Brianna Cooper Heavenly Smiles 5K/10K Run

Age Group Results

April 09, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 75-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Monica Sanchez Stuart FL 200 12 13 23:05.6 7:27/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Fohrman Palm City FL 63 42 16 23:15.2 7:30/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Parker Shore Stuart FL 214 9 34 25:35.9 8:15/M
2 Emma Kie Palm City FL 120 10 57 28:05.3 9:04/M
3 Kacey O'Donnell Stuart FL 170 9 69 29:21.3 9:28/M
4 Kaiya Foster Stuart FL 70 10 77 29:43.0 9:35/M
5 Taylor Adams Stuart FL 1 10 79 29:59.1 9:40/M
6 Avery Potsko Stuart FL 183 9 95 31:01.4 10:00/M
7 Madison Leggett Stuart FL 134 9 101 31:44.1 10:14/M
8 Julia Hirt Stuart FL 100 9 102 31:45.8 10:15/M
9 Sydni Parentgau 258 9 120 32:45.5 10:34/M
10 Brylie Cooper Stuart FL 40 9 127 33:23.9 10:46/M
11 Linda Capps Stuart FL 28 9 139 34:22.8 11:05/M
12 Kylie Crumpler 287 9 155 36:18.9 11:43/M
13 Annabelle Baldwin Stuart FL 13 9 167 37:35.1 12:07/M
14 Anna Staten Stuart FL 284 8 169 37:38.3 12:08/M
15 Lyla Baldwin Stuart FL 301 7 170 37:43.9 12:10/M
16 Morgan Neeb Wpb FL 163 10 195 40:53.9 13:11/M
17 Megan Neeb Wpb FL 162 10 199 41:15.2 13:18/M
18 Kaley McElligott Stuart FL 145 9 203 42:07.7 13:35/M
19 Vivianne Jacklin Stuart FL 281 9 205 42:50.3 13:49/M
20 Graycee Montoya Stuart FL 259 9 209 43:11.8 13:56/M
21 Sarah Guest Stuart FL 91 8 215 43:52.8 14:09/M
22 Marissa Brodie Hobe Sound FL 20 9 216 43:54.4 14:10/M
23 Victoria Lord Stuart FL 142 10 219 44:01.8 14:12/M
24 Madison Heath 262 8 220 44:05.7 14:13/M
25 Skylor Crumpler Stuart FL 285 10 234 51:52.1 16:44/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peyton Shore Stuart FL 215 12 14 23:13.4 7:29/M
2 Taylor Sesta Palm City FL 210 12 22 24:35.5 7:56/M
3 Emma Wollersheim Stuart FL 278 13 30 25:32.3 8:14/M
4 Sophia Poirier Stuart FL 182 11 31 25:34.4 8:15/M
5 Molly O'Donnell Stuart FL 172 11 39 25:55.2 8:22/M
6 Georgia Poirier Stuart FL 181 11 54 27:44.8 8:57/M
7 Anna Foster Stuart FL 66 12 114 32:32.2 10:30/M
8 Jorja Layman Stuart FL 132 13 119 32:45.4 10:34/M
9 Taylor Castro Stuart FL 32 11 126 33:23.8 10:46/M
10 Alexia French Palm City FL 73 11 128 33:24.0 10:46/M
11 Katie Hirt Stuart FL 101 12 129 33:24.2 10:46/M
12 Giavana Poyner Jupiter FL 185 11 131 33:29.2 10:48/M
13 Katie Heeb Palm City FL 98 12 132 33:29.3 10:48/M
14 Kylie Becraft Stuart FL 16 11 138 34:22.7 11:05/M
15 Gabby Johnson Stuart FL 112 14 144 34:33.6 11:09/M
16 Mackenzie O'Hara Stuart FL 271 14 152 35:55.1 11:35/M
17 Megan Konney Palm City FL 125 11 166 37:26.7 12:05/M
18 Kaci Harrigan Hobe Sound FL 96 12 168 37:38.3 12:08/M
19 Madison O'Bryant Stuart FL 169 11 193 40:33.3 13:05/M
20 Peyton Russo Stuart FL 197 14 194 40:48.0 13:10/M
21 Hailey Kirkpatrick Hobe Sound FL 124 11 206 42:56.2 13:51/M
22 Emilie Guest Stuart FL 87 12 207 43:01.1 13:53/M
23 Abigail Howe Stuart FL 105 11 228 46:06.2 14:52/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Whitney Shyposh Westfield NJ 219 16 75 29:28.0 9:30/M
