Navy UDT-SEAL 5K Run

Age Group Results

November 07, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey McKay Jensen Beach FL 82 39 15 25:37.7 8:16/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samantha Gold Atlanta GA 31 43 36 28:47.3 9:17/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gina Gibbons Apollo Beach FL 206 8 99 36:38.7 11:49/M
2 Caroline Findley Apollo Beach FL 205 7 112 38:32.5 12:26/M
3 brianna gibbons 204 10 113 38:47.1 12:31/M
4 Tessa Ott Saint Petersburg FL 147 8 122 40:43.6 13:08/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Orbell Melbourne Beach FL 94 13 27 27:11.2 8:46/M
2 Cinthia Conaway Jupiter FL 17 14 153 50:02.9 16:08/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bryhannah Lagrassa Nobleton FL 64 16 180 1:04:19.6 20:45/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacey Johnson Port Saint Lucie FL 143 24 41 29:24.0 9:29/M
2 Brittany Coreless Stuart FL 174 20 79 33:58.3 10:57/M
3 Melissa Ritsick Fort Pierce FL 189 23 116 38:59.8 12:35/M
4 Brittany Crooks Lake Mary FL 19 20 154 50:02.9 16:08/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelley Birdsong Fort Pierce FL 188 25 69 32:45.5 10:34/M
2 Kelsey Frago Vero Beach FL 28 27 103 37:25.6 12:04/M
3 Dixie Steward Pensacola FL 141 25 132 42:17.5 13:38/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Lockwood Palm Bay FL 70 30 109 37:48.2 12:12/M
2 Morgan Wenderoth Cape Canaveral FL 133 31 137 44:22.8 14:19/M
3 Toccoa Graves Vero Beach FL 168 30 168 55:58.3 18:03/M
4 Melissa Hutson Lady Lake FL 54 30 182 1:07:05.4 21:38/M
5 Emily Peters Middleburg FL 180 34 186 1:19:06.9 25:31/M
6 Julia Collins Nobleton FL 14 33 191 1:28:00.9 28:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Kaplan Sebastian FL 155 38 51 30:11.6 9:44/M
2 Page Sanders Fort Pierce FL 169 35 73 33:07.4 10:41/M
3 Desiree Gutierrez West Palm Beach FL 37 39 110 38:02.0 12:16/M
4 Jennifer Cotner Jupiter FL 165 39 147 48:41.1 15:42/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Kuchar Fort Pierce FL 63 42 92 35:19.4 11:24/M
2 Tricia Kamalu Boynton Beach FL 57 41 100 36:52.6 11:54/M
3 April Lopes Clermont FL 144 43 138 44:38.2 14:24/M
4 Elaine Seth Lighthouse Point FL 118 43 144 47:07.0 15:12/M
5 Yudith Mesa Port Saint Lucie FL 160 44 148 48:57.9 15:47/M
6 Tina Tucker Port Saint Lucie FL 154 44 165 55:11.3 17:48/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Ott Saint Petersburg FL 97 49 85 34:13.4 11:02/M
2 Sharon Krause Port Saint Lucie FL 61 49 114 38:47.8 12:31/M
3 Lori Shepherd Port Saint Lucie FL 200 47 167 55:28.2 17:54/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Sigaty Fort Pierce FL 120 50 42 29:29.5 9:31/M
2 Joan Dimaggio 193 51 59 30:35.3 9:52/M
3 Mendi Patterson Titusville FL 100 53 60 30:43.3 9:55/M
4 Laura Kramer Fort Pierce FL 60 50 118 39:32.3 12:45/M
5 Kathy Osking Fort Pierce FL 96 51 141 46:18.4 14:56/M
6 Carey Jasa Malabar FL 56 52 143 46:29.0 15:00/M
7 Cathi McClure Orlando FL 76 52 155 50:14.6 16:12/M
8 Lynn Luisi Port St Lucie FL 73 52 157 50:56.8 16:26/M
