Beach To Beach 5K Run

Age Group Results

August 22, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bethany Hardcastle Stuart FL 1241 17 8 19:47.4 6:23/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 1357 57 29 22:42.5 7:19/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Kurtis Jensen Beach FL 1385 52 57 26:00.6 8:23/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Weiler Palm City FL 1392 10 79 27:54.8 9:00/M
2 Alexis McMath Port St Lucie FL 1326 10 108 30:50.4 9:57/M
3 Bliss Weiler Palm City FL 1394 8 111 31:09.9 10:03/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katrina Wynne Hobe Sound FL 1339 14 18 21:25.0 6:55/M
2 Anna McGovern Stuart FL 1267 14 43 24:30.7 7:54/M
3 Hailey Rastrelli Stuart FL 1388 14 62 26:09.7 8:26/M
4 Tatiana Aviles Palm City FL 1373 14 72 27:24.2 8:50/M
5 Kristen Thorpe Stuart FL 1336 14 75 27:37.9 8:55/M
6 Kaylee Cosola Stuart FL 1216 14 82 28:07.9 9:04/M
7 Emma Von Holten Hobe Sound FL 1337 13 87 28:29.1 9:11/M
8 Brooke Mejias Port St. Lucie FL 1368 14 94 29:16.9 9:26/M
9 Lauren Vlasich Stuart FL 1305 14 100 30:09.0 9:44/M
10 Gwen Altman Hobe Sound FL 1313 14 110 31:07.7 10:02/M
11 Sydney Towle Stuart FL 1334 14 119 32:50.2 10:35/M
12 Samantha Estrella Palm City FL 1319 14 143 39:35.2 12:46/M
13 Remington Peppler Stuart FL 1284 14 146 39:53.7 12:52/M
14 Alyssa Gilliland 1236 14 147 40:08.3 12:57/M
15 Olivia Beams Hobe Sound FL 1316 14 154 41:26.4 13:22/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amelie Hunton London UK 1247 19 14 20:57.0 6:45/M
2 Gianna Rogers Port St. Lucie FL 1294 15 21 21:35.9 6:58/M
3 Taylor Mogauero Palm City FL 1364 16 36 23:40.6 7:38/M
4 Michelle Taubler Stuart FL 1333 17 41 24:26.2 7:53/M
5 Alexis Armstead Jensen Beach FL 1342 17 42 24:29.3 7:54/M
6 Faith Viti Stuart FL 1391 15 49 25:08.4 8:06/M
7 Clarissa Bell Palm City FL 1317 16 50 25:28.5 8:13/M
8 Meghan Mickiewicz Palm City FL 1328 15 51 25:30.0 8:14/M
9 Mary Powers Stuart FL 1351 15 59 26:03.2 8:24/M
10 Katherine Andros Jupiter FL 1396 15 73 27:28.6 8:52/M
11 Amy Kirkland Stuart FL 1322 15 78 27:49.7 8:58/M
12 Catherine D'Angelo Jensen Beach FL 1367 17 80 27:55.0 9:00/M
13 Emily Parks Palm City FL 1360 15 85 28:22.4 9:09/M
14 Katelyn Menninger Palm City FL 1359 16 98 29:53.9 9:38/M
15 Lauren Pearson Stuart FL 1329 17 102 30:20.9 9:47/M
16 Arielle Danchenko Palm City FL 1223 15 103 30:32.0 9:51/M
17 Paige Lang Stuart FL 1255 17 114 31:21.4 10:07/M
18 Brooke Kurzen Palm City FL 1323 16 118 32:48.9 10:35/M
19 Taylor Kurzen Palm City FL 1324 16 120 32:52.9 10:36/M
20 Julia Ingles Stuart FL 1321 15 122 33:15.0 10:44/M
21 Jennifer Le Stuart FL 1363 15 139 38:39.2 12:28/M
22 Angelica Juan Stuart FL 1374 15 145 39:50.8 12:51/M
23 Annie Golko Palm City FL 1347 17 152 40:19.7 13:00/M
24 Morgan Pistole Stuart FL 1286 17 153 40:20.8 13:01/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kelli Siters Stuart FL 1378 24 132 37:17.0 12:02/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 1344 29 86 28:26.5 9:10/M
2 Sydney Nagel Delray Beach FL 1276 27 128 35:25.4 11:25/M
3 Natallie Box Stuart FL 1386 26 144 39:36.2 12:46/M
4 Emily McManus 1270 27 160 43:56.2 14:10/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lori Tamburri Port St. Lucie FL 1354 34 67 26:55.9 8:41/M
2 Danielle Tyler Stuart FL 1301 30 89 28:41.2 9:15/M
3 Kristen Campbell Port St. Lucie FL 1208 32 99 29:55.1 9:39/M
4 Rebecca Reynolds 1293 30 149 40:11.7 12:58/M
5 Lyndsay Allison Stuart FL 1201 31 151 40:17.9 13:00/M
