4th annual Charger 5K Run/Walk

Age Group Results

May 16, 14


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Joan Klostreich Palm City FL 1584 41 3 20:47.5
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 1949 56 6 21:55.6
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Teresa Newnham Palm City FL 1695 9 38 31:40.4
2 Maria Rabant Jensen Beach FL 1886 9 47 34:54.1
3 Katlin Eaton Stuart FL 492 9 53 36:32.5
4 Ashley Messer 1686 9 70 42:14.0
5 Reagan Smith Stuart FL 1896 9 72 42:22.7
6 Calli Russo Port Saint Lucie FL 1957 10 77 43:12.2
7 Reese Smith Stuart FL 1897 7 79 44:53.1
8 Greta Mackey 1611 9 81 45:31.9
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ally Eidemueller Hutchinson Island FL 500 14 9 23:22.5
2 Jenna Johnson 1576 14 25 28:22.8
3 Marley Johnson 1577 12 27 29:03.3
4 Vivian Powell Port St. Lucie FL 1876 12 41 32:09.1
5 Hannah Barry Stuart FL 1960 11 61 39:41.0
6 Riley Smith 1898 11 62 39:42.6
7 Rachael Deboer Palm City FL 1959 11 63 39:42.8
8 Cassidy Archibald 451 13 64 41:15.1
9 Isabella Chardon Stuart FL 1966 13 74 42:42.3
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mary Powers 1877 15 24 28:13.1
2 Victoria Newnham Palm City FL 1696 15 52 36:31.6
3 Gabriel Newnham 1693 15 90 53:57.2
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Susie Ruch 1892 24 46 34:22.2
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lauren Preston 1883 27 54 37:15.5
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Nicole Wojno 1955 34 56 37:37.6
2 Wendy Beil 473 34 71 42:19.9
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Joselyn Duffy Palm City FL 489 39 35 30:52.7
2 Catherine Prann Port St. Lucie FL 1880 38 48 35:27.5
3 Amy Rowan 1891 36 73 42:29.0
4 Kelli Smith Stuart FL 1895 39 83 45:34.4
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Elizabeth Alcalde Stuart FL 403 40 19 25:58.5
2 Shannon Rados Jensen Beach FL 1889 43 21 26:37.2
3 Jennifer Ruocco Stuart FL 1893 40 57 38:18.6
4 Nancy Patrick 1699 43 58 38:18.6
5 Michele Mackey Palm City FL 1680 42 82 45:34.0
6 Patricia Magee Jensen Beach FL 1681 43 88 51:01.3
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dahlia Ortisi Stuart FL 1697 48 33 30:11.4
2 Yolanda Beecher Palm City FL 468 46 36 30:53.1
3 Dana Pistole Stuart FL 1700 49 37 30:57.5
4 Lorna Anderson Port St. Lucie FL 450 49 42 32:12.5
5 Teri Kurek 1603 47 44 33:52.8
6 Michelle Villa 1947 45 50 35:49.2
7 Elizabeth Horton Stuart FL 1521 48 55 37:37.5
8 Lisa Rabant Jensen Beach FL 1885 48 59 38:25.5
9 Jody Martin 1682 48 67 42:00.5
10 Aimee Demiduke 484 45 68 42:07.9
11 Cindi Ryan Port St Lucie FL 1964 46 75 42:45.5
12 Val Martin 1684 48 78 43:24.3
13 Carol Radish Port St Lucie FL 1888 48 80 45:16.7
14 Marisel Newnham 1694 46 91 53:57.6
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Wendy Jochem 1569 50 29 29:29.3
2 Diane Tomasik Palm City FL 1962 52 30 29:32.2
3 Michelle Foss 1510 51 84 46:02.8
4 Mary Preston 1884 53 92 53:58.3
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christine Grant Jensen Beach FL 1515 55 39 31:49.2
2 Amy Jacobson 1531 57 86 47:37.1
3 Fran Rheinberger Jensen Beach FL 1963 56 93 54:22.0
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Maria Prann 1691 68 60 38:39.7
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jon Williams Miami FL 1951 45 1 18:41.0
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Dale Ruby Palm City FL 1961 52 2 19:38.4
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Grant Alcalde 404 7 17 25:48.7
2 Mack Sweeney 1900 10 22 27:56.3
3 Diego Beecher Palm City FL 460 9 23 27:57.3
4 Kyle Derrenbacker 488 10 34 30:41.6
5 Jack Eidemueller Hutchinson Island FL 1502 8 65 41:51.3
6 Jack Mackey 1676 6 66 41:59.9
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matthew Powers Stuart FL 1878 13 5 21:37.9
2 Michael Powers Stuart FL 1879 11 8 22:33.1
3 Justin Takacs 1942 12 10 23:41.1
4 Christopher Deboer 478 12 12 24:09.3
5 Matthew Beecher Palm City FL 464 12 16 25:47.9
6 Blaine Ryan Port St Lucie FL 1965 12 69 42:11.4
7 Dylan Archibald 1956 13 76 42:48.1
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Collin Archibald 1967 15 87 47:49.8
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Thompson Jupiter FL 1958 23 85 47:36.9
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Blake Miller 1690 29 31 29:43.3
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Robert Ray Port St. Lucie FL 1890 36 20 26:08.8
2 Mike Kozlowski 1586 37 45 34:21.4
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Matt Messer 1688 43 4 21:13.9
2 Troy Powell 1875 42 26 28:48.3
3 John Villa 1946 44 28 29:16.0
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Carl Radish Port Saint Lucie FL 1887 47 11 23:48.5
2 Mark Eidemueller Hutchinson Island FL 1968 46 18 25:51.2
3 Scott Powell Jensen Beach FL 1874 49 49 35:43.0
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ed Burrows Stuart FL 474 51 7 22:17.5
2 Warren Migaud West Palm Beach FL 1689 50 13 25:01.1
3 Dan McAlpin Stuart FL 1685 53 14 25:07.8
4 Michael Mulhern Stuart FL 1692 54 40 31:50.2
5 Bradley Preston 1881 52 43 32:44.9
6 Donovan Essen Stuart FL 1506 53 51 36:14.1
7 Russell Ortisi 1698 52 89 51:01.9
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Joseph Taub Stuart FL 1944 55 15 25:42.5
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Cal Cameron Port St. Lucie FL 477 69 32 30:06.5