Rugged Runner Challenge

Age Group Results

April 06, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: 0- 0 1- 5 6- 9 10-12 13-15
Women: 6- 9 10-12 13-15

Top

Female 6 to 9

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Bella Childre Stuart FL 597 9 19 10 11:52.4
2 Demetria Bolin Riviera Beach FL 613 8 21 35 14:11.7
3 Zoey Hayden 779 7 20 37 14:22.6
4 Megan Lougher Lake Worth FL 674 9 19 40 14:43.9
5 Margo Nisenbaum Delray Beach FL 692 8 22 49 15:06.5
6 Leah Massey Punta Gorda FL 678 8 19 51 15:09.2
7 Avery Childre 598 6 19 58 15:46.6
8 Julia Duran Hollywood FL 650 7 20 59 15:53.8
9 Faith Ben-Moshe Loxahatchee FL 609 7 20 60 15:55.5
10 Kelsey Solomon West Palm Beach FL 712 9 22 67 16:38.9
11 Emelie Lewis West Palm Beach FL 670 7 21 68 16:40.4
12 Paige Casey West Palm Beach FL 628 9 22 76 17:06.5
13 Sara Jayne West Palm Beach FL 665 7 19 78 17:13.7
14 Emma Hignez 592 9 19 81 17:17.6
15 Gabriella Brockway Wellington FL 617 8 21 84 17:32.9
16 Haylee Martin West Palm Beach FL 676 7 20 91 18:40.3
17 Breana Payne 699 9 22 103 20:21.0
18 Anna Calvert Palm Beach Gardens FL 623 8 21 108 21:39.6
19 Thalia Gutierrez 588 7 22 123 23:35.0
20 Jaime Kippenberger Jupiter FL 669 9 19 124 24:37.9
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Allie Demboski FL 643 10 19 8 11:42.4
2 Corrine Sypek Lake Worth FL 740 10 19 17 12:52.8
3 Arianna Belloni Delray Beach FL 608 11 20 24 13:30.0
4 Sofia Collard Delray Beach FL 637 12 20 25 13:30.1
5 Emily Demboski Jupiter FL 644 12 19 31 14:00.9
6 Emma Nisenbaum Delray Beach FL 691 10 22 32 14:01.4
7 Lily Kino West Palm Beach FL 667 11 20 33 14:04.4
8 Kayla Oswald Wellington FL 694 12 19 44 14:52.3
9 Sydney Oswald Wellington FL 696 12 19 45 14:52.9
10 Annika Hickman Jupiter FL 660 12 20 47 14:58.5
11 Veronica Hopkins Tequesta FL 663 11 20 66 16:28.7
12 Makayla Storms Palm Beach Gardens FL 716 11 21 74 16:58.5
13 Chloe Bronstein Lake Worth FL 734 11 22 77 17:09.7
14 Delaney Brannon 773 12 19 79 17:14.9
15 Katie Davis 642 10 19 80 17:15.6
16 Paige Miller 591 10 21 94 18:59.6
17 Maya Gutierrez 587 11 22 95 19:04.9
18 Rylie Lougher Lake Worth FL 737 10 22 105 20:47.8
19 Emily Magnuson Jupiter FL 675 12 20 111 21:59.6
20 Ashley Szoke Palm Beach Gardens FL 720 10 21 114 22:24.7
21 Danielle Kippenberger Jupiter FL 668 11 19 115 22:27.7
22 Chelsea Hinson Jupiter FL 661 12 19 116 22:36.6
23 Jennifer Brassner Lake Worth FL 614 10 19 122 23:22.7
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Alaena Massey Punta Gorda FL 677 13 19 4 11:10.4
2 Amanda Weiner West Palm Beach FL 778 13 19 26 13:31.9
3 Ava Bartolec Jupiter FL 604 13 19 36 14:17.7
4 Tia Drew Wellington FL 647 13 19 41 14:45.7
5 Lilly Grever Jupiter FL 658 13 20 56 15:43.2
6 Erika Didden Jupiter FL 645 13 20 57 15:44.1
7 Tori Noonan Jupiter FL 693 13 20 113 22:23.9
8 Kira Bronstein Lake Worth FL 736 15 22 120 23:03.1
9 Zoe Bartolec Jupiter FL 607 14 20 126 28:23.6
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Ben Oppenheimer 776 0 20 65 16:23.8
2 Tristan McGovern 777 0 19 88 18:03.8
3 Unknown Partic. 774 774 19 102 20:12.5
4 Paul Oppenhemier 775 0 19 107 20:56.1
Top

Male 5 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Keith Stokes 599 5 20 112 22:05.1
Top

