FAWE Pi Day 5K Run

Age Group Results

March 14, 2014


Results By MCM Timing and Results LLC www.mcmtiming.com MCM Timing and Results LLC


Men: Top Finishers 0- 0 1-10 11-14 15-19 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Ryberg Port St Lucie FL 133 33 8 21:35.2 21:35.2 6:58/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Washam Jensen Beach FL 159 56 10 21:55.4 21:55.4 7:04/M
Top

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sofia Colon Port St. Lucie FL 37 9 37 25:49.5 25:52.5 8:20/M
2 Bella Childre Stuart FL 186 9 41 25:54.7 25:56.1 8:21/M
3 Ashley Dunnuck Stuart FPO 59 10 57 27:01.2 27:10.2 8:43/M
4 Claire Thomas Stuart FL 147 10 72 28:57.3 29:06.1 9:20/M
5 Maria Rabant Jensen Beach FL 118 9 91 30:45.5 30:47.4 9:55/M
6 Keira Gaskins Port St Lucie FL 73 8 106 32:28.4 32:33.3 10:28/M
7 Abigail Wilcox Stuart FL 161 10 109 33:15.2 33:23.5 10:44/M
8 Emma Neal Jensen Beach FL 109 8 142 36:59.9 37:07.4 11:56/M
9 Ella Carswell Jensen Beach FL 33 9 145 37:04.0 37:11.5 11:57/M
10 Sydney Geller Stuart FL 75 10 167 43:35.5 43:51.1 14:04/M
11 Caden Tucker 149 9 189 48:41.2 49:08.4 15:42/M
12 Allison Vonaldenbruck Stuart FL 155 9 190 48:43.0 49:09.2 15:43/M
13 Abby Smith Stuart FL 143 6 197 49:55.0 50:21.2 16:06/M
14 Sarah Anson Stuart FL 10 9 198 49:55.3 50:21.8 16:06/M
Top

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Dailey Stuart FL 48 12 64 28:06.0 28:21.8 9:04/M
2 Pilar Vina Lake Worth FL 153 12 71 28:57.1 28:58.2 9:20/M
3 Emily Vonaldenbruck Stuart FL 157 11 78 29:38.4 29:45.7 9:34/M
4 Sophia Ingles Stuart FL 90 11 82 29:51.9 30:01.6 9:38/M
5 Vivian Powell Port St. Lucie FL 191 12 102 32:01.4 32:16.3 10:20/M
6 Lily Hochstetter Stuart 177 14 103 32:06.3 32:16.3 10:21/M
7 Lauren Askeland Stuart FL 15 11 110 33:15.4 33:23.5 10:44/M
8 Olivia Labella 209 11 112 34:05.2 34:21.4 11:00/M
9 Ellie Disciullo Sewall'Spoint FL 54 11 113 34:07.1 34:23.3 11:00/M
10 Rachel Phillis Jensen Beach FL 113 13 124 34:52.3 35:05.8 11:15/M
11 Asta Misner 280 13 127 35:09.4 35:20.8 11:20/M
12 Emma Janes Stuart FL 91 11 136 36:44.2 36:55.6 11:51/M
13 Dorothy Knutson Stuart 205 11 148 38:01.1 38:11.7 12:16/M
14 Lilly Seidman Jensen Beach FL 140 11 153 38:43.7 38:52.3 12:29/M
15 Julia Berntz 224 11 159 41:02.4 41:11.1 13:14/M
16 Kelli Reynolds Stuart FL 124 12 171 44:56.7 45:15.9 14:30/M
17 Audrey Phillis Jensen Beach FL 111 11 173 45:57.8 46:05.1 14:49/M
18 Susan Bressman Stuart FL 219 11 174 46:00.5 46:08.6 14:50/M
19 Jacqueline Anson Stuart FL 7 11 179 47:20.2 47:30.9 15:16/M
20 Cassie Collins Stuart FL 36 12 181 47:23.0 47:39.3 15:17/M
21 Meredith Breen Jensen Beach FL 23 12 183 47:47.1 48:03.1 15:25/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Annie Golko Palm City FL 77 17 62 28:00.1 28:01.5 9:02/M
2 Amanda Fote Stuart FL 68 18 85 30:17.3 30:18.8 9:46/M
3 Kehlen Daly Stuart FL 51 17 88 30:38.2 30:47.4 9:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelli Siters Port St Lucie FL 142 24 140 36:50.4 36:54.3 11:53/M