6 Heidi Cooper 1215 31 162 44:34.0 14:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angelica Jones Jensen Beach FL 1377 37 10 19:57.5 6:26/M
2 Jill Souza Port St. Lucie FL 1383 36 39 23:55.4 7:43/M
3 Tomorra Smith 1298 36 48 25:06.3 8:06/M
4 Tiffany Ross Fort Pierce FL 1356 35 56 25:56.7 8:22/M
5 Michelle Weiler Palm City FL 1393 39 112 31:10.3 10:03/M
6 Amy Nagy Stuart FL 1389 36 113 31:17.9 10:05/M
7 Leslie Kandefer Jupiter FL 1376 37 133 37:33.4 12:07/M
8 Ashley Cox 1218 37 150 40:15.2 12:59/M
9 Mandi Donayre Port Saint Lucie FL 1228 35 155 42:35.5 13:44/M
10 Catherine Bare 1203 36 157 42:58.9 13:52/M
11 Jenny Quittell 1289 36 158 43:05.4 13:54/M
12 Cassidy May 1261 39 161 44:14.7 14:16/M
13 Heather Howie 1246 38 163 46:11.3 14:54/M
14 Erin Minner 1272 37 164 46:38.2 15:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Uible Jupiter FL 1302 44 63 26:14.8 8:28/M
2 Jen Custis 1220 41 66 26:42.3 8:37/M
3 Shannon Rados Jensen Beach FL 1330 44 71 27:19.9 8:49/M
4 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 1204 44 105 30:40.8 9:54/M
5 Emily Gilliland 1237 43 148 40:09.3 12:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cindi Fairtrace 1365 47 53 25:40.2 8:17/M
2 Lisa Martin Port St. Lucie FL 1260 49 64 26:18.4 8:29/M
3 Julianne McGovern Stuart FL 1268 46 107 30:49.4 9:56/M
4 Dana Pistole Stuart FL 1285 49 116 31:36.7 10:12/M
5 Jennifer Kessler Stuart FL 1253 49 117 32:18.1 10:25/M
6 Lisa Miller Stuart FL 1271 47 130 36:04.7 11:38/M
7 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 1202 45 131 37:05.3 11:58/M
8 Sandra Ortiz Port St. Lucie FL 1281 49 136 38:18.2 12:21/M
9 Kimberly Nicholas Stuart FL 1279 47 138 38:34.2 12:26/M
10 Lisa Clasen Palm City FL 1213 49 141 39:03.5 12:36/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Cox Tequesta FL 1219 50 127 35:17.8 11:23/M
2 Beloria Hardcastle Stuart FL 1240 52 129 35:36.1 11:29/M
3 Julie Letendre Port St. Lucie FL 1257 50 140 39:02.3 12:35/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diana Carselle Jensen Beach FL 1212 56 121 32:56.5 10:37/M
2 Donna Garon Port Saint Lucie FL 1234 56 126 34:26.5 11:06/M
3 Linda Glashan Jensen Beach FL 1238 56 135 38:01.6 12:16/M
4 Jan Walker Knoxville TN 1307 55 156 42:53.7 13:50/M
5 Diana Buglion Palm City FL 1318 55 165 47:43.3 15:24/M
6 Denise Cargill Hobe Sound FL 1371 55 166 49:45.4 16:03/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Judy McGrath Stuart FL 1269 72 124 33:52.8 10:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sean Barricklow Stuart FL 1315 17 1 17:19.0 5:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 1308 45 2 18:45.3 6:03/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Kurtis Jensen Beach FL 1384 60 4 18:59.7 6:07/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tyler Fairtrace Palm City FL 1230 92 28:59.3 9:21/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Nicholas Stuart FL 1278 9 137 38:20.4 12:22/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Scammell Stuart FL 1361 13 20 21:29.6 6:56/M
2 Connor Murphy Stuart FL 1275 14 26 22:21.5 7:13/M
3 Matthew Powers Stuart FL 1352 13 35 23:20.1 7:32/M
4 Michael Powers Stuart FL 1353 11 38 23:49.6 7:41/M
5 Brandon Archibald Palm City FL 1314 14 54 25:42.5 8:17/M
6 Christopher Dimauro Stuart FL 1370 13 60 26:05.5 8:25/M
7 Jake Murray 1350 14 93 29:03.7 9:22/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dante Garzia Palm City FL 1235 15 7 19:47.1 6:23/M
2 David Mull Stuart FL 1349 17 12 20:34.2 6:38/M
3 Henry Devault Palm City FL 1225 15 16 21:07.8 6:49/M
