Wall of Hope 5K Run/Walk

Age Group Results

April 30, 2016


Resuslts by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 9 10-11 12-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-11 12-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angelica Jones Jensen Beach FL 275 38 1 20:38.7 6:39/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Hightower Jensen Beach 265 46 24 29:21.3 9:28/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kate Frawley Stuart FL 241 9 32 31:02.2 10:01/M
2 Brylie Cooper Stuart FL 489 9 57 35:52.9 11:34/M
3 Riley McCaughay Palm City FL 671 8 58 35:52.9 11:34/M
4 Abbey Culpepper 224 9 94 42:47.0 13:48/M
5 Natalie Ricketts Palm City FL 312 9 130 51:20.1 16:34/M
6 Julia Jocks Palm City FL 274 9 136 51:51.4 16:44/M
7 Emma Peck Palm City FL 299 9 137 51:51.6 16:44/M
8 Briana Ricketts Palm City FL 311 9 147 54:53.3 17:42/M
Top

Female 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Camryn Debien 230 10 13 25:33.5 8:15/M
2 Bliss Weiler Palm City FL 456 10 21 28:11.6 9:05/M
3 Carli Watson 454 10 22 28:29.7 9:11/M
4 Keira Hodum 267 11 34 31:08.2 10:03/M
5 Kimberly Dull Stuart 237 11 60 36:22.0 11:44/M
6 Charlotte McCreary Palm City FL 287 10 71 38:58.7 12:34/M
7 Ava Pratt 304 10 72 38:59.0 12:35/M
8 Sofia Cobo Hobe Sound 221 10 79 39:35.6 12:46/M
9 Ava Washington 452 10 84 41:04.1 13:15/M
10 Dalia Yazji Palm City 460 10 86 41:29.0 13:23/M
11 Ava Carino Palm City 467 11 90 42:42.2 13:46/M
12 Ella Brooks Palm City 210 10 91 42:42.9 13:46/M
13 Taylor Saltalamacchia Port Saint Lucie 318 10 93 42:43.9 13:47/M
14 Lainey Smith 333 10 95 43:30.5 14:02/M
15 Myah Shpiruk Stuart FL 332 10 98 43:53.8 14:09/M
16 Ava Bonham 206 10 102 45:59.2 14:50/M
17 Camden Pratt 306 10 103 46:00.4 14:50/M
18 Samantha Deen Stuart FL 233 11 105 46:42.5 15:04/M
19 Bella Pratt 305 10 125 50:26.0 16:16/M
20 Shayne King Psl 279 10 126 50:28.7 16:17/M
Top

