Travis Manion 9/11 Heroes Run

Age Group Results

September 07, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Joan Klostereich 145 42 5 20:22.4
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Hanna Garritson Indialantic FL 42 19 17 24:43.7
2 Rain Bartenfelder Palm City FL 10 13 46 30:08.5
3 Emily McIntyre Palm City FL 152 17 49 30:36.0
4 Brooke Bartenfelder Palm City FL 9 15 99 39:36.9
5 Shannon Major Stuart FL 78 15 100 39:37.1
6 Erin Copland 81 16 113 42:18.1
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rebecca Hands Palm City FL 45 27 22 25:35.1
2 Vania Foster Palm City FL 38 27 39 28:46.6
3 Diana Romero Port Saint Lucie FL 103 29 45 30:02.0
4 Ali Jackson Lake Worth FL 53 25 70 33:40.9
5 Maylyne Puerto Lantana FL 96 26 76 34:27.4
6 Melissa Talmadge 143 21 85 36:27.5
7 Alicia Ramsdell 149 29 124 48:39.3
8 Jenna Stinnett Fort Pierce FL 150 28 125 48:39.8
9 Tara Linn Port Saint Lucie FL 75 27 126 48:40.0
10 Danielle Shoemaker Fort Pierce FL 110 29 128 49:15.6
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Diane Labar Palm City FL 67 34 7 21:56.7
2 Chenae Jackson Stuart FL 54 39 8 22:15.6
3 Carolina Marino Stuart FL 79 34 26 26:16.8
4 Tracy Kirkpatrick Palm Beach Gardens FL 65 38 38 28:34.6
5 Lauren Webb Port Saint Lucie FL 128 32 53 31:28.9
6 Ashley Killough Palm City FL 62 30 57 31:51.4
7 Lindsey Villari Jupiter FL 127 32 62 32:48.3
8 Stephanie Urquhart Port St Lucie FL 123 33 66 33:20.1
9 Jennifer Lieber Stuart FL 73 35 68 33:30.0
10 Sara Barner Port Saint Lucie FL 155 34 81 35:26.4
11 Heather Schumm Palm City FL 108 31 82 35:36.7
12 Narda Lepelletier Port St Lucie FL 72 32 83 36:02.2
13 Lisa Farnsworth Port Saint Lucie FL 35 33 84 36:19.9
14 Andrea Johanson Stuart FL 56 33 88 37:02.9
15 Christine Naulty Deerfield Beach FL 92 37 94 38:47.0
16 Tiffany Jones Jensen Beach FL 57 35 132 55:31.2
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Robin Kass Stuart FL 60 49 30 27:12.2
2 Melissa Efron Port St Lucie FL 148 40 42 29:07.4
3 Holly Carmody Palm City FL 21 47 43 29:09.3
4 Peter Tremblay Stuart FL 119 42 51 30:39.6
5 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 8 45 54 31:32.9
6 Liz Ciampi Palm City FL 165 45 55 31:44.8
7 Michelle Desio Port Lucie FL 29 40 58 31:55.6
8 Sherri Cipriani Port St. Lucie FL 26 49 60 32:19.3
9 Gina Gelling Jupiter FL 43 45 63 32:51.4
10 Tina Reynolds Port Saint Lucie FL 102 40 67 33:30.0
11 Anne Warner Palm City FL 163 43 71 33:41.3
12 Kelly Anderson Port St Lucie FL 2 46 80 35:17.8
13 Janna Kirkland Jensen Beach FL 64 41 86 36:53.6
14 Robyn Armstrong Port St Lucie FL 3 48 89 37:07.0
15 Laurie Vecchio Stuart FL 124 46 93 38:34.6
16 Elizabeth Horton Stuart FL 49 49 96 39:04.7
17 Tracy Bilodeau Stuart FL 13 44 97 39:26.7
18 Theresa Tremblay Stuart FL 120 45 98 39:26.8
19 Dawn Brocious Stuart FL 15 42 104 40:31.8
20 Paula Baxley Lake Park FL 166 43 107 41:19.9
21 Trina Castrenze Port St Lucie FL 24 43 110 41:38.4
22 Jolene Morgan Port St Lucie FL 90 49 111 41:56.7
23 Tina Yanckowitz Stuart FL 130 43 115 43:12.9
24 Vicki Lingner Port St Lucie FL 74 48 118 44:23.7
25 Michelle Gamby-Scott Hobe Sound FL 40 41 131 55:30.3
26 Kathleen McGarry Jensen Beach FL 84 41 136 58:00.2
27 Emme Scheible Port Saint Lucie FL 107 42 138 58:13.6
28 Jennifer Traband Port Saint Lucie FL 118 42 139 58:14.2
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christine Francello Stuart FL 39 53 21 25:31.5
2 Laura Garcia Bartenfelder Palm City FL 41 50 25 26:06.7
3 Donna Orlandi Stuart FL 93 53 77 34:45.7
4 Sandra Ortiz Port St Lucie FL 94 51 90 37:14.4
5 Eva Komara Jupiter FL 66 59 95 38:55.3
6 Denise Echevarrio Great River NY 31 53 105 40:41.3
7 Faith Talmadge Port St. Lucie FL 115 55 122 48:32.5
8 Annette Evans Port St Lucie FL 33 52 123 48:32.7
9 Anita Meldau Palm City FL 88 58 130 55:00.1
