Run For Honor 5K Run

Age Group Results

January 16, 2016


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Peiterson-Sullivan Stuart FL 186 15 6 24:49.2 8:00/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dorothy Flemming Hobe Sound FL 154 48 8 26:27.2 8:32/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashlyn Tucker Port Saint Lucie FL 209 12 12 26:54.7 8:41/M
2 Rachel Kraczek Hobe Sound FL 164 19 21 29:42.3 9:35/M
3 Johanna Beringer Palm City FL 205 7 44 37:59.0 12:15/M
4 Ali Kirkland Jensen Beach FL 200 15 55 41:24.7 13:21/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Anderson Port Saint Lucie FL 145 28 37 34:35.5 11:09/M
2 Kayla Walsh 190 28 40 36:40.7 11:50/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Ake Jensen Beach FL 194 33 30 32:35.5 10:31/M
2 Crystal Lucas Stuart FL 167 32 32 33:07.5 10:41/M
3 Carrie Phebus 189 39 34 33:41.1 10:52/M
4 Susan Duffy Port St Lucie FL 151 35 43 37:02.3 11:57/M
5 Lyndsay Davis Stuart FL 150 32 54 41:07.4 13:16/M
6 Cecilia Claverie Palm Beach Gardens FL 149 36 61 47:55.3 15:27/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Jo Unger Boynton Beach FL 182 47 18 28:07.9 9:04/M
2 Pamela Tucker Palm City FL 180 40 19 28:32.5 9:12/M
3 Dawn Andrus Palm City FL 146 43 22 29:51.1 9:38/M
4 Jodi Potter Jupiter FL 172 42 42 37:02.3 11:57/M
5 Janna Kirkland Jensen Beach FL 160 42 46 38:21.1 12:22/M
6 Roxanne Pettinicchio Palm City FL 192 47 59 44:47.7 14:27/M
7 Heather McAdams Stuart FL 169 43 60 44:48.3 14:27/M
8 Jeri Gordon Port Saint Lucie FL 198 48 65 52:45.4 17:01/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Barbret Fort Pierce FL 147 57 24 30:57.8 9:59/M
2 Lee Alcorn Indialantic FL 143 50 27 32:11.4 10:23/M
3 Anette Gosselin Stuart FL 204 51 28 32:15.1 10:24/M
4 Cindy Dyda Loxahatchee FL 153 53 31 32:39.9 10:32/M
5 Sharon Krause Port St Lucie FL 166 50 33 33:27.0 10:47/M
6 Marietta Moore Hobe Sound FL 170 56 38 34:41.2 11:11/M
7 Helen Hansen Grand Rapids MI 197 59 41 36:54.9 11:54/M
8 Jeanne Hansen Boca Raton FL 157 55 48 38:38.8 12:28/M
9 Holly Kosiec Lake Worth FL 163 52 58 43:41.4 14:05/M
10 Jill Sheridan Jupiter FL 177 57 62 49:06.4 15:50/M
11 Nancy Vucsko Palm City FL 183 56 63 49:10.6 15:52/M
12 Veronica Tempone Port St. Lucie FL 179 55 66 52:59.5 17:05/M
13 Dawn Hill Port Saint Lucie FL 158 59 68 53:00.5 17:06/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Wilkie Port Saint Lucie FL 184 62 49 39:20.6 12:41/M
2 Mary Ford Stuart FL 155 60 64 52:27.0 16:55/M
3 Maria Seidel Port Saint Lucie FL 176 64 67 53:00.0 17:06/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dee Staley Jensen Beach FL 178 72 53 41:00.9 13:14/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Knud Hermansen Boulder CO 208 35 1 17:28.6 5:38/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Kaufman Palm Beach Gardens FL 159 40 2 18:51.2 6:05/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 211 211 69 57:45.4 18:38/M
2 Unknown Partic. 212 212 70 57:45.6 18:38/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor McGlynn 168 12 29 32:32.2 10:30/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Meade Stuart FL 203 22 35 34:13.7 11:02/M
2 George Lenehan Jensen Beach FL 161 29 56 41:34.3 13:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Scott Bloomfield NJ 207 36 4 21:56.3 7:05/M
2 Fred Pfister Port Saint Lucie FL 171 39 9 26:43.6 8:37/M
3 Chris Ampol Palm City FL 144 34 13 26:57.8 8:42/M
4 Ezequiel Soto Vero Beach FL 195 31 14 27:04.6 8:44/M
5 Rick Kozell 187 34 16 27:21.4 8:49/M
6 Daniel Sugg Jensen Beach FL 210 31 23 30:32.5 9:51/M
7 Brian Ake Jensen Beach FL 193 35 39 35:13.7 11:22/M
8 Noah Mark Blaustein Hollywood FL 148 37 47 38:38.4 12:28/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lee Potter Jupiter FL 173 45 7 25:53.3 8:21/M
2 Douglas Habicht Palm City FL 156 47 11 26:49.0 8:39/M
3 Patrick McCallister St. Lucie West FL 196 48 17 27:52.7 8:59/M
4 Robert Kraczek Hobe Sound FL 165 46 20 29:19.9 9:27/M
5 Edward Kosiec Lake Worth FL 162 48 25 31:12.6 10:04/M
6 Alex Beringer Palm City FL 206 40 45 38:00.3 12:15/M
7 Ronald Rowars Jensen Beach FL 174 49 51 40:08.3 12:57/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 199 53 3 20:33.8 6:38/M
2 Eric Hansen Grand Rapids MI 191 59 5 24:39.3 7:57/M
3 Chuck Dyda Loxahatchee FL 152 57 15 27:19.9 8:49/M
4 Marc Terwilliger Palm City FL 201 59 52 40:09.5 12:57/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roderick Hofer Stuart FL 188 69 10 26:44.6 8:37/M
2 Richard Tuschick Palm City FL 181 69 26 31:27.4 10:09/M
3 David Mermell Palm City FL 202 68 36 34:20.7 11:05/M
4 Patrick Wilkie Port Saint Lucie FL 185 65 50 39:50.8 12:51/M
5 Paul Schall Fort Pierce FL 175 60 57 41:37.4 13:25/M