Team Essen Dash & Blast 5K Run

Age Group Results

July 04, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Kelly Sellerds Stuart FL 989 26 9 23:12.6 7:29/M  
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Diana Fohrman Palm City FL 330 42 14 23:51.8 7:42/M  
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Kayleigh Peoples Bentonville AR 367 9 122 46:24.0 14:58/M  
2 Jaeden Sprague Port St Lucie FL 389 9 130 48:35.5 15:40/M  
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Emily Jones Jupiter FL 343 11 55 30:04.3 9:42/M  
2 Sarah Scalisi Palm City FL 979 11 107 40:51.4 13:11/M  
3 Hailey Wegener Lombard IL 482 13 132 52:52.6 17:03/M  
4 Alexandra Wegener Lombard IL 400 12 133 52:53.1 17:04/M  
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Jordan Rothermel Palm City FL 374 15 26 25:32.7 8:14/M  
2 Lauren Ruby Palm City FL 376 19 31 26:21.3 8:30/M  
3 Allison Eidemueller Hutchinson Island FL 522 16 35 26:39.9 8:36/M  
4 Michelle Taubler Stuart FL 392 18 40 28:03.1 9:03/M  
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Brittany Miller Port Saint Lucie FL 359 24 100 38:22.2 12:23/M  
2 Katie Krug Port St Lucie FL 349 23 114 42:33.4 13:44/M  
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Tanya Williams Jensen Beach FL 523 26 29 26:07.6 8:25/M  
2 Victoria Allen Hobe Sound FL 991 28 32 26:23.1 8:31/M  
3 Taylor Johnson Palm City FL 986 27 44 29:11.8 9:25/M  
4 Katie Kuhn Port Saint Lucie FL 960 25 57 30:21.1 9:47/M  
5 Erika Kuhn Port St Lucie FL 959 26 58 30:22.0 9:48/M  
6 Melinda Dulkowski Port St Lucie FL 325 25 71 32:34.8 10:30/M  
7 Samantha Capaldo Palm City FL 313 29 79 33:36.7 10:50/M  
8 Ashley Anderson Palm City FL 301 29 91 36:50.5 11:53/M  
9 Jamie Barlow Port Saint Lucie FL 977 26 98 37:59.1 12:15/M  
10 Keilani Mead Stuart FL 357 29 99 38:05.0 12:17/M  
11 Bethany Bond Jensen Beach FL 306 25 128 47:34.5 15:21/M  
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Kathryn Kohlbacher Beavercreek OH 348 33 11 23:40.6 7:38/M  
2 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 975 33 25 25:31.9 8:14/M  
3 Kasey Jacobs Palm City FL 340 31 45 29:14.6 9:26/M  
4 Lauren Iken Port Saint Lucie FL 339 33 53 30:03.1 9:42/M  
5 Crystal Ryder Bentonville AR 378 33 67 32:16.1 10:25/M  
6 Jessica Vignola Port St. Lucie FL 396 31 70 32:33.1 10:30/M  
7 Tara Jacobs Port St Lucie FL 341 33 80 33:47.6 10:54/M  
8 Lorri Esposito Port Saint Lucie FL 976 33 81 33:58.3 10:57/M  
9 Andi McAvoy Jensen Beach FL 355 33 93 37:05.4 11:58/M  
10 Kristin Jenkins Palm Beach Gardens FL 342 32 97 37:56.3 12:14/M  
11 Jamie Jones Port Saint Lucie FL 344 30 108 40:57.3 13:13/M  
12 Renee Serrichio Stuart FL 974 30 115 43:03.2 13:53/M  
13 Jennifer Cullity Palm Beach Gardens FL 318 30 135 59:21.9 19:09/M  
14 Kelly Scavella Port Saint Lucie FL 982 32 141 1:04:53.3 20:56/M  
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Jill Souza Port St. Lucie FL 990 38 10 23:27.8 7:34/M  
2 Sarah Muslim Stuart FL 972 37 41 28:33.2 9:13/M  
3 Joy McNevin Port St Lucie FL 356 38 42 28:40.6 9:15/M  
4 Sarah Anderson Port Saint Lucie FL 302 38 68 32:29.4 10:29/M  
5 June Martin Tequesta FL 993 36 85 35:30.7 11:27/M  
6 Nicole Wojno Palm City FL 484 36 86 35:32.6 11:28/M  
7 Krista Sierra Port St Lucie FL 384 38 95 37:30.8 12:06/M  
8 Sarah Peck Jensen Beach FL 973 38 112 41:56.0 13:32/M  