9 Christina Bondi Port St. Lucie FL 8 50 158 50:57.5 16:26/M
10 Jennifer Minoff Orlando FL 85 52 163 54:23.2 17:33/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patti Hinckley Port St Lucie FL 48 57 76 33:39.6 10:51/M
2 Robin Wynn Oceanside NY 137 56 129 42:08.9 13:35/M
3 Cindy Harnden Palm City FL 41 56 159 51:18.0 16:33/M
4 Karla Malone Seminole FL 138 58 177 1:01:46.6 19:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Mariano New Milford CT 75 63 119 40:00.2 12:54/M
2 Kathleen Delgaudio Lynbrook NY 23 60 172 1:00:27.1 19:30/M
DQ Linda Hutson Fruitland Park FL 53 60 DQ 50:15.6 16:13/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joanne Walsh Floral Park NY 130 65 120 40:07.4 12:56/M
2 Penelope Benson The Villages FL 181 69 121 40:37.9 13:06/M
3 Victoria Benner Hobe Sound FL 5 68 164 55:08.2 17:47/M
4 Joyce Thomas Lincol NH 126 69 169 56:04.4 18:05/M
5 Carol Neal The Villages FL 90 68 176 1:00:44.7 19:35/M
6 Jean Wallace 198 66 189 1:23:45.3 27:01/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Bereski II Miami Beach FL 6 35 2 22:04.0 7:07/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Beech Port St Lucie FL 3 44 6 23:19.5 7:31/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clif Cooper Fort Pierce FL 146 53 30:21.1 9:47/M
2 Rick Kaiser Vero Beach FL 192 00 56 30:26.4 9:49/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Moses McKay Jensen Beach FL 81 9 93 35:23.8 11:25/M
2 Skyler Lagrassa Nobleton FL 68 9 192 1:28:06.4 28:25/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Dovin Merritt Island FL 157 13 91 35:16.5 11:23/M
2 Sebastian Paine Jupiter FL 99 14 127 42:04.0 13:34/M
3 Seth Lagrassa Nobleton FL 67 13 179 1:03:32.9 20:30/M
4 Aj Harris Sacramento CA 43 12 184 1:18:45.7 25:24/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Weaver Fellsmere FL 132 17 3 22:05.8 7:07/M
2 Christopher Grunewald Fort Lauderdale FL 175 19 7 24:02.2 7:45/M
3 Conrad Kilian Orlando FL 59 17 9 24:44.3 7:59/M
4 Gannon Gardner Jupiter FL 29 16 13 25:25.1 8:12/M
5 Daniel Moynihan Jupiter FL 88 15 18 26:06.1 8:25/M
6 Dylan Propper Jupiter FL 166 18 20 26:23.3 8:31/M
7 Michael Walton Fort Lauderdale FL 170 18 28 27:12.0 8:46/M
8 Xavier Conaway Jupiter FL 18 15 31 27:37.8 8:55/M
9 Preston Wright Sebastian FL 135 19 33 28:05.4 9:04/M
10 Chase Russo Jupiter FL 151 15 34 28:12.6 9:06/M
11 Chase Henderson Jupiter FL 164 15 35 28:18.2 9:08/M
12 Nicholas Schmidt Jupiter FL 117 16 37 29:03.1 9:22/M
13 Marco Mirabella Jupiter FL 87 15 48 30:00.3 9:41/M
14 Riley Lagrassa Nobleton FL 66 15 63 31:01.2 10:00/M
15 Dillon Hoefler Jupiter FL 49 16 65 31:10.7 10:03/M
16 Misael Vicente Jupiter FL 161 17 66 31:11.4 10:04/M
17 Samuel Polacek Jupiter FL 102 18 72 32:55.4 10:37/M
18 Joshua Hewitt Stuart FL 185 19 80 34:03.3 10:59/M
19 Louis Centi Jupiter FL 13 15 89 34:48.9 11:14/M
20 Christopher Kilian Orlando FL 58 15 90 35:11.5 11:21/M
21 David Colton Jupiter FL 15 15 94 35:31.6 11:27/M
22 Jordi Perez Jupiter FL 101 15 96 35:40.5 11:30/M
23 Jonathan Giato Port Saint Lucie FL 197 17 126 41:59.0 13:33/M
