6th annual Charger 5K Run/Walk

Age Group Results

April 22, 2016


Resuslts by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 April Flynn Jupiter FL 541 46 3 19:44.1 6:22/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Francello Stuart FL 26 54 10 24:13.0 7:49/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Schoppe Stuart FL 74 10 15 25:51.8 8:20/M
2 Hailey Goodbread Port St Lucie FL 28 9 68 37:48.1 12:12/M
3 Caragh Francello Stuart FL 25 10 71 38:37.3 12:27/M
4 Cristina Buzatu 97 7 78 41:11.2 13:17/M
5 Caroline Murphy 536 10 79 41:12.0 13:17/M
6 Sarah Ward Palm City FL 90 9 97 50:37.3 16:20/M
7 Malina Paulsen 547 8 109 54:23.6 17:33/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vivian Powell Jensen Beach FL 54 14 18 26:47.3 8:38/M
2 Julia Thurlow Stuart FL 84 12 26 27:40.0 8:55/M
3 Martina Jarrin Palm City FL 34 13 30 27:59.1 9:02/M
4 Marley Johnson 91 14 33 28:21.0 9:09/M
5 Morgan Scott Palm City FL 76 11 36 29:33.8 9:32/M
6 Ellie Schoppe Stuart FL 72 14 38 29:50.5 9:37/M
7 Cayli Russo 530 11 51 32:32.9 10:30/M
8 Vivian Alcalde Stuart FL 3 11 53 32:54.8 10:37/M
9 Sloan Bressman Stuart FL 11 13 54 32:57.8 10:38/M
10 Teresa Newnham Palm City FL 50 11 61 35:30.7 11:27/M
11 Ashley Messer Hobe Sound FL 535 11 63 35:38.3 11:30/M
12 Drew Walls Stuart FL 88 13 65 37:23.5 12:04/M
13 Mckenna Coombs 93 13 67 37:25.9 12:04/M
14 Sofia Buzatu 96 11 77 40:46.3 13:09/M
15 Elle Densmore Hobe Sound FL 529 11 88 43:43.4 14:06/M
16 Laura Romero Stuart FL 66 13 93 47:16.6 15:15/M
17 Gracie Johnson Stuart FL 37 14 94 47:17.2 15:15/M
18 Mary Thurlow Stuart FL 85 14 95 47:18.1 15:15/M
19 Isabella Jimenez 36 13 102 52:08.7 16:49/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Powers Stuart FL 55 17 21 27:03.8 8:44/M
2 Logan Messer Hobe Sound FL 533 15 46 31:40.8 10:13/M
3 Morgan Stubblefield Wellington FL 81 16 85 43:15.3 13:57/M
4 Victoria Newnham Palm City FL 51 17 89 45:08.6 14:34/M
5 Gabriele Newnham Palm City FL 46 17 90 45:28.6 14:40/M
6 Mia Conlon Stuart FL 18 15 101 52:08.4 16:49/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandy Goodbread Port St Lucie FL 27 27 47 32:00.8 10:19/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Flaitz Stuart FL 24 33 42 30:04.1 9:42/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Kirkpatrick Palm Beach Gardens FL 39 39 31 28:01.5 9:02/M
2 Jaclyn Uhl Palm City FL 86 35 66 37:23.5 12:04/M
3 Laura Schoppe Stuart FL 71 39 98 51:21.5 16:34/M
4 Kelly Ward Palm City FL 89 37 104 52:29.0 16:56/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Alcalde Stuart FL 545 42 23 27:26.5 8:51/M
2 Dawn Brocious Stuart FL 12 43 83 41:55.9 13:31/M
3 Alanna Reamer Jensen Beach FL 59 41 92 47:15.5 15:15/M
4 Julia Gross Port St Lucie FL 30 41 105 52:57.6 17:05/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isabel Casariego Palm City FL 14 46 19 26:51.9 8:40/M
2 Yolanda Beecher Palm City FL 8 48 25 27:30.4 8:52/M
3 Sally Padgett Stuart FL 540 47 27 27:50.5 8:59/M
4 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 5 45 32 28:04.9 9:03/M
5 Michelle Schincario 537 47 69 37:50.7 12:12/M
6 Cindi Rye 543 48 74 39:31.1 12:45/M
7 Christine Mulrooney Palm City FL 45 49 81 41:43.3 13:27/M
8 Julie Stubblefield Wellington FL 80 47 86 43:18.7 13:58/M
9 Julie Paulsen Palm City FL 52 45 108 54:23.5 17:33/M
10 Marisel Newnham Palm City FL 47 48 110 55:16.6 17:50/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan O'Rourke Stuart FL 95 52 29 27:57.0 9:01/M
