YMCA Jingle Bell Run 5K/10K

Age Group Results

December 13, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 75-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kashia Darville Stuart FL 1772 16 11 21:32.3 6:57/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amy Branden Stuart FL 1729 40 22 23:59.3 7:44/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sofia Tovar Port Saint Lucie FL 1697 10 31 24:57.1 8:03/M
2 Ella Johnson Palm City FL 1724 9 89 33:12.2 10:43/M
3 Hannah Erwig 1762 9 119 46:58.6 15:09/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Delaney Simpkins Palm City FL 1745 14 38 25:42.7 8:17/M
2 Kayla Zweben Palm City FL 1704 13 60 28:33.0 9:13/M
3 Sydney Cirasuolo Stuart FL 1622 14 94 35:10.2 11:21/M
4 Sierra Moran Port St. Lucie FL 1667 12 100 36:14.1 11:41/M
5 Vienna Moran Port St. Lucie FL 1669 14 110 39:31.4 12:45/M
6 Emma Kelly Stuart FL 1650 13 121 49:02.2 15:49/M
7 Bella Newton Jensen Beach FL 1743 12 126 55:09.7 17:47/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lily Hochstetter Stuart FL 1732 15 53 27:45.5 8:57/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Sprauer Palm City FL 1693 23 70 29:55.7 9:39/M
2 Kaitlynn Orlandi Stuart FL 1674 20 76 31:04.3 10:01/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Trimm Stuart FL 1715 27 83 32:39.8 10:32/M
2 Elizabeth Ferguson Stuart FL 1721 28 85 32:50.5 10:35/M
3 Jasmine Lawrence Port St. Lucie FL 1708 28 91 34:08.6 11:01/M
4 Brittany Houtchens Hobe Sound FL 1764 25 95 35:27.9 11:26/M
5 Ashley Gagne Port St Lucie FL 1710 27 102 36:18.9 11:43/M
6 Shannon Santom Port St Lucie FL 1730 28 115 41:19.5 13:20/M
7 Brittany Eiben Jensen Beach FL 1733 27 116 41:19.6 13:20/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Courtney Ryberg Port St Lucie FL 1687 34 14 22:40.1 7:19/M
2 Monica Birdsall Stuart FL 1776 34 18 23:30.2 7:35/M
3 Melissa MacCarelli Coral Springs FL 1753 33 27 24:29.4 7:54/M
4 Amanda Kawecki Palm City FL 1749 31 45 26:48.2 8:39/M
5 Jenna Benzerhater Stuart FL 1777 30 49 27:27.1 8:51/M
6 Aubrey Oughterson Stuart FL 1760 30 51 27:32.2 8:53/M
7 Alison Oughterson Stuart FL 129 34 67 29:26.6 9:30/M
8 Michaela Seligman Jupiter FL 1739 33 68 29:26.9 9:30/M
9 Maria Rodriguez Fort Pierce FL 1707 31 87 33:01.2 10:39/M
10 Patricia Mineo Palm City FL 1663 31 88 33:08.8 10:41/M
11 Valerie Herring Stuart FL 1751 34 112 40:04.1 12:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pamela Tucker Palm City FL 1736 39 61 28:35.3 9:13/M
2 Rebecca Johnson Palm City FL 1723 37 90 33:12.6 10:43/M
3 Debra Kelly Stuart FL 1649 36 122 49:03.3 15:49/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nayomi Omura Stuart FL 1672 44 29 24:49.0 8:00/M
2 Nancy Guedj Port St. Lucie FL 1641 43 41 25:57.0 8:22/M
3 Kelly Merriman Stuart FL 1658 40 62 28:38.8 9:14/M
4 Tara Zweben Palm City FL 1705 41 63 28:43.9 9:16/M
5 Natalie Scammell Stuart FL 1758 43 64 28:58.7 9:21/M
6 Heather Trumpour Jensen Beach FL 1746 41 74 30:38.7 9:53/M
7 Jayme Miller Stuart FL 1718 43 79 31:53.0 10:17/M
