Guana River Trail Races

Overall Results

December 06, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC
Male Finishers

50K Race

Female Finishers

  ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Mae Barker Jacksonville FL 216 38 F 1 F Top Fin 3 1:08:12.6 8:48/M 1 1:08:48.6 8:53/M 2 1:11:12.3 9:11/M 2 1:13:35.9 9:30/M 4:41:49.6
2 Jennifer Joy Jacksonville Beach FL 271 46 F 1 F Top Fin 2 1:07:59.5 8:46/M 2 1:09:28.1 8:58/M 3 1:12:14.0 9:19/M 3 1:13:45.7 9:31/M 4:43:27.5
3 Tiffany Herren Orange Park FL 259 30 F 1 F 30-34 5 1:10:27.9 9:05/M 3 1:10:31.7 9:06/M 4 1:13:10.1 9:26/M 4 1:16:58.1 9:56/M 4:51:07.9
4 Maricruz Ernest Jacksonville FL 245 36 F 1 F 35-39 1 1:07:31.8 8:43/M 4 1:11:13.9 9:11/M 5 1:16:03.4 9:49/M 6 1:25:32.5 11:02/M 5:00:21.8
5 Donna Harla Ponte Vedra FL 258 56 F 1 F 55-59 23 1:40:52.5 13:01/M 23 1:54:21.3 14:45/M 1 49:15.4 6:21/M 1 46:29.1 6:00/M 5:10:58.5
6 Giselle Carson Jacksonville FL 229 47 F 1 F 45-49 10 1:19:26.3 10:15/M 5 1:19:22.2 10:14/M 6 1:22:01.0 10:35/M 5 1:19:49.5 10:18/M 5:20:39.2
7 Maria Munyon Jacksonville FL 283 53 F 1 F 50-54 9 1:19:21.5 10:14/M 6 1:19:26.7 10:15/M 7 1:24:33.2 10:55/M 11 1:49:13.7 14:06/M 5:52:35.3
8 Caralyn Cain Jacksonville FL 227 32 F 2 F 30-34 11 1:19:35.4 10:16/M 10 1:27:10.3 11:15/M 8 1:33:54.9 12:07/M 9 1:40:32.9 12:58/M 6:01:13.7
9 Jennifer Johnson Macclenny FL 269 28 F 1 F 25-29 21 1:31:39.4 11:50/M 16 1:35:44.1 12:21/M 9 1:35:06.8 12:16/M 7 1:34:49.5 12:14/M 6:17:19.9
10 Amy Milkes Jacksonville FL 280 38 F 2 F 35-39 7 1:18:27.5 10:07/M 11 1:28:20.8 11:24/M 11 1:39:56.9 12:54/M 13 1:52:26.2 14:30/M 6:19:11.5
11 Diana Barker Atlantic Beach FL 215 42 F 1 F 40-44 22 1:31:39.7 11:50/M 15 1:35:42.7 12:21/M 10 1:35:08.2 12:17/M 8 1:40:14.4 12:56/M 6:22:45.2
12 Maya Comia Gainesville FL 232 46 F 2 F 45-49 14 1:27:32.0 11:18/M 12 1:33:10.5 12:01/M 13 1:44:20.4 13:28/M 10 1:46:21.0 13:43/M 6:31:24.0
13 Wendy Obrien Jacksonville FL 285 45 F 3 F 45-49 19 1:30:17.1 11:39/M 17 1:35:51.3 12:22/M 15 1:49:02.6 14:04/M 14 1:53:54.3 14:42/M 6:49:05.4
14 Jennifer Cronin 238 34 F 3 F 30-34 16 1:29:20.4 11:32/M 21 1:46:52.2 13:47/M 16 1:57:08.1 15:07/M 12 1:50:28.6 14:15/M 7:03:49.5
15 Vanessa Lavarez Orlando FL 273 36 F 3 F 35-39 15 1:29:19.0 11:31/M 22 1:46:55.5 13:48/M 17 1:57:56.6 15:13/M 15 2:00:16.8 15:31/M 7:14:28.1
16 Andrea Sharp Neptune Beach FL 78 43 F 2 F 40-44 24 1:46:45.6 13:46/M 20 1:45:09.1 13:34/M 18 2:04:38.7 16:05/M 19 2:23:54.6 18:34/M 8:00:28.1