Female 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Weiler Palm City FL 457 12 7 24:01.1 7:45/M
2 Elle McCreary Palm City FL 289 12 31 31:02.0 10:01/M
3 Paige Schubert Jupiter 328 12 37 32:12.1 10:23/M
4 Victoria Hartman Jensen Beach FL 259 12 55 35:37.6 11:29/M
5 Kathryn Davi 226 12 111 47:52.9 15:26/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Schubert Jupiter 324 14 51 34:43.1 11:12/M
2 Haley Bowers Stuart 207 18 66 37:07.4 11:58/M
3 Kylie Kirby Queensbury NY 487 17 67 37:25.9 12:04/M
4 Glenna Dull Stuart 236 14 87 42:02.7 13:34/M
5 Kelli Carroll Port St Lucie 217 18 88 42:20.2 13:39/M
6 Dounia Yazji 461 17 118 48:54.7 15:46/M
7 Holly Bowers Stuart 208 15 131 51:21.8 16:34/M
8 Emilly Ciampi 482 14 133 51:37.7 16:39/M
9 Hope Rushlow 246 15 148 54:56.5 17:43/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Bach 498 24 10 24:35.9 7:56/M
2 Olivia Kirchman Palm City FL 280 23 17 27:33.0 8:53/M
3 Samantha Capaldo Palm City 215 28 35 31:42.5 10:14/M
4 Dawn Maunzi 477 20 43 32:47.0 10:35/M
5 Lindsey Hill Palm City 266 23 62 36:38.6 11:49/M
6 Megan Schroeder Palm City FL 322 23 76 39:17.1 12:40/M
7 Lindsay Atkins Jensen Beach 201 29 104 46:35.6 15:02/M
8 Ashely Tyson 342 23 108 46:57.4 15:09/M
9 Liz Ciampi Palm City FL 481 20 135 51:44.4 16:41/M
10 Sarah Ciampi 485 20 143 52:32.3 16:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Crews Palm City 223 34 9 24:21.4 7:51/M
2 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 488 33 11 24:42.1 7:58/M
3 Carolina Young Stuart 464 35 26 29:34.9 9:32/M
4 Tracy Frawley Stuart FL 242 37 44 33:21.5 10:45/M
5 Erin Morrow Okeechobee 292 32 47 34:21.4 11:05/M
6 Nicole Davidson Port Saint Lucie 228 36 49 34:40.6 11:11/M
7 Allison Fredericks Jupiter FL 243 32 52 35:07.4 11:20/M
8 Jennifer Fulwider Okeechobee 245 38 54 35:21.7 11:24/M
9 Alicia Biehl Port St Lucie 205 31 63 36:47.3 11:52/M
10 Brittany Holdy Jensen Beach FL 268 31 73 39:01.0 12:35/M
11 Julia Pratt Stuart 307 38 92 42:43.6 13:47/M
12 Brianna Mast 493 35 122 49:39.4 16:01/M
13 Carmen King Port Saint Lucie 278 34 128 50:52.4 16:25/M
14 Janelle Vaught Stuart FL 491 36 132 51:26.4 16:35/M
15 Christina Ginn 251 31 140 52:03.6 16:47/M
16 Sandra Ricketts Palm City FL 313 37 141 52:13.9 16:51/M
17 Athena Avendano Palm City FL 202 36 150 54:58.0 17:44/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renee Lancaster Jupiter FL 284 43 30 30:55.3 9:58/M
2 Tiffany Harstad Stuart FL 257 40 33 31:03.3 10:01/M
3 Amanda Robert Stuart 315 42 36 31:54.8 10:17/M
4 Melissa Schubert Jupiter 326 47 50 34:41.1 11:11/M
5 Christina Teahan Stuart FL 337 47 59 36:07.1 11:39/M
6 Michelle Schincariol Stuart FL 321 47 70 38:52.5 12:32/M
7 Nicole Hibbs 263 42 74 39:07.9 12:37/M
8 Heather Barrett Okeechobee FL 473 41 96 43:35.8 14:04/M
9 Lisa Smith Port St. Lucie FL 469 46 97 43:53.2 14:09/M
10 Wendy Burke Palm City FL 212 48 100 45:01.5 14:31/M
11 Liliane Vazji 470 49 101 45:20.6 14:37/M
12 Peggy Carroll Port St Lucie 218 48 109 47:50.0 15:26/M
13 Christine Murphy Port St Lucie FL 294 49 110 47:50.6 15:26/M
14 Colleen McCreary Palm City FL 288 40 113 48:39.6 15:42/M
15 Chandree Washington Port St Lucie 453 41 117 48:54.2 15:46/M
16 Patricia Bowers Stuart 209 48 129 51:09.7 16:30/M
17 Melissa Gliedman Palm City FL 253 47 145 54:03.9 17:26/M
18 Donna Follmer Port St Lucie FL 240 47 146 54:04.0 17:26/M
19 Laura Culpepper Palm City FL 225 41 152 55:47.5 18:00/M
20 Lisa Wadsworth Stuart FL 349 45 155 1:02:57.9 20:18/M
DQ Cindy Cooper Stuart FL 222 43 DQ 26:24.6 8:31/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Keesler Stuart FL 490 51 28 29:51.3 9:38/M
2 Tammy Ewing Jensen Beach FL 471 56 56 35:47.4 11:33/M
3 Mary Trapani Palm City FL 339 59 64 37:03.5 11:57/M
4 Sharon Little Treasures 285 51 77 39:23.4 12:42/M
5 Margaret Dimarco Port St. Lucie 235 53 89 42:29.7 13:42/M
6 Michelle Deen Stuart FL 232 50 106 46:42.7 15:04/M
7 Tracy Balash Stuart FL 204 51 142 52:24.4 16:54/M
8 Linda Lees Fort Pierce FL 472 51 144 52:38.5 16:59/M
9 Deanna Rushlow Palm City FL 317 55 149 54:56.7 17:43/M
10 Patricia Snyder Port St Lucie FL 335 59 156 1:10:32.0 22:45/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy Huron Port Saint Lucie 269 60 82 39:42.7 12:48/M
2 Peggy Proctor Jensen Beach FL 468 63 83 40:27.4 13:03/M
3 Lenna Reid Port St. Lucie 310 62 151 55:34.4 17:55/M
4 Lee Gouin Jensen Beach 254 61 153 1:00:55.4 19:39/M
5 Alice Delevante 234 64 157 1:10:35.3 22:46/M
6 Margaret Truckenmiller Hobe Sound FL 474 67 158 1:23:32.9 26:57/M
DQ Marg Pratt Hilton Head Island 308 72 DQ 49:00.9 15:48/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Mortensen Kings Park 293 36 2 21:34.6 6:57/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lev Evans Jensen Beach FL 475 58 5 22:19.1 7:12/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hadden Kenney 277 9 15 27:08.3 8:45/M
2 Dylan Phifer Stuart FL 301 9 61 36:24.5 11:45/M
3 Jake Jocks 273 9 99 44:33.6 14:22/M
4 Keith Davi 227 6 112 47:53.2 15:27/M
5 Magnum Mast 495 120 49:35.8 16:00/M
6 Maverick Mast 496 4 123 49:40.0 16:01/M
7 Daniel Vaught Stuart FL 492 8 124 50:21.5 16:15/M
8 Quin Wadsworth Sruart 350 9 154 1:02:42.9 20:14/M
Top

