Navy UDT-SEAL 5K Run

Age Group Results

November 08, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tracey McKay Jensen Beach FL 1907 38 19 25:18.1 8:10/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcia Vahey 768 60 21 25:31.4 8:14/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Reinhart Normal IL 740 9 101 34:16.9 11:03/M
2 Annika Uhren West Palm Beach FL 1968 9 165 46:36.8 15:02/M
3 Zoe Kessner 707 8 175 48:15.1 15:34/M
4 Uli Fernsler PA 754 7 218 1:07:37.4 21:49/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maya Kessner 706 11 173 47:25.7 15:18/M
2 Isabelle McGregor Fort Pierce FL 1986 13 194 52:52.1 17:03/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katie Barker Pompano Beach FL 747 18 123 38:15.9 12:20/M
2 Hannah Millard Miami FL 1911 16 127 39:21.1 12:42/M
3 Alyssa Crocker Hobe Sound FL 688 15 229 1:22:03.9 26:28/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stacey Johnson Port St. Lucie FL 1417 23 78 30:58.3 9:59/M
2 Dixie Stewart Pensacola FL 417 24 142 41:21.9 13:20/M
3 Tori Kirkland Port St Lucie FL 656 20 171 47:16.7 15:15/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jillian Fiorentino 763 27 92 33:10.8 10:42/M
2 Jessica Ellis 694 27 107 34:52.7 11:15/M
3 Christine Harrison Palm Bay FL 788 29 153 43:45.2 14:07/M
4 Whitney Stidham Vero Beach FL 1964 27 169 46:48.2 15:06/M
5 Amanda Ross Barefoot Bay FL 1952 29 178 48:23.7 15:36/M
6 Kelly Sullivan 665 27 188 50:11.2 16:11/M
7 Jessica Steward Vero Beach FL 435 27 200 54:54.4 17:43/M
8 Melissa Hutson Lady Lake FL 799 29 222 1:08:47.0 22:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dana Lebsack Spring TX 1437 34 135 40:05.7 12:56/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Souza Port St. Lucie FL 1962 37 49 28:06.4 9:04/M
2 Lena Uhren West Palm Beach FL 1969 39 166 46:36.9 15:02/M
3 Annmarie Hooper Port Saint Lucie FL 796 35 183 49:34.5 15:59/M
4 Rebecca Kaplan Sebastian FL 771 37 191 51:47.8 16:42/M
5 Ana McGregor Fort Pierce FL 1985 37 193 52:51.4 17:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Talita Argenio Fort Pierce FL 1988 41 37 26:43.3 8:37/M
2 Mayan Casserly Port Saint Lucie FL 760 41 95 33:41.3 10:52/M
3 Rebecca Kuchar 419 41 120 38:00.4 12:15/M
4 Stephanie Palmer West Palm Beach FL 1929 44 124 38:39.9 12:28/M
5 Julie Gray Saint Augustine FL 430 43 130 39:28.6 12:44/M
6 Elaine Seth Lighthouse Point FL 1957 42 141 40:57.8 13:13/M
7 Jennifer Jackson Astatula FL 1990 44 150 43:10.3 13:55/M
8 April Lopes Clermont FL 1477 42 174 48:05.0 15:31/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mindy Ewing Polk City FL 695 47 134 39:55.4 12:53/M
2 Angela Hart 704 45 179 48:44.0 15:43/M
3 Christina Phillips Port Saint Lucie FL 1934 47 185 49:41.5 16:02/M
