ME's Team 10K Home Run

Age Group Results

February 21, 2015


Results by MCM Timing and Results LLC MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

10K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Neal Jensen Beach FL USA 80 37 6 47:43.5 7:41/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Denise Smith Port St. Lucie FL 97 45 16 51:49.5 8:21/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Ruby Palm City FL 216 18 28 55:56.8 9:00/M
2 Erin Smith Port Saint Lucie FL 98 16 53 1:01:08.7 9:51/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Heather Peterson Okeechobee FL 223 24 8 48:17.6 7:47/M
2 Megan Schroeder Palm City FL Us 94 22 82 1:17:16.2 12:27/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Matteson Stuart FL USA 69 28 52 1:01:04.0 9:50/M
2 Ashley Smoot Port Saint Lucie FL Us 99 27 92 1:24:42.2 13:38/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danica Rubicki Stuart FL Us 92 34 15 51:32.8 8:18/M
2 Rachel Haney Stuart FL Us 42 31 19 54:11.9 8:44/M
3 Amanda Kawecki Palm City FL Us 52 32 26 55:28.9 8:56/M
4 Melissa Holmes Port St Lucie FL Us 47 34 32 56:16.6 9:04/M
5 Christina Ash Port Saint Lucie FL Us 9 30 35 57:09.7 9:12/M
6 Kate Barclay Fort Pierce FL Us 11 33 44 58:51.5 9:29/M
7 Kristi Brown Jensen Beach FL 219 34 48 1:00:05.0 9:41/M
8 Alexis Maharam Boston MA Us 64 31 60 1:03:20.5 10:12/M
9 China Enoch Port St Lucie FL Us 30 34 61 1:03:47.1 10:16/M
10 Regina Linsley Port Saint Lucie FL Us 61 34 78 1:15:11.2 12:06/M
11 Alicia Irwin Port Saint Lucie FL Us 50 33 83 1:17:21.5 12:27/M
12 Valerie Herring Stuart FL USA 44 34 86 1:17:48.7 12:32/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicolle Gozdz Jensen Beach FL 218 38 12 50:19.7 8:06/M
2 Jessica Oldakowski Port St. Luce FL Us 82 35 31 56:06.3 9:02/M
3 Ivana Meservey Fort Pierce FL Us 72 38 39 58:03.9 9:21/M
4 Kirsten Ongel Port Saint Lucie FL Us 84 38 57 1:02:42.2 10:06/M
5 Amy Stoneburgh Jensen Beach FL Us 206 39 58 1:02:59.7 10:09/M
6 Erin Vatland Vero Beach FL Us 211 38 71 1:08:15.1 10:59/M
7 Trish Armstrong Jensen Beach FL USA 5 36 73 1:08:46.2 11:04/M
8 Emily Gallo Stuart FL Us 36 35 75 1:13:43.8 11:52/M
9 Jennifer Votino Port St Lucie FL Us 213 38 87 1:19:14.3 12:46/M
10 Lisa Morris Juno Beach FL USA 76 38 89 1:22:29.7 13:17/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Billitti Jensen Beach FL Us 14 40 22 54:31.0 8:47/M
2 Shannon Rados Jensen Beach FL USA 85 44 24 54:41.3 8:48/M
3 Dawn Andrus Palm City FL Us 3 42 30 56:02.8 9:01/M
4 Molly Talanczuk Palm City FL Us 208 40 45 59:11.1 9:32/M
5 Tina Reynolds Port Saint Lucie FL USA 88 40 47 59:51.4 9:38/M
6 Kelly Merriman Stuart FL Us 71 40 49 1:00:12.1 9:42/M
7 Trisha Finno Palm City FL USA 31 41 54 1:01:48.7 9:57/M
8 Kristen Brown Port Saint Lucie FL Us 19 40 76 1:14:53.2 12:04/M
9 Jennifer Carter Stuart FL Us 22 44 81 1:15:38.9 12:11/M
10 Michelle Berg Hobe Sound FL USA 13 41 85 1:17:47.8 12:32/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leeanne Cook Stuart FL Us 23 45 25 55:00.1 8:51/M
2 Kimberly Major Stuart FL Us 66 46 33 56:36.0 9:07/M
3 Michelle Markee Jensen Beach FL Us 67 46 43 58:50.3 9:28/M
4 Pamela Amador Stuart FL Us 1 46 46 59:13.6 9:32/M
5 Michelle Schincariol Stuart FL Us 93 46 65 1:06:24.6 10:42/M
6 Christine Murphy Port St. Lucie FL Us 79 48 79 1:15:11.4 12:06/M
7 Elizabeth Horton Stuart FL Us 48 49 84 1:17:38.2 12:30/M
8 Michele Miller Stuart FL Us 74 47 98 1:50:28.0 17:47/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Francello Stuart FL Us 32 53 17 53:14.3 8:34/M
2 Edith Majewski Port St. Lucie FL Us 65 50 21 54:26.8 8:46/M