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Beth Hunt Port St. Lucie FL 338 42 28 25:57.8 8:22/M  
2 Terri Caruana Fort Pierce FL 995 41 51 29:50.6 9:37/M  
3 Theresa Pedarvis Jensen Beach FL 998 43 61 31:05.6 10:02/M  
4 Michele Parente Palm Beach Gardens FL 366 41 62 31:05.8 10:02/M  
5 Christina Palmeri Stuart FL 365 43 63 31:10.3 10:03/M  
6 Virginia Hannon Port St Lucie FL 334 40 90 36:47.3 11:52/M  
7 Jerri Goshien Stuart FL 332 42 92 37:05.3 11:58/M  
8 Lisa Sirk Jensen Beach FL 385 41 102 39:19.2 12:41/M  
9 Dawn Brocious Stuart FL 308 43 125 46:34.0 15:01/M  
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Grace Duffy Palm City FL 984 49 34 26:39.1 8:36/M  
2 Barbara Marshall Port Saint Lucie FL 352 48 37 27:16.7 8:48/M  
3 Brenda Calcavecchia Woodland Hills CA 310 47 52 29:55.3 9:39/M  
4 Lisa Miller Stuart FL 361 49 72 32:43.7 10:33/M  
5 Mary Picard Jensen Beach FL 368 47 73 32:50.3 10:35/M  
6 Editha Campbell Palm City FL 312 48 84 34:50.7 11:14/M  
7 Ines Murray Port St Lucie FL 364 48 94 37:19.3 12:02/M  
8 Tina Auricchio Jupiter FL 304 48 109 41:17.5 13:19/M  
9 Barbara Sexton-Perez Olmsted Twp OH 383 49 119 45:14.6 14:35/M  
10 Susan Schmidt Anchorage AK 382 48 120 45:26.2 14:39/M  
11 Janet Wegener Lombard IL 483 46 121 46:16.6 14:55/M  
12 Raeanne Sprague Port St Lucie FL 390 46 129 47:35.4 15:21/M  
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Anna Quesada Palm City FL 370 53 33 26:24.6 8:31/M  
2 Terry Taynton Ft.pierce FL 394 53 59 30:26.3 9:49/M  
3 Kathy Hanrahan Palm City FL 335 54 69 32:33.1 10:30/M  
4 Jeanne Evans Stuart FL 925 53 74 32:53.6 10:36/M  
5 Susan Taubler Stuart FL 393 53 82 34:01.6 10:58/M  
6 Jolene Morgan Port St Lucie FL 363 50 116 44:10.4 14:15/M  
7 Caroline Barca Jensen Beach FL 517 51 127 46:59.5 15:09/M  
8 Rochelle Scavella Port Saint Lucie FL 981 54 140 1:04:52.3 20:55/M  
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Carol Wegener Palm City FL 417 59 106 40:48.7 13:10/M  
2 Patricia Snyder Port St Lucie FL 387 59 111 41:39.3 13:26/M  
3 Denise Cargill Hobe Sound FL 314 57 131 50:21.5 16:15/M  
4 Donna Cullity North Palm Beach FL 317 58 134 59:19.3 19:08/M  
5 Christine Moreno Palm City FL 362 55 138 1:04:46.4 20:54/M 15:00
6 Mary Motlagh Psl FL 978 57 139 1:04:46.5 20:54/M 15:00
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Sandi Hellstrom-Leonard Port St. Lucie FL 336 65 113 42:09.0 13:36/M  
2 June Boyhan Port St Lucie FL 307 65 117 44:27.8 14:20/M  
3 Dorrie Hulsey Port Saint Lucie FL 337 68 118 44:28.4 14:21/M  
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Dee Staley Jensen Beach FL 391 73 110 41:39.3 13:26/M  
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Liam Murphy Patterson NY 971 17 1 19:04.2 6:09/M  
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Dale Ruby Palm City FL 375 54 5 20:14.0 6:32/M  
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 John Barca Jensen Beach FL 999 12 23:44.1 7:39/M  
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 David Hannon Port St Lucie FL 518 10 47 29:34.1 9:32/M  
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Drew Eidemueller Hutchinson Island FL 520 14 46 29:19.3 9:27/M  
2 Spencer Jones Jupiter FL 346 14 60 30:42.2 9:54/M  
3 Jack Eidemueller Hutchinson Island FL 521 11 65 32:09.6 10:22/M  
4 Alex Barrowclough Stuart FL 305 12 83 34:13.8 11:02/M  