4 Kathey Ott Saint Petersburg FL 1927 48 204 57:35.6 18:35/M
5 Julie Oerding Canby OR 1923 48 209 58:56.8 19:01/M
6 Lori Shepherd Port St Lucie FL 657 46 212 1:00:53.1 19:38/M
7 Julie Fernsler State College PA 698 45 219 1:07:40.1 21:50/M
8 Merry Jo Luisi Buford GA 1460 47 221 1:08:39.4 22:09/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joan Dimaggio 421 50 74 30:22.7 9:48/M
2 Mendi Patterson Titusville FL 1931 52 76 30:47.4 9:56/M
3 Maryann Eddy Port Saint Lucie FL 692 50 121 38:03.9 12:16/M
4 Kathy Osking Fort Pierce FL 1926 50 154 44:00.4 14:12/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Helen Shafer Vero Beach FL 753 58 60 29:02.6 9:22/M
2 Robin Wynn Oceanside NY 1982 55 167 46:42.8 15:04/M
3 Betty Ross 667 55 177 48:22.7 15:36/M
4 Mary Baggs 750 57 213 1:02:33.3 20:11/M
5 Janet Mariano Malmo NE 1901 56 216 1:04:26.0 20:47/M
6 Mary Baggs 424 57 225 1:09:20.9 22:22/M
7 Maridee Bell Hollywood FL 1992 57 226 1:10:09.2 22:38/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Mariano New Milford CT 1902 62 128 39:25.8 12:43/M
2 Joanne Walsh Floral Park NY 1973 64 157 44:38.8 14:24/M
Top

Female 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peggy McCutchen Stuart VA 1905 66 145 41:37.2 13:25/M
2 Margaret Garcia Vero Beach FL 700 74 156 44:17.3 14:17/M
3 Victoria Benner Hobe Sound FL 677 67 207 58:45.3 18:57/M
4 Joyce Thomas Lincol NH 1966 68 208 58:48.4 18:58/M
5 Diane Bennett Hobe Sound FL 680 68 231 1:38:49.6 31:53/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Henry Pensacola FL 416 29 1 21:55.4 7:04/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Masters Vero Beach FL 1903 50 4 22:37.1 7:18/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Peper 1933 0 137 40:14.8 12:59/M
2 Unknown Partic. 653 653 227 1:17:46.9 25:05/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Moses McKay Jensen Beach FL 762 8 129 39:26.0 12:43/M
2 Boden Fernsler State College PA 696 9 202 55:52.9 18:01/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Reinhart Normal IL 1943 11 11 24:40.9 7:57/M
2 Cody Casserly Port Saint Lucie FL 759 14 22 25:35.2 8:15/M
3 Noah Dovin 423 12 63 29:08.0 9:24/M
4 Luke Kuchar 420 13 85 31:07.0 10:02/M
5 Evan Lebsack Windham NH 498 11 149 42:36.6 13:45/M
6 Parker Kessner 705 13 164 46:17.3 14:56/M
7 Logan Spivey Whiteville NC 1996 12 224 1:09:20.3 22:22/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alec Johnston Lake Worth FL 442 18 3 22:35.6 7:17/M
2 Loren Mills Satellite Beach FL 1912 18 9 23:28.3 7:34/M
3 Brandon Post 468 17 10 23:47.1 7:40/M
4 Nicholas Day 757 18 13 24:46.7 7:59/M
5 Nick Albarracin 437 18 17 24:59.7 8:04/M
6 Maciek Winchell 654 18 34 26:35.0 8:35/M
7 Teddy Sandoval 438 17 35 26:38.9 8:35/M
