Redeem The Shadows Redemption Run 5K

Age Group Results

September 06, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Niki Desjardin North Palm Beach FL 522 36 3 28:28.9 9:11/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Sigaty Stuart FL 609 49 7 32:01.5 10:20/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mette Biglin 504 0 70 53:14.0 17:10/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Emma Giesing Jensen Beach FL 532 8 31 40:46.9 13:09/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pilar Vina Lake Worth FL 604 13 23 38:45.0 12:30/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Shaw Jensen Beach FL 617 17 38 42:30.0 13:43/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Stinnett Fort Pierce FL 579 27 20 37:55.5 12:14/M
2 Christina Requena STUART FL 574 27 29 40:26.0 13:03/M
3 Stacy Golden Palm City FL 534 27 30 40:38.5 13:06/M
4 Marissa Kings Stuart FL 542 28 32 41:10.0 13:17/M
5   Katelyn Brais Stuart FL 509 29 61 48:06.2 15:31/M
6 Michelle Ferguson Hobe Sound FL 589 29 74 54:54.9 17:43/M
7 Jenna Larock Palm City FL 546 27 84 1:05:34.3 21:09/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Grootegoed Jensen Beach FL 620 30 13 34:06.4 11:00/M
2 Jessica Vanvalkenburgh Stuart FL 584 31 15 34:56.3 11:16/M
3 Darlene Encomio Stuart FL 525 32 45 45:20.7 14:37/M
4 Meghan Rayfield Toledo OH 573 32 46 45:26.5 14:39/M
5 Marion Kavovit Stuart 540 32 47 45:28.4 14:40/M
6 Brinley Johnson Jensen Beach FL 539 32 48 45:29.0 14:40/M
7 Tara Jacobs Palm City FL 538 32 49 45:39.4 14:44/M
8 Amelia Fry Stuart FL 529 30 53 46:11.4 14:54/M
9 Kimberly Yorloff Stuart FL 597 31 56 47:35.4 15:21/M
10 Kamila Wolser Palm City FL 608 33 59 48:04.7 15:30/M
11 Jamie Grau Jensen Beach FL 610 31 76 56:46.7 18:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Taylor STUART 580 35 10 33:32.2 10:49/M
2 Kristina Dixon Ocala FL 523 36 40 42:57.5 13:51/M
3 Kelly Podoloff Jensen Beach FL 568 35 67 51:45.4 16:42/M
4 Shelly Pearl Stuart FL 565 39 73 54:24.8 17:33/M
5 Farrah Lovelace Stuart FL 547 38 83 1:01:45.2 19:55/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jan Foselli Stuart FL 528 42 9 33:31.7 10:49/M
2 Shannon Rados Jensen Beach FL 571 44 18 35:21.8 11:24/M
3 Natalia Castillo Lake Worth FL 515 40 22 38:08.2 12:18/M
4 Becky Giesing Jensen Beach FL 531 40 52 46:00.4 14:50/M
5 Kristin Stanley Jensen Beach FL 594 44 57 47:35.9 15:21/M
6   Jennee Chillemi Port Saint Lucie FL 516 42 62 48:21.6 15:36/M
7 Angela Moore-Hodge Port Saint Lucie FL 558 41 64 48:48.6 15:45/M
8 Carmen Morales Port Saint Lucie FL 559 42 77 56:54.2 18:21/M
9 Jennifer Feuerstein Fort Pierce FL 527 43 79 57:54.2 18:41/M
10 Dawn Brocious Stuart FL 510 41 82 1:00:53.4 19:38/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Ensmann Port St. Lucie FL 616 49 27 39:59.1 12:54/M
2 Christine Mulrooney Palm City FL 561 48 39 42:53.0 13:50/M
3 Dana Pistole Stuart FL 566 49 43 43:54.0 14:10/M
4 Suzanne Caltabiano Port St Lucie FL 513 45 51 45:57.0 14:49/M
5 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 501 45 58 47:46.8 15:25/M
6 Melanie Brooks Palm City FL 601 48 75 56:15.6 18:09/M
7 Jolene Morgan Port St Lucie FL 560 48 81 1:00:52.6 19:38/M
8 Jennifer Kohler Palm City FL 544 47 85 1:05:34.8 21:09/M
9 Tandy McCardle Port Saint Lucie FL 552 47 87 1:07:56.2 21:55/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon David Palm Beach Gardens FL 520 51 68 52:50.0 17:03/M
2 Sandra Ortiz Port St. Lucie FL 564 50 71 53:45.6 17:20/M
3 Roxanne Duffy 524 51 86 1:06:56.6 21:35/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Franci Jefferson Palm Beach Gardens FL 615 60 19 35:28.4 11:26/M
2 Carol Rindy Stuart FL 575 60 44 44:16.3 14:17/M
3 Marlene Keltner Port St Lucie FL 541 60 66 49:25.4 15:56/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane McAdams 550 66 78 57:12.0 18:27/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 614 45 1 25:35.7 8:15/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Glover Stuart FL 533 43 4 29:42.2 9:35/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Biglin 505 0 60 48:05.0 15:31/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Hardin Fort Pierce FL 536 24 28 39:59.2 12:54/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Taylor Dwight IL 581 30 2 26:25.2 8:31/M
2 Garrett Rayfield Toledo OH 572 34 34 42:03.3 13:34/M
3 Phil Noblin Boynton Beach FL 607 34 41 43:34.1 14:03/M
4 Juan Castillo Port St. Lucie FL 514 32 54 47:21.5 15:16/M
5 Patrick Smith Jensen Beach FL 606 33 69 53:10.6 17:09/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marcis Grant 605 36 33 41:35.4 13:25/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Newman Port Saint Luicie FL 563 43 8 32:21.8 10:26/M
2 Eugene Hodge Port Saint Lucie FL 537 41 63 48:32.3 15:39/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Maroney Stuart FL 596 46 12 33:51.6 10:55/M
2 Jesse Peraza Port Saint Lucie FL 612 49 24 38:46.2 12:30/M
3 Tom Stanley Jensen Beach FL 595 47 55 47:33.3 15:20/M
4 Brian Bahe Jupiter FL 502 48 72 54:22.8 17:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Poole 619 54 11 33:38.5 10:51/M
2 Ed Burrows Stuart FL 512 51 16 35:12.4 11:21/M
3 Matt Glover Chicago IL 599 52 25 39:23.3 12:42/M
4 Terry Brooks Palm City FL 602 54 42 43:51.3 14:09/M
5 Daniel Sepe 603 50 50 45:43.5 14:45/M
6 James Campo Stuart FL 613 50 65 49:03.8 15:49/M
7 Paul McCardle Port St. Lucie FL 551 54 80 1:00:01.5 19:22/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allan Shaw Jensen Beach FL 618 57 5 30:16.8 9:46/M
2 David Garfield Hobe Sound FL 611 59 6 31:42.7 10:14/M
3 Terry Sartori Chicago IL 598 55 14 34:37.9 11:10/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Yeskey Lake Worth FL 587 61 17 35:14.6 11:22/M
2 Rick Wrijil Port St. Lucie FL 600 60 21 38:00.2 12:15/M
3 Alan Pohl Fort Pierce FL 569 63 37 42:24.5 13:41/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Kyckelhahn Palm City FL 545 68 26 39:25.5 12:43/M
2 Cal Cameron Port St. Lucie FL 590 69 35 42:03.5 13:34/M
3 Dave Young Stuart FL 588 69 36 42:04.6 13:34/M