Sunshine Sprint Triathlon

Age Group Results

October 04, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Individual

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Megan Hyndman 352 31 1 8:30 34:00/M 0:49 1 27:34 20.3MPH 0:22 1 24:17 7:50/M 1:01:35
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Suzanne McCarthy 376 50 1 10:33 42:12/M 1:26 1 26:47 20.9MPH 0:43 1 26:34 8:34/M 1:06:06
 
Top

Female 14 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Morgan Bakinowski 410 14 1 8:17 33:08/M 2:12 1 34:28 16.3MPH 0:29 1 28:28 9:11/M 1:13:55
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 Kaitlyn Lowery 369 16 1 10:43 42:52/M 1:09 1 32:40 17.2MPH 0:32 1 29:32 9:32/M 1:14:38
 
Top

Female 20 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 53 Gabriela Gusman 336 23 1 13:47 55:08/M 3:16 1 34:52 16.1MPH 1:28 2 29:13 9:25/M 1:22:39
2 68 Patricia Cenower 311 23 3 15:09 60:36/M 2:01 2 37:51 14.8MPH 1:01 3 30:54 9:58/M 1:26:57
3 70 Rebeca Stephenson 414 29 2 14:45 59:00/M 6:24 3 38:24 14.6MPH 2:26 1 27:10 8:46/M 1:29:10
 
Top

Female 30 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Courtney Ryberg 391 34 1 9:45 39:00/M 1:12 1 28:46 19.5MPH 0:32 1 22:35 7:17/M 1:02:52
2 43 Heather Jordan 354 32 2 10:29 41:56/M 2:02 3 34:51 16.1MPH 1:32 2 26:49 8:39/M 1:15:46
3 51 Brenna Gourlay 335 31 3 11:35 46:20/M 1:11 2 32:39 17.2MPH 1:05 3 35:04 11:19/M 1:21:37
4 78 Erin Mangs 371 34 5 12:19 49:16/M 2:21 4 37:49 14.8MPH 0:50 5 40:19 13:00/M 1:33:40
5 87 Amanda Gersch 334 30 4 11:52 47:28/M 4:16 5 49:51 11.2MPH 1:14 4 39:19 12:41/M 1:46:34
 
Top

Female 40 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 46 Christina Bryan 305 48 1 11:32 46:08/M 1:32 1 32:45 17.1MPH 1:02 2 29:44 9:35/M 1:16:37
2 49 Bethany Hunt 351 41 2 11:55 47:40/M 1:44 5 33:21 16.8MPH 0:45 3 30:39 9:53/M 1:18:26
3 52 Janel Sharrard 399 45 6 13:19 53:16/M 2:51 7 35:03 16.0MPH 1:05 1 29:26 9:30/M 1:21:47
4 58 Andrea Houren 350 48 7 13:21 53:24/M 2:12 2 32:51 17.1MPH 1:24 7 35:08 11:20/M 1:24:59
5 59 Kimberly Santangelo 393 44 11 15:19 61:16/M 2:27 6 34:48 16.1MPH 0:39 4 31:59 10:19/M 1:25:14
6 60 Karen Dailey 320 48 9 13:24 53:36/M 4:02 4 33:14 16.9MPH 1:15 6 33:31 10:49/M 1:25:26
7 62 Michelle Byers 307 47 4 12:40 50:40/M 2:33 3 33:10 16.9MPH 1:35 8 35:43 11:31/M 1:25:42
8 64 Pam Cinilia 412 49 3 12:04 48:16/M 2:53 9 38:00 14.7MPH 0:24 5 32:31 10:29/M 1:25:53
9 73 Marisa Cook 316 41 10 14:25 57:40/M 1:46 8 35:50 15.6MPH 0:35 12 37:12 12:00/M 1:29:50
10 75 Mary Rita Duggan 322 48 8 13:22 53:28/M 2:55 11 39:45 14.1MPH 0:34 9 36:19 11:43/M 1:32:57
11 85 Jackie Geary 332 47 13 17:20 69:20/M 5:43 12 41:04 13.6MPH 2:52 10 36:50 11:53/M 1:43:50
12 86 Cindi Fairtrace 324 47 14 19:10 76:40/M 3:11 13 44:24 12.6MPH 0:52 11 36:57 11:55/M 1:44:36
13 89 Carolyn Fast 325 48 5 12:52 51:28/M 6:10 10 38:59 14.4MPH 8:43 13 41:05 13:15/M 1:47:51
14 93 Nicole Martinez 375 42 12 16:52 67:28/M 4:13 14 49:08 11.4MPH 0:45 14 52:25 16:55/M 2:03:24
 
