Wall of Hope 5K Run/Walk

Age Group Results

February 07, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Copeland Jensen Beach FL 326 55 6 24:46.9 7:59/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Vallecillo-Dunn Stuart FL 435 42 13 26:16.2 8:28/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allyson Gabrielson Hobe Sound FL 344 0 87 47:13.3 15:14/M
2 S Marmen Palm City FL 459 0 120 59:02.9 19:03/M
3 Vicki Loballo Fort Pierce FL 460 0 127 59:36.1 19:14/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keira Gaskins Port St Lucie FL 346 9 20 29:07.1 9:24/M
2 Bliss Weiler Palm City FL 439 9 25 31:28.0 10:09/M
3 Zoa Williams Hobe Sound FL 449 10 43 36:51.5 11:53/M
4 Samantha Deen Stuart FL 331 10 55 41:38.9 13:26/M
5 Abby Culpepper Palm City FL 327 8 68 44:46.5 14:26/M
6 Myah Shpiruk Stuart FL 424 8 70 44:52.5 14:28/M
7 Julia Jocks Palm City FL 362 8 73 45:16.8 14:36/M
8 Jaela Sligold Stuart FL 427 10 75 45:18.8 14:37/M
9 Emma Peck Palm City FL 397 8 76 45:21.3 14:38/M
10 Leah Degen Palm City FL 333 8 77 45:42.3 14:45/M
11 Brenna Kammerman Palm City FL 462 9 81 46:17.8 14:56/M
12 Brylie Cooper Stuart FL 323 8 83 46:44.1 15:05/M
13 Sophia Raley Palm City FL 409 9 97 50:53.3 16:25/M
14 Gracie Hart Palm City FL 352 10 99 51:20.8 16:34/M
15 Briana Ricketts Palm City FL 412 8 100 51:31.5 16:37/M
16 Natalie Ricketts Palm City FL 413 8 101 51:32.7 16:37/M
17 Charlotte McCreary Palm City FL 451 8 105 52:39.6 16:59/M
18 Lauren Wadsworth Stuart FL 454 10 129 1:04:18.0 20:45/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Weiler Palm City FL 440 11 15 26:46.6 8:38/M
2 Peyton Oyler Palm City FL 391 11 36 34:35.1 11:09/M
3 Rachel Carole Maul Stuart FL 384 12 54 41:35.6 13:25/M
4 Haley Kernan Palm City FL 363 11 62 43:18.8 13:58/M
5 Elle McCreary Palm City FL 387 11 63 43:45.9 14:07/M
6 Cerina Warren Palm City FL 438 11 64 43:46.4 14:07/M
7 Victoria Hartman Jensen Beach FL 356 11 69 44:49.8 14:27/M
8 Aizza Aliyah Abbadie Stuart FL 301 11 91 47:42.1 15:23/M
9 Rayla Nguyen Port Saint Lucie FL 463 14 126 59:27.1 19:11/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Andrade Port St. Lucie FL 465 15 124 59:25.7 19:10/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Olivia Kirchman Palm City FL 374 22 18 28:47.3 9:17/M
2 Moreen Burkart Vero Beach FL 314 29 28 31:58.7 10:19/M
3 Arielle Bickley Port St Lucie FL 307 24 34 34:32.0 11:08/M
4 Kayla Kindrew Stuart FL 372 25 35 34:33.0 11:09/M
5 Caycee Stiller Psl FL 430 29 72 45:09.8 14:34/M
6 Megan Schroeder Palm City FL 421 22 102 51:47.5 16:42/M
7 Chloe Roberts Stuart FL 417 24 112 56:24.8 18:12/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tiffany Harstad Stuart FL 351 39 26 31:54.1 10:17/M
2 Kelley Decowski Palm City FL 328 39 30 32:26.0 10:28/M
3 Allison Fredericks Jupiter FL 342 30 32 32:47.3 10:35/M
4 Alicia Paules Palm City FL 396 38 37 34:36.2 11:10/M
5 Carrie Phebus Stuart FL 399 39 39 35:22.6 11:25/M
6 Anna Batista Stuart FL 306 34 78 45:52.8 14:48/M
7 Heather Sitton Stuart FL 426 36 79 45:55.3 14:49/M
8 Jessica Kahn West Palm Beach FL 455 33 80 45:56.0 14:49/M
9 Wendy Mahood Fort Pierce FL 383 36 84 46:50.9 15:06/M
10 Brandi Hartman Jensen Beach FL 355 34 88 47:21.5 15:16/M
11 Colleen McCreary Palm City FL 386 39 104 52:39.4 16:59/M
12 Sandra Ricketts Palm City FL 414 35 121 59:09.3 19:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Pistole Stuart FL 403 49 21 30:26.8 9:49/M
2 Stacey Losardo Palm City FL 381 46 22 30:39.7 9:53/M
3 Tiffany Gearhart Palm City FL 348 44 24 31:25.7 10:08/M
4 Keri Burgess Palm City FL 313 45 33 34:00.3 10:58/M
5 Vivian Collier Palm City FL 320 45 40 35:42.8 11:31/M
6 Andrea Everett Palm City FL 341 47 42 36:20.6 11:43/M
7 Anabella Motto Palm City FL 389 46 44 38:14.8 12:20/M
8 Ann Hold Stuart FL 358 46 47 38:23.2 12:23/M
9 Jenny Price Stuart FL 406 43 50 40:37.5 13:06/M
10 Lisa Wadsworth Stuart FL 436 44 56 41:41.8 13:27/M
11 Wendy Burke Palm City FL 315 47 58 42:02.1 13:34/M
12 Heather Pollnow Jensen Beach FL 404 41 59 42:12.5 13:37/M