2 Aly Campbell Stuart FL 29 24 187 48:30.1 48:36.3 15:39/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Casey Schaefer Stuart FL 134 29 93 30:58.3 31:12.8 9:59/M
2 Brittany Holdy Jensen Beach FL 88 28 98 31:34.7 31:43.4 10:11/M
3 Vanessa Dion Palm City FL 52 29 118 34:26.3 34:30.8 11:06/M
4 Ashley Bassett Jensen Beach FL 188 26 141 36:54.1 37:04.1 11:54/M
5 Kristina Almy Palm City FL 1 29 152 38:30.2 38:35.1 12:25/M
6 Laura Crocker 193 26 209 1:01:23.4 1:01:57.6 19:48/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Brinn Palm City FL 185 33 13 23:06.5 23:13.8 7:27/M
2 Stephanie Grigsby Jensen Beach FL 80 33 22 24:12.9 24:12.9 7:48/M
3 Kelly Francke Palm City FL 71 34 32 24:53.7 24:59.5 8:02/M
4 Brooke Grostefon Stuart FL 81 34 58 27:02.0 27:07.5 8:43/M
5 Joslin Winters Jensen Beach FL 170 32 68 28:35.7 28:41.1 9:13/M
6 Colleen Dougherty Port St. Lucie FL 196 32 99 31:38.9 31:45.8 10:12/M
7 Lyndsay Allison Stuart FL 203 31 111 33:23.9 33:36.8 10:46/M
8 Nicole Wojno Palm City FL 226 34 120 34:40.1 34:58.5 11:11/M
9 Michelle Erfurt Jensen Beach FL 62 34 132 36:28.6 36:46.3 11:46/M
10 Karina Gannascoli Fort Pierce FL 175 30 154 38:59.1 38:59.1 12:35/M
11 Erin Sercia Stuart FL 141 33 206 1:00:31.3 1:00:58.1 19:31/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tracey McKay Jensen Beach FL 104 37 15 23:25.5 23:28.5 7:33/M
2 Ales Day Jensen Beach FL 227 37 29 24:43.7 24:55.6 7:58/M
3 Nicolle Gozdz Jensen Beach FL 79 37 36 25:25.3 25:30.7 8:12/M
4 Stephanie Wilhelm Port Saint Lucie FL 166 35 44 25:59.1 26:05.3 8:23/M
5 Jamie Rotenizer Jensen Beach FL 132 35 47 26:04.8 26:08.4 8:25/M
6 Kaija Mayfield Jensen Beach FL 103 37 50 26:28.4 26:37.9 8:32/M
7 Nancy Alvarez West Palm Beach FL 2 38 52 26:44.8 26:50.3 8:37/M
8 Julie Wintercorn Palm City FL 169 39 59 27:37.9 27:47.2 8:55/M
9 Gretchen Gaebel Stuart FL 72 39 65 28:20.1 28:22.8 9:08/M
10 Natalia Castillo Lake Worth FL 34 39 77 29:27.4 29:29.5 9:30/M
11 Amber Stephan Stuart FL 178 35 80 29:49.0 30:10.7 9:37/M
12 Christie Mayer Stuart FL 102 38 81 29:49.0 30:10.9 9:37/M
13 Tina Reynolds Port Saint Lucie FL 127 39 83 29:52.3 30:00.4 9:38/M
14 Kimberly Crook Stuart FL 210 37 97 31:33.8 31:44.5 10:11/M
15 Ann Johnson Port St. Lucie FL 94 39 107 32:35.2 32:46.1 10:31/M
16 Karen Butcher Stuart FL 26 38 123 34:51.9 35:01.9 11:15/M
17 Trish Armstrong Jensen Beach FL 12 35 125 34:57.3 35:25.8 11:16/M
18 Michelle Coughter Palm Beach Gardens FL 41 36 126 34:57.4 35:25.8 11:16/M
19 Kelly Janes Stuart FL 93 37 135 36:43.4 36:54.8 11:51/M
20 Catherine Prann Port St. Lucie FL 277 38 150 38:18.4 38:29.6 12:21/M
21 Bethany Rees Stuart FL 121 39 170 43:59.6 44:07.6 14:11/M
22 Linda Boogart Jensen Beach FL 22 37 176 46:26.7 46:46.1 14:59/M
23 Susanne Yesse Jensen Beach FL 172 39 182 47:45.5 48:14.3 15:24/M