24 Dean Thornton Jupiter FL 127 18 128 42:07.5 13:35/M
25 Noah Carpenter Jupiter FL 11 15 130 42:10.1 13:36/M
26 Noah McGuire Jupiter FL 80 15 131 42:11.2 13:36/M
27 Thomas Fekete Jupiter FL 153 15 150 49:23.3 15:56/M
28 Hunter Vega Jupiter FL 128 15 156 50:21.3 16:15/M
29 Andre Fossey Fort Pierce FL 207 18 170 57:42.4 18:37/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Lopez Port Saint Lucie FL 71 20 1 22:03.8 7:07/M
2 Kyle Hussey Jensen Beach FL 50 21 10 24:47.0 8:00/M
3 Jonathan Durham Palm City FL 184 23 21 26:23.7 8:31/M
4 George Bryan Vero Beach FL 201 23 23 26:42.2 8:37/M
5 MIchael Schneller Stuart FL 158 22 46 29:55.1 9:39/M
6 John Leahy 69 20 61 30:45.9 9:55/M
7 Cameron Harnden Palm City FL 40 22 68 32:05.9 10:21/M
8 Cameron Garza Saint Augustine FL 30 20 74 33:16.0 10:44/M
9 Weston Snider Stuart FL 183 22 95 35:37.0 11:29/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Marshall 203 26 26 26:59.0 8:42/M
2 Derek Card Vero Beach FL 9 28 54 30:24.7 9:48/M
3 Matthew Roach Fort Pierce FL 111 28 115 38:59.7 12:35/M
4 Martin Stoilkov Palm City FL 123 28 151 49:53.4 16:05/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Baker Fort Pierce FL 142 32 4 22:06.0 7:08/M
2 Henry II Craig Pensacola FL 140 30 5 23:06.8 7:27/M
3 Rob Marens Mount Dora FL 152 33 11 24:50.1 8:01/M
4 Sim Jafer 194 32 16 26:03.0 8:24/M
5 Mike Poppa Sarasota FL 139 31 25 26:54.9 8:41/M
6 Brian Millard Miami FL 83 30 58 30:32.9 9:51/M
7 Charles Frago Vero Beach FL 27 30 97 35:58.7 11:36/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Russell Stuart FL 115 36 8 24:43.6 7:58/M
2 John Gumula Tampa FL 36 36 22 26:34.6 8:34/M
3 Dustin McGrath Port St Lucie FL 79 36 29 27:15.6 8:47/M
4 Jeff Gorfido West Palm Beach FL 33 39 75 33:19.2 10:45/M
5 Don Richardson Port Saint Lucie FL 108 38 86 34:17.9 11:04/M
6 Charles Celano Vero Beach FL 12 35 104 37:26.6 12:05/M
7 Andre Acocella Port Saint Lucie FL 202 38 152 49:53.5 16:05/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aaren Bennett 191 43 30 27:25.0 8:51/M
2 Michael Goodwin Port St Lucie FL 32 40 38 29:05.1 9:23/M
3 Matthew Moore Sebastian FL 156 41 50 30:11.5 9:44/M
4 Todd Provancher Vero Beach FL 104 42 70 32:46.1 10:34/M
5 Jim Sewnig Chicago IL 119 44 101 36:57.0 11:55/M
6 Patrick Henderson Jupiter FL 163 43 102 37:10.4 11:59/M
7 Howard Deberry Deltona FL 20 43 105 37:29.2 12:05/M
8 Samuel Richardson Green Bay WI 109 43 106 37:32.0 12:06/M
9 Christopher Lagrassa Nobleton FL 65 41 190 1:25:38.4 27:37/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Murray Loxahatchee FL 89 48 14 25:25.9 8:12/M
2 Gopal Rajagopalan Port Saint Lucie FL 106 49 17 26:04.6 8:25/M
3 Shelen Jafer Vero Beach FL 195 46 32 27:43.9 8:56/M
4 Scott McNeil Coral Springs FL 162 47 49 30:09.1 9:44/M
5 Luis Gonzalez Weston FL 176 49 77 33:45.9 10:53/M
6 Carl Radish Port Saint Lucie FL 150 49 78 33:48.2 10:54/M
7 Mark Offield Longwood FL 92 45 98 36:33.1 11:47/M
8 Harlan Taylor Palm City FL 125 46 124 41:15.7 13:18/M
9 Stephen Walker Vero Beach FL 129 47 135 43:48.7 14:08/M
