Brianna Cooper Heavenly Smiles 5K Run

Age Group Results

April 12, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 75-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Karlie Palker 462 15 6 21:44 7:01/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Bryan Stuart FL 275 47 22 25:45 8:18/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Dunnuck Stuart FL 307 10 52 29:01 9:22/M
2 Courtney Shyposh Westfield NJ 425 9 76 32:01 10:20/M
3 Isabella Nogueira Stuart FL 399 5 78 32:33 10:30/M
4 Antonia Florio 483 8 129 36:52 11:54/M
5 Hailey Kirkpartick Stuart FL 363 9 141 37:51 12:13/M
6 Brylie Cooper Stuart FL 291 7 189 51:12 16:31/M
7 Trinity Mackney Stuart FL 380 10 193 51:36 16:39/M
8 Charlee Crocker Stuart FL 297 8 204 1:03:36 20:31/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hope Mack Stuart FL 376 14 36 27:23 8:50/M
2 Whitney Shyposh Westfield NJ 428 14 45 27:57 9:01/M
3 Alison Gerber Palm City FL 334 13 56 29:33 9:32/M
4 Kaeli Ladwig 465 12 103 34:43 11:12/M
5 Emily Ryan Stuart FL 415 13 127 36:43 11:51/M
6 Peyton Russo Stuart FL 459 12 140 37:49 12:12/M
7 Domiama Kaminski Port St Lucie FL 360 12 144 38:40 12:28/M
8 Jorja Layman Stuart FL 374 11 151 39:27 12:44/M
9 Gabby Johnson Stuart FL 354 12 194 53:20 17:12/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kashia Darville 461 15 8 22:05 7:07/M
2 Abbey Wendisch Stuart FL 449 15 88 33:43 10:53/M
3 Sophia Gambina Palm City FL 484 15 89 33:44 10:53/M
4 Lindsay Glynn 337 15 100 34:20 11:05/M
5 Mckenna Cook Jensen Beach FL 288 15 120 36:23 11:44/M
6 Julia Ingles Stuart FL 350 15 146 39:10 12:38/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Croft Hobe Sound FL 299 22 114 35:32 11:28/M
2 Megan Schroeder Palm City FL 422 21 133 37:01 11:56/M
3 Lindsey Hill Palm City FL 344 21 159 41:57 13:32/M
4 Lin Khumphai Palm City FL 361 20 165 44:07 14:14/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Benzenhafer Stuart FL 265 29 17 24:52 8:01/M
2 Jennie Duke Stuart FL 305 25 40 27:38 8:55/M
3 Summer Stephens Lake Worth FL 432 29 112 35:16 11:23/M
4 Jenny Duke Jupiter FL 306 28 153 40:18 13:00/M
5 Jessica Buttarardi Jupiter FL 278 29 168 44:18 14:17/M
6 Melissa Jaramillo Royal Palm Beach FL 352 25 186 49:25 15:56/M
7 Amberlee Crimmins 477 25 198 53:31 17:16/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trisha Kukuvka Palm City FL 367 30 31 26:55 8:41/M
2 Heather Jordan Stuart FL 358 31 32 27:00 8:43/M
3 Gwen Friz Stuart FL 322 33 33 27:10 8:46/M
4 Danica Rybicki Stuart FL 417 33 41 27:40 8:55/M
5 Jennifer Wiggins 467 30 48 28:20 9:08/M
6 Melissa Beezup Stuart FL 264 32 49 28:24 9:10/M
7 Leslie Zell Psl FL 454 32 62 30:47 9:56/M
8 Karen Kie Palm City FL 362 32 63 30:47 9:56/M
9 Kelly Betzner Palm City FL 266 31 71 31:41 10:13/M
10 Tara Baldwin Stuart FL 460 31 81 32:47 10:35/M
11 Deanna Angel Palm City FL 256 33 82 32:50 10:35/M
12 Lisa Martin Jupiter FL 41 31 87 33:40 10:52/M
13 Lisa Joseph Jensen Beach FL 359 33 106 34:50 11:14/M
14 Brandy Scott Aiken SC 423 33 109 35:02 11:18/M