24 Angela Hayes Stuart FL 83 37 191 48:49.6 48:57.8 15:45/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amy Wilcox Stuart FL 162 40 31 24:51.1 24:56.3 8:01/M
2 Maria Vallecillo-Dunn Stuart FL 152 41 33 25:03.4 25:07.6 8:05/M
3 Nayomi Omura Stuart FL 110 43 51 26:35.8 26:38.5 8:35/M
4 Jody Hart Stuart 181 41 66 28:22.7 28:25.3 9:09/M
5 Julie Banasiak Jensen Beach FL 215 40 73 29:00.4 29:03.8 9:21/M
6 Rebecca Kelley Palm City FL 96 40 86 30:34.1 30:43.9 9:52/M
7 Dawn Andrus Palm City FL 6 41 89 30:38.7 30:52.8 9:53/M
8 Raina Hoffman Stuart FL 216 42 90 30:42.7 30:49.5 9:54/M
9 Kerry Soviero Jensen Beach FL 146 41 100 31:38.9 31:45.8 10:12/M
10 Lynne Campbell Stuart FL 30 42 101 31:58.3 32:12.8 10:19/M
11 Samantha Hamilton 198 42 121 34:43.0 34:49.3 11:12/M
12 Kari Polhemus Stuart FL 115 42 128 35:36.9 35:46.7 11:29/M
13 Teri Andre Jensen Beach FL 5 41 139 36:50.2 37:05.2 11:53/M
14 Corrine Dunick Stuart FL 56 42 146 37:18.9 37:33.6 12:02/M
15 Leandra Dakshaw Jensen Beach FL 49 42 147 37:33.7 37:54.4 12:07/M
16 Melanie Dunnuck Stuart FL 60 43 164 42:27.1 42:39.6 13:42/M
17 Pamela Root Port St. Lucie FL 131 44 165 42:56.0 43:10.6 13:51/M
18 Susie Fote Stuart FL 69 44 169 43:38.9 43:58.6 14:05/M
19 Susan Reynolds Stuart FL 126 42 175 46:26.3 46:45.8 14:59/M
20 Paula Vining Stuart FL 154 43 178 47:02.6 47:20.5 15:10/M
21 Lori Tucker Jensen Beach FL 151 43 194 49:09.1 49:38.1 15:51/M
22 Jodi Smith Port St. Lucie FL 144 44 195 49:11.9 49:38.1 15:52/M
23 Kathryn Anson Stuart FL 8 43 196 49:55.0 50:20.8 16:06/M
24 Vicki Phillis 278 43 200 51:05.6 51:20.1 16:29/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Kienzle Hobe Sound FL 97 49 54 26:45.6 26:50.3 8:38/M
2 Jill Butterworth Stuart FL 27 46 63 28:00.6 28:04.3 9:02/M
3 Heather Hochstetter Stuart FL 176 45 67 28:28.8 28:42.5 9:11/M
4 Pamela Amador Stuart FL 3 45 79 29:44.0 29:56.5 9:35/M
5 Suzanne Fenton 65 46 94 31:27.5 31:50.2 10:09/M
6 Karen Dailey Stuart FL 46 48 105 32:18.8 32:35.4 10:25/M
7 Lisa Miller Stuart FL 108 47 108 32:55.2 33:00.4 10:37/M
8 Lisa Rabant Jensen Beach FL 117 48 151 38:19.3 38:21.8 12:22/M
9 Michelle McSweeney Stuart FL 106 47 157 39:22.4 39:43.8 12:42/M
10 Karen Geller Stuart FL 74 47 166 43:34.9 43:51.1 14:03/M
11 Katie Thomas Stuart FL 148 47 168 43:35.8 43:59.7 14:04/M
12 Margie Erwig Port St. Lucie FL 63 48 188 48:34.9 49:00.1 15:40/M
13 Carol Radish 206 48 192 49:00.6 49:21.3 15:48/M
14 Joanne Arnold Stuart FL 14 49 201 55:50.5 56:04.7 18:01/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Beth Daly Stuart FL 50 51 96 31:32.2 31:45.6 10:10/M
2 Karen Jones Jensen Beach FL 95 53 156 39:15.9 39:28.3 12:40/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Christopher Stuart FL 35 56 104 32:14.0 32:26.5 10:24/M
2 Julie Hartwiger Hobe Sound FL 208 56 129 35:37.5 35:55.4 11:29/M
3 Maggie McKnight 223 56 162 41:32.4 41:48.2 13:24/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Hester Jensen Beach FL 86 61 163 42:22.3 42:34.5 13:40/M
