Honor Flight 5K Run

Age Group Results

January 17, 2015


Results by Timed-Events LLC www.timed-events.com


Men: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Angelica Jones Jensen Beach FL 38 37 4 20:17.1
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Debra Daley Jensen Beach FL 116 47 7 22:28.5
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kemper Reback North Palm Beach FL 73 14 10 22:49.7
2 Daly Kay Reback North Palm Beach FL 71 19 12 24:22.5
3 Ryli Reback North Palm Beach FL 76 18 27 26:43.0
4 Gaby Sue Engle Stuart FL 137 13 31 26:51.4
5 Bliss Reback North Palm Beach FL 69 14 39 27:01.3
6 Glory Grace Reback North Palm Beach FL 72 12 49 28:45.9
7 Trinity Reback North Palm Beach FL 77 10 101 38:49.0
8 Morgan McGee Jupiter FL 54 11 107 39:52.0
9 Mallory Johnson Palm City FL 37 13 127 49:25.2
10 Crystal Palacio Stuart FL 64 15 132 51:10.3
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Olivia Kirchman Palm City FL 40 22 30 26:49.6
2 Brigitt Strain Stuart FL 142 28 36 27:00.2
3 Johanna Salgado Stuart FL 86 27 55 29:46.3
4 Katie Sprauer Palm City FL 96 23 62 30:57.1
5 Lyette Reback North Palm Beach FL 74 28 87 36:02.0
6 Vasi Zacharopoulos Port Saint Lucie FL 113 29 88 36:08.3
7 Erica Bressler Jupiter FL 8 21 126 48:47.2
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Candace Walls Boynton Beach FL 140 31 41 27:31.9
2 Pamela Tucker Palm City FL 108 39 47 28:36.7
3 Cyndi Melley Palm City FL 121 30 60 30:27.6
4 Monica McGee Jupiter FL 53 38 61 30:45.0
5 Amber Zetune Port St. Lucie FL 114 34 72 31:36.6
6 Shannon Scott Stuart FL 89 37 74 31:44.4
7 Lyndsay Allison Stuart FL 1 31 82 33:58.9
8 Gina Stafford Jupiter FL 97 36 108 40:37.7
9 Emilie Scibetta Port Saint Lucie FL 88 30 121 45:44.7
10 Sara Martin Boynton Beach FL 51 32 122 45:46.2
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ellen Andel Juno Beach FL 2 48 17 25:56.7
2 Shannon Stone Lake Worth FL 125 46 26 26:29.4
3 Jennifer Smith-Browne Stuart FL 123 46 29 26:45.5
4 Lyette Reback North Palm Beach FL 75 41 40 27:08.2
5 Sara Jo Unger Boynton Beach FL 109 46 44 28:02.9
6 Mary Bechtel Palm City FL 124 43 59 30:26.9
7 Ximena Music Port St. Lucie FL 61 40 66 31:13.9
8 Michelle Schincariol Stuart FL 87 46 68 31:16.7
9 Sharon Krause Port St Lucie FL 44 49 70 31:26.8
10 Karen Goswell West Palm Beach FL 134 46 75 32:29.1
11 Elaine Seth Lighthouse Point FL 90 42 81 33:47.2
12 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 3 45 84 34:31.7
13 Nicole Sudell West Palm Beach FL 101 44 93 37:07.6
14 Dawn Brocious Stuart FL 122 42 106 39:46.1
15 Karen Heaning Fort Pierce FL 31 46 118 45:08.2
16 Tish Henning Jupiter FL 129 44 130 49:47.5
17 Donna Johnson Palm City FL 36 46 133 52:09.4
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Patricia Daymon Hobe Sound FL 120 55 42 27:54.7
2 Jane Broderick Stuart FL 10 54 50 28:59.6
3 Jeanne Pritchard Pbg FL 68 55 51 29:13.1
4 Cindy Dyda Loxahatchee FL 19 52 53 29:30.0
5 Maryellen Eddy Greenacres FL 20 51 71 31:29.0
6 Randi Lewis Palm City FL 49 55 83 34:20.2
7 Kim McDaniel Port St. Lucie FL 52 52 86 35:02.3
8 Bonnie Molfetta Port St Lucie FL 60 55 91 36:27.0
9 Sherry Wirtel Jensen Beach FL 112 59 94 37:30.3
10 Stacy Foster Stuart FL 23 58 97 38:15.9
11 Holly Sherman Hobe Sound FL 94 54 98 38:23.5
12 Yvonne Reynolds Palm City FL 81 52 113 42:09.9
13 Judy Kirkland Coral Springs FL 43 53 115 44:05.1
14 Deb Levy Palm City FL 48 56 123 45:48.8
15 Janine Fell Palm City FL 21 59 124 46:26.8
16 Paige Griffin Royal Palm Beach FL 28 50 129 49:44.8
17 Lynn Gourley Satellite Beach FL 27 57 131 50:33.8
18 Veronica Tempone Port St. Lucie FL 104 54 134 53:32.5
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rose Fitzpatrick Stuart FL 22 61 80 33:17.4
2 Linda Kuhns Stuart FL 117 61 100 38:46.1