4 Ethan Scammell Stuart FL 1332 15 19 21:25.5 6:55/M
5 Liam Shannon Palm City FL 1296 15 37 23:49.2 7:41/M
6 Jesus Contreras-Suarez 1345 17 40 24:06.0 7:46/M
7 Addison Wier Palm City FL 1366 18 68 27:05.9 8:44/M
8 Nicholas Cosola Stuart FL 1217 17 74 27:36.0 8:54/M
9 Jack Remsburg Stuart FL 1292 18 76 27:38.7 8:55/M
10 Zachary Porter Hobe Sound FL 1287 15 77 27:46.9 8:57/M
11 Sean Andros 1341 15 101 30:11.9 9:44/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sam Hunton London UK 1249 21 11 20:28.4 6:36/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Patrick Cullinane Hampton NH 1390 25 6 19:43.4 6:22/M
2 Piotr Nowak Jupiter FL 1280 28 22 21:48.0 7:02/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chad Davis Fort Pierce FL 1224 33 84 28:20.2 9:08/M
2 Walter Campbell Port St. Lucie FL 1209 32 91 28:54.7 9:19/M
3 Tom McMath Port St Lucie FL 1327 34 109 30:50.6 9:57/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Johnson Palm City FL 1251 37 5 19:41.4 6:21/M
2 John McDonald 1263 35 28 22:27.9 7:15/M
3 Robert Ray Port St. Lucie FL 1291 36 88 28:37.7 9:14/M
4 Eric Lipp Port St. Lucie FL 1258 39 90 28:45.5 9:16/M
5 Kenneth Donayre 1227 35 142 39:34.0 12:46/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Shouse Port St. Lucie FL 1382 40 32 22:59.2 7:25/M
2 William Wright Lake Worth FL 1310 43 34 23:11.2 7:29/M
3 Doug Ross Palm City FL 1381 44 44 24:33.1 7:55/M
4 Michael Scammell Stuart FL 1362 44 83 28:18.1 9:08/M
5 Ken Kandefer Jupiter FL 1375 41 134 37:35.5 12:07/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alex Wynne Hobe Sound FL 1338 47 3 18:57.0 6:07/M
2 Mark Newnham Palm City FL 1277 46 13 20:47.8 6:42/M
3 Doug Harrold Jupiter FL 1243 47 23 22:08.9 7:08/M
4 Cameron Searle East Brunswick NJ 1387 46 25 22:21.0 7:13/M
5 Martin Trautschold Palm City FL 1372 49 45 24:57.4 8:03/M
6 Frank Barrale 1343 47 58 26:02.7 8:24/M
7 Carl Radish Port St. Lucie FL 1290 48 61 26:09.5 8:26/M
8 Scott Sharp Stuart FL 1297 45 97 29:46.1 9:36/M
9 Mark Swart Jensen Beach FL 1214 47 159 43:15.2 13:57/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 1358 52 9 19:54.9 6:25/M
2 John Dimauro Stuart FL 1369 50 15 21:04.3 6:48/M
3 Christopher Hunton London UK 1248 52 17 21:17.0 6:52/M
4 Tony Cutshall 1222 52 30 22:58.0 7:25/M
5 Mark Zimmerman Hobe Sound FL 1311 52 31 22:58.5 7:25/M
6 Ed Burrows Stuart FL 1207 51 47 25:05.2 8:05/M
7 James Peppler Stuart FL 1282 52 70 27:17.3 8:48/M
8 Peter Weiler Palm City FL 1395 51 81 27:56.6 9:01/M
9 Jan Krestan Palm City FL 1254 53 96 29:35.7 9:33/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Garfield Hobe Sound FL 1379 59 24 22:11.4 7:09/M
2 Walter Devault Palm City FL 1226 58 27 22:25.7 7:14/M
3 Perry Feyk Palm Beach Gardens FL 1231 57 33 23:02.6 7:26/M
4 Mark Loeb Stuart FL 1259 57 55 25:52.2 8:21/M
5 Robert Miret Jensen Beach FL 1273 58 65 26:25.3 8:31/M
6 Richard Lawton Port St Lucie FL 1256 58 69 27:09.3 8:45/M
7 George Andreassi Jupiter FL 1380 55 104 30:35.2 9:52/M
8 James Storlie Hobe Sound FL 1300 55 106 30:41.0 9:54/M
9 Mark McDonnell Stuart FL 1264 59 115 31:25.5 10:08/M
10 Dean Golko Palm City FL 1348 56 123 33:28.9 10:48/M
11 Chuck Walker 1306 55 125 34:11.9 11:02/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Orin Linde Stuart FL 1340 64 95 29:21.5 9:28/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Cargill Hobe Sound FL 1210 65 46 25:02.2 8:05/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Preece Port St. Lucie FL 1288 70 52 25:32.4 8:14/M