RamRock 8K Run

Age Group Results

April 18, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 11-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

8K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janet Napolitano Stuart FL 581 54 8 42:41.3 8:32/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Billitti Jensen Beach FL 475 40 11 42:58.5 8:36/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sophia Engle Stuart FL 562 11 10 42:51.5 8:34/M
2 Gabby Sue Engle Stuart FL 559 13 34 54:18.6 10:52/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Kirchman Palm City FL 489 22 25 47:59.0 9:36/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel George Sebring FL 486 25 27 50:03.6 10:01/M
2 Mary Kuhns Gainesville FL 477 29 28 51:34.2 10:19/M
3 Lauren Moss Stuart FL 579 27 46 59:55.2 11:59/M
4 Burgess Duane Palm City FL 492 29 53 1:05:08.6 13:02/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeannette Utech Port Saint Lucie FL 592 34 65 1:28:33.2 17:43/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Holly Ridgway Hobe Sound FL 483 37 16 44:51.6 8:58/M
2 Heather Cowles Palm City FL 473 38 19 46:07.6 9:13/M
3 Tracy Kirkpatrick 575 38 22 47:40.1 9:32/M
4 Melissa Raphael Stuart FL 585 38 42 58:32.3 11:42/M
5 Dorthy Costely Stuart FL 558 38 57 1:19:00.6 15:48/M
6 Sarah Baluch 552 35 61 1:26:26.1 17:17/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen Eastman Cold Springs FL 476 41 18 46:02.0 9:12/M
2 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 553 44 23 47:57.5 9:35/M
3 Kelly Miller Stuart FL 578 40 38 57:30.5 11:30/M
4 Jennee Newman 480 42 45 59:51.8 11:58/M
5 Carrie Hillenbrandt 570 42 49 1:01:26.8 12:17/M
6 Kimberly Rego 586 42 51 1:03:13.0 12:39/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leah Jenkins Hobe Sound FL 573 45 13 43:49.1 8:46/M
2 Dorothy Flemming Hobe Sound FL 564 48 21 47:35.2 9:31/M
3 Laura Petrovich 584 45 30 52:27.8 10:29/M
4 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 481 46 43 58:51.1 11:46/M
5 Camille Cannon Jensen Beach FL 556 46 52 1:03:13.3 12:39/M
6 Melissa Gliedman Palm City FL 566 46 62 1:26:34.9 17:19/M
7 Lesleigh Howard-Zeno Jupiter FL 572 45 63 1:26:35.0 17:19/M
8 Donna Follmer Port St Lucie FL 565 46 64 1:26:35.3 17:19/M
9 Patty Gentile Stuart FL 496 46 69 1:30:05.5 18:01/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Cohen Palm City FL 557 51 17 45:02.0 9:00/M
2 Sandra Ortiz Port Saint Lucie FL 482 50 48 1:00:37.3 12:07/M
3 Jennifer Broun Port Saint Lucie FL 495 51 56 1:15:43.3 15:09/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Hill Palm City FL 569 57 36 55:32.7 11:06/M
2 Karen Murray Port Saint Lucie FL 580 56 44 59:46.8 11:57/M
3 Jackie Brown Jensen Beach FL 479 59 54 1:12:15.6 14:27/M
4 Nancy Torres Stuart FL 493 56 59 1:22:20.8 16:28/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Briggs Stuart FL 555 62 55 1:13:05.1 14:37/M
2 Linda Kuhns Stuart FL 478 62 58 1:22:19.8 16:28/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Gendron Stuart FL 598 66 50 1:02:24.7 12:29/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Seth Kaufman Palm Beach Gardens FL 574 39 1 31:31.2 6:18/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Travis Fort Pierce FL 589 56 2 34:46.4 6:57/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter-James Engle Stuart FL 561 9 31 53:49.8 10:46/M
2 Kayden Luhta Stuart FL 494 9 32 53:58.5 10:48/M
3 Devlyn Herz Palm City FL 568 10 41 58:00.6 11:36/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chance Utech Port Saint Lucie FL 590 12 40 58:00.5 11:36/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Cilurso Jensen Beach FL 600 15 5 40:18.8 8:04/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Heissenberg 567 29 47 59:55.9 11:59/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Jackson Palm City FL 491 31 12 43:26.5 8:41/M
2 John Palmeri 583 32 60 1:26:24.4 17:17/M
3 Nick Utech Stuart FL 593 32 67 1:28:58.9 17:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dan Fariello 563 38 14 44:21.7 8:52/M
2 Chris Utech Port Saint Lucie FL 591 36 68 1:29:08.9 17:50/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gunar Lutha Stuart FL 576 41 33 54:16.2 10:51/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Newnham Palm City FL 487 46 3 35:45.0 7:09/M
2 Shawn Lawless Stuart FL 474 48 7 42:18.1 8:28/M
3 John Hillenbrandt 571 46 26 49:20.4 9:52/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Houri Palm City FL 484 51 4 38:49.1 7:46/M
2 Stephen Obermayer Ballston Spa NY 582 53 20 47:29.1 9:30/M
3 Ronald Kirchman II Palm City FL 488 50 24 47:58.8 9:36/M
4 Peter Engle Stuart FL 560 52 35 54:19.7 10:52/M
5 Chris McAllister Fort Pierce FL 596 53 39 57:57.4 11:35/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 554 58 6 41:36.2 8:19/M
2 Randy Sroczynski Stuart FL 588 59 9 42:45.2 8:33/M
3 Paul McLay Newtonville NY 485 55 15 44:23.2 8:53/M
4 Dave Albers Jensen Beach FL 551 57 37 56:12.7 11:14/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ralph Utech Boynton Beach FL 594 63 66 1:28:56.6 17:47/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Walker Stuart FL 595 72 29 52:21.6 10:28/M