Downtown Dash 5K Run

Age Group Results

July 25, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Women: Top Finishers 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bethany Hardcastle Stuart FL 1425 17 8 20:30.7 6:37/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 1466 56 18 23:14.8 7:30/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maria Kurtis Jensen Beach FL 1492 52 27 25:40.6 8:17/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexa Zaph Palm City FL 1472 13 16 22:43.2 7:20/M
2 Akayla Zaph Palm City FL 1471 11 26 25:39.0 8:16/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gianna Rogers Port St. Lucie FL 1458 15 13 21:57.9 7:05/M
2 Meghan Mickiewicz Palm City FL 1494 15 36 26:52.6 8:40/M
3 Faith Viti Stuart FL 1498 15 39 27:15.6 8:47/M
4 Paige Lang Stuart FL 1436 17 53 30:39.2 9:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Jacob Stuart FL 1497 21 9 20:44.6 6:41/M
2 Michele Gray 1423 24 52 30:28.8 9:50/M
3 Kelli Siters Stuart FL 1490 24 69 37:21.3 12:03/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 1410 29 44 28:31.5 9:12/M
2 Ashley Benton 1409 28 59 32:54.2 10:37/M
3 Vanessa Dion Palm City FL 1416 29 65 35:55.5 11:35/M
4 Valerie Bastien 1408 29 85 45:49.1 14:47/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Courtney Ryberg Port St Lucie FL 1477 34 17 22:51.8 7:22/M
2 Heather Jordan Stuart FL 1432 31 32 26:21.2 8:30/M
3 Heather Schumm Palm City FL 1461 30 56 30:58.6 9:59/M
4 Ashlie O'Connor Oscoda MI 1451 31 71 37:31.8 12:06/M
5 Kelly Keating 1433 31 76 39:11.5 12:38/M
6 Heidi Cooper 1414 31 86 52:41.2 17:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Souza Port St. Lucie FL 1496 36 21 23:49.7 7:41/M
2 Tomorra Smith 1463 36 24 25:06.2 8:06/M
3 Tiffany Ross Fort Pierce FL 1476 35 29 25:50.2 8:20/M
4 Jessica Wilks Port St Lucie FL 1467 36 67 37:02.2 11:57/M
5 Jamie Spooner Port Saint Lucie FL 1464 37 68 37:02.5 11:57/M
6 Julie Polakow Port St Lucie FL 1474 39 73 37:54.4 12:14/M
7 Cassidy May 1441 39 79 39:42.6 12:48/M
8 Bayless Anderson 1404 35 83 45:02.5 14:32/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Barski Palm Beach Gardens FL 1407 44 50 29:19.2 9:27/M
2 Natalie Scammell Stuart FL 1485 42 58 32:46.6 10:34/M
3 Marisa Cook Jensen Beach FL 1413 41 66 36:49.2 11:53/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Martin Port St. Lucie FL 1440 49 34 26:29.9 8:33/M
2 Valerie Wright Stuart FL 1469 47 38 27:08.3 8:45/M
3 Lisa Miller Stuart FL 1444 47 61 34:18.2 11:04/M
4 Kimberly Nicholas Stuart FL 1449 47 62 35:26.8 11:26/M
5 Sandra Piloto Port St. Lucie FL 1454 49 70 37:30.9 12:06/M
6 Sandra Ortiz Port St. Lucie FL 1453 49 74 37:58.8 12:15/M
7 Lisa Clasen Palm City FL 1412 49 75 38:01.5 12:16/M
8 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 1405 45 78 39:42.0 12:48/M
9 Mary Dimauro Stuart FL 1489 49 81 41:36.3 13:25/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beloria Hardcastle Stuart FL 1424 52 63 35:35.3 11:29/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Randi Garvey Tequesta FL 1482 55 35 26:41.3 8:36/M
2 Debbie Hammond Stuart FL 1475 56 40 27:38.7 8:55/M
3 Debby Malfitano Jensen Beach FL 1439 58 49 29:06.3 9:23/M
4 Donna Garon Port Saint Lucie FL 1421 56 57 32:22.1 10:26/M
5 Linda Glashan Jensen Beach FL 1422 56 64 35:45.4 11:32/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Janice Barker Fort Pierce FL 1406 60 87 54:55.2 17:43/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brain Keno Fort Lauderdale FL 1487 52 1 17:44.1 5:43/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Kurtis Jensen Beach FL 1491 60 4 19:04.4 6:09/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 1459 52 7 19:53.7 6:25/M
Top

Male Unknown

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steven Amago Port St. Lucie FL 1403 0 84 45:47.8 14:46/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Nicholas Stuart FL 1448 9 55 30:43.9 9:55/M
2 John Flening Port Saint Lucie FL 1479 6 77 39:41.2 12:48/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexander Fraser Palm City FL 1478 14 30 26:13.6 8:27/M
2 Christopher Dimauro Stuart FL 1488 13 33 26:25.5 8:31/M
3 Matthew Hardcastle Stuart FL 1426 14 60 33:37.6 10:51/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hurt Palm City FL 1430 15 3 18:59.4 6:07/M
2 Ethan Scammell Stuart FL 1484 15 5 19:06.1 6:10/M
3 Jack Remsburg Stuart FL 1495 18 31 26:20.3 8:30/M
4 James Stump Palm City FL 1499 15 82 42:14.1 13:37/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Nolis 1450 22 2 18:29.8 5:58/M
2 Hunter Brown Stuart FL 1411 20 6 19:38.6 6:20/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Aric Pell Stuart FL 1493 29 11 21:15.5 6:51/M
2 Jacquez Huell 1500 25 23 24:43.1 7:58/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Hejazi 1428 32 41 28:04.6 9:03/M
2 Alexander Coto 1415 34 46 28:56.4 9:20/M
3 Dan O'Connor Oscoda MI 1452 31 72 37:32.0 12:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Ray Port St. Lucie FL 1456 36 37 26:53.6 8:40/M
2 Eric Lipp Port St. Lucie FL 1438 39 42 28:26.3 9:10/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Scammell Stuart FL 1483 44 45 28:43.3 9:16/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Newnham Palm City FL 1446 46 10 20:47.5 6:42/M
2 Doug Harrold Jupiter FL 1427 47 12 21:24.8 6:54/M
3 Carl Radish Port St. Lucie FL 1455 48 22 24:33.1 7:55/M
4 Scott Sharp Stuart FL 1462 45 43 28:26.9 9:10/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Dimauro Stuart FL 1486 50 14 22:11.2 7:09/M
2 John Houri Palm City FL 1429 50 20 23:35.2 7:36/M
3 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 1419 54 25 25:30.2 8:14/M
4 Tad Todd Jupiter FL 1465 52 28 25:46.7 8:19/M
5 Jan Krestan Palm City FL 1435 53 51 29:36.3 9:33/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Garfield Jupiter FL 1480 59 15 22:13.6 7:10/M
2 Perry Feyk Palm Beach Gardens FL 1418 57 19 23:19.8 7:31/M
3 Mark McDonnell Stuart FL 1442 59 47 28:56.8 9:20/M
4 Dean Golko Palm City FL 1481 56 54 30:43.7 9:55/M
5 Juan Amago Port St. Lucie FL 1402 57 80 40:19.8 13:00/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Giles Williams Oviedo FL 1468 69 48 29:00.7 9:21/M