15 Amanda Martin Jensen Beach FL 386 34 110 35:05 11:19/M
16 Lisa Nebbeling Stuart FL 396 34 119 36:07 11:39/M
17 Allison Fredericks Jupiter FL 321 30 121 36:26 11:45/M
18 Emily Gallo Stuart FL 328 34 137 37:24 12:04/M
19 Susan Stratton Stuart FL 433 34 149 39:20 12:41/M
20 Cherese Wiggins Stuart FL 466 32 158 41:52 13:30/M
21 Heather Hernandez Port St Lucie FL 476 31 160 42:04 13:34/M
22 Erin Gleason Palm City FL 335 31 187 50:30 16:17/M
23 Lyndsay Allison Stuart FL 456 31 203 1:02:34 20:11/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Erin Boxer Ludlow VT 268 38 7 21:53 7:04/M
2 Julie Rinaldi Stuart FL 411 36 16 24:50 8:01/M
3 Stacy Haluska Stuart FL 340 36 19 25:11 8:07/M
4 Jamie Dowd Stuart FL 303 36 25 26:09 8:26/M
5 Michelle Heath Stuart FL 342 39 51 28:48 9:17/M
6 Karena Weaver Hobe Sound FL 445 37 73 31:43 10:14/M
7 Holly Knight Stuart FL 364 39 77 32:24 10:27/M
8 Kristie Nogueira Stuart FL 400 37 80 32:39 10:32/M
9 Gina Staten Stuart FL 430 39 83 32:50 10:35/M
10 Trish Armstrong Jensen Beach FL 257 35 91 33:50 10:55/M
11 Crissy Florio 482 36 128 36:51 11:53/M
12 Kate Bradley 270 36 142 38:30 12:25/M
13 Andrea Newkirk Hobe Sound FL 397 38 161 43:21 13:59/M
14 Chandra Mekendrell Stuart FL 391 36 166 44:13 14:16/M
15 April Smith Stuart FL 429 39 182 48:43 15:43/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Rados Jensen Beach FL 410 43 29 26:43 8:37/M
2 Dawn Andrus Palm City FL 254 41 46 28:02 9:03/M
3 Noelle Furtaw Stuart FL 326 43 59 29:48 9:37/M
4 Tammy Farnham Port Saint Lucie FL 314 42 61 30:14 9:45/M
5 Tammy Nolan Hobe Sound FL 401 43 64 30:53 9:58/M
6 Luly Gonzalez Port Saint Lucie FL 25 43 65 30:56 9:59/M
7 Jannilet Fernandez 315 43 68 31:24 10:08/M
8 Laurie Vecchio Stuart FL 438 44 69 31:28 10:09/M
9 Natalie Scammell Stuart FL 420 42 74 31:47 10:15/M
10 Raquel Anderson Jupiter FL 253 41 94 34:10 11:01/M
11 Jennifer Frohnapfel Stuart FL 323 40 96 34:14 11:03/M
12 Elizabeth Batton Jensen Beach FL 260 40 98 34:16 11:03/M
13 Jaylee Porcelli Palm City FL 406 43 130 36:52 11:54/M
14 Corrine Ingles Stuart FL 349 42 147 39:10 12:38/M
15 Angela Vittori Stuart FL 441 40 148 39:18 12:41/M
16 Jennifer Carter Stuart FL 282 43 162 43:49 14:08/M
17 Terri Marder Stuart FL 385 43 201 54:09 17:28/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Garzia Palm City FL 330 47 42 27:52 8:59/M
2 Dana Pistole Stuart FL 404 49 75 31:53 10:17/M
3 Cathy Barham Stuart FL 259 48 92 33:54 10:56/M
4 Lisa Miller Stuart FL 393 47 99 34:19 11:04/M
5 Stacey Losardo Palm City FL 475 45 107 34:51 11:15/M
6 Elizabeth Horton Stuart FL 346 48 115 35:36 11:29/M
7 Karen Ladwig 464 49 117 35:56 11:35/M
8 Kerri Bustin Stuart FL 277 47 123 36:32 11:47/M
9 Anabella Motto Palm City FL 395 45 132 36:57 11:55/M
10 Bonnie Edson Port St Lucie FL 310 46 136 37:19 12:02/M
11 Ann Hold Stuart FL 345 46 145 39:09 12:38/M
12 Michelle Deen Stuart FL 301 48 164 43:49 14:08/M
13 Carol Radish Port St. Lucie FL 473 48 169 45:26 14:39/M
14 Rosemarie Buell Lake Worth FL 276 45 176 47:24 15:17/M