2 Delaney Simpkins Palm City FL 221 15 108 32:06.8 10:21/M
3 Heather Hoffman Stuart FL 103 18 123 33:21.9 10:45/M
4 Brianna Howe Stuart FL 106 15 229 46:13.6 14:55/M
5 Emily Rainey Stuart FL 189 19 235 52:39.9 16:59/M
6 Francesca Fugarino Stuart FL 77 19 238 53:02.4 17:06/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Mull Stuart FL 155 21 60 28:21.2 9:09/M
2 Megan Schroeder Palm City FL 206 23 164 37:15.9 12:01/M
3 Lindsey Hill Palm City FL 99 23 182 39:05.1 12:36/M
4 Katelyn Gidney Hobe Sound FL 86 24 224 44:58.0 14:30/M
5 Amanda Syrop Jupiter FL 229 22 236 52:40.1 16:59/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Hands Palm City FL 95 28 18 23:44.0 7:39/M
2 Michelle Deedrick Lake Park FL 45 27 38 25:55.0 8:22/M
3 Allie Stiles Stuart FL 227 27 42 26:54.4 8:41/M
4 Erika Florio Palm City FL 268 28 49 27:14.1 8:47/M
5 Autumn Warren Stuart FL 257 26 72 29:26.7 9:30/M
6 Samantha Voss Jupiter FL 239 25 73 29:26.8 9:30/M
7 Sarah Mize Palm Beach Gardens FL 274 29 85 30:19.2 9:47/M
8 Tiffany Cristoforo Palm City FL 43 29 100 31:43.8 10:14/M
9 Sarah Nance Port Saint Lucie FL 160 25 121 32:50.3 10:35/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Kukuvka Palm City FL 128 32 23 24:37.5 7:56/M
2 Erin Gleason Palm City FL 280 33 86 30:21.0 9:47/M
3 Kelly Flaitz Stuart FL 60 33 92 30:30.8 9:50/M
4 Lindsay Murphy Stuart FL 157 34 97 31:07.7 10:02/M
5 Karen Kie Palm City FL 121 34 107 32:03.4 10:20/M
6 Allison Fredericks Jupiter FL 71 31 118 32:43.1 10:33/M
7 Jamie Jones Port Saint Lucie FL 114 30 156 36:22.2 11:44/M
8 Amy Longar Port Saint Lucie FL 140 32 159 36:31.9 11:47/M
9 Nicole Ampol Palm City FL 4 30 161 37:00.0 11:56/M
10 Tara Sweeney North Attleboro MA 228 32 165 37:21.8 12:03/M
11 Tara Baldwin Stuart FL 14 32 172 37:47.2 12:11/M
12 Kristen Will Wpb FL 245 31 196 40:55.8 13:12/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Missy O'Donnell Stuart FL 171 39 37 25:46.7 8:19/M
2 Gwen Fritz Stuart FL 74 35 50 27:24.4 8:50/M
3 Jessica Camacho Lake Worth FL 25 35 51 27:28.0 8:52/M
4 Rehka Pillai 180 36 53 27:39.1 8:55/M
5 Jill Robinson Hobe Sound FL 194 39 63 28:52.7 9:19/M
6 Lauren Kowalski Stuart FL 127 37 81 29:59.5 9:40/M
7 Charlene Foster Stuart FL 68 39 82 30:00.1 9:41/M
8 Crissy Florio Palm City FL 61 38 83 30:09.8 9:44/M
9 Trisha Elliott Jensen Beach FL 55 39 84 30:15.7 9:45/M
10 Deana Angel Palm City FL 252 35 94 30:50.0 9:57/M
11 Dawn Yurich Jupiter FL 249 39 140 34:23.2 11:05/M
12 Lisa Nebbling Stuart FL 161 36 148 35:21.6 11:24/M
13 April Watson Stuart FL 241 37 179 38:46.9 12:30/M
14 Sue Konney Palm City FL 126 38 180 38:54.5 12:33/M
15 Dayna Carroll 272 36 183 39:11.7 12:38/M
16 Lynsie Guest Stuart FL 89 39 208 43:02.1 13:53/M
17 Kelly Tyko 264 36 250 1:07:12.6 21:41/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Sloan Palm City FL 222 43 27 24:54.9 8:02/M
2 Dawn Andrus Palm City FL 5 43 56 27:55.5 9:00/M
3 Kelly Merriman Stuart FL 151 41 64 28:57.5 9:20/M