8 Cameron Garza Saint Augustine FL 432 19 39 27:25.8 8:51/M
9 Michael Hutchison 660 18 40 27:38.4 8:55/M
10 Mike Gray 431 19 46 27:54.4 9:00/M
11 Chase Lambert 466 18 50 28:09.0 9:05/M
12 Joe Caraballo Pompano Beach FL 658 17 51 28:09.5 9:05/M
13 Nicholas Nunez West Palm Beach FL 1921 15 58 28:42.8 9:15/M
14 Michael Walton Fort Lauderdale FL 1974 17 67 29:31.3 9:31/M
15 Evan Osheehan 441 18 72 30:10.3 9:44/M
16 David Radoszkowicz 1999 19 97 33:50.2 10:55/M
17 Ty Garza Saint Augustine FL 433 17 102 34:26.1 11:06/M
18 David Silverman 1991 18 113 36:11.5 11:40/M
19 Brandon Patterson Jensen Beach FL 1930 17 118 37:01.8 11:56/M
20 Joshua Hanlon 1997 15 131 39:38.6 12:47/M
21 Joshua Hewitt Stuart FL 1994 18 139 40:19.1 13:00/M
22 Tyler Hooper Port Saint Lucie FL 797 16 160 45:28.7 14:40/M
23 Tryston Brewer FL 1397 17 161 45:29.0 14:40/M
24 Connor Spivey Whiteville NC 1995 15 162 45:32.3 14:41/M
25 Michael Hill Sebastian FL 792 19 170 47:14.1 15:14/M
26 John Mullinax Jasper GA 1919 17 206 58:31.8 18:53/M
27 Matthew Lewis Reno NV 482 18 214 1:03:34.1 20:30/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andres Novakoff 447 24 7 22:59.8 7:25/M
2 Guillermo Freile 655 24 8 23:01.2 7:25/M
3 Jacob De La Pena 475 24 12 24:44.5 7:59/M
4 Alex Cole 449 21 14 24:48.3 8:00/M
5 Weston Hutt Lake Mary FL 800 21 15 24:48.3 8:00/M
6 Kevin Cote 445 23 16 24:59.1 8:04/M
7 Kyle Hussey Jensen Beach FL 798 20 18 25:13.1 8:08/M
8 Ryan O'Shaughnessy Sebastian FL 469 23 20 25:29.4 8:13/M
9 Trent Butterworth 751 22 24 26:02.0 8:24/M
10 Nicholas Scaron 473 23 27 26:18.7 8:29/M
11 Cody Ehlert 444 23 28 26:21.5 8:30/M
12 Bryce Miller 465 22 30 26:22.0 8:30/M
13 Michael Nardello 478 23 36 26:39.0 8:36/M
14 Nick Cincotta 443 20 38 27:17.6 8:48/M
15 Daniel Bean 489 24 41 27:40.8 8:55/M
16 Jack Glenn Stuart FL 440 23 42 27:47.6 8:58/M
17 Eric Arteaga 470 20 43 27:50.5 8:59/M
18 Trevor Baggs 425 23 44 27:51.3 8:59/M
19 John Tyson 659 24 70 30:03.5 9:42/M
20 Benjamin Winston Reno NV 480 23 86 31:30.2 10:10/M
21 Nick Barnett 426 22 93 33:14.0 10:43/M
22 Gino Beneditto 488 20 94 33:28.9 10:48/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Moran 446 25 33 26:29.5 8:33/M
2 Will Collins 755 28 52 28:12.0 9:06/M
3 Alex Friedberg 439 27 53 28:13.0 9:06/M
4 Brian Marshall 752 25 59 28:50.8 9:18/M
5 Dave Siegel 664 27 62 29:04.3 9:23/M
6 Charles Frago Vero Beach FL 699 29 64 29:08.0 9:24/M
7 Brian Millard Miami FL 1909 29 71 30:05.0 9:42/M
8 Lange Sykes 756 29 73 30:12.9 9:45/M
9 Adam Marantz 436 26 81 31:01.9 10:00/M
10 Derek Card Vero Beach FL 428 27 88 32:25.1 10:27/M
11 Dan Winston Reno NV 481 25 116 36:34.6 11:48/M
12 John Bush Palm Beach Gardens FL 663 28 187 50:10.0 16:11/M
13 Tyler Richey Vero Beach FL 434 25 197 54:31.0 17:35/M
