Guana River Trail Races

Age Group Results

December 06, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

50K Race

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Mae Barker Jacksonville FL 216 38 1 1:08:12.6 1 1:08:48.6 1 1:11:12.3 1 1:13:35.9 4:41:49.6
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 Jennifer Joy Jacksonville Beach FL 271 46 1 1:07:59.5 1 1:09:28.1 1 1:12:14.0 1 1:13:45.7 4:43:27.5
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 Jennifer Johnson Macclenny FL 269 28 2 1:31:39.4 2 1:35:44.1 1 1:35:06.8 1 1:34:49.5 6:17:19.9
DNF DNF Rebekah Alenduff Jacksonville FL 213 28 1 1:15:27.8 1 1:21:46.9 2 1:41:26.2      
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Tiffany Herren Orange Park FL 259 30 2 1:10:27.9 1 1:10:31.7 1 1:13:10.1 1 1:16:58.1 4:51:07.9
2 40 Caralyn Cain Jacksonville FL 227 32 3 1:19:35.4 2 1:27:10.3 2 1:33:54.9 2 1:40:32.9 6:01:13.7
3 52 Jennifer Cronin 238 34 4 1:29:20.4 4 1:46:52.2 3 1:57:08.1 3 1:50:28.6 7:03:49.5
4 63 Jasmin Hills Jacksonville FL 261 32 5 1:47:25.0 5 2:23:55.7 4 2:16:06.0 4 2:20:12.7 8:47:39.5
DNF DNF Erin Hammond Colorado Springs CO 256 31 1 1:10:16.6 3 1:33:34.4          
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Maricruz Ernest Jacksonville FL 245 36 1 1:07:31.8 1 1:11:13.9 1 1:16:03.4 1 1:25:32.5 5:00:21.8
2 44 Amy Milkes Jacksonville FL 280 38 2 1:18:27.5 3 1:28:20.8 2 1:39:56.9 2 1:52:26.2 6:19:11.5
3 54 Vanessa Lavarez Orlando FL 273 36 4 1:29:19.0 4 1:46:55.5 3 1:57:56.6 3 2:00:16.8 7:14:28.1
4 59 Sherry Gauyan Jacksonville FL 249 37 5 1:47:27.1 5 2:09:37.6 4 2:17:14.0 4 2:01:02.3 8:15:21.2
DNF DNF Johanna Bienvenue Jacksonville FL 219 36 3 1:18:54.5 2 1:20:26.3          
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 45 Diana Barker Atlantic Beach FL 215 42 2 1:31:39.7 2 1:35:42.7 1 1:35:08.2 1 1:40:14.4 6:22:45.2
2 57 Andrea Sharp Neptune Beach FL 78 43 3 1:46:45.6 3 1:45:09.1 2 2:04:38.7 2 2:23:54.6 8:00:28.1
DNF DNF Erin Avera Jacksonville FL 214 42 1 1:21:46.1 1 1:24:26.3          
DNF DNF Sandra Smith Sanford FL 293 42 5 1:56:38.5 4 1:58:09.1 3 2:21:13.5      
DNF DNF Sheila Cribb Jacksonville FL 237 44 4 1:54:01.2 5 2:15:48.1          
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 27 Giselle Carson Jacksonville FL 229 47 1 1:19:26.3 1 1:19:22.2 1 1:22:01.0 1 1:19:49.5 5:20:39.2
2 49 Maya Comia Gainesville FL 232 46 3 1:27:32.0 2 1:33:10.5 2 1:44:20.4 2 1:46:21.0 6:31:24.0
3 50 Wendy Obrien Jacksonville FL 285 45 5 1:30:17.1 3 1:35:51.3 3 1:49:02.6 3 1:53:54.3 6:49:05.4
4 62 Susan Abraham Jacksonville FL 212 48 4 1:29:24.0 5 1:54:49.7 4 2:20:47.7 4 2:45:56.1 8:30:57.6
DNF DNF Dawn Bloom Jacksonville FL 221 45 2 1:25:43.8 4 1:43:50.3          
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 37 Maria Munyon Jacksonville FL 283 53 1 1:19:21.5 1 1:19:26.7 1 1:24:33.2 1 1:49:13.7 5:52:35.3
2 60 Dana Mead-Goins Jacksonville FL 279 51 3 1:47:25.9 3 2:08:50.8 2 2:18:01.5 2 2:01:03.4 8:15:21.8