Top

Female 50 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 44 Elizabeth Lindsay 365 54 1 11:21 45:24/M 1:49 1 32:15 17.4MPH 1:22 1 29:09 9:24/M 1:15:57
2 66 Danielle Baron 302 59 2 11:35 46:20/M 2:06 3 35:05 16.0MPH 0:40 4 37:14 12:01/M 1:26:42
3 69 Julie Letendre 362 50 4 12:14 48:56/M 1:55 2 33:13 16.9MPH 1:00 7 40:22 13:01/M 1:28:45
4 71 Maryann Eddy 323 50 6 13:59 55:56/M 2:22 4 37:25 15.0MPH 0:58 3 34:36 11:10/M 1:29:21
5 74 Diamond Litty 366 57 8 15:33 62:12/M 2:35 7 41:15 13.6MPH 0:55 2 31:44 10:14/M 1:32:04
6 76 Kerry Cotler 318 55 5 13:05 52:20/M 2:49 5 39:03 14.4MPH   5 38:01 12:16/M 1:33:00
7 79 Virginia Kwiatkoski 358 50 3 11:43 46:52/M 4:07 6 39:07 14.3MPH 0:42 6 38:57 12:34/M 1:34:39
8 88 Lisa Schiener 394 51 9 16:45 67:00/M 4:46 8 44:24 12.6MPH 0:42 8 41:08 13:16/M 1:47:47
9 91 Donna Schroeder 396 53 7 14:33 58:12/M 4:32 9 44:56 12.5MPH 2:46 10 46:28 14:59/M 1:53:16
10 94 Kellie Collins 313 50 10 17:06 68:24/M 5:10 11 59:26 9.43MPH 0:21 11 54:29 17:35/M 2:16:35
11 96 Shari Harris 341 53 11 19:36 78:24/M 9:09 10 50:42 11.1MPH 2:04 12 58:03 18:44/M 2:19:37
12 98 Melody Hardway 339 50 12 20:25 81:40/M 4:08 12 1:10:30 7.95MPH 5:02 9 45:22 14:38/M 2:25:28
 
Top

Female 60 and Over

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 90 Susan Schieren 395 62 1 15:50 63:20/M 3:40 1 42:26 13.2MPH 0:37 1 45:58 14:50/M 1:48:32
2 95 Jean Wells 407 66 3 22:53 91:32/M 5:54 2 50:15 11.2MPH 2:32 2 58:02 18:43/M 2:19:37
3 97 Tracey Harrison 342 60 2 19:16 77:04/M 3:52 3 1:00:54 9.20MPH 0:47 3 1:00:12 19:25/M 2:25:02
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Brian Kimberlin 356 31 1 8:28 33:52/M 0:51 1 23:51 23.5MPH 0:24 1 22:55 7:24/M 56:30
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Jorge Fernandes 326 45 1 8:50 35:20/M 0:43 1 25:02 22.4MPH 0:20 1 22:25 7:14/M 57:22
 
Top

Male 14 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 77 Aidan West 408 11 1 10:48 43:12/M 1:50 2 43:43 12.8MPH 1:04 1 35:36 11:29/M 1:33:03
2 84 Jared Moore 381 13 2 13:52 55:28/M 3:28 1 40:38 13.8MPH 1:04 2 44:02 14:12/M 1:43:05
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Jonathan Light 363 19 1 9:20 37:20/M 0:42 1 24:30 22.9MPH 1:09 1 21:07 6:49/M 56:50
 