15 Valeria Costa Stuart FL 295 48 178 47:51 15:26/M
16 Shelley Polk Stuart FL 405 47 183 48:46 15:44/M
17 Eletra (ellie) Howard Stuart FL 348 46 185 48:58 15:48/M
18 Kristine Johnson Stuart FL 355 45 196 53:24 17:14/M
19 Pam Hadley 478 47 197 53:31 17:16/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dagmar Laramie Palm City FL 371 52 79 32:34 10:30/M
2 Luann Prisco Jensen Beach FL 409 53 105 34:45 11:13/M
3 Holly Galleher Stuart FL 327 51 154 40:45 13:09/M
4 Lorraine Johnson Stuart FL 356 51 155 40:48 13:10/M
5 Carole Michell Boynton Beach FL 392 50 167 44:13 14:16/M
6 Nicole Watson Stuart FL 444 50 184 48:47 15:44/M
7 Lizabeth Careccia Jensen Beach FL 281 54 190 51:20 16:34/M
8 Mitzy Taylor Palm City FL 436 51 195 53:22 17:13/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Debbie Hammond Stuart FL 341 55 60 30:09 9:44/M
2 Susan Brown Palm City FL 271 55 72 31:43 10:14/M
3 Eileen Weisgerber Stuart FL 448 57 156 40:51 13:11/M
4 Linda Wiggins Stuart FL 451 56 157 41:51 13:30/M
5 Sandra Koglin Boynton Beach FL 365 57 175 47:24 15:17/M
6 Marita Powell Stuart FL 407 59 177 47:47 15:25/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marian Creekmore Palm City FL 296 60 200 54:04 17:26/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen Malaspina Jensen Beach FL 382 73 191 51:20 16:34/M
Top

Female 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Walters Jensen Beach FL 443 83 138 37:42 12:10/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Scammell Stuart FL 419 15 1 19:01 6:08/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dale Ruby Palm City FL 414 52 2 19:46 6:23/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Noah Marder Stuart FL 384 10 67 31:14 10:05/M
2 Jake Brush Stuart FL 273 9 93 33:58 10:57/M
3 Parker Layman Stuart FL 375 9 104 34:43 11:12/M
4 Jack Ryan Stuart FL 416 10 108 34:55 11:16/M
5 Matthew McKendree 390 9 118 36:01 11:37/M
6 Owen Rubino Stuart FL 413 9 124 36:35 11:48/M
7 Paul Jr. Shyposh Westfield NJ 427 8 135 37:18 12:02/M
8 Billy Johnson Stuart FL 353 10 171 45:35 14:42/M
9 Sean Kelly Palm City FL 471 8 173 47:13 15:14/M
10 Brandon Cooper Stuart FL 289 7 202 54:20 17:32/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dante Garzia Palm City FL 329 14 3 20:44 6:41/M
2 Davis Price Stuart FL 408 14 5 21:42 7:00/M
3 Gabe Florio 481 11 13 23:56 7:43/M
4 Gabriel Costa Stuart FL 293 14 14 24:29 7:54/M
5 Sean Dunnuck Stuart FL 308 12 24 26:07 8:25/M
6 Dawson Wallace Stuart FL 442 13 47 28:16 9:07/M
7 Cane Stringer Stuart FL 434 12 53 29:09 9:24/M
8 Peter Vecchio Stuart FL 439 14 84 33:07 10:41/M
9 Kyle Weimer Anderson SC 446 13 111 35:08 11:20/M
10 Bryce Cooper Stuart FL 290 12 131 36:55 11:55/M
11 Patrick Kelley Palm City FL 472 13 179 48:04 15:30/M
12 Reese Baker Stuart FL 258 12 181 48:13 15:33/M
13 Jacob Mackney Stuart FL 378 12 192 51:34 16:38/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dustin Daily Stuart FL 470 19 21 25:37 8:16/M
2 Zack Wendisch Stuart FL 450 17 35 27:17 8:48/M