17 Sherry Gauyan Jacksonville FL 249 37 F 4 F 35-39 27 1:47:27.1 13:52/M 27 2:09:37.6 16:43/M 20 2:17:14.0 17:42/M 16 2:01:02.3 15:37/M 8:15:21.2
18 Dana Mead-Goins Jacksonville FL 279 51 F 2 F 50-54 26 1:47:25.9 13:52/M 26 2:08:50.8 16:37/M 21 2:18:01.5 17:49/M 17 2:01:03.4 15:37/M 8:15:21.8
19 Susan Abraham Jacksonville FL 212 48 F 4 F 45-49 17 1:29:24.0 11:32/M 24 1:54:49.7 14:49/M 22 2:20:47.7 18:10/M 20 2:45:56.1 21:25/M 8:30:57.6
20 Jasmin Hills Jacksonville FL 261 32 F 4 F 30-34 25 1:47:25.0 13:52/M 29 2:23:55.7 18:34/M 19 2:16:06.0 17:34/M 18 2:20:12.7 18:05/M 8:47:39.5
DNF Rebekah Alenduff Jacksonville FL 213 28 F F 25-29 6 1:15:27.8 9:44/M 8 1:21:46.9 10:33/M 12 1:41:26.2 13:05/M      
DNF Caroline Green Asheville NO 254 56 F F 55-59 18 1:29:48.6 11:35/M 14 1:35:12.1 12:17/M 14 1:48:01.8 13:56/M      
DNF Sandra Smith Sanford FL 293 42 F F 40-44 29 1:56:38.5 15:03/M 25 1:58:09.1 15:15/M 23 2:21:13.5 18:13/M      
DNF Johanna Bienvenue Jacksonville FL 219 36 F F 35-39 8 1:18:54.5 10:11/M 7 1:20:26.3 10:23/M          
DNF Erin Hammond Colorado Springs CO 256 31 F F 30-34 4 1:10:16.6 9:04/M 13 1:33:34.4 12:04/M          
  ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNF Erin Avera Jacksonville FL 214 42 F F 40-44 12 1:21:46.1 10:33/M 9 1:24:26.3 10:54/M          
DNF Dawn Bloom Jacksonville FL 221 45 F F 45-49 13 1:25:43.8 11:04/M 18 1:43:50.3 13:24/M          
DNF Cristi Wagner Jacksonville FL 297 53 F F 50-54 20 1:31:39.2 11:50/M 19 1:43:52.9 13:24/M          
DNF Sheila Cribb Jacksonville FL 237 44 F F 40-44 28 1:54:01.2 14:43/M 28 2:15:48.1 17:31/M          
DNF Trish Kabus Saint Augustine FL 76 50 F F 50-54 30 2:43:46.1 21:08/M 30 2:54:26.8 22:30/M          
DNS Van Huynh-Leap Miami FL 264 47 F F 45-49                  
DNS Shannon Moore Ponte Vedra Beach FL 281 42 F F 40-44                  
DNS Caroline Sutton Jacksonville FL 296 27 F F 25-29                  
Top  

Male Finishers

  ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Cody Pontius Jacksonville FL 291 26 M 1 M Top Fin 1 57:50.5 7:28/M 1 55:28.9 7:09/M 1 55:47.8 7:12/M 1 1:00:42.1 7:50/M 3:49:49.4
2 Benjamin Borgmeyer Saint Augustine FL 223 38 M 1 M 35-39 4 1:02:22.9 8:03/M 4 1:01:59.2 8:00/M 3 1:00:09.2 7:46/M 2 1:01:09.1 7:53/M 4:05:40.5
3 Stephen Lawrence Saint Augustine FL 274 36 M 2 M 35-39 7 1:02:27.0 8:03/M 7 1:02:11.1 8:01/M 2 59:54.7 7:44/M 3 1:01:39.5 7:57/M 4:06:12.5