DNF DNF Cristi Wagner Jacksonville FL 297 53 2 1:31:39.2 2 1:43:52.9          
DNF DNF Trish Kabus Saint Augustine FL 76 50 4 2:43:46.1 4 2:54:26.8          
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 19 Donna Harla Ponte Vedra FL 258 56 2 1:40:52.5 2 1:54:21.3 1 49:15.4 1 46:29.1 5:10:58.5
DNF DNF Caroline Green Asheville NO 254 56 1 1:29:48.6 1 1:35:12.1 2 1:48:01.8      
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Cody Pontius Jacksonville FL 291 26 1 57:50.5 1 55:28.9 1 55:47.8 1 1:00:42.1 3:49:49.4
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Patrick McMahon Jacksonville FL 278 42 1 1:04:30.0 1 1:05:52.8 1 1:08:58.6 1 1:15:52.5 4:35:14.0
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Tyler Booth Orlando FL 222 22 1 1:00:07.9 1 59:49.5 1 1:07:18.4 1 1:12:20.1 4:19:36.0
2 22 Hunter Best Tampa FL 218 20 2 1:03:38.0 2 1:10:14.4 2 1:21:40.2 2 1:38:43.1 5:14:15.9
3 39 Patrick Bowles Jacksonville FL 224 24 4 1:16:45.6 3 1:18:20.8 3 1:36:21.9 3 1:49:37.2 6:01:05.6
DNF DNF Christopher Chandler Jacksonville FL 230 24 3 1:10:49.7 4 1:37:26.7          
DNF DNF Michael Ohayon Jacksonville FL 286 23 5 1:27:37.9 5 2:25:12.0          
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 20 Joshua Starnes Gainesville FL 295 26 1 1:05:57.6 1 1:10:44.9 1 1:20:14.4 1 1:35:56.8 5:12:53.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 Stephen Izzo Jacksonville FL 265 33 1 1:01:06.1 1 1:00:20.4 1 1:10:25.0 1 1:23:33.9 4:35:25.5
2 35 Joe Gilbert Atlantic Beach FL 251 34 3 1:18:21.8 2 1:17:27.5 2 1:29:01.5 2 1:40:04.0 5:44:54.9
3 47 Hunter Evans Jacksonville Beach FL 246 31 4 1:22:33.8 3 1:26:36.2 3 1:54:10.7 3 1:43:14.2 6:26:35.1
4 58 Luke Jamiel Ponte Vedra FL 266 33 5 1:46:45.1 5 1:45:09.1 4 2:03:57.2 4 2:24:36.6 8:00:28.1
DNF DNF Kevin Flaherty Jacksonville FL 248 34 2 1:12:26.3 4 1:43:26.6          
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Benjamin Borgmeyer Saint Augustine FL 223 38 1 1:02:22.9 1 1:01:59.2 2 1:00:09.2 1 1:01:09.1 4:05:40.5
2 3 Stephen Lawrence Saint Augustine FL 274 36 4 1:02:27.0 4 1:02:11.1 1 59:54.7 2 1:01:39.5 4:06:12.5
3 4 Brian Crevasse Saint Augustine FL 236 37 2 1:02:24.7 3 1:02:07.3 3 1:04:07.6 3 1:01:40.0 4:10:19.8
4 6 Zach Hanna Jacksonville FL 257 38 5 1:02:58.0 5 1:04:28.8 7 1:10:00.3 5 1:10:16.4 4:27:43.7
5 7 Pj Jones Saint Augustine FL 270 37 3 1:02:25.3 2 1:02:05.4 4 1:05:47.6 6 1:17:48.7 4:28:07.2
6 8 Stewart Morris Jacksonville FL 282 39 9 1:06:05.7 10 1:10:47.4 5 1:09:10.1 4 1:05:32.3 4:31:35.7
7 15 Justin Breidenstein St. Augustine FL 226 38 8 1:05:12.8 6 1:06:58.2 6 1:09:37.6 12 1:34:15.1 4:56:03.8
8 18 Ryan Dexter Ponte Vedra FL 243 39 7 1:03:57.6 8 1:08:10.8 10 1:21:31.7 11 1:32:05.4 5:05:45.6
9 28 Josh Kline St. Augustine FL 272 39 12 1:17:28.3 9 1:08:20.9 8 1:15:53.6 13 1:42:09.6 5:23:52.6
10 29 Brian Wiley Ponte Vedra Beach FL 299 37 11 1:17:06.5 12 1:20:01.1 9 1:19:37.1 8 1:29:12.1 5:25:56.9
11 30 Jimmy Jensen Jacksonvill FL 268 39 10 1:09:02.0 7 1:08:00.6 11 1:21:39.1 14 1:50:26.1 5:29:07.9