Top

Male 20 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Brandon Forrester 328 28 2 10:25 41:40/M 1:23 1 26:09 21.4MPH 0:39 1 20:42 6:41/M 59:19
2 35 Travis Holmquist 349 28 5 12:33 50:12/M 2:16 3 33:30 16.7MPH 0:13 2 24:29 7:54/M 1:13:02
3 37 Marcus Reis 387 20 4 12:03 48:12/M 1:46 2 32:22 17.3MPH 0:19 3 27:22 8:50/M 1:13:54
4 48 Laurence Lavargna 360 23 3 11:32 46:08/M 3:03 4 33:43 16.6MPH 0:43 4 29:11 9:25/M 1:18:13
5 56 Charles Pickard 384 29 6 12:55 51:40/M 2:22 5 35:17 15.9MPH 1:04 5 32:41 10:33/M 1:24:20
 
Top

Male 30 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jeremy Carr 310 34 6 11:58 47:52/M 0:48 1 24:51 22.6MPH 0:38 1 22:54 7:23/M 1:01:10
2 16 Benjamin Loeb 367 32 4 11:42 46:48/M 1:10 2 25:29 22.0MPH 0:34 3 25:09 8:07/M 1:04:06
3 20 Cameron Sydenham 401 39 2 10:09 40:36/M 1:29 4 29:18 19.1MPH 1:02 2 24:31 7:55/M 1:06:31
4 31 Nathan Conner 315 35 1 9:42 38:48/M 1:52 6 31:02 18.1MPH 1:05 5 26:46 8:38/M 1:10:29
5 33 Johan Mangs 372 39 5 11:45 47:00/M 2:56 3 28:46 19.5MPH 1:55 6 27:13 8:47/M 1:12:36
6 34 William Sharpe 398 30 3 11:14 44:56/M 1:26 8 33:10 16.9MPH 0:22 4 26:28 8:32/M 1:12:42
7 36 Matthew Bulman 306 31 8 12:57 51:48/M 1:58 5 29:20 19.1MPH 0:30 7 28:50 9:18/M 1:13:38
8 45 Matthew Finnegan 327 35             11 1:16:33 24:42/M 1:16:33
9 57 Eric Monaghan 380 31 9 14:02 56:08/M 2:24 9 34:17 16.3MPH 1:36 8 32:01 10:20/M 1:24:21
10 61 Matthew Haney 337 31 7 12:16 49:04/M 2:13 7 31:29 17.8MPH 1:17 10 38:15 12:20/M 1:25:32
11 72 Jesse Poole 385 36 10 16:12 64:48/M 4:16 10 34:46 16.1MPH 0:28 9 33:52 10:55/M 1:29:37
 
Top

Male 40 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 J.t. Byrne 308 48 2 9:02 36:08/M 0:47 1 25:26 22.0MPH 0:30 2 22:41 7:19/M 58:29
2 9 Tim Keithahn 355 49 3 9:17 37:08/M 0:53 2 26:26 21.2MPH 0:44 5 24:44 7:59/M 1:02:04
3 10 Seth Behn 303 41 9 11:15 45:00/M 0:57 5 27:11 20.6MPH 0:29 3 22:47 7:21/M 1:02:42
4 15 Scott Heath 346 42 5 9:54 39:36/M 0:57 4 27:03 20.7MPH 0:22 8 25:28 8:13/M 1:03:46
5 17 Jacek Szymanowicz 402 46 6 10:36 42:24/M 1:16 3 26:58 20.8MPH 0:42 7 25:06 8:06/M 1:04:41
6 19 Thomas Cox 319 49 4 9:19 37:16/M 1:41 12 30:59 18.1MPH 0:26 4 23:54 7:43/M 1:06:21
7 22 C.k. Haynsworth 344 49 1 8:58 35:52/M 2:02 9 28:48 19.5MPH 0:57 9 26:03 8:24/M 1:06:49
8 23 Mario Cobo 312 42 17 13:02 52:08/M 1:14 6 27:43 20.2MPH 1:19 6 24:48 8:00/M 1:08:07
9 26 Chris Sweeney 400 41 12 12:00 48:00/M 2:17 16 32:18 17.3MPH 0:28 1 22:31 7:16/M 1:09:37
10 27 Edward Cagliano 309 49 8 11:08 44:32/M 1:19 7 28:28 19.7MPH 1:09 11 27:35 8:54/M 1:09:42
11 28 Scott Osborne 383 44 10 11:28 45:52/M 1:02 8 28:33 19.6MPH 0:44 14 28:09 9:05/M 1:09:57
12 32 Julian Harlan 340 42 11 11:33 46:12/M 2:46 11 29:51 18.8MPH 0:42 10 26:54 8:41/M 1:11:48
13 39 Octavio Neto 382 49 13 12:08 48:32/M 1:52 15 31:47 17.6MPH 0:29 13 27:52 8:59/M 1:14:09
14 40 Brian Rosendahl 389 46             22 1:14:14 23:57/M 1:14:14
15 41 Steven Martine 373 46 14 12:09 48:36/M 1:57 10 29:21 19.1MPH 0:30 15 30:29 9:50/M 1:14:29
16 47 Phillip Gallagher 330 48 7 10:46 43:04/M 1:54 14 31:45 17.7MPH 0:28 17 31:44 10:14/M 1:16:39
17 54 Lismore Heron 348 45 20 16:11 64:44/M 2:46 18 34:32 16.2MPH 1:36 12 27:44 8:57/M 1:22:51
18 63 Chris Martinez 374 44 15 12:23 49:32/M 2:47 20 39:02 14.4MPH 0:12 16 31:24 10:08/M 1:25:49
19 67 John Williams 409 49 18 13:39 54:36/M 1:24 17 32:27 17.3MPH 1:01 19 38:20 12:22/M 1:26:54
20 81 Jose Medina 379 45 16 13:00 52:00/M 2:21 13 31:45 17.7MPH 0:32 21 48:39 15:42/M 1:36:19
21 82 Michael Heneks 347 47 19 14:04 56:16/M 3:28 19 37:54 14.8MPH 1:51 20 43:39 14:05/M 1:40:58
22 92 Lane Vance 405 40 21 25:19 **:16/M   21 51:41 10.8MPH 1:21 18 36:08 11:39/M 1:54:30
 