2 Diane Tomasik Palm City FL 538 54 35 28:38.0 9:14/M
3 Pamela McAlpin Stuart FL 42 50 52 32:37.8 10:31/M
4 Jolene Morgan Port St Lucie FL 43 50 82 41:55.6 13:31/M
5 Gina Donofrio Wellington FL 21 53 87 43:18.7 13:58/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karen Rodgers Palm City FL 63 55 62 35:34.5 11:28/M
2 Roxana Ambrosin 510 57 72 38:43.3 12:29/M
3 Dianne Tarantino Warwick NY 83 57 76 39:52.4 12:52/M
4 Carol Conlon Stuart FL 16 55 107 53:28.2 17:15/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heysoon Lee Stuart FL 532 71 43 30:20.1 9:47/M
2 Teresa Croom Palm City FL 20 70 103 52:25.6 16:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 531 54 1 19:32.3 6:18/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Lynch Sandy River ME 40 56 6 21:55.7 7:04/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Mullarkey Stuart FL 44 0 99 51:29.0 16:36/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grant Alcalde Stuart FL 2 9 24 27:26.5 8:51/M
2 Mateo Jarrin Palm City FL 35 9 44 30:58.6 9:59/M
3 Jake Schincariol Stuart FL 69 10 50 32:17.4 10:25/M
4 Will Reamer Jensen Bch FL 60 6 91 47:14.9 15:14/M
5 Jack Aubuchon Stuart FL 4 10 96 50:24.9 16:15/M
6 Fisher Paulsen 548 5 106 53:23.8 17:13/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Powers Stuart FL 57 13 4 20:51.9 6:44/M
2 Matthew Beecher Palm City FL 7 13 7 22:10.5 7:09/M
3 Tyler Scott Palm City FL 77 13 8 22:47.4 7:21/M
4 Nicholas Skoch Hobe Sound FL 79 14 13 25:25.4 8:12/M
5 Tomas Rodriguez 65 14 17 26:41.1 8:36/M
6 Bob Isles 98 14 20 26:59.8 8:42/M
7 Michael Conlon Stuart FL 19 11 34 28:25.0 9:10/M
8 Connor McAlpin Stuart FL 546 14 37 29:44.5 9:35/M
9 Michael Russo Port Saint Lucie FL 67 13 39 29:53.6 9:38/M
10 Blaine Ryan Port St Lucie FL 68 14 48 32:11.6 10:23/M
11 Diego Beecher Palm City FL 6 11 49 32:15.5 10:24/M
12 Brian Rodgers Palm City FL 62 14 60 35:15.9 11:22/M
13 Gannon Coombs 92 12 64 35:44.5 11:32/M
14 Luke Villa Palm City FL 539 12 73 39:26.9 12:43/M
15 Christopher Gross Port St Lucie FL 29 12 75 39:34.4 12:46/M
16 Neddy Reagan Stuart FL 58 13 100 52:02.9 16:47/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Powers Stuart FL 56 15 5 21:50.7 7:03/M
2 Gabriel Tettamanti 100 15 12 24:48.3 8:00/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brett Bladergroen Stuart FL 9 32 9 23:51.7 7:42/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hamed Kian Jupiter FL 94 35 2 19:43.5 6:22/M
2 Justin Flaitz Stuat FL 23 39 55 32:58.4 10:38/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gerald Alcalde Stuart FL 1 41 22 27:18.9 8:48/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Schoppe 70 45 14 25:51.4 8:20/M
2 John Villa Palm City FL 513 46 56 33:27.6 10:47/M
3 Tom Roberts Palm City FL 61 45 80 41:42.5 13:27/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diego Jarrin Palm City FL 33 50 45 31:01.0 10:00/M
2 Scott Powell Jensen Beach FL 53 51 58 34:02.5 10:59/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 22 56 11 24:23.1 7:52/M
2 Dan McAlpin Stuart FL 41 55 16 25:54.0 8:21/M
3 Mark Rodgers Palm City FL 64 57 40 29:56.8 9:39/M
4 Joe Conlon Stuart FL 17 55 41 29:58.5 9:40/M
5 Joe Rye 544 58 70 38:06.3 12:17/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Cargill 99 66 28 27:52.8 8:59/M
2 Robert Huminski Haworth NJ 32 66 59 34:30.8 11:08/M
3 James Brocious Stuat FL 13 69 84 42:54.5 13:50/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Juan Villa Stuart FL 87 74 57 33:29.8 10:48/M