12 32 Christian Lisowski Jacksonville Beach FL 77 39 16 1:23:43.3 15 1:21:59.3 12 1:24:21.3 7 1:27:48.6 5:37:52.7
13 33 Jason Farley St Augustine FL 247 37 14 1:23:32.4 13 1:20:38.9 14 1:29:32.8 10 1:30:50.5 5:44:34.8
14 34 Matt Geren Saint Augustine FL 250 39 15 1:23:32.7 14 1:20:39.8 13 1:29:32.8 9 1:30:50.4 5:44:35.8
15 41 David Drazen Potomac MD 244 38 13 1:18:07.2 16 1:28:30.6 15 1:39:05.9 15 1:50:38.4 6:16:22.2
16 46 Jamey Huser Jacksonville FL 263 38 6 1:03:03.0 11 1:16:06.8 16 1:47:59.5 16 2:16:45.6 6:23:55.0
DNF DNF Dave Davis Ponte Vedra FL 240 39 17 1:46:46.1 17 1:45:11.0          
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 Daniel Ott Jacksonville FL 288 43 2 1:06:16.3 1 1:09:24.9 2 1:15:29.5 1 1:23:12.4 4:54:23.3
2 25 Robert Conner St. Augustine FL 234 44 1 1:05:59.9 2 1:09:30.9 1 1:14:28.2 3 1:48:18.7 5:18:17.8
3 38 Jason Seitz Gainesville FL 292 43 3 1:14:52.0 3 1:23:55.8 3 1:36:08.6 2 1:40:55.5 5:55:52.0
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Todd Hull Jacksonville FL 262 48 2 1:09:00.7 1 1:08:00.7 2 1:21:25.0 4 1:34:40.9 5:13:07.5
2 24 Daniel Martin Fort Wayne IN 276 48 1 1:08:40.0 2 1:12:48.2 3 1:27:36.0 3 1:28:50.7 5:17:55.0
3 26 Michael Davis Saint Augustine FL 241 46 3 1:18:01.2 3 1:17:38.2 1 1:21:05.5 2 1:23:20.4 5:20:05.4
4 31 David Boyle St. Augustine FL 225 48 4 1:21:48.1 4 1:24:58.8 4 1:28:40.6 1 1:20:50.3 5:36:17.9
5 53 Gregor Masingill Jamesville NY 277 47 5 1:28:55.0 5 1:35:06.0 5 1:44:27.9 5 2:21:20.2 7:09:49.2
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 17 Peyton Godwin St Augustine FL 252 50 1 1:08:00.2 1 1:11:48.6 1 1:18:52.0 2 1:23:19.3 5:02:00.2
2 23 David Green Jacksonville Beach FL 255 51 2 1:16:34.5 2 1:17:27.5 2 1:21:14.1 1 1:20:20.9 5:15:37.2
3 43 Ken Wilson Middleburg FL 300 52 3 1:18:07.3 3 1:21:34.4 3 1:36:47.1 5 2:01:09.7 6:17:38.7
4 55 Jean-Philippe De Rycker Jacksonville FL 242 50 4 1:42:27.5 4 1:42:33.8 4 1:48:51.0 4 2:00:43.9 7:14:36.3
5 56 Wesley Smith Sanford FL 294 54 6 1:56:39.3 5 1:58:09.5 6 2:18:36.2 3 1:25:34.5 7:38:59.7
6 61 Thomas Goins Jacksonville FL 253 52 5 1:47:20.3 6 2:08:55.4 5 2:08:42.9 6 2:10:23.9 8:15:22.7
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 51 Bob Wall Jacksonville FL 298 56 1 1:44:21.4 1 1:43:45.3 1 1:45:33.9 1 1:43:35.7 6:57:16.5
DNF DNF Frantz Oriol Orange Park FL 287 57 2 1:54:01.7 2 2:15:49.7          
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 36 Patrick Carmody Jax FL 228 61 1 1:18:22.0 1 1:17:30.6 1 1:28:57.1 1 1:40:32.2 5:45:22.0
DNF DNF Larry Conner Saint Augustine FL 233 61 2 1:42:15.2 2 1:41:25.4          
 
Top

Male 65 and Over

  Overall     ------- 1st Loop ------- ------- 2nd Loop ------- ------- 3rd Loop ------- ------- 4th Loop ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 48 Bronislaw Czech St. Augustine FL 239 67 1 1:26:01.6 1 1:32:43.9 1 1:46:40.0 1 1:42:57.7 6:28:23.3
2 64 Richard Vance Palatka FL 75 76 2 2:43:44.2 2 2:54:16.1 2 2:52:52.1 2 3:03:20.1 11:34:12.7