Sunshine Sprint Triathlon Team

October 04, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1      411           Pro Cycles P/B Belgium Bike                                            50:58         
                    411    Andres Tovar                  Swim           1          8:00          8:00  32:00/M
                    411    Sean Braley                   Bike           1         22:28         31:09  24.9MPH
                    411    Kevin Johnson                 Run            1         19:30         50:58   6:17/M
 
    2      456           Old Knights Rule                                                     1:09:43         
                    456    Kelly Hilton-Green            Swim           6         10:52         10:52  43:28/M
                    456    Cam Collins                   Bike           4         28:42         40:25  19.5MPH
                    456    Don Mader                     Run            6         29:02       1:09:43   9:22/M
 
    3      455           Dugly                                                                1:10:41         
                    455    Rich Burton                   Swim          11         11:46         11:46  47:04/M
                    455    Doug Pia                      Bike           6         30:40         43:21  18.3MPH
                    455    Lee Hellstrom                 Run            4         27:00       1:10:41   8:43/M
 
    4      451           2 HAWS & 1 HEE                                                       1:12:01         
                    451    Kristin Stanley               Swim           4         10:24         10:24  41:36/M
                    451    Kim Yorloff                   Bike           3         28:24         39:29  19.7MPH
                    451    Scott Wilkensen               Run           10         32:12       1:12:01  10:23/M
 
    5      452           2 HES and a HAW                                                      1:12:02         
                    452    Tom Stanley                   Swim           9         11:25         11:25  45:40/M
                    452    Roy Aufort                    Bike           2         27:02         39:14  20.7MPH
                    452    Christine Mulrooney           Run           12         32:34       1:12:02  10:30/M
 
    6      450           Team Erwig                                                           1:14:03         
                    450    Peter Erwig                   Swim          10         11:31         11:31  46:04/M
                    450    Heidi Erwig                   Bike           5         29:20         42:03  19.1MPH
                    450    Margie Erwig                  Run            9         31:40       1:14:03  10:13/M
 
    7      463           Tri Girls                                                            1:19:11         
                    463    Jeanne Brower                 Swim           3          9:56          9:56  39:44/M
                    463    Corinne Dictor                Bike           8         35:34         46:27  15.8MPH
                    463    Lyndsay Allison               Run           11         32:23       1:19:11  10:27/M
 
    8      462           Team Melley                                                          1:19:39         
                    462    Jim Melley                    Swim          12         11:51         11:51  47:24/M
                    462    Cyndi Melley                  Bike           9         37:28         50:22  15.0MPH
                    462    Carol Melley                  Run            5         28:57       1:19:39   9:20/M
 
    9      453           BA BA BOOOOOEY                                                       1:23:11         
                    453    Kristin Binkley               Swim           2          9:46          9:46  39:04/M
                    453    Christie Blakesleee           Bike           7         33:13         44:14  16.9MPH
                    453    Robert Binkley                Run           14         38:34       1:23:11  12:26/M
 
   10      454           Bowman Consulting                                                    1:24:12         
                    454    Steve Brickley                Swim           8         11:20         11:20  45:20/M
                    454    Adam Regling                  Bike          11         45:31         57:58  12.3MPH
                    454    Adam Schildmeier              Run            2         26:14       1:24:12   8:28/M
 
   11      461           Team Gumm                                                            1:28:07         
                    461    Chris Gumm                    Swim           5         10:52         10:52  43:28/M
                    461    Katie Jenkins                 Bike          15         49:44       1:01:44  11.3MPH
                    461    Lucas Horan                   Run            3         26:23       1:28:07   8:31/M
 
   12      457           Palmartin                                                            1:35:33         
                    457    Steven Hoffmann               Swim                                                 
                    457    Tsiege Marineau               Bike          12         46:34       1:04:11  12.0MPH
                    457    Amanda Zachritz               Run            7         31:02       1:35:33  10:01/M
 
   13      460           Soul Sistahs                                                         1:35:51         
                    460    Gail Harvey                   Swim          13         12:10         12:10  48:40/M
                    460    Brenda Grossnickle            Bike          14         47:15       1:00:35  11.9MPH
                    460    Shari Grossnickle             Run           13         34:57       1:35:51  11:16/M
 
   14      458           Performance Health and Chiropractic                                  1:37:46         
                    458    Sara Alexander                Swim          15         16:56         16:56  67:44/M
                    458    Sara Alexander2               Bike          13         46:58       1:05:59  11.9MPH
                    458    Crystal Sneed                 Run            8         31:31       1:37:46  10:10/M
 
   15      464           United Colors of Berkshire Hathaway                                  1:42:56         
                    464    Nicky Wingfield               Swim           7         11:07         11:07  44:28/M
                    464    Taina Honey                   Bike          10         38:46         51:30  14.5MPH
                    464    Janet McCullough              Run           16         50:47       1:42:56  16:23/M
 
   16      459           Ruggo6                                                               2:08:14         
                    459    Donna Ruggiero                Swim          14         16:07         16:07  64:28/M
                    459    Frank Ruggiero                Bike          16         55:30       1:24:09  10.1MPH