Hobe Sound ELC Stampede 5K Run

Age Group Results

October 11, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-10 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kim Barnes Hobe Sound FL 186 38 3 22:21.3 7:11/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randi Garvey North Palm Beach FL 113 55 8 25:26.7 8:11/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rylie Siemsen Hobe Sound FL 139 8 21 32:35.3 10:29/M
2 Hailey Kirkpatrick Hobe Sound FL 128 9 26 36:11.1 11:38/M
3 Tiana Trahan Hobe Sound FL 145 8 31 38:37.9 12:25/M
4 Hadleigh Anderson Hobe Sound FL 102 9 40 45:42.9 14:42/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sara Gaylord Hobe Sound FL 150 27 13 27:15.1 8:46/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Graff 185 31 16 29:09.1 9:22/M
2 Heather Coleman Hobe Sound FL 109 32 33 40:59.9 13:11/M
3 Elise Isaacson Hobe Sound FL 120 34 48 54:44.0 17:36/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Smith Hobe Sound FL 141 37 7 25:07.1 8:05/M
2 Melissa Strauser Hobe Sound FL 144 39 22 32:43.0 10:31/M
3 Wendy Kneebone Stuart FL 129 36 28 36:21.2 11:41/M
4 Valerie Gaynor Hobe Sound FL 114 37 36 42:21.1 13:37/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Libby Reinert Hobe Sound FL 137 42 11 26:51.1 8:38/M
2 Heather Anderson Hobe Sound FL 103 40 12 26:52.0 8:38/M
3 Hope Gillespie Hobe Sound FL 115 41 27 36:14.4 11:39/M
4 Marisa Cook Jensen Beach FL 110 41 29 36:37.8 11:46/M
5 Cassandra Griffith Hobe Sound FL 187 41 41 45:44.8 14:42/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Cahill West Palm Beach FL 107 45 25 33:49.7 10:52/M
2 Donna King Hobe Sound FL 124 49 39 45:17.3 14:34/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Cohen Palm City FL 108 51 15 28:07.1 9:02/M
2 Donna Cox Tequesta FL 111 50 24 32:56.5 10:35/M
3 Rhonda Howell Jupiter FL 119 50 45 52:48.5 16:59/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Lopopolo 182 55 42 52:29.8 16:53/M
2 Amanda Storlie Hobe Sound FL 142 59 46 54:01.3 17:22/M
3 Melissa King Stuart FL 126 56 50 58:18.5 18:45/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Noel Stuart FL 133 62 35 41:52.6 13:28/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carmen Mahannah 183 70 43 52:36.6 16:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikolas Harvan-Matosich Hobe Sound FL 117 25 1 20:03.8 6:27/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Garfield Hobe Sound FL 147 59 2 21:36.1 6:57/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlie King Hobe Sound FL 148 26 14 27:22.3 8:48/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Ray Port Saint Lucie FL 136 36 9 26:37.8 8:34/M
2 Doug Smith Hobe Sound FL 140 39 10 26:48.9 8:37/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Isaacson Hobe Sound FL 121 42 47 54:33.4 17:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carl Radish Port St Lucie FL 149 48 6 24:31.4 7:53/M
2 John Davedad Stuart FL 184 48 17 29:57.0 9:38/M
3 Peter Avonda Jupiter FL 105 46 20 32:18.6 10:23/M
4 Thomas Reinert Hobe Sound FL 138 45 23 32:55.7 10:35/M
5 Eric Brown Jensen Beach FL 106 46 34 41:28.8 13:20/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Anderson Hobe Sound FL 101 50 32 38:56.0 12:31/M
2 Jason Mazzota Palm Beach Gardens FL 131 52 44 52:47.0 16:58/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Perry Feyk West Palm Beach FL 112 57 4 23:19.2 7:30/M
2 Mark Loeb Stuart FL 130 57 5 24:06.2 7:45/M
3 James Storlie Hobe Sound FL 143 55 18 31:11.1 10:02/M
4 Greg King Hobe Sound FL 125 58 49 58:17.3 18:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Paules Tequesta FL 134 60 19 32:11.8 10:21/M
2 Marc Gaylord Hobe Sound FL 181 61 37 44:34.4 14:20/M
3 David King Stuart FL 123 63 38 45:13.8 14:32/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Noel Stuart FL 132 66 30 37:49.0 12:10/M