Father's Day 5K Run

Age Group Results

June 19, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Lampert Delray Beach FL 89 46 7 22:52.6 7:23/M
2 Alyssa Terry Wellington FL 170 22 8 23:06.9 7:27/M
3 Linda Miller Wellington FL 109 55 12 23:21.5 7:32/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Hubinger Royal Palm Beach FL 72 57 54 28:37.3 9:14/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Durso West Palm Beach FL 40 0 150 44:03.2 14:13/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Teebagy Wellington FL 168 10 115 36:32.5 11:47/M
2 Rachel Andrade Miramar FL 6 8 117 36:44.0 11:51/M
3 Kayleigh Devery West Palm Beach FL 223 8 130 39:11.9 12:38/M
4 Abigail Cole Wellington FL 30 9 137 41:45.0 13:28/M
5 Isabella Barlak Coconut Creek FL 10 10 144 43:22.7 13:59/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juliet Harrington Loxahatchee FL 64 12 94 34:01.0 10:58/M
2 Laimi Frias Lake Worth FL 49 12 164 46:46.4 15:05/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Niamh Clancy Lake Worth FL 27 19 125 38:08.8 12:18/M
2 Lea Lampert Delray Beach FL 90 15 131 39:37.2 12:47/M
3 Tiffany Ruiz Pompano Beach FL 147 16 145 43:27.1 14:01/M
4 Christina Kaniuga Lake Worth FL 239 16 167 47:11.3 15:13/M
5 Chloe Odom Wellington FL 226 18 179 52:29.6 16:56/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samia Shreteh Greenacres FL 157 24 21 24:18.1 7:50/M
2 Julianna Fischer Wellington FL 47 24 32 25:52.6 8:21/M
3 Mary Wissinger West Palm Beach FL 209 22 84 32:42.3 10:33/M
4 Jessica Gamble West Palm Beach FL 52 21 120 36:55.1 11:55/M
5 Elizabeth Evans Loxahatchee FL 42 24 133 39:46.3 12:50/M
6 Brandy Hyde Royal Palm Beach FL 74 24 143 42:36.4 13:45/M
7 Emily Ruiz Pompano Beach FL 145 20 146 43:27.7 14:01/M
8 Nicole Gamble West Palm Beach FL 53 21 173 50:09.4 16:11/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Odlyne Clersimat Lake Worth FL 28 25 22 24:24.8 7:52/M
2 Amanda Terry Wellington FL 171 26 23 24:28.4 7:54/M
3 Kristina Rodgers Lake Worth FL 139 28 29 25:24.2 8:12/M
4 Brittany Depinto Loxahatchee FL 34 29 35 26:25.5 8:31/M
5 Summer Matthews Wellington FL 101 28 37 26:32.3 8:34/M
6 Julissa Diaz Lake Worth FL 35 29 44 27:45.5 8:57/M
7 Robin Pender West Palm Beach FL 125 28 61 29:57.1 9:40/M
8 Alejandra Otero Wellington FL 121 25 65 30:26.5 9:49/M
9 Kim Miller Wellington FL 108 26 105 35:20.8 11:24/M
10 Andrea Wilson West Palm Beach FL 183 26 118 36:53.3 11:54/M
11 Melissa Vitagliano West Palm Bch FL 179 27 119 36:54.5 11:54/M
12 Nina Kong 84 29 157 45:11.1 14:35/M
13 April Mesmer Wpb FL 107 28 168 48:04.1 15:30/M
14 Jennifer Elias Pompano Beach FL 41 27 176 52:13.7 16:51/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Besse West Palm Beach FL 14 33 20 24:10.1 7:48/M
2 Stacy Shak Fort Lauderdale FL 228 34 73 31:11.4 10:04/M
3 Sheryl Salvage Coral Springs FL 150 33 90 33:39.3 10:51/M
4 Kelly Martin Palm Beach Gardens FL 236 34 107 35:32.7 11:28/M
5 Madeleine Grossmayer Lake Worth FL 62 32 122 37:28.3 12:05/M
6 Christina Baldwin Jupiter FL 8 34 138 41:51.9 13:30/M
7 Salana Sebastian Wellington FL 201 31 175 52:05.7 16:48/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Abrahams Jupiter FL 1 36 18 24:00.8 7:45/M