10 Rafael Lopes Clermont FL 145 46 139 44:38.3 14:24/M
11 Matthew Remelius Stuart FL 172 46 171 58:48.8 18:58/M
12 Chuck Harris 42 49 185 1:18:45.7 25:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Hill Vero Beach FL 47 52 19 26:16.3 8:28/M
2 Charlie Orbell Melbourne Beach FL 93 53 47 29:59.0 9:40/M
3 Mike Gray Saint Augustine FL 34 50 62 31:00.2 10:00/M
4 David Lunder Port St. Lucie FL 74 50 64 31:10.2 10:03/M
5 Rafael Roca Jupiter FL 112 54 88 34:31.8 11:08/M
6 Douglas Reece Royal Palm Beach FL 107 51 107 37:40.0 12:09/M
7 Kurt Ott St. Petersburg FL 98 51 123 40:46.5 13:09/M
8 Clifton Loveless Stuart FL 72 51 134 43:04.0 13:54/M
9 Dan Osking Fort Pierce FL 95 52 140 46:17.3 14:56/M
10 John Degaglia Pompano Beach FL 21 54 146 48:15.3 15:34/M
11 Jim McClure Orlando FL 77 54 161 53:22.2 17:13/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Putvino Pompano Beach FL 177 58 45 29:49.0 9:37/M
2 John Scarduzio Stuart FL 116 59 52 30:14.5 9:45/M
3 Jim Shafer Vero Beach FL 186 55 55 30:25.9 9:49/M
4 Gary Colton Jupiter FL 16 55 71 32:50.3 10:35/M
5 Dan Richey Vero Beach FL 149 57 81 34:04.8 10:59/M
6 Pete Gutierrez Vero Beach FL 148 55 82 34:05.3 11:00/M
7 George Wynn Oceanside NY 136 59 84 34:08.2 11:01/M
8 James Harrison Palm Bay FL 44 58 108 37:47.7 12:11/M
9 Lentto Sing Lay Port Saint Lucie FL 167 55 117 39:13.0 12:39/M
10 Martin Walton Fort Lauderdale FL 131 55 133 42:49.1 13:49/M
11 Billy Harnden Palm City FL 39 58 160 51:19.9 16:33/M
12 Omar Quantanilla Jupiter FL 105 55 162 53:24.3 17:14/M
13 Rick Benjamin Murphy OR 4 55 173 1:00:33.5 19:32/M
14 Craig Hutson Fruitland Park FL 51 59 181 1:07:04.6 21:38/M
15 Robert Alldread Jacksonville FL 179 59 187 1:19:18.4 25:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Reed Norwich VT 171 61 12 25:10.0 8:07/M
2 Petri Carmen Lake Worth FL 10 60 24 26:53.2 8:40/M
3 Michael Carr Stuart FL 187 60 43 29:30.1 9:31/M
4 Bill Spence Stuart FL 178 60 44 29:43.5 9:35/M
5 Charles Millard Palmetto Bay FL 84 61 83 34:05.7 11:00/M
6 Robert Batchelor Port St. Lucie FL 2 61 142 46:21.8 14:57/M
7 Dino Delgaudio Lynbrook NY 22 63 174 1:00:34.6 19:32/M
8 Peter Connor Sarasota FL 199 61 188 1:23:43.9 27:00/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Glenn Boundy Fort Pierce FL 173 65 40 29:18.8 9:27/M
2 Andy Sendry Miami FL 182 67 57 30:28.2 9:50/M
3 John McElroy Covington GA 78 66 67 31:48.6 10:15/M
4 Lou Harley Stuart FL 38 66 145 47:17.8 15:15/M
5 Michael Gregory Hobe Sound FL 35 67 166 55:28.1 17:54/M
6 Scott Bill Sarasota FL 7 66 178 1:01:47.0 19:56/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Pope Hobe Sound FL 103 74 39 29:14.6 9:26/M
2 Jed Fortune Fort Pierce FL 26 73 87 34:20.5 11:05/M
3 John Simmons New Port Richey FL 121 72 111 38:30.6 12:25/M
4 Ed Ruby Fort Pierce FL 114 72 125 41:45.9 13:28/M
5 James Whalen Boys Town NE 134 73 136 44:14.8 14:16/M
6 Rudi Einhorn Boys Town NE 25 79 149 49:04.6 15:50/M
7 Joseph Neal The Villages FL 91 73 175 1:00:42.9 19:35/M
8 Howard Bawdell Lawrenceville GA 208 72 183 1:13:03.0 23:34/M