8 Charlea Wood Stuart FL 1700 43 99 36:09.2 11:40/M
9 June Bowie Stuart FL 1613 41 106 37:42.0 12:10/M
10 Vicki Moran Port St. Lucie FL 1668 42 108 38:05.0 12:17/M
11 Michelle Berg Hobe Sound FL 1756 41 111 40:04.0 12:55/M
12 Charity Newton Jensen Beach FL 1742 41 127 55:37.7 17:56/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Martin Port St. Lucie FL 1655 49 34 25:15.0 8:09/M
2 Heather Hochstetter Stuart FL 1731 46 44 26:32.4 8:34/M
3 Jennifer Smith-Browne Stuart FL 1747 46 47 27:19.4 8:49/M
4 Lisa Miller Stuart FL 1661 47 73 30:09.2 9:44/M
5 Elysse Elder Stuart FL 1734 45 77 31:13.7 10:04/M
6 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 1602 45 93 34:24.3 11:06/M
7 Tracy Morgan Port St Lucie FL 1720 47 109 38:45.4 12:30/M
8 Margie Erwig Port Saint Lucie FL 1775 48 120 47:02.3 15:10/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karina Martin Stuart FL 1654 51 42 25:58.6 8:23/M
2 Chris Francello Stuart FL 1632 53 43 25:59.7 8:23/M
3 Ellen Kassatly Stuart FL 1648 50 52 27:35.9 8:54/M
4 Cathy Music Jensen Beach FL 1670 54 71 30:00.3 9:41/M
5 Cathleen Kaltenhauser Stuart FL 1647 51 72 30:04.7 9:42/M
6 Donna Orlandi Stuart FL 1673 52 78 31:34.8 10:11/M
7 Crystal Parrinelli Stuart FL 1677 51 80 32:03.8 10:20/M
8 Anette Gosselin Stuart FL 1637 50 92 34:17.8 11:04/M
9 Sandra Ortiz Port St. Lucie FL 1675 50 97 35:42.5 11:31/M
10 Jana Cox Palm City FL 1774 51 104 36:42.5 11:50/M
11 Elizabeth Posso Port Saint Lucie FL 1680 50 123 52:59.6 17:05/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roberta Hepburn Port Saint Lucie FL 1740 59 30 24:50.3 8:01/M
2 Peggy Greco Hobe Sound FL 1639 59 81 32:12.9 10:23/M
3 Stacy Foster Stuart FL 1630 58 98 36:04.3 11:38/M
4 Karen Callahan Port St. Lucie FL 1722 56 105 37:24.4 12:04/M
5 Laura Eisenboss Stuart FL 1628 56 128 57:37.7 18:35/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eileen Youngblood Vero Beach FL 1702 62 56 28:14.5 9:06/M
2 Kerry Jellum Jensen Beach FL 1644 60 84 32:42.3 10:33/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Gendron Stuart FL 1634 66 103 36:36.0 11:48/M
2 Eleanor Hanley Palm City FL 1642 68 107 37:56.4 12:14/M
3 Juanita Brinzow Stuart FL 1615 67 124 54:59.3 17:44/M
4 Donna Tunsoy Jensen Beach FL 1744 65 132 1:03:46.6 20:34/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy McGrath Stuart FL 1657 72 86 32:55.1 10:37/M
2 Renate Traylor Stuart FL 1713 73 113 40:23.4 13:02/M
3 Annie MacMillan Stuart FL 1653 71 118 46:25.6 14:58/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Edwards Palm City FL 1755 16 1 18:05.0 5:50/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Swart Jensen Beach FL 1769 47 2 18:07.7 5:51/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Drake Andrews Jupiter FL 1727 10 36 25:27.6 8:13/M
2 Rees Miller Stuart FL 1719 8 48 27:19.4 8:49/M
3 Braden Moran Port St. Lucie FL 1665 10 131 1:01:12.1 19:45/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Barral Port Saint Lucie FL 1607 14 10 21:31.2 6:56/M
2 Danny Sullivan Stuart FL 1694 11 35 25:22.0 8:11/M