14 David Lewis Reno NV 484 29 215 1:03:34.5 20:30/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Baker Fort Pierce FL 671 31 2 22:22.7 7:13/M
2 Nick Perry 448 32 6 22:44.3 7:20/M
3 Lee Payne 1932 33 57 28:40.8 9:15/M
4 Joel Klepach Vero Beach FL 2000 31 65 29:18.7 9:27/M
5 Mr McTiege 1908 30 125 38:44.6 12:30/M
6 Mike Grillo 703 30 147 42:27.0 13:42/M
7 Julien Jasserme Austin TX 1400 33 181 48:47.1 15:44/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Goodwin Port St Lucie FL 781 39 47 27:55.1 9:00/M
2 Stephen Boyer Vero Beach FL 683 37 77 30:52.5 9:57/M
3 Shawn Masters Port St Lucie FL 701 39 105 34:37.5 11:10/M
4 Robert Ray Port Saint Lucie FL 1941 36 119 37:42.3 12:10/M
5 Don Richardson Port St. Lucie FL 1946 37 126 39:08.6 12:37/M
6 Jeffrey Hilleman Jackson WY 794 36 144 41:27.7 13:22/M
7 Alexandre Jasserme Dallas TX 1399 39 182 48:51.0 15:45/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eliot Lebsack 1445 42 26 26:18.1 8:29/M
2 Aaron Bennett Palm Beach Gardens FL 678 42 66 29:29.4 9:31/M
3 Todd Provancher Vero Beach FL 1936 41 91 32:41.9 10:33/M
4 Mr Rodriques 1949 44 111 36:03.6 11:38/M
5 Frank Luongo 1473 44 112 36:07.3 11:39/M
6 David Remelius Kissimme FL 1944 43 148 42:31.2 13:43/M
7 Matt Moore Vero Beach FL 1915 40 190 51:47.5 16:42/M
8 Gavin Fernsler State College PA 697 42 201 55:52.7 18:01/M
9 Troy Edwards Clermont FL 765 40 217 1:07:10.9 21:40/M
10 Adam Bennett West Palm Beach FL 679 40 230 1:38:48.2 31:52/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Craig Weyandt Vero Beach FL 764 48 5 22:37.9 7:18/M
2 Gopal Rajagopalan Port Saint Lucie FL 1939 48 23 25:51.4 8:20/M
3 Jim Silvia 702 48 45 27:52.5 8:59/M
4 Mick Haven 427 46 55 28:20.7 9:08/M
5 Santiago Ramirez Byram MS 1940 47 87 31:59.9 10:19/M
6 Joey Mullinax Jasper GA 1918 46 90 32:39.5 10:32/M
7 Carl Radish Port St Lucie FL 1938 48 99 34:02.0 10:59/M
8 Paul Jakubczak Gastonia NC 1398 45 110 35:38.7 11:30/M
9 Matthew Remelius Stuart FL 1945 45 159 45:05.6 14:33/M
10 Mr Angelo 628 46 163 46:09.4 14:53/M
11 David Rubio 1953 46 172 47:22.7 15:17/M
12 Brennan Kessner 1431 46 176 48:15.6 15:34/M
13 Joseph Hanlon Palm Beach Gardens FL 785 49 186 50:09.5 16:11/M
14 Mr Vigueras 1970 46 192 51:58.4 16:46/M
15 Rafael Lopes Clermont FL 1457 45 196 53:07.3 17:08/M
16 Todd Orr Buford GA 1924 47 220 1:08:37.8 22:08/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Shafer Vero Beach FL 670 54 29 26:21.8 8:30/M
2 Rick Kaiser Vero Beach FL 749 53 31 26:28.7 8:32/M
3 Walter Bierschenk N Palm Beach FL 681 50 54 28:19.1 9:08/M
4 Kurt Ott St. Petersburg FL 1928 50 68 29:40.3 9:34/M
5 Jose Rodriguez Port St. Lucie FL 1948 54 89 32:38.7 10:32/M
6 Bob Woods Haines City FL 1980 53 96 33:43.5 10:53/M
7 Doug Evans Maitland FL 1989 51 106 34:44.7 11:12/M