Top

Male 50 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 David Garfield 338 59 5 11:47 47:08/M 0:56 1 24:48 22.6MPH 0:26 1 22:32 7:16/M 1:00:31
2 12 Dan Brake 304 51 4 10:58 43:52/M 0:52 2 25:39 21.8MPH 0:24 5 25:05 8:05/M 1:03:00
3 13 Robert Haviland 343 51 7 12:02 48:08/M 1:08 3 25:51 21.7MPH 0:29 2 24:06 7:46/M 1:03:38
4 14 Robert Rennebaum 388 52 1 9:18 37:12/M 0:50 4 27:04 20.7MPH 0:45 7 25:38 8:16/M 1:03:38
5 21 Walter Devault 321 58 3 10:48 43:12/M 1:34 6 28:42 19.5MPH 1:30 3 24:11 7:48/M 1:06:46
6 25 Mark Loeb 368 57 2 10:37 42:28/M 1:23 5 28:32 19.6MPH 1:16 8 26:53 8:40/M 1:08:43
7 29 Robert Conklin 314 50 6 11:50 47:20/M 2:01 8 30:35 18.3MPH 1:02 4 24:32 7:55/M 1:10:01
8 30 Tony Sacco 392 54 8 13:03 52:12/M 1:51 7 29:59 18.7MPH 0:16 6 25:09 8:07/M 1:10:20
9 80 Daniel Sharkey 397 58 9 14:31 58:04/M 4:58 9 35:04 16.0MPH 1:58 9 38:44 12:30/M 1:35:17
 
Top

Male 60 and Over

  Overall   ------------ Swim ------------ Trans1 ------------ Bike ------------ Trans 2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 24 Alan Friedrich 329 63 1 11:08 44:32/M 1:55 1 28:02 20.0MPH 1:37 1 25:35 8:15/M 1:08:18
2 50 Jerry Kyckelhahn 359 68 4 13:02 52:08/M 1:42 2 29:50 18.8MPH 1:00 3 32:55 10:37/M 1:18:31
3 55 Orin Linde 364 64 3 12:56 51:44/M 3:58 4 35:38 15.7MPH 1:09 2 30:21 9:47/M 1:24:05
4 65 Kevin Traynor 403 61 2 12:21 49:24/M 1:44 3 31:26 17.8MPH 1:10 5 39:57 12:53/M 1:26:40
5 83 Jose Cordero 317 77 5 21:52 87:28/M 4:49 5 36:48 15.2MPH 2:26 4 35:55 11:35/M 1:41:52