3 Claudette Arseneau Beresford NB Can 7 54 41 58:33.9 9:26/M
4 Natalie Miller Stuart FL Us 75 50 55 1:02:25.6 10:03/M
5 Susan Taubler Stuart FL 209 52 66 1:06:38.4 10:44/M
6 Sharon David Palm Beach Gardens FL Us 25 52 68 1:07:12.0 10:49/M
7 Jennifer Keesler Stuart FL USA 54 50 70 1:07:45.6 10:55/M
8 Shelley Giallanzo Port Saint Lucie FL 37 54 74 1:09:29.1 11:11/M
9 Cindy Kirkpatrick Hobe Sound FL Us 58 51 80 1:15:38.7 12:11/M
10 Misti Guertin Stuart FL Us 39 54 90 1:22:31.4 13:17/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Hammond Stuart FL USA 41 56 36 57:12.5 9:13/M
2 Joan Lock Palm City FL USA 62 56 63 1:05:53.7 10:37/M
3 Marguerite Debiasi Port St Lucie FL Us 26 59 64 1:06:13.2 10:40/M
4 Vicki Hill Palm City FL 46 57 67 1:06:42.1 10:44/M
5 Ani Khatcherian Port Saint Lucie FL USA 57 59 77 1:15:08.8 12:06/M
6 Pamela Kessler Palm City FL Us 55 57 96 1:40:00.3 16:06/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pauline Watson Oakville Ontario Canada 225 60 34 57:01.9 9:11/M
2 Suzanne Roy South Tetagouche NB Can 91 60 38 57:54.8 9:19/M
3 Gail Newton Mount Pleasant SC USA 81 62 59 1:03:11.7 10:10/M
4 Margery Gaines Fort Pierce FL Us 35 64 99 1:52:39.2 18:08/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Matthews Palm City FL Us 70 66 88 1:22:28.8 13:17/M
2 Sooky Shields Stuart FL USA 95 68 94 1:37:01.8 15:37/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandy Arslan Jensen Beach FL Us 8 73 95 1:37:04.6 15:38/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruno Arseneau Beresford NB Can 6 56 1 39:44.9 6:24/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 217 52 2 43:57.5 7:05/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Reuther Fort Pierce FL Us 87 25 72 1:08:35.1 11:03/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Hughes Port St Lucie FL Us 49 32 11 49:45.8 8:01/M
2 Richard Carroll Port Saint Lucie FL Us 21 31 50 1:00:39.1 9:46/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Frohlich Stuart FL USA 34 36 3 44:22.1 7:09/M
2 Robert Ray Port St. Lucie FL USA 86 37 23 54:33.0 8:47/M
3 Jared Key Port Saint Lucie FL Us 56 36 93 1:24:44.9 13:39/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Stoneburg Jensen Beach FL Us 205 40 4 47:27.0 7:38/M
2 Eric Ellwood Fort Pierce FL Us 28 44 10 49:09.8 7:55/M
3 Eddie Keane Fort Pierce FL Us 53 44 56 1:02:34.2 10:05/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jose Medina Port St. Lucie FL 224 46 7 48:16.3 7:46/M
2 Brent Bomer Stuart FL Us 17 45 14 50:47.7 8:11/M
3 Mark Eidemueller Hutchinson Island FL Us 27 46 37 57:24.8 9:15/M
4 Mike Oleary Palm City FL USA 83 48 69 1:07:45.4 10:55/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Burrows Stuart FL Us 20 52 13 50:41.6 8:10/M
2 John Martucci Jensen Beach FL Us 68 51 40 58:10.4 9:22/M
3 Doug Strommen Marietta GA Us 207 54 91 1:22:31.6 13:17/M
4 Mark Miller Stuart FL Us 73 51 97 1:50:16.7 17:45/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 16 58 9 48:38.8 7:50/M
2 Randy Sroczynski Stuart FL USA 100 59 20 54:16.1 8:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gervais Roy South Tetagouche NB Can 90 61 5 47:42.7 7:41/M
2 Marlin Weekley Metamora IL Us 214 63 29 55:58.0 9:01/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Barntnowski Warwick NY Us 12 66 27 55:29.6 8:56/M
2 Richard Naperala Stuart FL 220 69 42 58:43.6 9:27/M
3 Bill Hester Jensen Beach FL Us 45 65 51 1:00:48.2 9:47/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Walker Stuart FL 222 72 62 1:05:20.4 10:31/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Askew Stuart FL Us 10 78 18 53:50.5 8:40/M