Male 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Nicholas 295 11 27 29:38.5 9:34/M
2 Ian Schubert Jupiter 323 11 29 30:44.9 9:55/M
3 Declan Callahan Raeford 213 10 40 32:32.6 10:30/M
4 Jake Harstad 256 11 80 39:40.2 12:48/M
5 Jake Schincariol 319 11 85 41:26.5 13:22/M
Top

Male 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gabriel Robert 316 13 4 22:13.8 7:10/M
2 Isaac Cobo Hobe Sound FL 220 12 16 27:10.3 8:46/M
3 Ethan Peck Palm City FL 300 12 48 34:22.5 11:05/M
4 Aiden O'Connor Jensen Beach 297 13 68 38:11.0 12:19/M
5 Luke Schincariol Stuart 320 13 78 39:29.6 12:44/M
6 Cameron Deen Stuart FL 231 12 107 46:42.9 15:04/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Schubert Jupiter 327 16 18 27:48.4 8:58/M
2 Devon Shpiruk Stuart FL 330 15 20 28:06.7 9:04/M
3 Shadi Yazji 463 14 23 29:10.5 9:25/M
4 Michael Cilurso Jensen Beach FL 219 16 25 29:30.7 9:31/M
5 Nick Ciampi Palm City FL 483 14 127 50:34.9 16:19/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin O'Conner 476 20 41 32:35.5 10:31/M
2 John Patrick McGuire 291 22 119 49:12.9 15:52/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Red Lulkin 478 35 3 22:11.4 7:09/M
2 Benito Avendano 203 35 6 22:38.6 7:18/M
3 Rocco Ledonni Ft. Pierce FL 497 38 14 25:41.0 8:17/M
4 Jason Schubert Jupiter 325 37 38 32:12.8 10:23/M
5 Robert Seymour Stuart 329 32 42 32:40.6 10:32/M
6 Matthew Fredericks Jupiter FL 244 37 53 35:07.6 11:20/M
7 Sean Tutterow 499 35 65 37:04.2 11:57/M
8 Ray Callahan Raeford 214 39 69 38:37.7 12:27/M
9 Brian Mast 494 37 121 49:37.8 16:00/M
10 Jason Ginn 252 35 138 52:02.9 16:47/M
DQ Ryan Pratt Stuart 309 39 DQ 42:43.6 13:47/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Kirby Queensbury NY 486 44 12 25:18.3 8:10/M
2 Ronnie Smith Stuart FL 334 47 45 33:40.0 10:52/M
3 Charlie Hibbs 262 48 75 39:07.9 12:37/M
4 Shawn McCreary Palm City 290 49 114 48:41.4 15:42/M
5 Chris Vaccaro Palm City 343 40 115 48:51.9 15:45/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Weiler Palm City FL 458 53 8 24:02.6 7:45/M
2 Ronnie Kirchman Palm City FL 281 51 19 27:52.7 8:59/M
3 Eric Phifer 302 54 81 39:41.3 12:48/M
4 Mantal Yazji 462 57 116 48:53.7 15:46/M
5 Ed Ciampi Palm City FL 484 50 134 51:44.1 16:41/M
6 Michael Davies Palm Beach Gardens 229 54 139 52:03.2 16:47/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Hester Jensen Beach FL 260 66 39 32:14.2 10:24/M
2 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 283 69 46 34:10.9 11:01/M
3 Robert Truckenmiller Hobe Sound FL 341 67 159 1:23:34.1 26:57/M