8 Antonio Candelario Port St. Lucie FL 1998 52 109 35:18.8 11:23/M
9 Dan Osking Fort Pierce FL 1925 51 114 36:28.2 11:46/M
10 Douglas Reece Royal Palm Beach FL 1942 50 117 36:57.0 11:55/M
11 Jeff Haag 784 53 136 40:14.6 12:59/M
12 Timothy Walton Fort Lauderdale FL 1975 54 158 44:57.9 14:30/M
13 Rick Benjamin Murphy OR 676 54 203 56:16.9 18:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Harward Hendersonville TN 746 58 25 26:17.8 8:29/M
2 Vincent Casserly Vero Beach FL 685 57 32 26:29.5 8:33/M
3 Petri Carmen Lake Worth FL 1993 59 48 28:05.0 9:04/M
4 Art Argenio 1987 55 56 28:21.0 9:09/M
5 John Scarduzio Stuart FL 1955 58 75 30:42.7 9:54/M
6 David Kampf Vero Beach FL 1420 57 80 31:00.5 10:00/M
7 Rick Holley Lakeland FL 795 55 82 31:03.1 10:01/M
8 Joseph Putrino Pompano Beach FL 1937 57 84 31:04.5 10:01/M
9 Gary Moore Fort Pierce FL 761 57 103 34:27.9 11:07/M
10 George Wynn Oceanside NY 1981 58 115 36:29.2 11:46/M
11 William Harnden Palm City FL 787 57 132 39:44.1 12:49/M
12 Alan Mishlove Port St. Lucie FL 1913 59 146 42:26.2 13:41/M
13 Pete Gutierrez Vero Beach FL 783 57 198 54:32.1 17:35/M
14 Daniel Richey Vero Beach FL 1947 56 199 54:32.3 17:35/M
15 Jeff Oerding Canby OR 1922 57 210 58:57.7 19:01/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Glenn Boundy Fort Pierce FL 652 64 61 29:03.7 9:22/M
2 Rick Norton Oak Ridge NJ 662 62 69 29:55.9 9:39/M
3 Charles Millard Palmetto Bay FL 1910 60 79 30:59.5 10:00/M
4 Rick Wrijil Port St. Lucie FL 666 60 100 34:04.3 10:59/M
5 Thomas Morelli Vero Beach FL 1916 63 108 34:55.5 11:16/M
6 Robert Baumann Fort Pierce FL 673 63 122 38:04.9 12:17/M
7 Bob Russell Vero Beach FL 767 64 133 39:44.6 12:49/M
8 Alan Pohl Fort Pierce FL 1935 63 138 40:17.3 13:00/M
9 Robert Batchelor Port St. Lucie FL 672 60 151 43:23.3 14:00/M
10 Peter Connor Sarasota FL 669 60 228 1:20:48.4 26:04/M
Top

Male 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Art Fassio Fort Pierce FL 418 65 83 31:04.4 10:01/M
2 John McElroy Covington GA 1906 65 98 34:01.6 10:58/M
3 Tom D Vero Beach FL 668 73 104 34:28.3 11:07/M
4 Alex Fritz Vero Beach FL 766 69 140 40:54.8 13:12/M
5 John McCutchen Stuart VA 1904 65 143 41:26.1 13:22/M
6 Richard Prahm Reno NV 483 80 152 43:43.9 14:06/M
7 James Whalen Boys Town NE 1979 72 155 44:12.5 14:15/M
8 Al Bewkert 742 69 168 46:44.2 15:05/M
9 Ruediger Einhorn Boys Town NE 693 78 180 48:44.1 15:43/M
10 Scott Bill Sarasota FL 485 66 184 49:36.5 16:00/M
11 Louis Harley Stuart FL 786 65 189 50:32.8 16:18/M
12 Tom Burgulis Vero Beach FL 684 68 195 52:54.3 17:04/M
13 Robert Morris Fort Pierce FL 1917 82 205 57:46.9 18:38/M
14 Avery Robbins Port St. Lucie FL 661 85 211 1:00:18.7 19:27/M
15 Bill Porter Key West FL 748 78 223 1:08:47.8 22:11/M