4 Yvonne Potsko Stuart FL 184 41 104 31:49.0 10:16/M
5 Michelle Heath Stuart FL 261 41 143 34:32.9 11:08/M
6 Andrea Levy 136 42 146 34:49.2 11:14/M
7 Kristen Kumar Stuart FL 129 41 149 35:33.2 11:28/M
8 Sonya Fronsoe Palm City FL 76 44 150 35:33.5 11:28/M
9 Melissa Sesta Palm City FL 209 43 174 38:25.2 12:24/M
10 Sue Oleson Palm City FL 174 42 176 38:29.7 12:25/M
11 Melanie Howe Stuart FL 107 44 200 41:20.8 13:20/M
12 Jennifer Traband Port Saint Lucie FL 231 43 210 43:15.9 13:57/M
13 Emme Scheible Port Saint Lucie FL 203 42 212 43:16.2 13:57/M
14 Andrea Lord Stuart FL 141 43 218 43:59.7 14:11/M
15 Marisa Cook Stuart FL 37 42 226 45:20.6 14:37/M
16 Noemi Olavarria 173 41 247 1:01:15.6 19:45/M
17 Charlene Owens Stuart FL 175 43 248 1:05:56.4 21:16/M
18 Casi Brush Stuart FL 21 43 249 1:06:28.9 21:26/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noelle Furtaw Stuart FL 79 45 43 26:55.5 8:41/M
2 Lisa Miller Stuart FL 153 49 66 29:15.4 9:26/M
3 Julie Butler Stuart FL 23 45 78 29:55.2 9:39/M
4 Tammie Meder Stuart FL 150 46 80 29:59.2 9:40/M
5 Elizabeth Jacklin Stuart FL 111 46 89 30:28.0 9:50/M
6 Mary Rita Duggan Stuart FL 51 49 105 31:51.3 10:16/M
7 Sharon Lepak 286 47 111 32:18.5 10:25/M
8 Elizabeth Bennett Stuart FL 251 49 113 32:27.5 10:28/M
9 Leeanne Cook Stuart FL 36 46 124 33:22.2 10:46/M
10 Susan Young Jupiter FL 248 48 133 33:36.0 10:50/M
11 Robyn Armstrong Port Saint Lucie FL 7 48 137 34:10.7 11:01/M
12 Kristi Austhof Stuart FL 10 47 147 35:01.3 11:18/M
13 Michelle Schincariol Stuart FL 205 47 153 36:01.3 11:37/M
14 Alexandra Verbeeck Stuart FL 237 48 158 36:23.9 11:44/M
15 Christina Kaiser Stuart FL 117 45 163 37:05.9 11:58/M
16 Sherri Saxton Stuart FL 269 46 184 39:12.2 12:39/M
17 Jennifer Shine Stuart FL 212 46 186 39:26.2 12:43/M
18 Angela Capps Stuart FL 26 49 191 40:13.7 12:58/M
19 Kathleen Snow Stuart FL 225 46 213 43:21.3 13:59/M
20 Jennifer Carter Stuart FL 30 45 223 44:57.7 14:30/M
21 Christine Wysocki Stuart FL 277 45 230 46:22.6 14:57/M
22 Pamela Hadley Stuart FL 92 49 239 53:02.4 17:06/M
23 Theresa Tremblay Stuart FL 232 46 240 53:04.4 17:07/M
24 Karen Jensen Stuart FL 283 49 244 54:50.6 17:41/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Staib Stuart FL 226 50 71 29:25.2 9:29/M
2 Nancy Russo Stuart FL 196 52 96 31:07.2 10:02/M
3 Annette Foster Fort Pierce FL 67 51 130 33:28.9 10:48/M
4 Laura Bennett Royal Pb FL 18 53 142 34:27.4 11:07/M
5 Mary Dimauro Stuart FL 48 51 160 36:33.7 11:47/M
6 Elizabeth Horton Stuart FL 104 50 162 37:02.4 11:57/M
7 Vicky Harrigan Hobe Sound FL 97 50 171 37:45.4 12:11/M
8 Melanie Land Palm City FL 130 52 190 40:01.8 12:55/M
9 Wanda Fahser Port Saint Lucie FL 56 50 201 41:49.6 13:29/M
10 Cindy Kirkpatrick Hobe Sound FL 123 52 225 45:02.2 14:32/M
11 Michelle Deen Stuart FL 46 50 232 51:46.1 16:42/M
12 Mary Castro Stuart FL 31 50 241 53:04.4 17:07/M
13 Tracy Balash Stuart FL 12 51 242 54:21.8 17:32/M
14 Maria Aucoin Port Saint Lucie FL 9 50 245 55:06.1 17:46/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Hammond Stuart FL 94 57 48 27:02.9 8:43/M