5 Isaiah Ryder Bentonville AR 988 11 105 40:35.7 13:05/M  
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Jared Miller Port Saint Lucie FL 360 18 101 38:22.6 12:23/M  
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Danza Walsh Stuart FL 997 22 3 19:29.1 6:17/M  
2 John Curet Palm City FL 319 20 24 25:21.8 8:11/M  
3 Lorenz Volasco Palm City FL 397 21 49 29:34.2 9:32/M  
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Joseph Curet Fletcher NC 320 27 17 24:09.6 7:47/M  
2 Eric Shabotynsky Palm City FL 992 27 43 28:50.8 9:18/M  
3 Anthony Scavella Fayetteville NC 380 27 137 1:04:39.6 20:51/M  
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Juan Puac Port St Lucie FL 996 30 2 19:17.1 6:13/M  
2 Samuel Curet Virginia Beach VA 321 30 15 23:52.7 7:42/M  
3 Stephen Curet Jr Wildwood MO 323 33 16 23:58.5 7:44/M  
4 Antonio Sanchez Jr. Stuart FL 379 32 23 25:09.9 8:07/M  
5 Chad Dekeyser Stuart FL 994 32 77 33:31.6 10:49/M  
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Brian Ferguson Palm Beach Gardens FL 326 36 4 19:38.8 6:20/M  
2 David Wallerstein Port Saint Lucie FL 398 38 18 24:16.2 7:50/M  
3 Kenneth Russell Stuart FL 377 37 22 24:47.7 8:00/M  
4 Richard Mead Stuart FL 358 39 27 25:50.9 8:20/M  
5 Daniel Skosirev Royal Palm Beach FL 386 35 30 26:08.1 8:26/M  
6 William Foley Palm City FL 331 39 38 27:44.1 8:57/M  
7 Jason Wallerstein Port Saint Lucie FL 399 39 75 33:04.5 10:40/M  
8 Robert Raymond Port Saint Lucie FL 372 38 76 33:06.9 10:41/M  
9 Fabio Marton São Paulo BRA 353 36 96 37:38.4 12:08/M  
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Thomas Puhl Port Saint Lucie FL 369 43 48 29:34.1 9:32/M  
2 Blake Hannon Port St Lucie FL 333 44 50 29:42.7 9:35/M  
3 Jeff Jones Jupiter FL 345 43 54 30:03.8 9:42/M  
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Michael Tyler Columbia Station OH 395 47 56 30:17.2 9:46/M  
2 Ed Latalladi Port St. Lucie FL 350 45 64 31:34.0 10:11/M  
3 Mark Eidemueller Hutchinson Island FL 519 48 66 32:10.0 10:23/M  
4 Michael Razey Port Saint Lucie FL 373 47 103 39:24.7 12:43/M  
5 Christian Wegener Lombard IL 480 46 124 46:26.7 14:59/M  
6 Michael Miller Stuart FL 1000 46 126 46:58.9 15:09/M  
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Kent Leonard Port St. Lucie FL 351 54 19 24:20.5 7:51/M  
2 Carl Radish Port St Lucie FL 524 50 36 26:46.6 8:38/M  
3 Rob Ranieri Palm City FL 371 51 88 35:58.9 11:36/M  
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Michael Fronsoe Palm City FL 985 58 6 20:40.8 6:40/M  
2 Stephen Curet Palm City FL 322 59 8 22:28.8 7:15/M  
3 Lev Evans Stuart FL 956 58 13 23:47.2 7:40/M  
4 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 328 56 20 24:34.9 7:55/M  
5 Bill Cullity North Palm Beach FL 316 57 78 33:31.8 10:49/M  
6 Mark Calcavecchia Jupiter FL 311 56 87 35:54.0 11:35/M  
7 Martin Kofsky Palm City FL 347 58 89 36:18.4 11:43/M  
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 David Garfield Jupiter FL 987 61 7 22:05.9 7:07/M  
2 Darrell Fiske Palm City FL 329 61 21 24:44.5 7:59/M  
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace Penalty
1 Steve Cargill Hobe Sound FL 315 66 39 27:52.8 8:59/M  
2 Nivan Marton Sao Paulo BRA 354 67 104 39:57.6 12:53/M  
3 James Brocious Stuart FL 309 69 123 46:25.9 14:58/M  
4 Felix Scavella Port Saint Lucie FL 980 66 136 1:04:32.4 20:49/M