3 Nickolas Vennos Sewalls Point FL 1738 14 46 27:18.3 8:48/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Cox Palm City FL 1767 18 9 21:19.5 6:53/M
2 Alex Kennedy Port Saint Lucie FL 1779 15 12 21:35.0 6:58/M
3 Riley Carlson Stuart FL 1620 16 21 23:53.9 7:42/M
4 Christian Banega Stuart FL 1757 16 24 24:15.1 7:49/M
5 Alex Taub Stuart FL 1773 17 28 24:48.0 8:00/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Davidson Palm City FL 1624 23 17 23:16.7 7:30/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Enzo Garcia Port St. Lucie FL 1706 29 65 29:03.0 9:22/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Ewen Fort Pierce FL 1750 31 4 19:21.8 6:15/M
2 Jeffrey Chandler Fort Pierce FL 1780 34 7 20:06.5 6:29/M
3 Christopher Mineo Palm City FL 1662 31 75 30:55.8 9:58/M
4 Juan Castillo Port St Lucie FL 1709 32 101 36:18.3 11:43/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andres Tovar Port Saint Lucie FL 1696 35 6 19:57.5 6:26/M
2 Nathan Conner Palm City FL 1748 35 13 21:35.6 6:58/M
3 Robenson Jonathas Port Saint Lucie FL 1711 35 15 22:53.2 7:23/M
4 Isidro Vega West Palm Beacg FL 1752 36 19 23:37.0 7:37/M
5 Boone Oughterson Stuart FL 1761 35 23 24:05.8 7:46/M
6 Jonathan Santiago Fort Pierce FL 1712 36 66 29:11.1 9:25/M
7 Tony Bowie Stuart FL 1614 36 69 29:53.8 9:38/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Wilkinson West Palm Beach FL 1768 40 3 18:22.4 5:55/M
2 Gilmar Lima Port St Lucie FL 1735 41 8 21:11.6 6:50/M
3 Michael Scammell Stuart FL 1759 44 50 27:29.0 8:52/M
4 Anthony Farrow Okeechobee FL 1741 41 96 35:29.3 11:27/M
5 Marc Guedj Port St. Lucie FL 1640 42 114 41:00.5 13:14/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gopal Rajagopalan Port Saint Lucie FL 1770 48 16 22:56.1 7:24/M
2 Carl Radish Port St. Lucie FL 1766 48 26 24:27.1 7:53/M
3 Scott Sharp Stuart FL 1688 45 55 28:00.7 9:02/M
4 Carlos Gonzalez Stuart FL 1636 46 58 28:17.7 9:07/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 1685 52 5 19:43.7 6:22/M
2 Edward Weinberg Palm City FL 1699 51 25 24:24.5 7:52/M
3 Alex Vennos Palm City FL 1737 54 37 25:30.1 8:14/M
4 John Martucci Jensen Beach FL 1726 51 57 28:17.3 9:07/M
5 Joseph Moran Port St. Lucie FL 1666 52 130 1:01:09.8 19:44/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Taub Stuart FL 1771 56 40 25:51.3 8:20/M
2 Robert Voeller Jensen Beach FL 1765 56 54 27:55.0 9:00/M
3 John Trahan Stuart FL 1778 58 129 57:41.0 18:36/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alan Friedrich Jensen Beach FL 1633 63 20 23:46.1 7:40/M
2 Luis Gonzalez Port St Lucie FL 1671 64 59 28:31.2 9:12/M
3 Ken Greco Hobe Sound FL 1638 62 82 32:13.0 10:24/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Preece Port St. Lucie FL 1682 70 33 25:01.8 8:04/M
2 Bruce Lottman Stuart FL 1652 72 39 25:46.1 8:19/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Askew Stuart FL 1606 78 32 24:59.8 8:04/M
2 Rich Bonham Stuart FL 1612 77 117 41:55.7 13:31/M
3 Robert Fitzpatrick Stuart FL 1629 81 125 55:03.9 17:45/M