13 Sharon Picariello Psl FL 402 49 60 42:15.7 13:38/M
14 Ellie Howard Stuart FL 359 46 71 44:55.7 14:29/M
15 Michelle Deen Stuart FL 330 48 95 49:24.6 15:56/M
16 Cristina Raley Palm City FL 408 43 98 50:53.4 16:25/M
17 Casi Brush Stuart FL 311 42 107 52:47.4 17:02/M
18 Mary Kammerman Palm City FL 461 45 109 52:51.4 17:03/M
19 Maribel Hart Palm City FL 354 45 110 56:02.0 18:05/M
20 Karen Jensen Stuart FL 360 48 114 56:36.7 18:15/M
21 Joanne Costello Stuart FL 457 49 115 56:47.5 18:19/M
22 Linda Lees Fort Pierce FL 378 49 116 57:00.2 18:23/M
23 Cindy Cooper Stuart FL 324 42 122 59:20.0 19:08/M
24 Lyssa Phifer Stuart FL 401 42 123 59:21.8 19:09/M
25 Laura Culpepper Palm City FL 271 40 125 59:25.9 19:10/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Trapani Palm City FL 432 58 38 34:46.3 11:13/M
2 Donna Leclair Palm Beach Gardens FL 377 56 48 38:57.3 12:34/M
3 Luann Prisco Jensen Beach FL 407 54 66 44:10.3 14:15/M
4 Tracy Balash Stuart FL 303 50 113 56:33.0 18:15/M
5 Susan Maxwell Palm City FL 385 54 119 59:02.5 19:03/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marlene Kideckel Toronto ON 366 60 29 32:13.3 10:24/M
2 Audrey Calderazzo Jensen Beach FL 317 61 94 49:24.4 15:56/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 446 46 1 19:13.8 6:12/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 272 52 2 21:07.5 6:49/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Shpiruk Stuart FL 423 10 11 26:11.3 8:27/M
2 Gianni Lorusso Palm City, Fl FL 379 10 12 26:13.3 8:27/M
3 Cameron Degen Palm City FL 332 10 49 40:06.8 12:56/M
4 Joseph Rizzo Stuart FL 415 10 53 41:12.3 13:17/M
5 Jake Brush Stuart FL 312 9 61 42:39.4 13:45/M
6 Jake Jocks Palm City FL 361 8 86 47:10.6 15:13/M
7 Brandon Cooper Stuart FL 325 8 90 47:33.2 15:20/M
8 Dylan Phifer Stuart FL 400 8 92 48:45.3 15:44/M
9 Zach Eaton Stuart FL 339 10 93 49:23.6 15:56/M
10 Connor Eaton Stuart FL 338 9 106 52:42.3 17:00/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Weiler Palm City FL 443 12 4 22:02.3 7:06/M
2 Ethan Rausch Stuart FL 410 11 9 25:56.6 8:22/M
3 Joshua Kennedy Port St. Lucie FL 458 12 14 26:24.9 8:31/M
4 Teague Williams Hobe Sound FL 447 14 19 29:01.8 9:22/M
5 Devon Shpiruk Stuart FL 422 14 23 31:22.2 10:07/M
6 Ethan Peck Palm City FL 398 11 31 32:35.9 10:31/M
7 Evan Knapp Palm City FL 376 11 45 38:19.3 12:22/M
8 Trevor Shpiruk Stuart FL 425 12 46 38:20.9 12:22/M
9 Tyler Matthew Engle Stuart FL 340 12 52 41:09.0 13:16/M
10 Cameron Deen Stuart FL 329 11 57 41:55.2 13:31/M
11 Vance Williams Hobe Sound FL 448 12 67 44:17.4 14:17/M
12 Michael Rizzo Stuart FL 416 13 74 45:18.4 14:37/M
13 Bryce Cooper Stuart FL 322 13 89 47:31.1 15:20/M
14 Alexander Eaton Stuart FL 337 12 111 56:05.3 18:05/M
15 Andy Gabrielson Hobe Sound FL 345 12 118 58:09.1 18:45/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Christensen Stuart FL 318 22 3 22:00.7 7:06/M
2 Mike Culbertson St. Petersberg FL 274 27 65 44:05.1 14:13/M
3 John Patrick McGlone Stuart FL 388 21 103 51:55.0 16:45/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Ray Port Saint Lucie FL 411 37 8 25:21.3 8:11/M
2 Brunno Batista Stuart FL 450 37 17 28:05.7 9:04/M
3 Matthew Fredericks Jupiter FL 343 35 41 36:03.4 11:38/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Medina Port St. Lucie FL 456 45 5 24:28.8 7:54/M
2 Jeff Sukah Hobe Sound FL 273 44 27 31:57.5 10:18/M
3 Cory King Stuart FL 373 41 51 40:38.6 13:06/M
4 Norm Bush Stuart FL 316 42 82 46:26.0 14:59/M
5 Roy Mahood Fort Pierce FL 382 45 85 46:59.7 15:09/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ronnie Kirchman Palm City FL 375 50 10 26:03.4 8:24/M
2 Pete Weiler Palm City FL 442 52 16 26:47.3 8:38/M
3 Jeff Kernan Palm City FL 364 53 96 49:24.7 15:56/M
4 Evan Balash Stuart FL 302 53 117 57:01.1 18:24/M
5 Arthur Bova Nahunta GA 464 57 128 59:55.2 19:20/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Howard Kideckel Toronto ON 365 60 7 24:56.6 8:03/M
2 Albert Banks Palm City FL 304 67 108 52:49.8 17:02/M
3 Robert Truckenmiller Hobe Sound FL 433 66 130 1:04:23.8 20:46/M