RamRock 8K Run

Age Group Results

March 15, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

8K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angelica M Jones Jensen Beach FL 1684 36 2 35:35.2 35:37.4 7:07/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julie Hadaszy Trinity FL 978 45 4 36:47.0 36:50.5 7:21/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sophia Engle Stuart FL 1668 10 33 46:42.5 46:50.2 9:20/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gaby Sue Engle Stuart FL 1664 12 35 47:45.5 47:52.9 9:33/M
2 Jessica Cochran Jensen Beach FL 1657 11 80 1:21:52.8 1:22:08.1 16:22/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Catarina Kaltenhauser Stuart FL 1686 15 58 55:05.4 55:13.7 11:01/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Schwab Stuart FL 1953 28 41 50:28.2 50:34.4 10:06/M
2 Casey Schaefer Stuart FL 1950 29 45 51:31.7 51:38.5 10:18/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Franklin Jupiter FL 1670 31 19 42:18.4 42:27.3 8:28/M
2 Mary Galbicka Palm City FL 1672 33 25 44:20.5 44:31.2 8:52/M
3 Trish Todd Jupiter FL 1964 32 31 45:49.1 45:59.5 9:10/M
4 Heather Jordan Stuart FL 1685 31 38 49:02.7 49:08.3 9:48/M
5 Amanda Winn Tulsa OK 1976 31 42 50:41.1 50:55.5 10:08/M
6 Katie Benson Fairfax VA 1991 30 44 51:08.9 51:21.4 10:14/M
7 Keila Goncalves Palm Beach Gardens FL 1981 34 48 51:56.3 52:07.3 10:23/M
8 Michele Ocampo Stuart FL 1946 33 49 51:59.0 52:12.6 10:24/M
9 Mary Hayden Port St Lucie FL 1680 31 61 56:11.0 56:21.7 11:14/M
10 Amanda Duseberg Stuart FL 1660 32 82 1:24:05.4 1:24:27.4 16:49/M
11 Jeannette Utech Port Saint Lucie FL 1967 33 83 1:28:03.0 1:28:27.6 17:37/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Ridgway Hobe Sound FL 1949 36 29 45:19.1 45:26.4 9:04/M
2 Melissa Efron Port St. Lucie FL 400 39 30 45:29.3 45:38.2 9:06/M
3 Kelly Merriman Stuart FL 1698 39 40 49:41.7 53:14.7 9:56/M
4 Elisa Cioffi Palm City FL 1655 37 66 59:20.1 59:24.9 11:52/M
5 Dorothy Costley Stuart FL 1659 36 78 1:21:19.8 1:21:39.1 16:16/M
6 Susan Cochran Jensen Beach FL 1658 38 79 1:21:52.5 1:22:07.8 16:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Renee Scott Jensen Beach FL 1955 44 24 44:14.8 44:31.7 8:51/M
2 Karen Ward Port Saint Lucie FL 1974 42 36 48:50.9 48:54.6 9:46/M
3 Rachel Goldberg Stuart FL 1650 41 51 52:36.8 52:50.7 10:31/M
4 Kelly Anderson Port St. Lucie FL 1990 44 54 54:13.8 54:25.4 10:51/M
5 Paula Vining Stuart FL 1973 43 74 1:12:46.8 1:13:00.2 14:33/M
6 Renae Bailey Jensen Beach FL 1652 40 77 1:21:19.5 1:21:39.2 16:16/M
7 Joanne Keller Palm City FL 1688 43 86 1:30:43.9 1:31:13.5 18:09/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ann Brown Stuart FL 1987 47 20 42:28.7 42:38.2 8:30/M
2 Gigi Jury West Palm Beach FL 1985 49 52 53:31.1 53:42.2 10:42/M
3 Carolyn Goodson Stuart FL 1677 47 63 58:02.3 58:08.5 11:36/M
4 Michele Millen-Borovina Palm City FL 1700 47 68 59:30.1 59:35.3 11:54/M
5 Donna Stuokas Jensen Beach FL 1960 46 73 1:11:59.9 1:12:21.4 14:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cheryl Frey Palm City FL 1671 51 18 41:21.9 41:38.8 8:16/M
2 Janet Napolitano Stuart FL 1995 53 21 42:39.8 42:49.7 8:32/M
3 Cathleen Kaltenhauser Stuart FL 1687 50 32 46:00.8 46:07.2 9:12/M
4 Susan Taubler Stuart FL 1961 51 62 57:36.0 57:41.4 11:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Debra Larsen Port Salerno FL 1692 59 59 55:11.0 55:19.7 11:02/M
2 Jennie Hayden Port St Lucie FL 1679 59 69 1:00:59.6 1:01:11.8 12:12/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paula Thompson Tallahassee FL 1963 61 13 40:58.9 41:04.3 8:12/M