2 Bonnie Scarduzio Stuart FL 201 57 188 39:47.0 12:50/M
3 Debra June Stuart FL 116 59 197 40:55.9 13:12/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Audrey Calderazzo Jensen Beach FL 24 62 233 51:46.8 16:42/M
2 Cindy Furda Port Saint Lucie FL 78 62 251 1:07:14.7 21:41/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dorrie Hulsey Port Saint Lucie FL 109 68 185 39:21.3 12:42/M
Top

Female 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Walters Jensen Beach FL 240 85 192 40:26.8 13:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Cortes Palm City FL 42 50 1 17:46.9 5:44/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 195 54 2 20:08.5 6:30/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Jr. Shyposh Westfield NJ 218 10 29 25:27.0 8:13/M
2 Matthew Livingstone Stuart FL 139 10 33 25:35.2 8:15/M
3 Dylan Murphy, Jr. Stuart FL 159 10 35 25:37.7 8:16/M
4 Emory Capps Stuart FL 27 10 41 26:42.6 8:37/M
5 Omar Kie Palm City FL 122 9 45 26:58.4 8:42/M
6 Lincoln Snell Stuart FL 224 9 46 26:59.1 8:42/M
7 Hilal Khereddine Stuart FL 118 9 61 28:27.1 9:11/M
8 Drew Robinson Hobe Sound FL 193 10 62 28:42.7 9:15/M
9 Logan Murphy Stuart FL 158 9 70 29:25.0 9:29/M
10 Dylan Phifer Stuart FL 179 9 99 31:37.0 10:12/M
11 Jake Schincariol Stuart FL 204 10 109 32:08.7 10:22/M
12 Cobi Scott 207 9 110 32:10.8 10:23/M
13 Mark Hufnagel Stuart FL 108 10 135 33:53.6 10:56/M
14 Garrett Krisel 260 10 145 34:36.7 11:10/M
15 A.j. Arey Stuart FL 254 10 187 39:44.5 12:49/M
16 Aiden Cheston Wpb FL 33 7 198 40:57.8 13:13/M
17 Brandon Cooper Stuart FL 38 9 211 43:16.0 13:57/M
18 Aiden O'Bryant Stuart FL 168 9 221 44:40.9 14:25/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Parker Layman Stuart FL 133 11 10 22:33.8 7:16/M
2 Noah Marder Stuart FL 144 12 15 23:16.3 7:30/M
3 Matthew Beecher Palm City FL 17 13 19 24:03.3 7:45/M
4 Christopher Dimauro Stuart FL 50 14 24 24:40.8 7:57/M
5 Joshua Guest Stuart FL 88 14 26 24:43.1 7:58/M
6 Austin O'Hara Stuart FL 270 11 28 24:59.2 8:04/M
7 Matthew Leonard Palm City FL 135 11 32 25:34.6 8:15/M
8 Jake Brush Stuart FL 22 11 36 25:42.9 8:17/M
9 Josh Salizar 256 13 40 25:56.5 8:22/M
10 Owen Rubino Stuart FL 266 11 44 26:56.2 8:41/M
11 Matthew McKendree Stuartstuart FL 149 11 58 28:13.3 9:06/M
12 Omar Khereddine Stuart FL 119 11 59 28:14.5 9:06/M
13 Austin Arey Stuart FL 255 12 65 29:01.1 9:22/M
14 Alex Barrowclough Stuart FL 267 11 87 30:22.6 9:48/M
15 Bentley Carroll 273 11 88 30:26.0 9:49/M
16 Shawn Watson Stuart FL 242 11 115 32:32.2 10:30/M
17 Michael Hirt Stuart FL 102 12 125 33:22.6 10:46/M
18 Austin McKendree Stuartstuart FL 148 13 151 35:50.9 11:34/M
19 Brayden North Stuart FL 165 11 175 38:26.7 12:24/M
20 Colton Smith Stuart FL 223 11 202 41:49.7 13:29/M
21 Jack Ryan Stuart FL 198 12 214 43:37.0 14:04/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Mistarz Palm City FL 154 15 20 24:05.1 7:46/M
2 Keanu Sesta Palm City FL 208 15 21 24:33.5 7:55/M