3 Ellen Briggs Stuart FL 9 62 117 44:38.8
4 Theresa Henning Pbg FL 32 62 125 46:59.4
5 Maria Seidel Port St. Lucie FL 105 63 135 53:33.6
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sherry Hobson Palm Beach Gardens FL 34 70 104 39:15.9
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jon Williams Miami FL 126 46 1 18:33.1
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mark Swart Jensen Beach FL 115 47 2 18:50.4
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Marcos Garcia Miami FL 25 18 5 21:14.6
2 Jackson Rowars Jensen Beach FL 82 17 14 25:08.4
3 Brad Redington Stuart FL 78 15 16 25:29.6
4 Courson Reback North Palm Beach FL 70 9 21 26:16.7
5 Andrew Burnett Palm City FL 58 11 24 26:22.5
6 Luis Still Stuart FL 99 18 33 26:53.2
7 Will Broderick Stuart FL 11 13 35 27:00.2
8 Kyle Rowars Jensen Beach FL 83 17 46 28:35.9
9 Tyler Bonser Stuart FL 7 15 56 29:49.5
10 Zack Wickers Stuart FL 111 17 57 29:59.1
11 Zachary Portar Hobe Sound FL 119 15 58 30:08.5
12 Peter James Engle Stuart FL 138 9 65 31:08.6
13 Connor McGlynn Palm City FL 55 11 79 32:57.6
14 James Worley Port St. Lucie FL 133 16 109 41:05.5
15 Robert Restino Jupiter FL 80 10 110 41:32.8
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Scott Sherman Hobe Sound FL 95 26 3 19:59.1
2 Ryan Davidson Palm City FL 16 24 9 22:33.2
3 Michael Crawford Port St. Lucie FL 127 22 22 26:17.9
4 Joe Griffin West Palm Beach FL 130 23 43 28:01.5
5 Christopher Gourley Satellite Beach FL 26 27 48 28:44.4
6 Ceswick Kemp Hobe Sound FL 39 22 67 31:15.1
7 Michael Syrkus Palm City FL 103 28 85 35:02.2
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matthew Bulman West Palm Beach FL 12 31 8 22:30.9
2 Andrew Halstead Hobe Sound FL 29 30 11 23:53.9
3 Daniel Sugg Jensen Beach FL 102 30 13 24:41.9
4 William Sharpe West Palm Beach FL 91 30 18 25:59.1
5 Robert Ray Port Saint Lucie FL 135 37 23 26:21.2
6 Fred Pfister Port Saint Lucie FL 66 38 34 26:56.6
7 Patrick Murphy Stuart FL 141 31 38 27:00.9
8 Noah Blaustein Hollywood FL 6 36 63 31:06.8
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kevin Staten Stuart FL 98 42 15 25:15.7
2 Tobin Overdorf Palm City FL 63 45 54 29:35.7
3 Ron Rowars Jensen Beach FL 84 48 76 32:44.8
4 Sean McGlynn Palm City FL 57 45 78 32:56.6
5 Don McGlynn Stuart FL 56 48 96 37:40.6
6 Robert Restino Jupiter FL 79 48 111 41:33.1
7 Kit Worley Port St. Lucie FL 132 44 112 41:46.6
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Trahan Stuart FL 107 58 6 21:34.9
2 Bob Pritchard Palm Beach Gardens FL 136 55 19 26:00.6
3 James Mohl Port Saint Lucie FL 59 51 20 26:13.6
4 Peter Zeblisky Jensen Beach FL 128 50 25 26:28.5
5 Douglas Sherman Hobe Sound FL 93 53 28 26:44.0
6 Ronnie Kirchman Palm City FL 41 50 32 26:51.7
7 Dane Sheldon Hollywood FL 92 57 37 27:00.2
8 John Toebe Stuart FL 106 58 45 28:27.5
9 Peter Engle Stuart FL 139 52 64 31:08.2
10 George Andreassi Jupiter FL 4 55 69 31:25.6
11 Elam Patterson West Palm Beach FL 65 52 73 31:39.4
12 Scott Kuhns Stuart FL 118 59 77 32:50.5
13 Chuck Dyda Loxahatchee FL 18 56 90 36:21.3
14 Michael Sudell Jupiter FL 100 57 92 36:53.9
15 Dave Kirkland Coral Springs FL 42 53 114 43:17.5
16 John Heaning Fort Pierce FL 30 57 119 45:09.6
17 Chris Levy Palm City FL 47 57 128 49:39.2
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Don Cuozzo Palm City FL 15 61 89 36:16.4
2 Ralph Henning Palm Beach Gardens FL 131 66 95 37:38.2
3 Barry Duralia West Palm Beach FL 17 65 99 38:31.4
4 James Hill Stuart FL 33 67 102 38:49.1
5 Ralph Bair Loxahatchee FL 5 60 103 39:01.0
6 Peter Norwalk Old Hickory TN 62 61 116 44:17.3
7 Willaim Lewis Palm City FL 50 69 120 45:25.5
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nick Iven Horseheads NY 35 71 52 29:22.0
2 Enrique Cepeda Jensen Beach FL 13 71 105 39:39.0