4 Brian Crevasse Saint Augustine FL 236 37 M 3 M 35-39 5 1:02:24.7 8:03/M 6 1:02:07.3 8:01/M 4 1:04:07.6 8:16/M 4 1:01:40.0 7:57/M 4:10:19.8
5 Tyler Booth Orlando FL 222 22 M 1 M 20-24 2 1:00:07.9 7:45/M 2 59:49.5 7:43/M 6 1:07:18.4 8:41/M 7 1:12:20.1 9:20/M 4:19:36.0
6 Zach Hanna Jacksonville FL 257 38 M 4 M 35-39 8 1:02:58.0 8:07/M 8 1:04:28.8 8:19/M 10 1:10:00.3 9:02/M 6 1:10:16.4 9:04/M 4:27:43.7
7 Pj Jones Saint Augustine FL 270 37 M 5 M 35-39 6 1:02:25.3 8:03/M 5 1:02:05.4 8:01/M 5 1:05:47.6 8:29/M 9 1:17:48.7 10:02/M 4:28:07.2
8 Stewart Morris Jacksonville FL 282 39 M 6 M 35-39 16 1:06:05.7 8:32/M 19 1:10:47.4 9:08/M 8 1:09:10.1 8:55/M 5 1:05:32.3 8:27/M 4:31:35.7
9 Patrick McMahon Jacksonville FL 278 42 M 1 M Top Fin 12 1:04:30.0 8:19/M 9 1:05:52.8 8:30/M 7 1:08:58.6 8:54/M 8 1:15:52.5 9:47/M 4:35:14.0
10 Stephen Izzo Jacksonville FL 265 33 M 1 M 30-34 3 1:01:06.1 7:53/M 3 1:00:20.4 7:47/M 11 1:10:25.0 9:05/M 15 1:23:33.9 10:47/M 4:35:25.5
11 Daniel Ott Jacksonville FL 288 43 M 1 M 40-44 17 1:06:16.3 8:33/M 15 1:09:24.9 8:57/M 13 1:15:29.5 9:44/M 12 1:23:12.4 10:44/M 4:54:23.3
12 Justin Breidenstein St. Augustine FL 226 38 M 7 M 35-39 13 1:05:12.8 8:25/M 10 1:06:58.2 8:38/M 9 1:09:37.6 8:59/M 23 1:34:15.1 12:10/M 4:56:03.8
13 Peyton Godwin St Augustine FL 252 50 M 1 M 50-54 18 1:08:00.2 8:46/M 20 1:11:48.6 9:16/M 15 1:18:52.0 10:11/M 13 1:23:19.3 10:45/M 5:02:00.2
14 Ryan Dexter Ponte Vedra FL 243 39 M 8 M 35-39 11 1:03:57.6 8:15/M 13 1:08:10.8 8:48/M 21 1:21:31.7 10:31/M 22 1:32:05.4 11:53/M 5:05:45.6
15 Joshua Starnes Gainesville FL 295 26 M 1 M 25-29 14 1:05:57.6 8:31/M 18 1:10:44.9 9:08/M 17 1:20:14.4 10:21/M 25 1:35:56.8 12:23/M 5:12:53.9
16 Todd Hull Jacksonville FL 262 48 M 1 M 45-49 20 1:09:00.7 8:54/M 12 1:08:00.7 8:46/M 20 1:21:25.0 10:30/M 24 1:34:40.9 12:13/M 5:13:07.5
17 Hunter Best Tampa FL 218 20 M 2 M 20-24 10 1:03:38.0 8:13/M 17 1:10:14.4 9:04/M 23 1:21:40.2 10:32/M 26 1:38:43.1 12:44/M 5:14:15.9
18 David Green Jacksonville Beach FL 255 51 M 2 M 50-54 25 1:16:34.5 9:53/M 24 1:17:27.5 10:00/M 19 1:21:14.1 10:29/M 10 1:20:20.9 10:22/M 5:15:37.2
19 Daniel Martin Fort Wayne IN 276 48 M 2 M 45-49 19 1:08:40.0 8:52/M 21 1:12:48.2 9:24/M 25 1:27:36.0 11:18/M 18 1:28:50.7 11:28/M 5:17:55.0
20 Robert Conner St. Augustine FL 234 44 M 2 M 40-44 15 1:05:59.9 8:31/M 16 1:09:30.9 8:58/M 12 1:14:28.2 9:37/M 34 1:48:18.7 13:58/M 5:18:17.8
