2nd annual Indiantown 5K Bridge Run

Age Group Results

June 20, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Rucks Okeechobee FL 336 57 14 24:48.8 8:00/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randi Garvey North Palm Beach FL 289 56 18 25:44.3 8:18/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shea Powers 363 10 40 35:20.5 11:24/M
2 Keira Gaskins Port St Lucie FL 290 10 47 38:21.7 12:22/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Powers 361 12 37 33:03.8 10:40/M
2 Meg Powers 378 14 38 33:08.8 10:41/M
3 Quiana Krabec Indiantown FL 303 13 46 37:21.1 12:03/M
4 Jenna McClanahan Okeechobee FL 314 14 48 38:51.3 12:32/M
5 Jamie Krabec Indiantown FL 359 12 56 43:33.0 14:03/M
6 Alexandria Boon Okeechobee FL 148 13 73 48:38.0 15:41/M
7 Katie Robinson Fredericksburg TX 332 13 91 56:13.6 18:08/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christiana Powers 380 17 29 29:48.0 9:37/M
2 Sarah Powers 379 17 30 30:04.5 9:42/M
3 Caroline Whitby Indiantown FL 347 19 42 36:01.6 11:37/M
4 Erin Berlingo Wellington FL 113 15 64 46:03.3 14:51/M
5 Ravyn Bruce 241 15 93 1:00:37.7 19:33/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Kirchman Palm City FL 300 23 26 27:56.6 9:01/M
2 Lauren Berlingo Wellington FL 136 23 31 30:12.2 9:45/M
3 Alyssa Milano Celebration FL 316 24 52 41:18.0 13:19/M
4 Cheri Miakisz 315 27 62 45:45.3 14:45/M
5 Krystal Brammeier 240 28 63 45:45.7 14:45/M
6 Lora Marti 368 29 77 52:17.3 16:52/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Colquhoun Port St Lucie FL 283 38 24 27:23.8 8:50/M
2 Michaela Martin Jensen Beach FL 308 30 33 30:19.7 9:47/M
3 Kristy McCartin Stuart FL 311 34 45 36:46.2 11:52/M
4 Jennie Ammons Stuart FL 107 33 50 40:15.3 12:59/M
5 Lindsey Rucks Altamonte Springs FL 335 30 51 41:10.2 13:17/M
6 Kimberly Gaskins Port St Lucie FL 291 36 54 42:48.5 13:48/M
7 Jasmine Dagostino Stuart FL 285 39 60 45:24.0 14:39/M
8 Katie Rogers Okeechobee FL 333 35 67 46:52.3 15:07/M
9 Hilary Wilhoit Stuart FL 348 33 68 46:53.4 15:07/M
10 Leaslie Rogers Port St Lucie FL 334 31 72 47:45.8 15:24/M
11 Jessica Yaroma 355 35 82 52:39.4 16:59/M
12 Brandy Jenkins Stuart FL 296 31 85 55:30.1 17:54/M
13 Melissa Wilhoit Indiantown FL 349 37 86 55:32.9 17:55/M
14 Katie Bolander Palm City FL 137 32 92 56:13.8 18:08/M
15 Victoria Johnson-Hoffner 298 35 94 1:00:38.3 19:34/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Benalcazar Fort Pierce FL 112 49 34 30:22.4 9:48/M
2 Alexandra Runde Jensen Beach FL 338 40 35 30:22.7 9:48/M
3 Marijo Alsip Jensen Beach FL 102 40 55 42:54.7 13:50/M
4 Jennifer Powers Indiantown FL 366 45 57 44:30.7 14:21/M
5 Rebecca Gonzales Indiantown FL 292 45 65 46:13.8 14:55/M
6 Kristen Boon Okeechobee FL 232 43 70 47:19.1 15:16/M
7 Marsha Powers 377 46 76 52:14.1 16:51/M
8 Kim Stripling 371 49 78 52:18.8 16:52/M
9 Brooke Mishoe Indiantown FL 321 43 79 52:36.6 16:58/M
10 Tammy Miller Indiantown FL 320 48 80 52:37.3 16:58/M
11 Louise Richardson 330 46 81 52:38.8 16:59/M
12 Andrea Bourgault Indiantown FL 233 40 87 55:41.8 17:58/M