2 Peggy Proctor Jensen Beach FL 116 61 186 48:10.9 48:22.8 15:32/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Connie Bedo Stuart FL 18 67 204 1:00:23.2 1:00:44.9 19:29/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sandra Kittle Canal Fulton OH 98 71 185 47:57.5 48:10.8 15:28/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Williams Miami FL 168 45 1 18:16.5 18:16.5 5:54/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Williams Etobicoke ON 167 40 2 18:32.3 18:32.3 5:59/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Unknown Partic. 173 173 155 39:07.1 39:10.5 12:37/M
2 Unknown Partic. 300 300 208 1:01:17.5 1:01:58.1 19:46/M
Top

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Schemenauer Stuart FL 135 10 14 23:22.2 23:22.2 7:32/M
2 Ryan Wilhelm Port Saint Lucie FL 165 8 53 26:45.1 26:49.3 8:38/M
3 Noah Marder 212 10 69 28:40.1 28:49.3 9:15/M
4 Cade Crook Stuart FL 211 10 95 31:31.7 31:42.4 10:10/M
5 James Hayes III Stuart FL 84 10 117 34:22.0 34:29.9 11:05/M
6 Evan Schwartz Stuart FL 137 9 134 36:30.9 36:47.3 11:46/M
7 Cole Andre Jensen Beach FL 4 8 138 36:49.5 37:05.2 11:53/M
8 Calloway Carswell Jensen Beach FL 32 7 177 46:54.7 47:04.4 15:08/M
Top

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Yassir Colon Port St Luie FL 38 14 24 24:26.6 24:29.1 7:53/M
2 Justin Hines 192 13 30 24:47.1 24:50.3 8:00/M
3 Jordan Blechman Palm City FL 20 14 46 26:03.4 26:11.5 8:24/M
4 Jaxson Rees Stuart FL 122 13 56 26:58.3 27:04.5 8:42/M
5 Michael Giachino Stuart FL 76 11 61 27:58.6 28:01.3 9:01/M
6 Trace O'Brien Stuart FL 183 11 116 34:21.4 34:21.4 11:05/M
7 Ben Luger Stuart 213 11 137 36:46.5 36:59.5 11:52/M
8 Jesse Dittrich Port St. Lucie FL 180 12 160 41:13.6 41:15.1 13:18/M
9 Trey Rast Jensen Beach FL 119 11 161 41:15.4 41:16.5 13:18/M
10 Caeden Dooner 276 11 172 45:45.5 45:47.6 14:45/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jonathan Walborn Port Saint Lucie FL 158 15 49 26:26.2 26:31.2 8:32/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Youngs Camp Lejeune NC 199 32 9 21:52.0 21:53.3 7:03/M
2 Aaron Cook Jensen Beach FL 189 33 16 23:26.6 23:35.8 7:34/M
3 James Childre Stuart FL 187 34 40 25:54.5 25:56.2 8:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Newman Stuart FL 220 37 11 22:22.2 22:22.2 7:13/M
2 Andrew Turke 204 37 17 23:39.6 23:46.2 7:38/M
3 Steve Connell Jensen Beach FL 40 36 28 24:41.6 24:45.8 7:58/M
4 Robert Ray Port St Lucie FL 120 36 34 25:07.3 25:07.3 8:06/M
5 Yassir Colon Port St Lucie FL 39 39 38 25:49.7 25:53.4 8:20/M
6 Dustin Pappas Jensen Beach FL 274 35 43 25:59.0 26:10.2 8:23/M
7 Bill Everett Jensen Beach FL 221 35 45 26:01.2 26:10.6 8:24/M
8 Kris Wilhelm Port Saint Lucie FL 164 36 55 26:55.4 27:00.2 8:41/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Will Glover Stuart FL 201 43 4 19:24.5 19:24.5 6:15/M
2 Joe Miller Stuart FL 107 42 5 20:21.2 20:21.2 6:34/M