3 Zachary Wendisch Stuart FL 244 19 68 29:19.7 9:27/M
4 Kyle Hyatt Palm City FL 110 17 106 31:56.4 10:18/M
5 Kyle Weimer Jensen Beach FL 243 15 122 32:54.6 10:37/M
6 Peter Vecchio Stuart FL 236 16 157 36:23.5 11:44/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Verbeeck FL 238 24 154 36:14.9 11:41/M
2 Trey Hadley Stuart FL 93 22 237 53:00.8 17:06/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Price Port Saint Lucie FL 186 25 4 21:09.4 6:49/M
2 Jake Wilson Jupiter FL 247 28 74 29:27.4 9:30/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yonta Salvatore Palm City FL 199 34 177 38:37.6 12:27/M
2 Patrick Farley Palm City FL 57 31 222 44:44.4 14:26/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rob Florio Palm City FL 62 39 7 21:59.3 7:05/M
2 Kevin Schellhames Stuart FL 253 36 9 22:32.7 7:16/M
3 Keith Oatis Stuart FL 167 37 11 22:37.5 7:18/M
4 Patrick McFall Stuart FL 147 35 52 27:29.0 8:52/M
5 Justin Flaitz Stuart FL 59 39 91 30:30.2 9:50/M
6 Michael Linn Port Saint Lucie FL 137 36 98 31:18.6 10:06/M
7 Robert Guest Stuart FL 90 39 103 31:48.7 10:15/M
8 Matthew Fredericks Jupiter FL 72 36 136 34:05.6 11:00/M
9 Camron Becraft Stuart FL 15 36 141 34:23.3 11:05/M
10 Michael McElligott Stuart FL 146 35 204 42:25.2 13:41/M
11 Chris Neville Sebastian FL 164 38 227 45:26.4 14:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Pendleton Jensen Beach FL 178 40 25 24:42.1 7:58/M
2 Clinton Bradley Stuart FL 276 40 67 29:18.1 9:27/M
3 Jamie Foster Stuart FL 69 41 116 32:33.5 10:30/M
4 Darren North Stuart FL 166 41 178 38:40.6 12:28/M
5 Scott Heath Stuart FL 263 43 217 43:57.9 14:11/M
6 Corey Gardner 81 40 246 1:01:15.5 19:45/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Snell Stuart FL 265 47 47 27:01.6 8:43/M
2 Paul Shyposh Westfield NJ 217 48 76 29:29.1 9:31/M
3 Ed Latalladi Port Saint Lucie FL 131 45 90 30:28.1 9:50/M
4 Mark Theroux Stuart FL 230 49 93 30:34.1 9:52/M
5 Vito Sesta Palm City FL 211 47 112 32:24.8 10:27/M
6 Bobby Palisin Palm City FL 176 48 117 32:38.4 10:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Zeke Jones Port Saint Lucie FL 115 50 5 21:19.4 6:53/M
2 John Dimauro Stuart FL 49 52 6 21:49.1 7:02/M
3 Richard Shine Stuart FL 213 52 181 39:02.8 12:35/M
4 Evan Balash Stuart FL 11 54 243 54:22.3 17:32/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Fronsoe Palm City FL 75 57 3 20:21.6 6:34/M
2 Stephen Curet Palm City FL 44 59 8 22:32.7 7:16/M
3 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 19 59 12 22:48.5 7:21/M
4 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 58 56 17 23:42.4 7:39/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Andrus Palm City FL 6 63 173 38:18.9 12:21/M
2 John Scarduzio Stuart FL 202 60 189 39:47.1 12:50/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Cargill Hobe Sound FL 29 66 55 27:48.6 8:58/M
2 Howard Marder Stuart FL 143 65 231 46:46.9 15:05/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Larry Wilmot Port Saint Lucie FL 246 70 134 33:44.7 10:53/M