10 Debra Kaikaka Port St Lucie FL 59 53 134 57:59.0
11 Patricia Millner 142 57 140 1:01:27.5
12 Coral Tischbin Fort Pierce FL 117 56 141 1:01:29.6
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Barbara Acimovic Tequesta FL 1 60 72 33:51.9
2 Patricia Augustine Stuart FL 5 60 101 40:06.6
3 Eleanor Hanley Palm City FL 46 69 109 41:37.0
4 Joan Ickler Delray Beach FL 52 68 112 42:17.5
5 Patricia Ruby Fort Pierce FL 106 63 117 44:09.5
6 Sandy Leland Stuart FL 70 63 129 54:58.9
7 Joann Humphrey Palm City FL 50 64 133 57:05.0
8 Sharren McGarry Jensen Beach FL 85 67 135 57:59.4
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John McDonald Port Saint Lucie FL 82 36 1 19:13.7
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Unknown Partic. 146 146 36 28:26.4
2 Unknown Partic. 133 133 64 32:56.1
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nick McIntyre Palm City FL 153 13 24 25:58.9
2 Peter Vecchio Stuart FL 125 16 73 34:00.8
3 Dylan Talmadge Port St. Lucie FL 113 14 108 41:21.0
4 Kevin Castaņon Port Saint Lucie FL 23 16 121 48:24.6
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Danza Walsh 157 22 3 19:36.3
2 Zachary Zamora Boynton Beach FL 131 23 6 20:25.0
3 Ben James Royal Palm Beach FL 55 29 9 22:19.1
4 Kristopher Justs Wellington FL 58 20 10 22:38.5
5 Matthew Price Port Saint Lucie FL 95 24 14 24:22.9
6 George Lenehan Jensen Beach FL 71 29 32 27:29.1
7 Cory Herny Port Saint Lucie FL 48 25 44 29:30.3
8 Joseph Viggiano Boynton Beach FL 126 25 69 33:40.6
9 Byron Tumax Port Saint Lucie FL 121 26 102 40:09.3
10 Eric Talmadge Port St. Lucie FL 114 24 120 47:51.2
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kevin Johnson Palm City FL 164 39 2 19:35.2
2 George Baldino Greeacers FL 6 31 19 25:17.0
3 Robert Ray Port Saint Lucie FL 101 37 23 25:39.6
4 Dallis Boltan Port Saint Lucie FL 154 34 27 26:21.2
5 Cory Gray Greenacers FL 44 31 29 27:06.8
6 Matt Zeller Boynton Beach FL 132 32 33 27:47.2
7 Matthew Killough Palm City FL 63 30 56 31:51.4
8 Jose Tumax Port St Lucie FL 122 35 59 32:04.7
9 Rayner Delosrios Boynton Beach FL 28 37 61 32:47.0
10 Steve Puerto Lantana FL 97 30 75 34:27.2
11 William Hurtado Hialeah FL 51 33 92 38:32.2
12 Jose Barrera Port Saint Lucie FL 7 30 103 40:09.6
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Steve McIntyre Palm City FL 151 45 11 22:47.0
2 Jacek Szymanowcz Stuart FL 112 47 13 24:11.7
3 Coulter Ray 144 46 20 25:17.8
4 Kevin Staten Stuart FL 111 43 31 27:28.6
5 Carl Radish Port Saint Lucie FL 147 49 34 27:59.6
6 Thomas Puhl Port Saint Lucie FL 98 43 35 28:03.0
7 Scott Sharp Palm City FL 109 46 37 28:31.6
8 Jeffrey Katz West Palm Beach FL 61 43 50 30:39.2
9 John McNamara Stuart FL 86 45 52 30:47.4
10 Dave Cipriani Port St. Lucie FL 25 46 74 34:02.5
11 Ken Bajis 134 44 91 38:07.4
12 Gary Baxley Lake Park FL 11 46 106 41:19.7
13 Bovee Scott 135 46 114 42:49.8
14 Scott McAllister Hobe Sound FL 80 45 137 58:01.0
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dale Ruby Palm City FL 104 53 4 19:58.6
2 Ed Burrows Stuart FL 20 52 12 23:28.3
3 Perry Feyk Pbg FL 36 58 15 24:33.2
4 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 37 55 16 24:38.2
5 Michael Litel Boca Raton FL 76 59 18 25:09.4
6 Gary Moore Ft.pierce FL 89 57 47 30:27.7
7 Philip Echevarrio Great River NY 32 52 48 30:34.2
8 Chris G. Bourdeau Stuart FL 14 55 116 43:28.1
9 James Talmadge Port St. Lucie FL 116 55 127 49:04.0
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Pantel Daniel 137 60 28 26:42.5
2 Bruce Lottman Stuart FL 77 73 40 28:52.8
3 Giles Williams Oviedo FL 129 70 41 29:06.1
4 Tim McEwan Stuart FL 83 60 65 33:00.9
5 Michael Augustine Stuart FL 4 63 78 35:03.9
6 Ed Ruby Fort Pierce FL 105 72 79 35:11.4
7 Dan Starcher Loxahatchee FL 156 69 87 37:01.1
8 Jim Brocious Stuart FL 16 68 119 45:47.2