2 Deanna Marques West Palm Beach FL 99 37 70 30:49.9 9:56/M
3 Khaliah Morris Greenacres FL 246 38 91 33:44.1 10:53/M
4 Sandra Wallace Tequesta FL 243 36 106 35:32.0 11:28/M
5 Maria Kinser Wellington FL 81 36 136 41:34.9 13:25/M
6 Jennifer Silliman Wellington FL 158 36 142 42:34.9 13:44/M
7 Lisa Rosaly Riviera Beach FL 142 38 153 44:36.2 14:23/M
8 April Cuffy Boca Raton FL 32 37 171 49:29.8 15:58/M
9 Kristyna Powell Boynton Beach FL 131 35 183 55:49.9 18:00/M
10 Heather Sherrod Lake Worth FL 155 35 190 1:02:31.0 20:10/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Reed Wellington FL 136 40 56 28:59.7 9:21/M
2 Natalie Heneks Port Saint Lucie FL 69 44 104 35:15.9 11:22/M
3 Tonya Belcher West Palm Beach FL 218 42 109 35:48.4 11:33/M
4 Jennifer Kula Wellington FL 88 41 141 42:34.8 13:44/M
5 Kelly Azor Greenacres FL 205 41 148 43:44.7 14:06/M
6 Jackwline Poveda Deerfield Beach FL 127 40 160 45:31.0 14:41/M
7 Concepcion Ruiz Pompano Beach FL 144 40 161 45:32.1 14:41/M
8 Mary Kaniuga Lake Worth FL 238 43 166 47:11.0 15:13/M
9 Kathleen Somoza Lake Worth FL 163 44 174 51:03.9 16:28/M
10 Christina Smith Boynton Beach FL 245 40 189 1:02:30.8 20:10/M
11 Callie Berger Boynton Beach FL 13 44 192 1:11:55.0 23:12/M
12 Catina Moran Boca Raton FL 113 43 193 1:11:55.1 23:12/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan Scharr Boca Raton FL 234 46 51 28:39.2 9:15/M
2 Brenda Calcavecchia Woodland Hills CA 22 47 63 30:15.3 9:45/M
3 Maria Haya De Mendoza West Palm Beach FL 66 47 72 31:08.4 10:03/M
4 Janet Teebagy Wellington FL 169 45 102 35:07.2 11:20/M
5 J White Palm Beach Gardens FL 181 49 110 35:48.7 11:33/M
6 Annette Odom Wellington FL 225 48 155 44:54.8 14:29/M
7 Ana Vega Greenacres FL 177 49 170 48:51.0 15:45/M
8 Nora Lopez Pompano Beach FL 93 47 178 52:29.1 16:56/M
9 Faith Devery West Palm Beach FL 222 47 181 55:41.5 17:58/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Souza Boynton Beach FL 165 54 53 28:44.6 9:16/M
2 Kathleen White Lake Worth FL 182 50 76 31:50.0 10:16/M
3 Lynne Van Eman Royal Palm Beach FL 175 52 129 39:11.1 12:38/M
4 Sandra Wissinger West Palm Beach FL 208 50 147 43:34.0 14:03/M
5 Linda Mauger-Harnish West Palm Beach FL 214 51 165 46:47.0 15:05/M
6 Maria Moreira Pompano Beach FL 117 53 180 52:35.9 16:58/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Kittredge Wellington FL 82 57 57 29:25.2 9:29/M
2 Mary Peterson Lake Worth FL 126 56 78 31:59.8 10:19/M
3 Valerie Riva Boca Raton FL 138 56 97 34:38.9 11:10/M
4 Maria Gonzalez Loxahatchee FL 56 55 101 35:05.9 11:19/M
5 Denise Hyde West Palm Beach FL 75 55 123 37:40.0 12:09/M
6 Arlene Mendoza Davie FL 104 59 188 59:39.3 19:15/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Pugliese Wellington FL 135 64 64 30:21.8 9:47/M
2 Martha Gutierrez Wellington FL 211 63 82 32:07.9 10:22/M
3 Phyllis Bressler Lake Worth FL 20 63 92 33:54.0 10:56/M
4 Andrea Lueghausen West Palm Beach FL 94 60 99 34:58.8 11:17/M
5 Donna Silver Boynton Beach FL 159 62 127 38:52.4 12:32/M
6 Debra Hood Lake Worth FL 71 61 159 45:23.7 14:38/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Ickler Lighthouse Point FL 76 69 140 42:31.4 13:43/M