21 Michael Davis Saint Augustine FL 241 46 M 3 M 45-49 29 1:18:01.2 10:04/M 26 1:17:38.2 10:01/M 18 1:21:05.5 10:28/M 14 1:23:20.4 10:45/M 5:20:05.4
22 Josh Kline St. Augustine FL 272 39 M 9 M 35-39 28 1:17:28.3 10:00/M 14 1:08:20.9 8:49/M 14 1:15:53.6 9:47/M 30 1:42:09.6 13:11/M 5:23:52.6
23 Brian Wiley Ponte Vedra Beach FL 299 37 M 10 M 35-39 27 1:17:06.5 9:57/M 28 1:20:01.1 10:19/M 16 1:19:37.1 10:16/M 19 1:29:12.1 11:31/M 5:25:56.9
24 Jimmy Jensen Jacksonvill FL 268 39 M 11 M 35-39 21 1:09:02.0 8:54/M 11 1:08:00.6 8:46/M 22 1:21:39.1 10:32/M 36 1:50:26.1 14:15/M 5:29:07.9
25 David Boyle St. Augustine FL 225 48 M 4 M 45-49 34 1:21:48.1 10:33/M 34 1:24:58.8 10:58/M 26 1:28:40.6 11:26/M 11 1:20:50.3 10:26/M 5:36:17.9
  ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
26 Christian Lisowski Jacksonville Beach FL 77 39 M 12 M 35-39 38 1:23:43.3 10:48/M 32 1:21:59.3 10:35/M 24 1:24:21.3 10:53/M 17 1:27:48.6 11:20/M 5:37:52.7
27 Jason Farley St Augustine FL 247 37 M 13 M 35-39 36 1:23:32.4 10:47/M 29 1:20:38.9 10:24/M 30 1:29:32.8 11:33/M 21 1:30:50.5 11:43/M 5:44:34.8
28 Matt Geren Saint Augustine FL 250 39 M 14 M 35-39 37 1:23:32.7 10:47/M 30 1:20:39.8 10:24/M 29 1:29:32.8 11:33/M 20 1:30:50.4 11:43/M 5:44:35.8
29 Joe Gilbert Atlantic Beach FL 251 34 M 2 M 30-34 32 1:18:21.8 10:07/M 23 1:17:27.5 10:00/M 28 1:29:01.5 11:29/M 27 1:40:04.0 12:55/M 5:44:54.9
30 Patrick Carmody Jax FL 228 61 M 1 M 60-64 33 1:18:22.0 10:07/M 25 1:17:30.6 10:00/M 27 1:28:57.1 11:29/M 28 1:40:32.2 12:58/M 5:45:22.0
31 Jason Seitz Gainesville FL 292 43 M 3 M 40-44 24 1:14:52.0 9:40/M 33 1:23:55.8 10:50/M 31 1:36:08.6 12:24/M 29 1:40:55.5 13:01/M 5:55:52.0
32 Patrick Bowles Jacksonville FL 224 24 M 3 M 20-24 26 1:16:45.6 9:54/M 27 1:18:20.8 10:06/M 32 1:36:21.9 12:26/M 35 1:49:37.2 14:09/M 6:01:05.6
33 David Drazen Potomac MD 244 38 M 15 M 35-39 30 1:18:07.2 10:05/M 36 1:28:30.6 11:25/M 34 1:39:05.9 12:47/M 37 1:50:38.4 14:17/M 6:16:22.2
34 Ken Wilson Middleburg FL 300 52 M 3 M 50-54 31 1:18:07.3 10:05/M 31 1:21:34.4 10:31/M 33 1:36:47.1 12:29/M 39 2:01:09.7 15:38/M 6:17:38.7
35 Jamey Huser Jacksonville FL 263 38 M 16 M 35-39 9 1:03:03.0 8:08/M 22 1:16:06.8 9:49/M 38 1:47:59.5 13:56/M 41 2:16:45.6 17:39/M 6:23:55.0
36 Hunter Evans Jacksonville Beach FL 246 31 M 3 M 30-34 35 1:22:33.8 10:39/M 35 1:26:36.2 11:10/M 40 1:54:10.7 14:44/M 32 1:43:14.2 13:19/M 6:26:35.1
37 Bronislaw Czech St. Augustine FL 239 67 M 1 M 65-99 39 1:26:01.6 11:06/M 37 1:32:43.9 11:58/M 37 1:46:40.0 13:46/M 31 1:42:57.7 13:17/M 6:28:23.3
