5th annual Charger 5K Run/Walk

Age Group Results

May 08, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Klostreich Palm City FL 254 42 3 20:40.7 6:40/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Taynton Stuart FL 256 52 12 26:50.0 8:39/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Rabant Jensen Beach FL 229 10 17 27:59.0 9:02/M
2 Ashley Messer Hobe Sound FL 144 10 34 31:40.6 10:13/M
3 Teresa Newnham Palm City FL 188 10 35 31:49.6 10:16/M
4 Caragh Francello Stuart FL 124 9 40 32:28.4 10:28/M
5 Katlin Eaton Stuart FL 122 10 45 34:25.4 11:06/M
6 Ella Scantlin Stuart FL 236 8 62 43:24.9 14:00/M
7 Danielle Eaton Stuart FL 121 8 68 52:35.5 16:58/M
8 Lindsay Ghete Port Saint Lucie FL 126 8 71 52:38.1 16:59/M
9 Phoebe Vieira Port Saint Lucie FL 262 8 74 54:04.0 17:26/M
10 Child2 Smith Stuart FL 239 10 75 56:21.8 18:11/M
11 Greta MacKey Palm City FL 138 10 76 56:40.2 18:17/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julia Thurlow Stuart FL 245 11 19 28:06.6 9:04/M
2 Vivian Powell Jensen Beach FL 227 13 20 28:06.7 9:04/M
3 Rachael Deboer Palm City FL 116 12 32 30:59.3 10:00/M
4 Emily Derrenbacker 118 13 49 36:55.4 11:55/M
5 Caroline Brauchler Jensen Beach FL 109 13 52 38:37.5 12:27/M
6 Logan Messer Hobe Sound FL 146 14 58 39:21.3 12:42/M
7 Darin Harvey Palm City FL 249 11 66 44:14.3 14:16/M
8 Child1 Smith Stuart FL 238 12 73 53:34.0 17:17/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Victoria Newnham Palm City FL 190 16 59 41:43.3 13:27/M
2 Gabriele Newnham Palm City FL 149 16 60 42:51.4 13:49/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Devon McAlpin Stuart FL 143 21 43 33:48.7 10:54/M
2 Natalie Ryan Stuart FL 270 24 50 37:14.0 12:01/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samara Essen Stuart FL 250 33 7 24:10.6 7:48/M
2 Jessica Greiser Palm City FL 127 30 36 32:13.2 10:24/M
3 Shelley Trevisol Stuart FL 253 34 56 39:06.4 12:37/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelli Lugo Stuart FL 134 39 15 27:45.1 8:57/M
2 Tracy Kirkpatrick Palm Beach Gardens FL 131 38 24 29:40.0 9:34/M
3 Kim Albritton Port St Lucie FL 257 36 38 32:24.3 10:27/M
4 Nicole Wojno Palm City FL 258 35 47 35:33.2 11:28/M
5 Karen Scantlin Stuart FL 237 37 57 39:08.3 12:37/M
6 Katharine Kutil-Ghete Port Saint Lucie FL 133 39 72 52:46.5 17:01/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 103 44 27 30:09.4 9:44/M
2 Cathy Sopotnick Jensen Beach FL 243 44 42 32:50.4 10:35/M
3 Kristi Messer Hobe Sound FL 145 43 64 43:34.4 14:03/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leeanne Cook Stuart, FL 114 45 16 27:47.7 8:58/M
2 Dahlia Ortisi Stuart FL 200 49 28 30:16.6 9:46/M
3 Yolanda Beecher Palm City FL 106 47 41 32:49.0 10:35/M
4 Teri Kurek Stuart FL 132 48 44 34:04.5 10:59/M
5 Stacey Derrenbacker 120 45 48 36:20.7 11:43/M
6 Elizabeth Horton Stuart FL 252 49 55 39:03.8 12:36/M
7 Jody Martin Port Saint Lucie FL 140 49 65 43:41.2 14:05/M
8 Lisa Rabant Jensen Beach FL 228 49 70 52:36.9 16:58/M
9 Marisel Newnham Palm City FL 150 47 77 58:09.2 18:45/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susan O'Rourke Stuart FL 266 51 13 26:59.5 8:42/M
2 Lorna Anderson Psl FL 260 50 37 32:20.5 10:26/M
3 Chris Francello Stuart FL 125 53 39 32:27.8 10:28/M
4 Michelle Foss Port Saint Lucie FL 123 52 67 44:49.8 14:27/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 248 53 1 19:54.2 6:25/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Messer Hobe Sound FL 147 44 4 21:07.2 6:49/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diego Beecher Palm City FL 104 10 31 30:53.8 9:58/M
2 Avery Scantlin Stuart FL 234 7 61 43:11.8 13:56/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Deboer Palm City FL 115 13 8 25:14.8 8:08/M
2 Mack Sweeney Stuart FL 244 11 18 28:06.4 9:04/M
3 Bob Isles 267 13 21 28:57.7 9:20/M
4 Connor McAlpin Stuart FL 141 13 22 28:58.8 9:21/M
5 Kyle Derrenbacker 119 11 29 30:39.6 9:53/M
6 Justin Block Palm City FL 108 12 30 30:49.2 9:56/M
7 Luke Villa Palm City FL 247 11 53 38:53.6 12:33/M
8 Trace McGuire Stuart FL 263 14 54 38:55.0 12:33/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renat Currie Palm City FL 259 17 2 20:19.1 6:33/M
2 Brian Villa Stuart FL 268 15 33 31:27.9 10:09/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Ryan Stuart FL 269 27 51 37:14.5 12:01/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roberto Lugo Stuart FL 135 37 14 27:44.7 8:57/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barry Scantlin Stuart FL 235 44 63 43:25.0 14:00/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Beltran Jensen Beach FL 265 49 9 25:26.9 8:12/M
2 John Villa Palm City FL 246 45 23 29:25.8 9:29/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Burrows Stuart FL 251 52 5 23:28.1 7:34/M
2 John Houri Palm City FL 130 51 6 23:51.0 7:42/M
3 Dan McAlpin Stuart FL 142 54 10 25:32.3 8:14/M
4 Dan Holley Palm City FL 261 52 11 26:45.2 8:38/M
5 Dave Derrenbacker 117 50 26 29:54.7 9:39/M
6 Scott Powell Jensen Beach FL 226 50 46 34:31.9 11:08/M
7 Russ Ortisi Stuart FL 207 52 69 52:36.5 16:58/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Hester Jensen Beach FL 128 65 25 29:49.1 9:37/M