3 Ryan Askeland Stuart FL 16 41 7 21:27.8 21:27.8 6:55/M
4 Robert Banasiak Jensen Beach FL 17 44 12 23:02.2 23:06.1 7:26/M
5 Randy Scott Jensen Beach FL 139 40 18 23:46.2 23:49.4 7:40/M
6 Sinn Brinn Palm City FL 184 40 19 23:48.7 24:11.2 7:41/M
7 Marc Crouch Jensen Beach FL 45 42 26 24:31.8 24:35.5 7:55/M
8 Mike Reynolds Port Saint Lucie FL 225 40 39 25:52.9 25:58.4 8:21/M
9 Scott Welch Louisville KY 195 41 42 25:57.4 26:16.3 8:22/M
10 James Francke Palm City FL 70 41 48 26:11.9 26:19.8 8:27/M
11 Ben Wilcox Stuart FL 163 43 70 28:46.3 29:02.9 9:17/M
12 Keith Schemenauer 279 42 75 29:10.8 29:23.8 9:25/M
13 Scott Armstrong Jensen Beach FL 11 41 76 29:24.0 29:52.4 9:29/M
14 John Rees Stuart FL 123 41 84 30:08.3 30:14.8 9:43/M
15 Jim Hoffman Stuart FL 217 43 87 30:35.3 31:06.3 9:52/M
16 Shane O'Brien Stuart FL 182 40 115 34:19.3 34:21.4 11:04/M
17 Clayton Phillis Jensen Beach FL 112 42 122 34:51.4 35:05.6 11:15/M
18 Nat Hill Stuart FL 87 41 130 35:55.2 36:23.5 11:35/M
19 Bart Schwartz Stuart FL 136 43 133 36:29.0 36:45.4 11:46/M
20 Garen Janes Stuart FL 92 41 144 37:00.5 37:11.7 11:56/M
21 Pj Anson Stuart FL 9 43 180 47:20.7 47:31.3 15:16/M
22 Erich Yesse Jensen Beach FL 171 42 184 47:48.4 48:16.1 15:25/M
23 Risty Smith Port St. Lucie FL 145 44 199 49:56.2 50:24.1 16:06/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin Ritter Jensen Beach FL 129 49 23 24:18.2 24:22.8 7:50/M
2 Alex Vallecillo Stuart FL 57 45 25 24:29.8 24:34.4 7:54/M
3 Kevin Breheny Stuart FL 24 45 27 24:37.6 24:46.5 7:56/M
4 Allen Heidt 222 49 35 25:24.4 25:30.3 8:12/M
5 Scott Powell Jensen Beach FL 190 49 131 35:55.5 36:11.1 11:35/M
6 Carl Radish Port St Lucie FL 207 47 193 49:02.7 49:23.7 15:49/M
7 Dennis Vonaldenbruck Stuart FL 156 48 202 57:29.9 57:48.6 18:33/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Erwig Port St. Lucie FL 64 52 3 19:06.0 19:06.8 6:10/M
2 Bret Robinson Jensen Beach FL 130 51 6 20:31.8 20:31.8 6:37/M
3 Ed Burrows Stuart FL 25 51 20 23:48.9 23:48.9 7:41/M
4 Bob Disciullo Sewall's Point FL 53 51 114 34:08.7 34:23.6 11:01/M
5 Ray Roman Seattle WA 202 54 158 40:17.3 40:49.4 13:00/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ernie Ojito Port St. Lucie FL 197 55 21 24:09.1 24:10.2 7:47/M
2 Jon Platt Palm City FL 114 59 60 27:48.0 28:03.9 8:58/M
3 Dean Golko Palm City FL 78 56 92 30:55.4 30:58.8 9:58/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Hester Jensen Beach FL 85 64 143 37:00.3 37:08.2 11:56/M
2 Howard Marder 218 63 207 1:00:54.4 1:01:28.1 19:39/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cal Cameron Port St. Lucie FL 28 69 74 29:04.5 29:09.2 9:23/M
2 Jim Scott Jensen Beach FL 214 67 119 34:29.0 34:40.7 11:07/M
3 Jim Hill Stuart FL 293 66 149 38:16.1 38:34.4 12:21/M
4 George Bedo Stuart FL 19 68 205 1:00:28.8 1:00:50.2 19:30/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Hough Port St. Lucie FL 89 70 203 57:31.2 57:50.1 18:33/M