38 Bob Wall Jacksonville FL 298 56 M 1 M 55-59 44 1:44:21.4 13:28/M 43 1:43:45.3 13:23/M 36 1:45:33.9 13:37/M 33 1:43:35.7 13:22/M 6:57:16.5
39 Gregor Masingill Jamesville NY 277 47 M 5 M 45-49 41 1:28:55.0 11:28/M 38 1:35:06.0 12:16/M 35 1:44:27.9 13:29/M 42 2:21:20.2 18:14/M 7:09:49.2
40 Jean-Philippe De Rycker Jacksonville FL 242 50 M 4 M 50-54 43 1:42:27.5 13:13/M 41 1:42:33.8 13:14/M 39 1:48:51.0 14:03/M 38 2:00:43.9 15:35/M 7:14:36.3
41 Wesley Smith Sanford FL 294 54 M 5 M 50-54 49 1:56:39.3 15:03/M 46 1:58:09.5 15:15/M 43 2:18:36.2 17:53/M 16 1:25:34.5 11:02/M 7:38:59.7
42 Luke Jamiel Ponte Vedra FL 266 33 M 4 M 30-34 45 1:46:45.1 13:46/M 44 1:45:09.1 13:34/M 41 2:03:57.2 16:00/M 43 2:24:36.6 18:39/M 8:00:28.1
43 Thomas Goins Jacksonville FL 253 52 M 6 M 50-54 47 1:47:20.3 13:51/M 47 2:08:55.4 16:38/M 42 2:08:42.9 16:36/M 40 2:10:23.9 16:49/M 8:15:22.7
44 Richard Vance Palatka FL 75 76 M 2 M 65-99 50 2:43:44.2 21:08/M 50 2:54:16.1 22:29/M 44 2:52:52.1 22:18/M 44 3:03:20.1 23:39/M 11:34:12.7
DNF Christopher Chandler Jacksonville FL 230 24 M M 20-24 22 1:10:49.7 9:08/M 39 1:37:26.7 12:34/M          
DNF Kevin Flaherty Jacksonville FL 248 34 M M 30-34 23 1:12:26.3 9:21/M 42 1:43:26.6 13:21/M          
DNF Larry Conner Saint Augustine FL 233 61 M M 60-64 42 1:42:15.2 13:12/M 40 1:41:25.4 13:05/M          
DNF Dave Davis Ponte Vedra FL 240 39 M M 35-39 46 1:46:46.1 13:47/M 45 1:45:11.0 13:34/M          
DNF Michael Ohayon Jacksonville FL 286 23 M M 20-24 40 1:27:37.9 11:18/M 49 2:25:12.0 18:44/M          
DNF Frantz Oriol Orange Park FL 287 57 M M 55-59 48 1:54:01.7 14:43/M 48 2:15:49.7 17:31/M          
  ------------ 1st Loop ------------ ------------ 2nd Loop ------------ ------------ 3rd Loop ------------ ------------ 4th Loop ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
DNS James Bentley Oviedo FL 217 20 M M 20-24                  
DNS Jay Birmingham Fleming Island FL 220 70 M M 65-99                  
DNS Rob Coltman Ponte Vedra Beach FL 231 44 M M 40-44                  
DNS Kenneth Crafford St Johns FL 235 39 M M 35-39                  
DNS Randall Hill Fairview Heights FL 260 71 M M 65-99                  
DNS Terry Loeffelholz Jacksonville FL 275 40 M M 40-44                  
DNS Andy Nicol St Augustine FL 284 55 M M 55-59                  
DNS David Parker Atlantic Beach FL 289 48 M M 45-49                  
DNS Michael Parnell St. Johns FL 290 61 M M 60-64