Male 6 to 9

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 William Powell North Palm Beach FL 701 7 21 9 11:52.2
2 Finlay Allen Boca Raton FL 601 8 20 14 12:43.6
3 Jacob Munley Royal Palm Beach FL 684 9 19 15 12:44.0
4 James Hopkins Tequesta FL 662 9 20 19 12:54.4
5 John Caruso Palm Beach Gardens FL 626 9 19 21 13:13.4
6 Andrew Williams North Palm Beach FL 727 7 21 22 13:17.7
7 Jonny Caverly Delray Beach FL 633 9 19 23 13:23.2
8 David Venoff Palm Beach Gardens FL 725 6 21 34 14:11.6
9 Gavin Venoff Palm Beach Gardens FL 726 6 21 38 14:38.8
10 Logan Brown Lake Worth FL 619 8 19 46 14:53.1
11 Samuel Munley Royal Palm Beach FL 685 7 19 48 15:02.9
12 Derek Giovanetii Wpb FL 656 9 20 54 15:36.5
13 Andrew Gillroy Welington FL 655 8 22 55 15:42.1
14 Payton Scott Lake Worth FL 709 9 21 61 15:59.6
15 Niclas Collard Delray Beach FL 636 9 20 62 16:00.1
16 Brice Scherette Palm Beach Gardens FL 706 8 21 64 16:20.0
17 Devin Gasque Palm Beach Gardens FL 654 7 21 72 16:53.0
18 Jordan Duyos 651 9 22 73 16:56.7
19 Cael Brannon 772 8 19 83 17:31.3
20 Mikey Swiderski 719 6 19 85 17:52.1
21 Jt Swiderski 718 9 19 86 17:58.1
22 Johan Duran Hollywood FL 649 8 20 87 18:02.3
23 Ethan Stephens 593 9 19 89 18:03.9
24 Zachary Buzzard 621 9 19 90 18:19.4
25 Merrick Barquin Loxahatchee FL 603 7 20 92 18:48.4
26 Jonathan Calvert Palm Beach Gardens FL 624 9 21 93 18:56.5
27 Alex Calvert Palm Beach Gardens FL 622 6 21 96 19:18.5
28 Samuel Tiffany North Palm Beach FL 722 8 21 97 19:22.1
29 Toby Uline 723 8 19 98 19:24.5
30 Jake Bartolec Jupiter FL 605 8 20 106 20:48.8
31 Isaiah Cruz Royal Palm Beach FL 641 7 20 109 21:46.6
32 Brandon Robinson Lake Worth FL 703 8 20 110 21:58.5
33 Allen Menefee West Palm Beach FL 679 8 19 117 22:37.6
34 Preston Lewis West Palm Beach FL 671 8 19 118 22:41.9
35 Jesse Check North Palm Beach FL 635 8 21 119 22:56.3
36 Max Brassner 615 7 19 121 23:20.0
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Ty Bohne Jupiter FL 611 10 19 2 10:39.6
2 Deven Nash East Lansing MI 689 11 19 3 10:53.6
3 Aidan Cawley Lake Worth FL 634 11 19 6 11:34.4
4 Bryson Hayden West Palm Beach FL 659 10 20 7 11:35.9
5 Jack Little Boynton Beach FL 673 11 19 11 11:53.7
6 John Owens Royal Palm Beach FL 697 10 20 12 12:37.6
7 Brian Cox Boynton Beach FL 639 11 19 13 12:40.5
8 Broc Bohne Jupiter FL 610 12 19 16 12:51.3
9 Jackson Brunsvold Wellington FL 620 10 21 18 12:52.8
10 Riley Brannon 771 10 19 20 13:01.6
11 Andy Caverly Delray Beach FL 631 11 19 27 13:38.2
12 Akash Muthu Palm Beach Gardens FL 688 10 21 28 13:38.6
13 Landon Emmons West Palm Beach FL 652 10 20 29 13:53.9
14 Bryce Brockway Wellington FL 616 11 21 30 14:00.8
15 Tyler Drew Wellington FL 648 11 19 39 14:43.0
16 Peter Zummo 730 10 19 42 14:46.8
17 Ryan Oswald Wellington FL 695 10 19 43 14:47.9
18 Campbell Little Boynton Beach FL 672 12 19 50 15:07.0
19 Aidan Moore Jupiter FL 682 10 19 52 15:34.7
20 Brad Swiderski 717 10 19 53 15:35.8
21 Gavin Scott Lake Worth FL 708 12 21 70 16:42.7
22 Brady Cox Boynton Beach FL 638 11 19 71 16:48.2
23 Caleb Small Lake Park FL 710 10 21 75 16:59.4
24 Tyler Uline 724 10 19 99 19:33.9
25 John Bolanos West Palm Beach FL 732 12 19 100 19:40.6
26 Tyler Stafford Plantation FL 714 10 19 101 19:48.6
27 Tommy Bartolec Jupiter FL 606 10 20 104 20:28.9
28 Chris Brown Riviera Beach FL 618 12 21 125 24:42.5
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time
1 Hunter Nash East Lansing MI 690 14 19 1 10:32.4
2 Andrew Paladino Wellington FL 698 13 19 5 11:30.4
3 Carson Souders Jupiter FL 713 13 22 63 16:08.9
4 Kyle Cox Boynton Beach FL 640 13 19 69 16:41.0
5 Dominic Giovanetti Wpb FL 657 13 20 82 17:18.6