9th annual Bull Run 5K

Age Group Results

March 07, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 11-14 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 65-69 70-99
Women: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angelica Jones Jensen Beach FL 246 37 1 19:50.8 6:24/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Taynton Ft.pierce FL 238 52 14 26:38.7 8:35/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Valerie Fogg Stuart FL 210 33 30 33:28.5 10:48/M
2 Lyndsay Allison Stuart FL 252 32 32 34:31.5 11:08/M
3 Elizabeth Singleton Port Saint Lucie FL 232 33 41 38:20.3 12:22/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Wilks Port St Lucie FL 243 36 2 20:09.3 6:30/M
2 Karla Houser 216 35 3 20:12.3 6:31/M
3 Constance Razzano Palm City FL 230 35 24 31:07.4 10:02/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandra Stiger Jensen Beach FL 237 44 19 29:23.5 9:29/M
2 Stephanie McCreary Palm City FL 223 43 23 30:56.2 9:59/M
3 Leslie Soulek Stuart FL 236 43 40 38:16.0 12:21/M
4 Pam Treadway 241 43 43 42:03.5 13:34/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Markee Jensen Beach FL 219 46 17 28:03.2 9:03/M
2 Dana Pistole Stuart FL 228 49 25 31:29.1 10:09/M
3 Jennifer Billings Stuart FL 255 46 35 35:33.7 11:28/M
4 Elizabeth Horton Stuart FL 215 49 36 36:17.5 11:42/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Clason 205 50 31 34:05.0 11:00/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Hill Palm City FL 214 57 22 30:40.8 9:54/M
2 Kathleen Durning North Palm Beach FL 208 58 27 32:19.7 10:25/M
3 Pam Copeland Palm City FL 207 55 29 33:16.9 10:44/M
4 Kathy Gates Palm City FL 212 55 28 33:16.9 10:44/M
5 Janet Cooper Vero Beach FL 206 59 39 38:13.8 12:20/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eleanor Hanley Palm City FL 213 69 42 38:58.7 12:34/M
2 Patricia Negron Stuart FL 227 68 44 43:26.1 14:01/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brendan Sherlock Port St, Lucie FL 245 4 20:22.0 6:34/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Reaume Cadillac MI 231 51 5 20:40.5 6:40/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Josh Kennedy Port St. Lucie FL 254 12 16 27:42.7 8:56/M
2 Sam McCreary Palm City FL 222 11 18 28:16.4 9:07/M
3 Connor McGlynn Palm City FL 247 11 21 30:38.6 9:53/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Migilore Port St. Lucie FL 225 30 6 22:44.1 7:20/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Ray Port St. Lucie FL 229 37 11 25:11.3 8:07/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sean McGlynn Palm City FL 248 45 26 31:31.7 10:10/M
2 Don McGlynn Stuart FL 224 48 33 34:55.9 11:16/M
3 Jim Treadway Psl FL 240 46 34 35:08.5 11:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Burrows Stuart FL 202 52 7 22:44.6 7:20/M
2 Steve Hutchinson Jupiter FL 249 53 38 37:13.5 12:00/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 201 58 9 23:39.6 7:38/M
2 Greg Fields Palm Beach Gardens FL 209 55 10 24:26.4 7:53/M
3 Jim Sopko Stuart FL 235 59 37 37:12.3 12:00/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Murphy Hobe Sound FL 226 68 8 23:11.9 7:29/M
2 Richard Naperala Stuart FL 250 69 13 26:31.8 8:33/M
3 Steve Cargill Hobe Sound FL 204 65 15 27:28.5 8:52/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Jones Palm City FL 253 71 12 26:29.5 8:33/M
2 Cal Cameron Port St Lucie FL 203 70 20 29:52.1 9:38/M