2 Patsy Rodgers Lake Worth FL 140 69 162 46:13.6 14:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ilio Sanchez Greenacres FL 151 19 1 17:39.2 5:42/M
2 Sam Weingart Wellington FL 240 17 2 18:08.4 5:51/M
3 Shane Gray Wellington FL 60 42 3 20:22.5 6:34/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roy Boulware Lake Worth FL 17 49 4 21:00.2 6:46/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 248 248 30 25:29.3 8:13/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drew Danion Wellington FL 216 9 79 32:00.8 10:19/M
2 Calvin Powers Royal Palm Beach FL 132 10 113 36:16.2 11:42/M
3 Eric Azol Greenacres FL 206 9 172 49:46.0 16:03/M
4 Alexander Montes De Oca 111 10 177 52:13.9 16:51/M
5 Brenden Powell 128 6 182 55:42.6 17:58/M
6 Ethan Powell 129 5 184 56:10.1 18:07/M
7 Xavier Gadsden Boynton Beach FL 203 6 186 57:21.1 18:30/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dexter Powers Royal Palm Beach FL 133 12 59 29:47.6 9:36/M
2 Felix Ruiz Pompano Beach FL 146 11 158 45:14.9 14:35/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Santana Sunrise FL 152 17 46 28:04.3 9:03/M
2 Justin Gonzalez Loxahatchee FL 55 15 89 33:32.0 10:49/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Vitagliano Bedford NH 178 23 68 30:45.1 9:55/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Boyang Sun Boynton Beach FL 166 28 83 32:25.7 10:27/M
2 Christian Ali Wellington FL 4 26 100 34:59.6 11:17/M
3 Seth Grossmayer Boca Raton FL 63 28 128 39:08.2 12:37/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Gonzalez West Palm Beach FL 219 31 5 21:48.6 7:02/M
2 David Brantley Jupiter FL 19 33 26 24:48.8 8:00/M
3 Louie Brabante Boynton Beach FL 18 32 38 26:33.3 8:34/M
4 Michael Raba West Palm Beach FL 232 30 43 27:31.7 8:53/M
5 Robert Oliver Jr Margate FL 119 31 52 28:40.9 9:15/M
6 James Jackson Fayetteville NC 77 31 55 28:57.6 9:20/M
7 Nick Durso West Palm Beach FL 39 32 149 44:03.2 14:13/M
8 Justin Grossmayer Lake Worth FL 61 32 152 44:21.9 14:18/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Blake Boynton Beach FL 16 36 25 24:44.7 7:59/M
2 Ian Rose Boca Raton FL 143 36 45 27:59.2 9:02/M
3 James Kimball-Davis Loxahatchee FL 235 35 58 29:35.1 9:33/M
4 Jamie Frankel Greenacres FL 48 35 67 30:41.2 9:54/M
5 Joseph Powell 130 36 69 30:46.4 9:55/M
6 Rob Danion Wellington FL 215 39 75 31:49.2 10:16/M
7 Scott Ginnard Riviera Beach FL 54 37 77 31:56.5 10:18/M
8 Robert Harrington Loxahatchee FL 65 37 93 34:00.9 10:58/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeremy Cole Wellington FL 31 40 13 23:34.6 7:36/M
2 Shawn Reed Wellington FL 137 41 40 26:38.1 8:35/M
3 Christopher Santana Margate FL 153 44 48 28:12.9 9:06/M
4 Philip Matusiak Wellington FL 237 44 60 29:49.8 9:37/M
5 Mike Dowe Royal Palm Beahc FL 38 42 80 32:03.3 10:20/M
6 Mike Sacks Jupiter FL 149 43 86 32:55.9 10:37/M
7 John Barlak Coconut Creek FL 11 40 87 32:59.6 10:38/M
8 Robert Sherrod Lake Worth FL 156 42 98 34:44.2 11:12/M
9 Gregory Topple Boynton Beach FL 173 42 108 35:32.8 11:28/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Jaramillo Greenacres FL 233 49 6 22:41.5 7:19/M