3 Jaden Mazariegos Indiantown FL 387 16 37 27:24 8:50/M
4 Tyler Kukuvka Palm City FL 368 16 55 29:20 9:28/M
5 Jonathan Yant Jr Stuart FL 453 15 70 31:38 10:12/M
6 Tanner Weimer Anderson SC 447 15 86 33:15 10:44/M
7 Sidney Carter IV Stuart FL 283 15 163 43:49 14:08/M
8 Matthew Costa Stuart FL 294 17 180 48:08 15:32/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Shannon Stuart FL 424 26 18 24:53 8:02/M
2 Travis Dykes Port St. Lucie FL 309 29 27 26:22 8:30/M
3 Steve Magallanes Stuart FL 381 29 38 27:30 8:52/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Antonio Sanchez Stuart FL 418 30 9 22:40 7:19/M
2 Jon Adams Aiken SC 251 34 11 23:24 7:33/M
3 Jared Rose Stuart FL 458 31 23 25:55 8:22/M
4 Patrick McFall Palm City FL 388 33 43 27:55 9:00/M
5 Tony Chillemi Palm City FL 285 31 85 33:12 10:43/M
6 Miguel Gaspar 468 33 90 33:48 10:54/M
7 Ben Stephens Lake Worth FL 431 33 113 35:16 11:23/M
8 Andrew Palmese Stuart FL 403 31 116 35:51 11:34/M
9 Matthew Frederick Jupiter FL 320 34 125 36:38 11:49/M
10 Patrick Gleason Palm City FL 336 30 188 50:33 16:18/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Alviene Port St. Lucie FL 252 37 4 21:29 6:56/M
2 Rob Florio 480 37 10 23:22 7:32/M
3 Victor Camacho Palm City FL 279 38 34 27:12 8:46/M
4 Raymond Mackney Stuart FL 379 39 54 29:11 9:25/M
5 Michael Frohnapfel Stuart FL 324 37 97 34:14 11:03/M
6 Todd Cooper Stuart FL 292 39 102 34:38 11:10/M
7 Anthony Rubino Stuart FL 412 35 126 36:40 11:50/M
8 Clint Bradley 269 38 143 38:31 12:25/M
9 Errol Cirasuolo Stuart FL 287 37 172 46:15 14:55/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Francke Palm City FL 319 41 28 26:34 8:34/M
2 Dean Higgins 457 40 39 27:33 8:53/M
3 Danny Cunnengham Stuart FL 300 43 57 29:34 9:32/M
4 Norm Brush Stuart FL 274 41 101 34:31 11:08/M
5 David Layman Stuart FL 373 40 152 39:27 12:44/M
6 Scott Johnson Stuart FL 357 43 199 53:49 17:22/M
DQ James Crocker Stuart FL 298 43 DQ --- 20:30/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Laramie Palm City FL 372 49 26 26:21 8:30/M
2 Lars Edson Port St Lucie FL 311 46 122 36:31 11:47/M
3 Paul Shyposh Westfield NJ 426 46 134 37:17 12:02/M
4 Carl Radish Port St Lucie FL 474 47 170 45:26 14:39/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregg Fields Palm Beach Gardens FL 316 54 15 24:41 7:58/M
2 David Newton Stuart FL 398 52 30 26:54 8:41/M
3 Daniel Duke Stuart FL 304 53 44 27:57 9:01/M
4 Jan Krestan Palm City FL 366 53 58 29:35 9:33/M
5 John Kenney N. Palm Beach FL 479 52 66 31:03 10:01/M
6 Todd Harper Savannah GA 469 51 95 34:13 11:02/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Bocchino Jensen Beach FL 267 57 12 23:54 7:43/M
2 John Scarduzio Stuart FL 421 58 20 25:29 8:13/M
3 Larry Houle Lake Worth FL 347 56 150 39:20 12:41/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Andrus Palm City FL 255 61 139 37:43 12:10/M
2 Howard Marder Stuart FL 383 63 174 47:22 15:17/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cal Cameron Port St. Lucie FL 280 69 50 28:29 9:11/M