Jack's 50K/30K/10K Trail Races

Age Group Results

October 25, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-99
Women: Top Finishers 1-99

10K

Top

Female Open Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Kirsten Mitchell 729 47 3 1:03:16.7 2:35.4 58:06.9 2:34.3
Top

Female Masters Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Karola Schorner 733 46 4 1:07:50.9 2:24.5 1:02:41.5 2:44.8
Top

Female Grandmasters Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Kim Williams 738 60 13 1:25:21.1 3:11.1 1:18:44.9 3:25.0
Top

Females

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Dawn Lisenby 722 47 6 1:13:44.5 2:41.6 1:07:52.5 3:10.3
2 Alexa Sampselle 732 40 9 1:21:48.9 3:07.4 1:15:13.6 3:27.8
3 Mary Ellen Cook 706 46 10 1:22:09.4 2:48.6 1:15:47.6 3:33.1
4 Laura Wells 737 54 14 1:26:32.5 3:10.0 1:19:43.7 3:38.7
5 Earline Gilley 713 42 15 1:28:13.7 3:34.0 1:21:13.8 3:25.8
6 Meghan Martin 725 27 18 1:31:29.9 3:07.7 1:24:11.0 4:11.1
7 Leigh Gardner 711 58 19 1:31:33.3 3:32.5 1:23:57.8 4:02.9
8 Sylvia Hamilton 718 43 20 1:32:24.4 3:31.4 1:24:58.9 3:54.0
9 Sarah Lotspeich 724 20 21 1:32:40.6 3:38.6 1:25:32.2 3:29.8
10 Alexis Greb 716 22 22 1:33:19.5 3:29.2 1:25:36.8 4:13.3
11 Savanna Greb 717 17 24 1:46:36.6 3:29.9 1:38:36.3 4:30.3
12 Cindy Severance 734 49 26 1:47:24.4 3:34.6 1:38:31.7 5:18.0
13 Diane Hardos 719 63 27 1:48:17.9 3:24.7 1:39:53.8 4:59.4
14 Angie Bennett 702 61 28 1:55:34.6 3:53.4 1:46:23.1 5:18.0
15 Lori Spoon 735 47 29 2:00:55.2 4:01.0 1:50:05.5 6:48.6
16 Deborah Lawrence 721 56 30 2:02:36.4 4:37.2 1:52:38.3 5:20.9
17 Natalie McLeod 728 41 31 2:06:04.6 4:51.9 1:57:10.6 4:02.0
18 Janet Witteck 739 56 32 2:06:04.9 4:52.4 1:57:13.2 3:59.3
19 Lori Rees 730 43 33 2:08:58.5 4:28.4 1:59:46.4 4:43.6
20 Lisa Cottrell 707 53 34 2:11:29.3 2:38.4 2:05:31.1 3:19.7
21 Jennifer Bonham 704 42 35 2:12:41.3 4:55.8 2:01:40.4 6:04.9
22 Tabitha Faison 710 25 36 2:25:10.6 4:39.7 2:15:28.9 5:01.9
Top

Male Open Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Mickey Garrett 712 47 1 58:21.8 2:10.3 53:31.6 2:39.8
Top

Male Masters Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Joe Diguglielmo 709 44 2 1:02:19.5 2:15.4 57:19.8 2:44.2
Top

Male Grandmasters Winners

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Brian Church 705 54 7 1:15:58.1 3:22.9 1:09:20.3 3:14.8
Top

Males

  Total Start Loop Last
Place Name Bib No Age Overall Time Time Time Time
1 Graham McLeod 727 43 5 1:13:23.1 2:53.9 1:07:35.2 2:53.9
2 John Hardos 720 65 8 1:21:48.1 3:07.5 1:15:17.8 3:22.6
3 Pete Russo 731 49 11 1:22:41.1 3:08.5 1:16:04.1 3:28.4
4 Mason Gollwitzer 714 15 12 1:25:12.4 1:56.1 1:16:09.1 7:07.1
5 Nicolas Martin 726 30 16 1:28:16.7 2:40.4 1:22:27.2 3:09.1
6 Howard Deberry 708 43 17 1:31:22.3 4:42.5 1:22:21.3 4:18.4
7 Doug Barrows 701 72 23 1:40:20.4 4:05.2 1:31:23.5 4:51.6
8 Jack Lisenby 723 10 25 1:46:38.0 3:39.0 1:39:28.5 3:30.4
DNF Jeff Bennett 703 59   3:59.9 1:33:41.6