2 Edgar Mendoza West Palm Beach FL 105 48 9 23:20.6 7:32/M
3 Paul Tyson Lake Worth FL 174 45 15 23:52.8 7:42/M
4 Damian Dinan Boca Raton FL 37 47 24 24:39.8 7:57/M
5 Robert Whitaker Philadelphia PA 247 48 33 25:52.8 8:21/M
6 Michael Heneks Port Saint Lucie FL 68 48 41 26:48.6 8:39/M
7 Chris Martinez Lake Worth FL 100 46 50 28:36.2 9:14/M
8 Randy Concepcion Lake Worth FL 230 48 95 34:27.5 11:07/M
9 Giovanni Moreira Boynton Beach FL 115 47 103 35:07.3 11:20/M
10 David Andrade Plantation FL 5 48 116 36:43.7 11:51/M
11 Michael Woods West Palm Beach FL 241 46 139 42:00.1 13:33/M
12 Gerome Gadsden Boyncton Beach FL 202 46 185 57:20.2 18:30/M
13 Leonel Moreira Davie FL 116 49 187 59:37.8 19:14/M
14 Bill Moran Boca Raton FL 112 46 191 1:11:52.3 23:11/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Sturtz Palm Beach Gardens FL 207 50 11 23:24.5 7:33/M
2 Thomas Mitchell Lake Worth FL 110 52 28 25:05.2 8:05/M
3 Jasper Bell Miami FL 12 50 31 25:33.5 8:15/M
4 Malcolm Bomfort Lake Worth FL 224 52 34 26:08.5 8:26/M
5 Robert Oliver Sr. Boca Raton FL 120 54 36 26:31.7 8:33/M
6 Andrew Gamble West Palm Beach FM 51 53 42 26:57.0 8:42/M
7 Alejandro Jaramillo Boca Raton FL 204 50 66 30:33.0 9:51/M
8 Jian Sun 167 53 85 32:54.2 10:37/M
9 Mike Powers Royal Palm Beach FL 134 53 114 36:19.0 11:43/M
10 Martin Clancy Lake Worth FL 26 52 124 38:08.3 12:18/M
11 Clarence Odom Wellington FL 227 52 154 44:54.2 14:29/M
12 Vincent Del Borrello Lake Worth FL 33 52 156 45:06.1 14:33/M
13 Jim Wata Wpb FL 180 53 169 48:04.3 15:30/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ken Souza Boynton Beach FL 164 56 14 23:46.6 7:40/M
2 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 46 56 17 23:58.0 7:44/M
3 John Moran Wellington FL 242 56 27 24:55.9 8:02/M
4 Scott Bunkelmann North Palm Beach FL 21 55 62 29:57.5 9:40/M
5 Cesar Rumbea Deerfield Beach FL 148 59 81 32:06.1 10:21/M
6 Mark Calcavecchia Jupiter FL 23 56 121 37:16.6 12:01/M
7 Mitch Lampert Delray Beach FL 91 58 132 39:38.3 12:47/M
8 David Anthony Deerfield Beach FL 231 55 163 46:19.2 14:56/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Litel Boca Raton FL 92 60 19 24:02.0 7:45/M
2 Joe Baldwin Jupiter FL 9 61 39 26:35.5 8:35/M
3 Stuart Baine Wellington FL 7 63 47 28:04.8 9:03/M
4 Timothy Terry Wellington FL 172 61 49 28:20.1 9:08/M
5 Siegfried Lueghausen West Palm Beach FL 95 60 71 31:03.4 10:01/M
6 Cavalle McDonald Greenacres FL 102 64 194 1:11:55.2 23:12/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ray Guerra Port Saint Lucie FL 229 69 16 23:56.5 7:43/M
2 Michael McCarthy West Palm Beach FL 217 66 88 33:13.6 10:43/M
3 Don Fussner Delray Beach FL 50 66 96 34:35.2 11:09/M
4 Harvey Cohen Lake Worth FL 29 68 111 35:50.1 11:34/M
5 Steven Silverman Boca Raton FL 212 69 126 38:50.1 12:32/M
6 Ronald Van Eman Royal Palm Beach FL 176 65 151 44:12.7 14:15/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Roque Coconut Creek FL 141 71 10 23:21.8 7:32/M
2 John Gore Jupiter FL 58 72 74 31:48.0 10:15/M
3 Garry Heaney Boca Raton FL 67 70 112 36:06.6 11:39/M
4 Howard Silver Boynton Beach FL 160 74 134 39:54.2 12:52/M
5 Don Palinkas Vero Beach FL 123 81 135 40:52.5 13:11/M