2 Patty Thompson Montgomery AL 1962 60 76 1:15:07.9 1:15:27.3 15:01/M
3 Dianne Essig Winter Garden FL 1669 62 88 1:30:48.5 1:31:10.5 18:10/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eleanor Hanley Palm City FL 1678 68 67 59:25.1 59:37.7 11:53/M
2 Barbara Gendron Stuart FL 1674 65 71 1:03:34.6 1:03:46.5 12:43/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Svenning Palm City FL 399 50 1 35:27.0 35:30.4 7:05/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Medina Port St. Lucie FL 1993 45 6 37:31.6 37:37.8 7:30/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Will Whitlach Jensen Beach FL 1975 10 14 41:02.1 41:07.5 8:12/M
2 Peter James Engle Stuart FL 1667 8 55 54:17.0 54:24.5 10:51/M
3 Andrew Whitlach Jensen Beach FL 1986 8 56 54:17.6 54:24.4 10:51/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Cilurso Jensen Beach FL 1989 14 5 36:58.5 37:11.1 7:24/M
2 Liam Kenney Stuart FL 1691 11 15 41:06.9 41:10.5 8:13/M
3 Logan Zuloaga Jensen Beach FL 1979 12 16 41:10.0 41:13.4 8:14/M
4 Brady Leedy Jupiter FL 1694 11 28 44:49.1 44:51.7 8:58/M
5 Adam Goodson Stuart FL 1676 11 37 48:51.5 48:55.8 9:46/M
6 Kwinten Keller Palm City FL 1689 13 47 51:43.7 52:12.6 10:21/M
7 Dylan Cioffi Palm City FL 1654 12 65 58:28.0 58:32.9 11:42/M
8 Skyler Scherer Stuart FL 1952 11 70 1:02:35.4 1:02:46.7 12:31/M
9 Chance Utech Port Saint Lucie FL 1965 11 72 1:04:50.2 1:05:05.9 12:58/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mason Kehrer Stuart FL 1982 16 53 53:41.7 53:50.5 10:44/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Eichas New York NY 1663 25 3 35:51.5 35:56.1 7:10/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Gauthier Stuart FL 1673 30 26 44:28.8 44:37.7 8:54/M
2 Nick Utech Stuart FL 1968 31 75 1:14:32.2 1:14:55.6 14:54/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Ray Port St. Lucie FL 1983 36 22 42:54.7 42:59.5 8:35/M
2 Mike Duseberg Stuart FL 1661 35 81 1:24:05.0 1:24:27.4 16:49/M
3 Chris Utech Port Saint Lucie FL 1966 35 84 1:28:12.4 1:28:36.9 17:38/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Pat Zuloaga Jensen Beach FL 1980 41 17 41:14.7 41:17.2 8:15/M
2 Mike Scott Jensen Beach FL 1954 43 39 49:23.5 49:51.4 9:53/M
3 Jim Kenney Stuart FL 1690 41 43 51:03.1 51:18.4 10:13/M
4 Brad Cochran Jensen Beach FL 1656 43 57 54:32.1 54:48.0 10:54/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Schel Stuart FL 1984 46 7 37:50.5 37:54.7 7:34/M
2 Carl Radish Port St. Lucie FL 1994 47 11 39:03.4 39:07.2 7:49/M
3 Scott Scherer Stuart FL 1951 47 50 52:25.0 52:36.9 10:29/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Warren Migaud West Palm Beach FL 1699 50 8 37:51.4 37:53.7 7:34/M
2 Ed Burrows Stuart FL 1653 51 10 38:28.1 38:30.6 7:42/M
3 Leo Repetti Palm City FL 1947 51 12 39:58.0 40:01.7 8:00/M
4 Ted Bremekamp Hobe Sound FL 976 50 23 43:36.5 43:50.7 8:43/M
5 Peter Engle Stuart FL 1666 51 46 51:33.9 51:41.7 10:19/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Leo Burke Athens NY 1992 55 9 37:59.9 38:04.4 7:36/M
2 Randy Sroczynski Stuart FL 1958 58 27 44:31.4 44:40.5 8:54/M
3 David Albers Jensen Beach FL 1651 55 60 55:38.0 55:57.3 11:08/M
4 Andrea Van Voorthuijsen Stuart FL 1970 58 89 1:30:50.3 1:31:10.6 18:10/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Stokley Port Saint Lucie FL 977 61 64 58:17.3 58:24.8 11:39/M
2 Ralph Utech Boynton Beach FL 1969 62 85 1:28:13.1 1:28:35.9 17:39/M
3 Chaz Van Voorthuijsen Stuart FL 1971 63 87 1:30:48.1 1:31:10.7 18:10/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 George Gillespie Oakdale CT 1675 72 34 46:58.0 47:01.1 9:24/M