Run To Row 5K/10K Run

Age Group Results

October 23, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 60-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Madeline Weiler Palm City FL 272 11 5 24:35.0
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Meghan Conlan Palm City FL 235 13 9 25:02.0
2 Bliss Weiler Palm City FL 271 10 15 27:28.8
3 Connor Ehrich Palm City FL 238 11 22 29:49.6
4 Rain Bartenfelder Palm City FL 228 13 29 32:08.7
5 Samantha Sytsema Palm City FL 267 13 46 36:31.7
6 Alison Santi Stuart FL 264 14 48 37:32.5
7 Lindsey Scanlon Palm City FL 265 14 50 37:55.0
8 Hope Ali Palm City FL 121 14 51 37:55.5
9 Sarah Repetti 280 13 55 39:21.5
10 Grace Hill Palm City FL 292 13 67 45:02.8
11 Gigi Dunn Stuart FL 237 13 68 45:31.7
12 Jordyn Golden Palm City FL 291 13 69 45:41.4
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brooke Bartenfelder Palm City FL 227 15 12 26:23.1
2 Josephine Kaidy Stuart FL 242 15 28 31:14.4
3 Tatiana Aviles Palm City FL 287 15 30 32:24.0
4 Jules Fox Fort Myers FL 1725 16 33 33:02.0
5 Shelby Cavanagh Jupiter FL 233 17 39 34:44.2
6 Hannah Millner Jensen Beach FL 259 17 42 36:01.9
7 Anagabriela Alvarez Stuart FL 226 15 43 36:02.1
8 Sommer Smith Palm City FL 1754 15 45 36:14.7
9 Jordan Blair Palm City FL 979 15 47 37:08.0
10 Shannon Major Stuart FL 256 15 49 37:33.3
11 Aislinn Widmeier Stuart FL 289 15 52 38:26.9
12 Samantha Tolton Hobe Sound 290 15 53 38:39.5
13 Samar Ahmed 1695 15 66 44:58.0
14 Taylor Konopka Stuart FL 1703 15 70 47:14.8
15 Rachel Barbour Jensen Beach FL 1728 15 71 47:15.5
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Olivia Kirchman Palm City FL 282 23 23 30:11.9
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brandy Goodbread Port St Lucie FL 240 26 56 40:00.4
2 Courtney Calarco Palm City FL 281 25 63 42:55.9
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Katarzyna Paez Barnegat NJ 261 33 54 39:11.5
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rebecca Laughlin Port St Lucie FL 245 36 31 32:25.1
2 Georgia Cole 976 37 41 35:26.6
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maria Vallecillo-Dunn Stuart FL 268 43 11 25:54.6
2 Natalie Walters Stuart FL 269 42 34 33:08.4
3 Ashley Garcia Palm City FL 239 43 37 34:13.5
4 Dawn Brocious Stuart FL 230 42 57 42:29.6
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lauren Adams 982 49 24 30:26.2
2 Kim Major Stuart FL 246 46 25 30:35.2
3 Kelly Anderson Port Saint Lucie FL 279 46 40 35:03.8
4 Debbie Lathrop Port Saint Lucie FL 278 45 59 42:36.4
5 Michelle Deen Stuart FL 236 49 60 42:38.1
6 Jolene Morgan Psl FL 260 49 61 42:51.3
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Landa Starling Jensen Beach FL 266 53 35 33:35.2
2 Robin Kirchman Palm City FL 283 50 62 42:55.8
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Marilyn Harris Port Saint Lucie FL 980 55 14 26:59.7
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gail Ghelfi Brookhaven MA 983 68 32 32:34.0
2 Patrica Ruby Fort Pierce FL 263 72 58 42:32.2
3 Robyne Camp Hobe Sound FL 294 68 72 50:50.6
4 Michelle Cefolia Port Saint Lucie FL 297 67 73 51:19.0
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Thomas Weiler Palm City FL 275 13 1 21:59.6
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Aj Chew Palm City FL 234 12 8 24:54.1
2 Jaelen Kerperien Vero Beach FL 1701 13 10 25:38.8
3 Brody Smith 1717 13 16 27:30.0
4 Dylan McGarrity Palm City FL 257 12 26 31:00.3
5 Evan Hawthorne 716 13 27 31:07.5
6 Jordan Kerperien Vero Beach FL 739 11 64 43:10.3
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 David Hernandez Port Salerno FL 1763 16 44 36:13.5
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Price Port St Lucie FL 295 24 3 23:27.3
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ryan Power Palm City FL 286 25 7 24:40.9
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brandon Weinstock Palm City FL 276 37 19 29:16.8
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kyle Kinmons Palm City FL 244 42 4 23:45.6
2 Greg Bassett Fort Pierce FL 229 44 18 28:36.0
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lou Cefolia Port Saint Lucie FL 296 47 17 27:57.4
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Pete Weiler Palm City FL 274 52 2 22:50.4
2 Martin Trautschold Palm City FL 288 50 6 24:35.5
3 Ronnie Kirchman Palm City FL 284 50 13 26:39.3
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Giles Williams Oviedo FL 277 71 20 29:34.8
2 Steve Cargill Hobe Sound FL 232 66 21 29:37.8
3 Steve Strait Stuart FL 285 74 36 33:47.3
4 Ed Ruby Fort Pierce FL 262 72 38 34:33.5
5 James Brocious Stuart FL 231 68 65 44:38.0