13 Michele Miller Stuart FL 319 47 89 55:46.9 17:59/M
14 Andrea Ford Stuart FL 288 42 95 1:09:33.8 22:26/M
15 Hellonia Kirlew Stuart FL 302 43 96 1:09:42.2 22:29/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Dewitt Jensen Beach FL 364 55 74 50:31.5 16:18/M
2 Brenda Scanish Stuart FL 341 53 90 56:11.6 18:07/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Jenkins Stuart FL 297 60 75 50:31.6 16:18/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ramey Ayala 369 24 1 19:12.6 6:12/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Sanders Lake City FL 357 57 9 23:50.2 7:41/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joshua Boon Okeechobee FL 231 10 71 47:43.2 15:24/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erik Boroos Indiantown FL 365 14 39 33:30.0 10:48/M
2 Christian Martinez Palm City FL 310 14 59 44:45.1 14:26/M
3 Austin Miller Indiantown FL 317 12 84 52:41.2 17:00/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Austin Ray Indiantown FL 370 19 11 24:23.6 7:52/M
2 Dylan McClanahan Okeechobee FL 312 16 15 25:19.3 8:10/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allando Stone Port Saint Lucie FL 343 20 2 19:24.6 6:15/M
2 Patrick Weinberg Palm City FL 345 20 4 21:14.4 6:51/M
3 Daniel Catranis Toms River NJ 282 21 8 22:54.2 7:23/M
4 Stephen Holland 295 28 12 24:29.8 7:54/M
5 Christopher Guerrero Indiantown FL 294 27 17 25:42.9 8:17/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Hampshire West Palm Beach FL 358 34 3 19:54.5 6:25/M
2 Antonio Sanchez Stuart FL 340 31 5 21:37.2 6:58/M
3 Matthew Bulman West Palm Beach FL 242 31 6 21:46.5 7:01/M
4 Jason Brown 356 33 7 22:29.9 7:15/M
5 Robert Ray Port St Lucie FL 328 37 19 26:12.6 8:27/M
6 Will Sharpe 342 31 22 26:55.6 8:41/M
7 Tommy Rucks Altamonte FL 337 35 32 30:16.3 9:46/M
8 Andrew Palmese Stuart FL 326 33 61 45:45.3 14:45/M
9 Brian Yaroma 354 35 83 52:39.4 16:59/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Remick Tequesta FL 329 49 10 24:05.4 7:46/M
2 Zell Wright Fort Pierce FL 353 43 16 25:24.5 8:12/M
3 Carl Radish Port Saint Lucie FL 360 48 25 27:40.3 8:55/M
4 Tim Krabec Indiantown FL 304 41 27 27:57.4 9:01/M
5 Jason McClanahan Okeechobee FL 313 40 36 30:33.5 9:51/M
6 Heath Batchelor Indiantown FL 110 44 41 35:53.6 11:35/M
7 Shawn Keil 381 44 49 39:57.0 12:53/M
8 Kevin Powers 376 47 53 41:56.8 13:32/M
9 David Powers Indiantown FL 367 46 58 44:34.5 14:23/M
10 Alberto Saavedra 339 40 66 46:14.0 14:55/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 286 55 13 24:34.7 7:55/M
2 Jim Mohl 322 51 20 26:20.0 8:30/M
3 Ronnie Kirchman Palm City FL 301 50 21 26:26.5 8:32/M
4 Ed Weinberg Palm City FL 344 52 23 27:12.2 8:46/M
5 Jack Boon Okeechobee FL 230 53 69 47:15.9 15:15/M
6 Mark Miller Stuart FL 318 51 88 55:46.7 17:59/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Armando Guerrero Indiantown FL 293 66 43 36:02.5 11:37/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Giles Williams Oviedo FL 351 70 28 28:52.3 9:19/M
2 Anarocio Martinez Indiantown FL 309 70 44 36:05.4 11:38/M