/M
5 Christopher Ruocco, Jr Palm City FL 128 13 63 30:10.3 9:44/M
6 Justin King Stuart FL 177 11 66 30:29.5 9:50/M
7 Landon Sytsema Palm City FL 164 11 84 32:06.9 10:21/M
8 Joseph Raffenberg Palm City FL 116 10 123 39:41.1 12:48/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alberto Ponce Port Saint Lucie FL 187 17 2 19:28.7 6:17/M
2 Alex Kennedy Port Saint Lucie FL 199 17 9 22:58.2 7:25/M
3 Michael Viti Stuart FL 151 15 18 24:24.3 7:52/M
4 Sam Crombie 197 15 32 25:22.1 8:11/M
5 Rowan Russel Stuart FL 173 14 74 30:53.8 9:58/M
6 David Mull Stuart FL 180 19 81 31:41.4 10:13/M
7 Punntanik Wongpaiboon Hialeah FL 159 16 127 40:21.5 13:01/M
8 Johnathan Lavernia North Miami FL 91 15 130 40:23.5 13:02/M
9 Lazaro Fuentes Miami FL 59 17 135 40:36.5 13:06/M
10 Adonys Campillo Miami Gardens FL 23 16 138 40:49.9 13:10/M
11 Jay Murray Port St Lucie FL 107 17 162 46:06.4 14:52/M
12 Lennox Aleman Miami Springs FL 2 16 164 52:39.7 16:59/M
13 Alexander Villavicencio Hialeah FL 148 14 165 53:14.6 17:10/M
14 Carlos Becerra Miami FL 15 18 167 53:16.4 17:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Spector Palm City FL 137 25 11 23:04.7 7:26/M
2 Tommy Rozycki Jupiter FL 124 27 83 32:04.6 10:21/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Anastasi Jensen Beach FL 5 33 10 23:04.1 7:26/M
2 Edgar Rivas Palm City FL 171 34 21 24:36.3 7:56/M
3 Chris Ampol Palm City FL 4 34 35 26:02.3 8:24/M
4 Antonio Sanchez Jr Stuart FL 129 32 42 26:59.6 8:42/M
5 Julio Sandoval Port Saint Lucie FL 130 31 44 27:18.6 8:48/M
6 Raymond Rowan Palm City FL 123 34 61 30:04.1 9:42/M
7 Roberto Parra 169 32 79 31:32.6 10:10/M
8 Salvatore Yonta Palm City FL 161 34 115 37:32.6 12:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Labar Palm City FL 88 36 5 21:26.0 6:55/M
2 Daniel Skosirev Royal Palm Beach FL 135 36 19 24:25.8 7:53/M
3 Richard Ajpacago 172 36 26 25:02.3 8:05/M
4 Rosendo Jimenez 170 36 33 25:22.7 8:11/M
5 Anthony Pizzi Jr Palm City FL 114 35 38 26:23.8 8:31/M
6 Keith Viti Stuart FL 150 39 39 26:33.5 8:34/M
7 Steven Messa Fort Pierce FL 198 39 104 35:33.8 11:28/M
8 Juan Eguia Palm City FL 43 35 105 35:49.9 11:33/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chester King Stuart FL 176 41 15 23:51.2 7:42/M
2 Kyle Kinmon Palm City FL 192 43 28 25:13.6 8:08/M
3 William Stewart Palm City FL 141 43 43 27:11.9 8:46/M
4 Roy Rodriguez Stuart FL 122 44 72 30:45.1 9:55/M
5 Matt Raffenberg Palm City FL 117 43 124 39:42.2 12:48/M
6 Erik Watson Vero Beach FL 153 41 128 40:21.9 13:01/M
7 Jason Cannon Port St Lucie FL 25 44 131 40:25.9 13:02/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Medina Port Saint Lucie FL 200 47 16 23:52.8 7:42/M
2 Jacek Szymanowicz Stuart FL 142 48 31 25:17.1 8:09/M
3 Rick De Marchi Stuart FL 42 49 49 28:07.3 9:04/M
4 Scott Logsdon Stuart FL 93 49 52 28:52.3 9:19/M
5 Ed Latalladi Port St. Lucie FL 90 45 71 30:44.0 9:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 125 54 4 20:42.3 6:41/M
2 John Kemler Jensen Beach FL 82 58 12 23:18.3 7:31/M
3 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 48 56 20 24:31.1 7:55/M
4 C Crombie Palm City FL 196 51 30 25:16.5 8:09/M
5 Scot Fuhrman Palm City FL 60 50 34 25:25.2 8:12/M
6 Carl Radish Port Saint Lucie FL 189 50 37 26:06.0 8:25/M
7 Gary Moore Fort Pierce FL 100 58 54 29:07.9 9:24/M
8 Andy Savikas Hobe Sound FL 132 50 120 38:14.1 12:20/M
9 Glen Carwell Stuart FL 30 57 133 40:30.8 13:04/M
10 Robert Forster Palm City FL 54 51 174 57:45.8 18:38/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Litel Boca Raton FL 92 60 22 24:40.3 7:57/M
2 Steve Cargill Hobe Sound FL 27 67 50 28:36.5 9:14/M
3 Albert Ugelow Palm City FL 174 66 73 30:46.6 9:55/M
4 John Lieber Stuart FL 167 65 100 35:12.3 11:21/M
5 Mike Foster Palm City FL 56 62 108 36:33.4 11:47/M
6 Claude Vandenabeele Palm City FL 146 66 110 36:38.4 11:49/M
7 Michael Augustine Stuart FL 10 64 114 37:10.6 11:59/M
8 John Van Port St. Lucie FL 191 64 146 42:36.4 13:45/M
9 Joseph Kirner Plantation FL 85 65 152 43:24.5 14:00/M
10 James Brocious Fort Pierce FL 21 69 160 45:12.2 14:35/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Ruby Fort Pierce FL 126 73 86 32:39.6 10:32/M